Šiandien vaikai gauna išties daug informacijos apie lytinį gyvenimą, kad sulaukę brandos laikotarpio jie jau yra susipažinę su svarbiausiais dalykais. Tačiau pokalbis apie brendimo laikotarpiu vykstančius pokyčius vis viena išlieka svarbia tėvų pareiga, nes niekuomet negali žinoti, ar patikimi vaikų informacijos šaltiniai ir ar jų turimos žinios nėra iškreiptos. Nereikėtų laukti, kol vaikai apipils klausimais apie brendimą – tokia diena gali taip ir neateiti, ypač jei atžalos nežino, kad su tėvais galima kalbėtis tokiomis jautriomis temomis.

 

Kada kalbėtis?

Labai svarbu, kad su mergaitėmis būtų kalbamasi apie menstruacijas prieš joms prasidedant, antraip šios gali labai išsigąsti netikėtai išvydusios kraują ir nesuprasdamos, kodėl jis atsirado tokioje vietoje. Dažniausiai menstruacijos atsiranda sulaukus 12–13 metų, tačiau gali prasidėti ir devynerių, ir šešiolikos metų mergaitėms. Berniukai paprastai pradeda bręsti vėliau negu mergaitės: 13–14 metų, tačiau jie gali patirti ejakuliaciją anksčiau negu ima atrodyti vyresni, arba jiems pradeda augti plaukai ant veido, pažastų bei gaktos srityje.

Kaip suaugusieji, kurie turi žinoti, ko jiems tikėtis persikraustant gyventi į naujus namus ar pradedant dirbti kitame darbe, taip ir vaikai iš anksto privalo būti įspėti, kokie pokyčiai jų laukia šiems dar neprasidėjus. Dauguma vaikų išgirsta apie brendimo reikalus mokykloje per lytinio švietimo pamokas, kurios dažniausiai būna atskiros mergaitėms apie menstruacijas ir liemenėles bei berniukams apie erekciją ir besikeičiantį balsą. Tačiau svarbu, kad abiejų lyčių vaikai žinotų ir apie priešingos lyties kūnuose vykstančius pokyčius. Būtų puiku, jei po mokyklos tėvai kartu su atžala peržvelgtų pamokų medžiagą ir aptartų temas, dėl kurių vaikui dar kyla klausimų.

 

Ką sakyti?

Kalbantis su vaiku apie brendimą svarbu akcentuoti, kad visi šie vykstantys pokyčiai yra visiškai normalūs. Nors tėvams tai atrodo savaime suprantama, vaikas, su kurio organizmu vienu metu vyksta tiek daug netikėtų dalykų, dažnai jaučiasi itin nesaugus ir jam atrodo, kad šie dalykai nutinka tik jam vienam. Taip, vieniems brendimas ateina šiek tiek anksčiau, kitiems – vėliau, tačiau visi pokyčiai, ypač išvaizdos – dėl kurių vaikai jaudinasi labiausiai – yra visiškai normali augimo ir vystymosi dalis, kurią patiria kiekvienas be išimčių.

Mergaitėms brendimas gali prasidėti jau 4–5 klasėje ir tėvams gali būti skaudu matyti, kaip dukra išgyvena dėl to, kad jai pirmajai klasėje tenka pradėti nešioti liemenėlę ir patirti smalsius žvilgsnius persirenginėjant drabužinėje. Lygiai taip pat, jei berniukui tenka pirmajam patirti mutuojantį balsą ar virš lūpos želiančius ūsiukus – dėl to nesmagiai gali jaustis tiek jis, tiek tėvai. Todėl tėvų parama ir palaikymas yra labai svarbu.

 

Patarimai pokalbiui

Svarbu, kad vaikas žinotų, jog bet kuriuo metu tėvai yra pasiruošę su juo pasikalbėti šiomis jautriomis temomis. Tačiau taip pat būtina, kad tėvai patys imtūsi iniciatyvos šiam pokalbiui. Nors tėvams gėda ir nesmagu kalbėtis apie brendimą, reikėtų suprasti, kad vaikui dar nejaukiau. Tačiau tėvų pareiga yra kuo atviriau aptarti jautrias temas, paliečiant tiek fiziologinius kūno pokyčius, tiek su jais susijusias emocijas ir jausmus.

Tėvams būtų lengviau, jei jie būtų užtikrinti dėl to, ką sako. Todėl tėvai prieš atsakydami į vaiko klausimus turi įsitikinti, ar patys yra apsišvietę šia tema. Turėtų nepatingėti paieškoti informacijos, kad pasitikrintų turimas žinias. Svarbiausia leisti vaikui suprasti, kad visiems nejauku apie tai šnekėtis, tačiau šis pokalbis yra svarbus. Jei į tam tikrus vaiko klausimus apie brendimą neįmanoma atsakyti ir kyla neaiškumų, apie šiuos dalykus reikėtų nedvejojant pasiteirauti apsilankymo pas šeimos gydytoją metu.

 

Ką vaikai turi žinoti apie brendimą?

 • Mergaičių kūnai ima apvalėti, ypač klubų ir kojų sritys.
 • Mergaičių krūtys auga ir didėja, kartais viena greičiau negu kita.
 • Mergaitėms ir berniukams gaktos srityje ir pažastyse ima želti plaukai, o kojų plaukai tampa tankesni ir tamsesni.
 • Mergaičių ir berniukų oda tampa spuoguota, o kūnas ima stipriau prakaituoti.
 • Mergaitės ir berniukai patiria greitesnį augimą.
 • Berniukų varpos ir sėklidės padidėja.
 • Berniukų balsai ima keistis ir tampa storesni.
 • Berniukams ant veido ima želti ūsai ir barzda, o jų raumenys tampa stambesni.
 • Berniukams ima kartotis vadinamieji „šlapi sapnai“. Tai reiškia, kad miego metu jie ejakuliuoja.
 • Kai mergaitėms prasideda menstruacijos, kartą per mėnesį jų higieninis įklotas prisipildo kraujo, kuris buvo paruoštas kiaušinėliui apvaisinti. Jei apvaisinimas neįvyksta, prasideda menstruacijos. Jei įvyksta apvaisinimas, mergina pastoja.
 • Vienas menstruacijų ciklas trunka nuo trijų dienų iki savaitės, jo metu reikia naudoti arba higieninius įklotus arba tamponus, skirtus kraujui sugerti.