Vaikai ir augintiniai – kaip užtikrinti stiprų abipusį ryšį?
2023-01-16 11:09Augintinis gali tapti geriausiu vaiko draugu. Tačiau ypatingam ryšiui sukurti prireiks tėvų įdirbio. Tad kaip supažindinti augintinį su naujagimiu? Kokių klaidų nedaryti? Kurios šunų ir kačių veislės tinkamiausios šeimoms su vaikais?
Rutiną keisti pamažu
Gimus kūdikėliui namuose džiaugiasi visi, išskyrus numylėtinį augintinį. Šeimininkai neretai pastebi, kad pagausėjus šeimai gyvūnas nustoja ėsti, tampa vangus. O juk taip norisi, kad jis priimtų mažylį, jį gintų ir saugotų. Pasak ekspertų, siekiant, kad gyvūnas teigiamai reaguotų į kūdikį, jį reikia tinkamai paruošti. Juk parsivežus vaikelį namo, augintinis susidurs su gausybe naujų kvapų, garsų ir vaizdų. O tai savaime kelia stresą. Be to, kūdikio atsiradimas kardinaliai pakeis šeimos gyvenimo ritmą. Žinoma, šie pokyčiai palies ir augintinį, sukeldami dar daugiau streso. Gyvūnas taip pat nuo šiol sulauks mažiau rūpesčio ir dėmesio. Tad gali imti kūdikėlį asocijuoti su neigiamomis patirtimis. Todėl svarbu augintinį paruošti pokyčiams ir nedaryti kelių klaidų.
Viena tokių klaidų – augintiniui skirti daugiau dėmesio prieš vaikeliui gimstant. Šeimininkai taip elgiasi siekdami gyvūną pamaloninti, kol nepaskendo vaiko priežiūros rūpesčiuose. Tačiau prie dėmesio katė ar šuo greitai pripras. O tada gims kūdikėlis ir dėmesio gyvūnui drastiškai sumažės. Šis ims jausti didžiulį stresą. Verčiau iš anksto apgalvokite, kiek dėmesio augintiniui galėsite skirti šeimai pagausėjus? Kaip keisis augintinio dienotvarkė – kada galėsite išvesti pasivaikščioti, pašerti, su juo pažaisti? Šiuos rutinos pokyčius pamažu įgyvendinkite gerokai iki kūdikėlio gimimo. Tada mažylio atsiradimas namuose gyvūnui neims asocijuotis su neigiamomis patirtimis.
Katės – tikros kasdienių įpročių vergės. Todėl augindami murklę ypač venkite drastiškų pokyčių. Besilaukiant vaikelio, katę prie naujos rutinos ir naujų taisyklių pratinkite pamažu, kad jai būtų kuo mažiau streso. Pavyzdžiui, jei mažyliui gimus ją imsite šerti kitu metu, šią taisyklę įveskite kuo anksčiau. O gal ją šukuos ir jos dėžutę keis kitas šeimos narys? Tegul jis tai pradeda daryti jau dabar. Turite katei padėti prisitaikyti prie naujo gyvenimo ritmo. Tik tada galite tikėtis, kad ilgainiui ji su mažyliu taps geriausiais draugais. Ekspertai pataria gerokai iki vaiko gimimo leisti katei susipažinti su vaikiška lovele, drabužėliais, vystymo staliuku. Tegul murklė viską apžiūri ir apuosto. Galite jai duoti skanukų, kad sukeltumėte teigiamų asociacijų. Kai augintinė viską smalsiai apžiūrės, kūdikio kraitelį uždenkite. Kitaip gali sumanyti nusnausti ant kūdikiui skirtų daiktų. Svarbu katę paruošti ir vaikučio verksmui. Reguliariai namuose tyliai užleiskite verkiančio mažylio įrašą. Pamažu garsą vis didinkite. Taip pat galite supažindinti augintinę su vaikiško losjono ar kitais panašiais kvapais. Pavyzdžiui, losjonu pasitepkite rankas ir pažaiskite su kate. Jei kūdikėlis jau gimė, bet dar yra ligoninėje, verta augintinei duoti pauostyti antklodėlę iš gimdymo namų.
Išmokyti šunį naujų komandų
Jei auginate šunį, prieš gimstant kūdikėliui vertėtų jį išmokyti naujų komandų. Dažnai klaidingai manoma, kad šuo savaime pripras prie vaikelio. Protingiau augintinį pamažu ruošti šeimos pagausėjimui. Pavyzdžiui, verta šunį išmokyti komandos ,,Pasitrauk“. Prireikus, ji padės gyvūną lengviau patraukti nuo kūdikio nei šauksmai. Jos išmokysite ištardami komandą ir tolyn numesdami skanėstą. Komandos mokant reguliariai, šuo išmoks greitai reaguoti į ją. Kaip žinia, maži vaikai dažnai griebia šunims už kailio, ausų ar uodegos, nes kitaip bendrauti dar nemoka. Tad verta iš anksto mokyti augintinį į tokį elgesį nereaguoti. Treniruočių metu švelniai šunį sugriebkite už kailio ar ausies, galite pabadyti pirštu. Sykiu džiugiu balsu ištarkite ,,O kas čia buvo?“ ir duokite jam skanėstą. Reguliariai treniruojantis, augintinis išmoks į tokį elgesį reaguoti ramiai. Žinoma, paaugusį vaikelį mokykite pagarbiai elgtis su gyvūnais. Svarbu ir tai, kad kai kurie šunys niekada nėra matę ropojančio žmogaus. Tad šliaužiojantis mažylis gali išprovokuoti neigiamą augintinio reakciją. Gera idėja – gerokai prieš kūdikėliui atkeliaujant paropoti namuose patiems. Paglostykite nustebusį šunį, duokite jam skanėstą. Augintinis galiausiai įpras prie smagaus naujo žaidimo ir ramiai reaguos į vaikelį.
Kūdikiui jau gimus, galima šuniui iš pradžių duoti apuostyti jo antklodėlę. Tačiau to neužtenka. Nesitikėkite, kad parvykus namo su vaikeliu, šuo į jį ramiai reaguos vien dėl to, kad prieš tai uostė antklodę. Reikėtų augintinį tinkamai pasveikinti. Iš pradžių į vidų gali užeiti mama, kuri pasisveikins su augintiniu, jį paglostys. Tėtis su kūdikiu trumpai palaukia už durų. Tada trumpai už durų su mažyliu pasilieka mama, kol tėtis pašnekins šunį. Toks pasisveikinimas padės gyvūnui suprasti, kad viskas yra gerai. Tuomet galima į namus įnešti ir kūdikį, su juo atsargiai supažindinti šunį. Pasak ekspertų, svarbu nelaukti, kol kūdikis užmigs, kad pažaistumėte su augintiniu. Kitaip šuo supras, kad jį ignoruosite, kol vaikas nemiega. Tai gali augintinį nuteikti prieš mažylį. Paaugusiam vaikeliui verta įrengti aptvarėlį ir šunį išmokyti, kad jame esančių daiktų liesti negalima. Atžalą taip pat mokykite neatiminėti iš šuns žaislų, netampyti už uodegos.
Ką rinktis šeimoms su vaikais?
Augintinio dar neturite, bet norėtumėte tokio, kuris sutars su mažais vaikais? Yra nemažai šunų ir kačių veislių, kurių atstovai puikiai tinka šeimoms su mažyliais. Svajojantiems apie šuniuką rekomenduojamiauksaplaukiai retriveriai. Šie ne tik gražūs, bet irprotingi, ištikimi, be to, pasižymi didele kantrybe. Todėl retriverių neerzina maži vaikai, jų keliamas triukšmas ir nuolatiniai bandymai pačiupinėti ar griebti už uodegos. Šie šunys žaismingi ir socialūs, tad reikia daug dėmesio, aktyvių veiklų. Judrius vaikus auginančioms šeimoms tai gali būti didelis privalumas. Kita vertus, jei auksaspalviams retriveriams neužtikrinsite pakankamo fizinio aktyvumo, jie gali pasidaryti agresyvūs. Tad prieš įsigydami tokį šuniuką pasvarstykite apie šeimos gyvenimo būdą. Ar judriam šuniui jis tinkamas?
Jei norisi ne tokio aktyvaus šuns, puikiu pasirinkimu taps ramaus charakterio buldogai. Jie nėra aktyvūs, bet draugiški ir puikiai sutariantys su vaikais bei kitais gyvūnais. Neretai klaidingai manoma, kad buldogai agresyvūs, bet tai – tik mitas. Visai be reikalo agresyviais laikomi ir bulterjerai. Šios veislės atstovai – itin švelnaus būdo. Jie prisiriša, gina ir saugo vaikus. Šie šunys buvo išvesti kaip mieli ir draugiški mažųjų kompanionai. Tačiau ilgainiui dėl agresyvios išvaizdos buvo prilipdyta vaikams netinkamų šunų etiketė. Šeimoms rekomenduojami ir ramiu temperamentu pasižymintys gražieji bigliai. Pagal kilmę, auginti kaip medžiokliniai šunys, todėl nepavargsta nuo aktyvių žaidimų ir yra geriausi vaikų draugai. Sykiu, net žaidimo įkarštyje, išlaiko ramybę ir nekelia grėsmės.
Įnoringosioms katėms vaikai dažniausiai atrodo pernelyg judrūs ir triukšmingi. Tačiau tam tikrų veislių atstovėms mažųjų draugija kaip tik labai patinka. Pavyzdžiui, skudurinukei. Šios veislės katės ne veltui vadinamos skudurinėmis lėlėmis. Jos labai ramaus būdo, puikiai sutaria su vaikais ir kitais gyvūnais. Visiškai nesipriešina imama ant rankų, mėgsta būti nešiojama, glostoma, myluojama – kaip tikra lėlė. Vienintelis minusas – yra patiklios ir meilios. Tad nemaža tikimybė, kad jas paimti ant rankų ir tiesiog nusinešti galės net svetimas žmogus. Todėl tokią katę į lauką galima išleisti tik su priežiūra. Šeimoms puikiai tiks ir Amerikos trumpaplaukė katė – labai švelni ir draugiška. Mėgsta judrius žaidimus, puikiai sutaria su kitomis katėmis, šunimis, vaikais. O egzotikos gerbėjams patiks Meino meškėnas. Tai stambiausia naminių kačių veislė. Patinai gali sverti net iki 12 kg. Nepaisant dydžio, labai švelnios, neaikštingos, mėgstančios draugiją. Patinka glostymas, glamonės, šukavimas. Galbūt dėl savo dydžio Meino meškėnai visai nebijo vaikų ir leidžiasi jų imami ant rankų.