Langų uždangos atlieka dvilypę funkciją. Pirmiausia jos saugo nuo smalsių praeivių bei kaimynų akių ir ryškios saulės. Taip pat puošia interjerą. Langus pridengti galima paprastomis, ritininėmis ar klostinėmis užuolaidomis, žaliuzėmis… Kaip išsirinkti tinkamiausią variantą?

 

uzuolaidos

Užuolaidos – laiko patikrinta klasika

 

Užuolaidos – viena seniausiai naudojamų langų uždangų. Jos gali būti tokios įvairios, kad lengvai pritaikomos kone kiekvieno stiliaus interjere. Galima rinktis visiškai minimalistines lengvas ir plazdančias vėjyje arba tvirtas, sunkias, nepraleidžiančias nė menkiausio spindulėlio. Audinių, spalvų, raštų ir dizaino įvairovė kone beribė. Tinkamai parinktos užuolaidos erdvei suteikia daug jaukumo – apie 65 % žmonių sako, kad tai pati jaukiausia langų uždanga. Kitas didžiulis privalumas – užuolaidas lengva pasikabinti patiems, tam nereikia jokių specifinių įgūdžių. Taigi šią langų uždangą paprasta keisti pagal sezoną ar net nuotaiką – taip galima greitai ir nebrangiai atnaujinti pabodusį interjerą.

 

Žinoma, kaip ir kiekvienas dekoro akcentas, taip ir užuolaidos turi trūkumų. Daugiausia iššūkių jos kelia namuose, kur yra gyvūnų ir mažų vaikų. Šie padaužos užuolaidas gali sudraskyti, sutepti ar net nutempti žemyn. Net jeigu namuose pedantiška tvarka, anksčiau ar vėliau užuolaidos susitepa, prikaupia dulkių, todėl būtinas reguliariai skalbti. Deja, ne visas užuolaidas galima skalbti skalbimo mašinoje, tad teks skalbti rankomis ar nešti į valyklą. Tai ne tik atims laiko, bet ir papildomai kainuos. Dar vienas niuansas, į kurį būtina atsižvelgti prieš įsigyjant užuolaidas, – jos nelabai tinka mažiems kambariams, mat vizualiai dar labiau mažina erdvę. Jeigu vis tiek norite užuolaidų, turėtų būti kuo lengvesnės ir šviesesnės.

 

Romanetės – modernesnės užuolaidų pusseserės

 

Jos dar vadinamos romėniškosiomis arba klostinėmis užuolaidomis. Tai klostėmis grandinėle į norimą aukštį pakeliama medžiaginė lango uždanga. Kaip ir įprastos užuolaidos, šios lengvai pritaikomos bet kuriame interjere, atrodo itin jaukiai ir puošniai. Jos gaminamos iš įvairių audinių, kurie gali būti įvairiausių spalvų ir raštų. Didelis privalumas yra tas, kad jas lengva derinti su kitomis langų uždangomis, pvz., naktinėmis užuolaidomis. Skirtingai nei klasikinės užuolaidos, klostinės puikiai tinka ir mažoms patalpoms, mat neužima papildomos erdvės. Tiesa, jas irgi būtina reguliariai skalbti, bet tai nesudėtinga – tereikia nuėmus audinį nuo mechanizmo vadovautis gamintojo nurodymais. Beje, romėniškosios užuolaidos nelabai tinka būstuose, kur stinga natūralios šviesos. Tradicinės romanetės visiškai pakeltos susiklostuoja lango viršuje, taigi užstoja dalį vaizdo ir šiek tiek temdo kambarį.

 

Minimalizmu dvelkiantys roletai

 

Ši langų uždanga populiari jau ne vienus metus ir randa vietą vis daugiau lietuvių būstų. Ritininės užuolaidos labiausiai vertinamos dėl to, kad visiškai nemažina kambario erdvės. Jos montuojamos tiesiai ant lango ir specialiu mechanizmu susukamos į ritinėlį virš jo. Šias užuolaidas galima pakelti ir nuleisti iki pageidaujamo aukščio, todėl lengva reguliuoti šviesos srautą. Vadinamosios „diena ir naktis“ ritininės užuolaidos leidžia šviesiu paros metu sukurti dieninių užuolaidų įspūdį, o naktį aklinai uždengti langą. Jeigu langai yra pietinėje pusėje ir vasarą namuose būna labai karšta, rekomenduojama rinktis ritinines užuolaidas, kurių išorinė pusė padengta šviesą atspindinčiu sluoksniu, neleidžiančiu saulės spinduliams prikaitinti patalpų. Be abejo, audinys gali būti įvairiausių spalvų ir raštų, todėl lengvai pritaikomas individualiems poreikiams. Šią langų uždangą paprasta derinti su kitomis, pvz., klasikinėmis užuolaidomis. Roletus ypač mėgsta šeimos su mažais vaikais ir augintinių turintys žmonės, mat ši lango uždanga nepasiekiama mažiesiems neklaužadoms. Ritininės užuolaidos tvirtai priglunda prie lango, neplevėsuoja pažeme, reguliuojamos specialia virvele, neteplios. Dažniausiai pakanka nuo jų reguliariai nuvalyti dulkes švaria drėgna šluoste.

 

Didžiausias iššūkis pasirinkus šias užuolaidas – jų montavimas. Padaryti tai patiems neturint įgūdžių sudėtinga, tad teks kviestis specialistus. Kai kurie žmonės atsisako šios langų uždangos teigdami, kad ji atrodo nejaukiai. Visgi tai – skonio reikalas, juolab kad roletai gali atrodyti labai skirtingai ir būti derinami su kitomis langų uždangomis.

 

Žaliuzės – ne tik biurams

 

Kai rinkoje pasirodė ritininės užuolaidos, žaliuzės buvo kuriam laikui nustumtos į šalį. Visgi vėliau atgimė su nauja jėga. Tai praktiškas, patogus ir estetiškas pasirinkimas. Šiuolaikinės žaliuzės gali būti gaminamos iš įvairių medžiagų, todėl tinka įvairaus stiliaus interjere. Pastaruoju metu labai mėgstamos medinės, nes atrodo itin natūraliai, jaukiai, kartu prabangiai. Vertinamos ir kitos natūralios medžiagos: bambukas, džiutas, nendrių pluoštas ir kt. Galima rinktis ne tik skirtingas medžiagas, bet ir spalvas, raštus, netgi žaliuzių lentelių padėtį – gali būti horizontalios arba vertikalios. Tokia langų uždanga ideali mažiems būstams, mat visiškai nemažina erdvės. Ji lengvai prižiūrima, nereikia skalbti, pakaks nuvalyti dulkes drėgna šluoste. Žaliuzės tvirtai montuojamos prie pat lango, todėl tai saugus ir patikimas pasirinkimas turint augintinių ar mažų vaikų. Jos puikiai atlieka funkciją – lengva reguliuoti šviesos srautą, prireikus langą visiškai užtemdyti.

 

Iššūkiai tie patys, kaip ir su roletais, – sudėtingesnis montavimas, kurį geriausia patikėti specialistams. Kai kurie įsitikinę, kad žaliuzės nėra jaukus pasirinkimas, labiau tinka biurams, ne namams. Visgi taip buvo anksčiau, kai žaliuzės gamintos tik iš baltų plastikinių juostelių. Šiuolaikinės – visai kitokios ir kupinos įvairovės.