Uogos sveikos mitybos piramidėje užima vieną iš pirmųjų vietų. Tai puiki alternatyva saldumynams, jas galima lengvai užsiauginti patiems bei mėgautis ištisus metus. Uogos ne tik skanios, bet ir naudingos.

 

uogos

Egzotiškieji agrastai

 

Šios uogos yra labai naudingos tiek žmogaus organizmui, tiek išoriniam grožiui. 100 g šių uogų turi vos 44 kalorijas, o jų sudėtyje esanti fruktozė, gliukozė, sacharozė, pektinai, organinės rūgštys ir cinkas prisideda prie geros savijautos ir puikios nuotaikos. Agrastuose yra vitaminų C, B1, B2, B6, B12.

 

Kuo naudingos? Šios uogos labai padeda sergant virškinimo ligomis, skundžiantis pūslės uždegimu ir vidurių užkietėjimu. Agrastai sustiprina kraujagyslių sieneles, yra efektyvus vaistas kovojant su augliais, iš organizmo pašalina radionuklidus. Taip pat tai puiki priemonė grožiui. Uogų sultys padeda išbertai odai bei nudegus saulėje. Sustiprinti teigiamam efektui galima trintus agrastus sumaišyti su medumi.

   

Švelniosios avietės

 

Šios uogos – vienas skaniausių soduose ir daržuose augančių stebuklų. 100 g aviečių turi 61 kaloriją bei daugybę įvairių naudingų medžiagų: fruktozės, gliukozės, sacharozės, organinių rūgščių, mineralinių medžiagų, geležies. Taip pat avietėse gausu vitaminų B1, B2, PP, C, karotino.

 

Kuo naudingos? Jos puikiai tiks kovojant su apetito dingimu, pakilusia temperatūra ar net susirgus gimdos kaklelio vėžiu. Taip pat šias uogas reikėtų vartoti esant raumenų skausmui, kurį jos malšina. Dėl vertingos sudėties avietės naudojamos ir norint turėti gražią, skaisčią odą. Šiose uogose gausu ląstelienos, tad jos puikiai tiks gaminant namines veido ir kūno kaukes.

   

Saldžiosios braškės

 

Tai vienos iš pačių populiariausių uogų, kurių sezono laukia kiekvienas. Braškės – puikus dietinis produktas, kurio 100 g turi vos 46 kalorijas. Taip pat tai puiki alternatyva saldumynams, sudėtyje turinti antioksidantų, kalio, mineralų, geležies, cinko, vitamino C, B2, B5, B6, K, B9, C. Dėl braškėse esančių omega rūgščių jos yra laikomos vienomis iš pačių naudingiausių uogų.

 

Kuo naudingos? Braškėse esančios medžiagos stabdo senėjimą, todėl rekomenduojamos norintiems gerai atrodyti. Taip pat jos apsaugo organizmą nuo peršalimo ligų. Braškes galima naudoti siekiant natūraliai išsibalinti dantis, padidinti lytinį potraukį. Jos drėkina, minkština, tonizuoja ir apsaugo odą nuo neigiamo aplinkos poveikio.

   

Gaiviosios bruknės

 

Šių mažų uogų 100 g turi 55 kalorijas. Bruknių sudėtyje gausu naudingų medžiagų – baltymų, natrio, magnio, fosforo, kalio, geležies, cinko, seleno, jodo. Tai taip pat yra ir tikra vitaminų „bomba“, turinti A, D, E, B1, B2, B6, B12, C vitaminus.

 

Kuo naudingos? Susidūrus su virškinimo problemomis ir skrandžio skausmu reikėtų vartoti bruknes. Šios uogos ramina skrandį, jį dezinfekuoja. Taip pat jas vartoti rekomenduojama padidėjus kraujospūdžiui, esant šlapimo pūslės uždegimui. Bruknės nepakeičiamas gerųjų medžiagų rinkinys ir grožiui. Jų pagalba galima balinti dantis, skaistinti odą ir atsikratyti nepageidaujamų spuogų. Su šiomis uogomis daromos įvairios kaukės.

   

Puošniosios gervuogės

 

Ne tik gražios, tačiau ir naudingos. Taip galėtų būti apibūdinamos uogos, kurios dažniausiai yra naudojamos konditerijos gaminių puošybai. 100 g gervuogių turi 63 kalorijas, gausybę naudingų sočiųjų riebalų, mineralinių medžiagų, natrio, magnio, fosforo, kalio, kalcio, geležies, cinko, jodo, vitaminų A, D, E, B1, B2, B6, B12, C.

 

Kuo naudingos? Gervuogių sultys naudojamos kaip puikus vaistas nuo peršalimo, taip pat sergant bronchitu. Šios uogos liaudies medicinoje vartojamos siekiant sustiprinti nervinę sistemą, pagerinti miego kokybę. Taip pat gervuoges patartina vartoti norint numesti kelis papildomus kilogramus. Šios uogos padeda išsiskirti prakaitui. Kaukę su šiomis uogomis reiktų išbandyti besiskundžiantiems problemiška veido oda ir sausais plaukais.

   

Naudingosios mėlynės

 

Miško karaliai grybai turi konkurentes – mėlynes. Dėl jų žmonės važiuoja į miškus ir grįžę namo mėgaujasi viena pačių skaniausių uogų. 100 g mėlynių turi 54 kalorijas, pasižymi nemažu kiekiu gliukozės, fruktozės, geležies, mangano, kalio, natrio, kalcio, fosforo, vitaminų C, B1, B2, P, PP.

 

Kuo naudingos? Mėlynėse esančios medžiagos palaiko gerą regėjimą, gali padėti reguliuoti žarnyno veiklą, pagražinti odą. Šios uogos stebuklingas pagalbininkas kovojant su įvairiomis ligomis, pavyzdžiui, turintiems problemų su kepenų ir inkstų veikla. Mėlynės skaistina ir aprūpina odą reikalingiausiomis medžiagomis. Jose gausu įvairių antioksidantų, kurie apsaugo nuo raukšlių bei odos ligų. Šias uogas galima naudoti grožio procedūroms neįdedant daug pastangų – jas reikia sutrinti ir užtepus ant odos palaikyti apie 15-30 min.

   

Kvapnieji serbentai

 

Skanūs, gaivūs ir lengvai virškinami. Tokie yra serbentai, kurių labai sunku iki soties prisivalgyti. 100 g šių uogų turi vos 38 kalorijas, o jų sudėtis išties puiki – augaliniai baltymai, angliavandeniai, skaidulinės ir mineralinės medžiagos, natris, magnis, fosforas, kalis, kalcis, geležis, cinkas, jodas bei vitaminai A, D, E, B1, B2, B6, B12, C.

 

Kuo naudingos? Serbentai gali padėti sustiprinti organizmą po įvairių operacijų ir patirtų traumų. Šios uogos sukelia prakaitavimą, tad yra tinkamos norint išsivalyti organizmą bei sportuojant. Taip pat šios uogos gerina apetitą, tad yra puiki priemonė norint priaugti svorio.

   

Stiprinančiosios spanguolės

 

100 g šių uogų turi 48 kalorijas. Jose gausu polinesočiųjų riebalų rūgščių, angliavandenių, krakmolo, skaidulinių medžiagų, natrio, magnio, fosforo, kalio, kalcio, geležies, cinko, seleno, jodo, vitaminų A, D, E, B1, B2, B6, B12, C.

 

Kuo naudingos? Spanguolės – pats efektyviausias vaistas kovojant su šlapimo pūslės uždegimu.  Taip pat šios uogos turėtų būti įtrauktos į maisto racioną sergant dantenų ligomis ar siekiant išvengti vėžinių susirgimų. Iš spanguolių galima gaminti veido šveitiklį, rankų kaukes. Šios uogos atgaivina odą ir suteikia jai žvilgesio.

   

Įvairiapusiškosios trešnės

 

Tai saldžios, gaivios ir nuostabiai skanios uogos, kurios neretai tampa rimtomis konkurentėmis vyšnioms. 100 g trešnių turi 47 kalorijas, taip pat daug naudingų augalinių riebalų, angliavandenių, krakmolo, skaidulinių medžiagų, natrio, magnio, fosforo, kalio, kalcio, geležies, cinko, jodo, vitaminų A, D, E, B1, B2, B6, B12, C.

 

Kuo naudingos? Trešnės naudingos mažakraujyste sergantiems žmonėms. Jos aktyvina inkstų ir kepenų darbą, padeda kosint ir pakilus temperatūrai. Kaukę iš šių uogų galima naudoti esant alergijai, jos ramina ir drėkina odą.

   

Svaiginančiosios vynuogės

 

100 g vynuogių turi 77 kalorijas. Nors laikomos gana kaloringomis uogomis, tačiau jose esančios gerosios medžiagos yra nepakeičiamos. Šiose uogose gausu baltymų, sočiųjų riebalų rūgščių, krakmolo, skaidulinių medžiagų, natrio, magnio, fosforo, kalio, kalcio, seleno, geležies, cinko, vitaminų A, D, E, B1, B2, B6, B12, C.

 

Kuo naudingos? Vynuogės nuo senų laikų vartojamos kaip vaistas norint atgauti fizines jėgas, gerinant medžiagų apykaitą. Taip pat vynuogių sultys padeda laisvinti vidurius, o jų kauliukai – kovojant prieš įvairias alergijas. Vynuogių kaukė suteikia odai elastingumo ir skaistumo, padeda sumažinti raukšles. Tikima, kad apsaugo ir nuo odos ligų.

   

Populiariosios vyšnios

 

Vyšnios yra sočios ir maistingos uogos. 100 g vyšnių turi 72 kalorijas bei galybę gerų medžiagų: sočiųjų riebalų, skaidulinių medžiagų, natrio, magnio, fosforo, kalio, kalcio, geležies, vitaminų A, D, E, B1, B2, B6, B12, C.

 

Kuo naudingos? Vyšnios yra puikus produktas norint numesti kelis papildomus kilogramus. Taip pat jos rekomenduotinos sergant mažakraujyste, kovojant su reumatiniu sąnarių uždegimu.  Iš vyšnių gaminamos kūno kaukės, kurios suteikia odai lygumo. Ji taip pat padeda išlaikyti veido odą skaistumą, skatina spuogų gijimą.

   

Nepakeičiamosios žemuogės

 

100 g žemuogių turi 34 kalorijas. Tai puikios dietinės uogos, prisotintos organinių rūgščių, karotino, geležies, kalcio, magnio, fosforo, kalio, natrio, daug vitamino C.

 

Kuo naudingos? Žemuogės rekomenduotinos sergant bronchine astma, taip pat kenčiant nuo padidėjusio nervinio jautrumo. Šių uogų lapai valo kraują, slopina kosulį. Žemuogės yra braškių pusseserės, pasižyminčios dantų balinimo efektu. Iš šių uogų gaminamos naminės kaukės stangrina kūną, taip pat laikomos nepakeičiamomis pagalbininkėmis kovojant su spuogais ir pigmentinėmis dėmėmis.

   

Įdomu

  • Vienoje braškėje ir žemuogėje yra apie 200 sėklų.
  • Braškių kvapas yra toks pat stiprus kaip ir rožių.
  • JAV per metus parduodama uogų už daugiau nei 3 mlrd. JAV dolerių (2,62 mlrd. eurų).
  • Seniau Prancūzijoje jaunavedžiams būdavo patiekiama šalta braškių sriuba. Tikėta, kad ji didina seksualinę energiją.
  • Esant stipriems menstruacijų skausmams rekomenduojama vartoti aviečių lapų arbatą. Šiose uogose esančios gerosios rūgštys malšina gimdos susitraukimus ir tonizuoja mažojo dubens raumenis.
  • Bruknės yra laikomos nemirtingomis uogomis, kuriomis galima džiaugtis visus metus.
  • Nustatyta, kad spanguolės padeda sustiprinti protinį ir fizinį aktyvumą.
  • Vynuogių negalima vartoti drauge su pieno produktais, nes toks mišinys dirgina skrandį. Taip pat didelis kiekis mėlynųjų vynuogių gali sukelti galvos skausmą.
  • Manoma, kad sauja vyšnių kovojant su galvos skausmu atstoja tabletę aspirino.
  • Senovėje Indijoje žemuogės buvo naudojamos vietoj dantų pastos.
 

Kelios idėjos vasaros vaišėms

   

Lietiniai su varške ir braškėmis

 
  • 250 g grūdėtos varškės
  • 200 g braškių
  • 100 g kvietinių miltų
  • 2 kiaušiniai
  • 300 ml pieno
  • 2 šaukštai cukraus
  • Šaukštelis druskos
  • Aliejaus kepti
  • Šokoladinio padažo pagal skonį
 

Gaminimas.

 

Sumaišyti miltus ir 150 ml pieno, išplakti iki vientisos masės. Įmušus kiaušinius supilti likusį pieną. Tada įberti šaukštą cukraus, pagardinti druska. Tešlą gerai išmaišyti ir įkaitintoje keptuvėje gaminti blynus.

 

Braškes sutrinti, sumaišyti su varške. Sudėti likusį cukrų. Atvėsusius lietinius aptepti su varškės ir braškių įdaru, juos susukti ir dar kartą pakepinti. Patiekti su šviežiomis braškėmis ir šokolado padažu.

 

100 g apie 250 kcal

Paruošimo laikas: apie 45 min.

4 žmonėms

 

Ledai su mėlynėmis

 
  • 400 g mėlynių
  • 4 šaukštai likerio
  • 200 g grietinėlės
  • 4 šaukštai cukraus
  • Mėtų lapelių papuošti
 

Gaminimas.

 

Uogas nuplauti, sutrinti iki vientisos masės ir sumaišyti su likeriu. Supilti grietinėlę, suberti cukrų. Masę pilti į ledų formeles ir laikyti šaldiklyje apie 2 val. Patiekti su mėtų lapeliais ir šviežiomis mėlynių uogomis.

 

100 g apie 150 kcal

Paruošimo laikas: apie 2,5 val.

4 žmonėms

 

Vyšninė sriuba

 
  • 500 g vyšnių be kauliukų
  • 1,5 l vandens
  • 160 g cukraus
  • 240 g grietinėlės
  • 2 šaukštai miltų
  • Druskos pagal skonį
 

Gaminimas.

Uogas užpilti vandeniu, įberti cukraus ir virti apie 10 min.Sriubai pravėsus supilti grietinėlę, sudėti miltus, pagardinti druska. Tada pavirti dar apie 5 min. Patiekti šaltą, galima pagardinti šviežiomis uogomis ir žolelėmis, įberti ledukų.

 

100 ml apie 120 kcal

Paruošimo laikas: apie 30 min. 

4 žmonėms

Spausdinti