Tvirtų santykių gidas
2020-12-23 08:01Pažinties pradžioje dažniausiai viskas atrodo gražu, lengva ir gera… Deja, kartais nutinka taip, kad kuo toliau, tuo labiau prastėja santykiai, ima varginti, slėgti. Tada belieka spėlioti, kur dingo ankstesnės emocijos. Tad ką reikia žinoti ir kokių principų laikytis, kad pavyktų sukurti bei išlaikyti tvirtus santykius?
Juoktis kartu
Tai daryti itin naudinga. Jau seniai įrodyta, kad juokas veikia kaip vaistas. Jo metu natūraliai gaminasi laimės hormonai endorfinai, kurių funkcija – malšinti fizinį ir emocinį skausmus. Endorfinai kuria pozityvią proto būseną, teikia optimizmo, pasitikėjimo savimi. Juokas taip pat didina imunoglobulino kiekį žmogaus organizme, kuris stiprina imuninę sistemą. O kai du žmonės juokias kartu, tai parodo, kad jie mėgaujasi vienas kito draugija, kartu išgyvena teigiamas emocijas. Beje, pykti ir juoktis vienu metu neįmanoma, tad verčiau rinktis pastarąjį variantą.
Problemas išlaikyti šeimoje
Turbūt kiekvienas turi draugų, kurių santykiai žinomi iki smulkmenų. Kada susipyko, dėl ko, kaip susitaikė ir pan. Tačiau psichologai tvirtina, kad taip besielgianti pora iš tiesų neturi stipraus ryšio, drauge nesijaučia saugiai. O poros, kurių santykiai tvirti, tikri, stabilūs, dažniausiai nejaučia poreikio viską viešinti.
Pažinti partnerio meilės kalbą
Norintiems išvengti nesklandumų santykiuose ir juos išlaikyti tvirtus, filosofijos mokslų daktaras Gary Chapmanas rekomenduoja išsiaiškinti sutuoktinio meilės kalbą ir ją išbandyti. Jų yra 5: palaikymo žodžiai, kartu leidžiamas laikas, dovanos, paslaugos ir prisilietimai. Belieka išsiaiškinti antros meilės kalbą ir išmokti ją. Palaikymo žodžiai – tai pagiriantys, palaikantys, drąsinantys, malonūs. Laikas kartu – nebūtinai ištisos valandos būnant dviese. Kartais užtenka trumpo laiko, tačiau tuo metu reiktų visą dėmesį skirti tik antrajai pusei. Dovanos – jos neturi būti brangios, daug svarbiau pats faktas, kad galvojama apie mylimą žmogų, norima jį pamaloninti ir nustebinti. Paslaugos – tai bet kokia pagalba namie: plauti indus, išsiurbti automobilį, nuvežti drabužius į valyklą ir t. t. Kaip pastebi Gary Chapmanas, mokantis paslaugų meilės kalbos tenka kritiškai vertinti stereotipus apie vyro ir moters vaidmenis šeimoje. Fizinis prisilietimas – būtinas visiems žmonėms. Pasak filosofo, juo abiejų lyčių atstovai gali kurti arba griauti santykius, perteikti neapykantą arba meilę. Jo teigimu, švelnus prisilietimas bet kuriam vaikui reiškia meilę, tačiau dar svarbesnis tiems, kuriems tai – pagrindinė meilės kalba. Taip pat yra ir su suaugusiaisiais.
Išmokti girdėti
Dviejų žmonių artumas pagrįstas gebėjimu klausytis, domėtis ir suprasti. Jei moteris pasakoja savo dienos įspūdžius, o vyras tik pritariamai linkčioja, bet iš tikrųjų nieko negirdi, nes jo galva užkimšta darbiniais rūpesčiais, nieko gero tikėtis neverta. Tokiu būdu sutuoktiniai tolsta, nesupranta vienas kito, nesusikalba. Tik supratimas ir domėjimasis vienas kitu padeda auginti pasitikėjimą, jį stiprinti, tik tuomet atsiranda saugumo jausmas. Meilė – supratimas, ko reikia mylimam žmogui, jo poreikių tenkinimas.
Turėti bendrų pomėgių
Ritualai – labai svarbi santykių, kurie spinduliuoja meilę ir rūpestį, dalis. Maži santykius paverčia stipriais ir gyvybingais. Ritualai – tai veiksmai, kurie atliekami dviese. Tai gali būti kasdienis pusryčiavimas drauge, sekmadieninė vakarienė pamėgtame restorane ar tiesiog filmų ar serialų žiūrėjimas visuomet tą pačią dieną. Jų laikydamiesi partneriai netruks pastebėti, kad ryšys tvirtėja, o antroji pusė jaučiasi svarbi ir kitą tokiu laiku. Melissa Orlov, „The ADHD Effect on Marriage“ („ADHD poveikis santuokai“) autorė poroms siūlo nusistatyti laiką, kada eis miegoti. Ir visai nesvarbu, kad kuris nors turi nebaigtų darbų, prie jų galės grįžti po sutarto ritualo. Svarbiausia –ypatingai leisti laiką kiekvienos dienos pabaigoje.
Neprarasti asmeninės erdvės
Psichologė Terri Orbuch australų dienraščiui teigė, kad būtent asmeninė erdvė ilgalaikiuose santykiuose gerokai svarbesnė už seksą. Šiuo teiginiu galima ir netikėti, bet poroje nepriklausomybės jausmas neabejotinai labai svarbus. Kad santykiai jaudintų ir taptų tvirti, jų negadintų nuobodulys, partneriai turi ieškoti įvairių patirčių atskirai, jomis vienas su kitu dalytis. Labai svarbu nepaskęsti kito glėbyje, o išlaikyti bent šiek tiek laisvės, nuolat patirti individualių akimirkų, kurti savus prisiminimus. Išlaikant atstumą neprarandama savęs, išliekama įdomiu savo partneriui, didinamas pasitikėjimas savimi. Taip pat pasiilgstama vienas kito, labiau vertintinamas drauge leidžiamas laikas. Erdvė jokiu būdu neturėtų būti suprasta kaip ilgesnis laikotarpis, kai su mylimu žmogumi būnama atskirai, nebendraujama, bandoma ką nors suvokti, neskambinama vienas kitam. Tai labiau įprastas buvimas kartu tik su išimtimis, kai kiekvienas dalį laiko skiria pomėgiams, draugams ar tiesiog sau.
Nenustoti mylėtis
Ne vienus metus kartu gyvenę partneriai kartais išbraukia seksą iš savo gyvenimo. Stresas, nuovargis, nerimas dėl darbo, buities rūpesčiai tampa svarbiausiais dalykais, o ir partneriai su laiku pabosta vienas kitam. Visgi geri bei tvirti santykiai ir seksas neatsiejami vienas nuo kito. Mylėjimasis stiprina tarpusavio ryšį, teigiamai veikia sveikatą, teikia energijos ir pan. Seksas svarbu, nes paverčia laimingesniu žmogumi, kuriam tampa lengviau įveikti stresą ir kitus gyvenimo sunkumus. Be to, patiriamas dvigubas malonumas, kai tokį patį teigiamą poveikį lytiniai santykiai daro ir partneriui.
Išmokti pavydėti
Sveikas pavydas santykiams naudingas – tuomet partneris jaučiasi geidžiamas, patrauklus. Tačiau jei jis reiškiamas per stipriai, trukdo antrajai pusei laisvai kvėpuoti, bendravimą su tokiu asmeniu reikėtų apriboti arba išvis nutraukti. Didelis pavydas, kaip ir bet kuri kita perdėta savybė, kenkia tarpusavio ryšiui. Jei jaučiama, kad partneris pavydi perdėtai, verta su juo apie tai pasikalbėti. Jei tai daryti nesutinka, neigia, pradeda kaltinti, galbūt verta nuo tokio žmogaus pailsėti, daryti santykių pertrauką. Pavydas neturėtų riboti kurio nors partnerio veiklų, bendravimo su draugais, laisvės.
- Kartą Albertas Einsteinas pasakė: „Kai vyrai veda moteris, jie tikisi, kad jos niekada nepasikeis. Kai moterys teka, jos tikisi, kad vyrai pasikeis.“
- Specialistai pataria kurti ir papročius, ir tradicijas, kurios džiugintų abu partnerius.
- Psichologai pastebi, kad erzinantys asmens įpročiai dažniausiai hiperbolizuojami. Jiems kartojantis šalia esantis žmogus pradeda jaustis nemylimas, apleistas ir nesuprastas.
- Blogi įpročiai, stiliaus suvokimas, religinės pažiūros, santykiai su tėvais ir draugais, vertybės, bendravimo stilius – tai sritys, kurių koreguoti nederėtų.
- Kas 5 lietuvei svarbu vyro atsakomybė, o trečdaliui – švelnumas. Daugiau nei 20 % moterų vertina vyro humoro jausmą, o 10 % – aštrų protą.
- Švedų atlikti psichologiniai tyrimai rodo, kad ilgai trunkantis nepagarbus elgesys, pasitikėjimo ir supratimo stygius kelia tokias pačias emocines kančias, kaip ir fizinis smurtas.
- Tyrimai rodo, kad 2/3 partnerių konfliktų amžini, t. y. niekada neišsisprendžia.
- Psichologai kiekvienam žmogui pataria kasdien bent 15 min. pabūti vienumoje.
- Sėkmingi santykiai grįsti gebėjimu pripažinti kaltę ir mokėjimu judėti toliau.