Anksčiau kiekvienos moters spintoje buvo mėgstamiausi nesunešiojami bateliai, kuriems užtekdavo atnaujinti kulniuką ir tarnaudavo ne vieną sezoną. Šiandien dėl masinės gamybos produkcija nėra tokia kokybiška. Patarsime, į ką kreipti dėmesį renkantis naują avalynę.

 

Kokybės rodikliaiMinimal,Sustainable,Fashion,Concept,With,Orange,High,Heels,And,Green

 

Natūrali oda. Sunku rasti gerus batus ir nenuskriausti piniginės. Rinkoje apstu gaminių iš sintetinių žaliavų, kurios vilioja prieinama kaina, madingu dizainu, tačiau tarnauja vos pusmetį. Siekiant pažaboti vartotojišką pirkimą, tikslinga investuoti į kokybišką avalynę. Natūrali oda – ne pigi, tačiau patvari, ilgaamžė medžiaga. Tinkamai prižiūrint batai užsilaiko garderobe dešimtmečiais, ypač pasirinkus klasikinį ir visais laikais aktualų stilių. Ne mažiau svarbus faktas, jog natūralią odą įmanoma atnaujinti, prireikus – dailiai sutaisyti. Patariama rinktis reljefinę tekstūrą, kuri mažiausiai apdirbta. Lygus ir blizgus paviršius išduoda, kad batai buvo specialiai apdoroti. Tokiu būdu gamintojai išgauna ne tik norimą vizualų efektą, bet ir paslepia odos defektus.

 

Be plastiko. Nepaisant skambių reklaminių šūkių, kad šiuolaikinėmis technologijomis įmanoma sukurti itin patvarias medžiagas, avalynės pramonėje naudojamas plastikas – pigus ir trapus. Batų meistrai pataria vengti bet kokių detalių, kurios lengvai tepasi, skyla, braižosi, lūžta. Galbūt avalynė iš skaidraus PVC atrodo moderniai ir avangardiškai, o plastikinė sagtelė suteikia išskirtinio žavesio, tačiau tai – vienadieniai elementai, kurių neįmanoma sutaisyti. Kartais plastiko kiekis batuose būna apgaulingas, slepiamas nuo pirkėjo tokiais terminais kaip „dirbtinė oda“, „dermantinas“, „sintetinė derva“. Taip pat reikėtų saugotis aukštakulnių su plastikiniais kulniukais, kurie neatlaiko kūno svorio ir greitai lūžta. Batai iš sintetinių žaliavų dažniau nepatogūs, trina, greitai išsitampo ir praranda estetinį vaizdą.

 

Siūta konstrukcija. Pirma, ką reikia padaryti perkant bet kokius vyriškus batus ar moteriškus žemakulnius, – apžiūrėti padą. Pirmenybę teikite ne klijuotiems, o dygsniuotiems gaminiams. Klijai neatsparūs aukštesnei temperatūrai, drėgmei, šalčio poveikiui, mechaninėms jėgoms, todėl ilgainiui bato padas atsiklijuoja. Pažeidžiamiausios vietos – kulnas, noselė ir zona ties mažuoju piršteliu. Nors avalynę galima sutaisyti, problema linkusi kartotis dėl prakaitavimo ir trinties. Dygsnių eilė garantuoja didesnį patvarumą ir ilgaamžiškumą. Batas natūraliai prisitaiko prie kojos, tačiau siūlė neleidžia atsisluoksniuoti atskiriems komponentams. Atkreipkite dėmesį – kai kurie gamintojai naudoja dekoratyvinę dygsnių imitacijąǃ

 

Padas su protektoriumi. Asmenims, kurie daug laiko praleidžia ant kojų, rekomenduojama rinktis batus storesniu guminiu padu, kuris amortizuoja smūgius. Papildomai galima įsidėti minkštą vidpadį, apsaugantį nuo nuospaudų susidarymo. Protektoriai užtikrina geresnį sukibimą su paviršiais, todėl mažėja rizika paslysti ant ledo ar slidžių grindų. Tokie batų modeliai – ne tik madingi, bet ir patvarūs. Įsigijus avalynę lygiu plonu padu derėtų apsilankyti pas kurpių, kuris užklijuos apsauginį guminį sluoksnį, o šis keičiamas pagal nusidėvėjimą ir poreikį. Jei bato padas visiškai nusitrynė, galima jį pakeisti, tačiau ne visi meistrai turi įgūdžių ir įrangos kapitaliniam remontui. Greičiausiai sulauksite patarimo įsigyti naują apavą.

 

Mažiau detalių. Sagtelės, užtrauktukai, raišteliai turi ne tik funkcinę, bet ir estetinę reikšmę. Meistrai perspėja – kuo daugiau įvairių detalių, tuo didesnė rizika, kad kažkas sulūš, nukris, nutrūks. Patvariausiai atrodo suvarstomi batai (raištelius nesunku keisti) ir avalynė su metaliniu užtrauktuku. Deja, ši detalė taip pat netarnaus ilgiau nei 10 metų. Nereikėtų žavėtis batais, kurių aulas turi elastinius intarpus, padidinančius apimtį maunantis ar nusiimant. Laikui bėgant guma išsitampo ir avalynė pradeda kristi nuo kojos. Metalinės kniedės puošia, tačiau didina nusidėvėjimą, nes trinasi į priešingos kojos batą. Ekonomiškai naudingiausia įsigyti lakoniško, konservatyvaus dizaino avalynę.

 

Nepavaldūs laikui

 

Spalvota avalynė. Gali kilti pagrįstas klausimas, kaip suderinti kokybę, komfortą ir neprarasti galimybės improvizuoti su skirtingais įvaizdžiais. Lengviausias būdas keisti išvaizdą – avėti nestandartinių spalvų batus. Paletė – plati ir prieinama skirtingiems skoniams: nuo kreminės, pilkos, rudos, vyšninės iki ryškių raudonų ar žalių atspalvių. Tai gali būti pamėgtas, daug metų dėvėtas modelis, pasižymintis universaliu, minimalistiniu dizainu. Tokią avalynę lengva pritaikyti įvairioms progoms, ypač jei garderobe vyrauja viena spalva ar neutralūs tonai. Suteiks stilingą prieskonį ir pakylės įvaizdį į aukštesnį lygį.

 

Sportiniai bateliai tapo neatsiejama kasdienės aprangos dalimi. Derinami tiek su laisvalaikio, tiek su biuro drabužiais. Tinka ir prie suknelės, ir prie kostiumo. Pats universaliausias variantas, dėl kurio sutinka bene visi stilistai, – balti sportbačiai. Norint įnešti į šiltojo sezono garderobą daugiau prabangos, verta rinktis ne tik odinius, bet ir kokybiškus tekstilinius ar zomšinius modelius. Venkite ryškių neoninių detalių. Atsispiriant nuo sporto temos, aktualūs prislopinti žemiški tonai: kupranugarių vilnos, chaki, garstyčių, dulkėtų rožių, plieno pilkos. Dėl neutralaus dizaino batai suteikia įvaizdžiui minkšto atsipalaidavimo ir kuria draugišką nuotaiką.

 

Kontrastinės noselės. Pirmą kartą tokį modelį pristatė garsioji mados diktatorė Coco Chanel. Ji norėjo sukurti batelius, kurie vizualiai ilgintų kojas ir sykiu sumažintų pėdasǃ Su užduotimi puikiai susitvarko šviesi avalynė tamsiomis noselėmis. Idealiai tinka moterims, kurios dievina klasikinį ir romantinį stilių. Suteikia subtilią nostalgijos injekciją ir paįvairina vintažinius įvaizdžius. Maištautojoms verta išbandyti šiuolaikinę jaunimo tendenciją „Wrong-Shoe Theory“, kuri siūlo „Chanel“ stiliaus balerinukes derinti su plačiais džinsais iki žemės bei horizontaliai dryžuota palaidine ar megztiniu.

 

Balti loaferai. Elegantiški, lakoniško dizaino įmaunami bateliai storesniu padu – ilgaamžis pirkinys, tarnausiantis daug metų. Viena vertus, tai bazinio garderobo elementas, kita vertus, suteikia išvaizdai netikėtumo efektą. Tinka derinti su ryškių spalvų arba juodais rūbais, puikiai atsveria margus raštus. Galima komponuoti su metalo atspalviais ir kitomis blizgiomis faktūromis. Jei akys pavargsta nuo juodų ar ryškių batų, o širdis trokšta naujovių, balta visada išloš papildomų bonusų. Šviesiai avalynei reikia skirti daugiau dėmesio norint išsaugoti reprezentatyvią išvaizdą, tačiau švarūs batai atspindi šeimininkės grožio prioritetus.

 

Retro laiveliai. Bateliai mažyčiu smailiu kulniuku (kitten heel) – puiki alternatyva atvejams, kai tenka avėti aukštakulnius. Pėda išlenkiama minimaliai, todėl nepakinta svorio centras, mažiau apkraunama nugara. Smailėjanti noselė suteikia pėdoms elegancijos ir grakštumo, vizualiai siaurina, bet neištempia. Stilistai rekomenduoja derinti prie trijų ketvirčių kelnių ar midi ilgio sijonų. Atšilus orams tinka su kojinaitėmis. Siekiant maksimalaus komforto siūloma rinktis šiek tiek išplatėjantį kulniuką, kuris gelbės išlaikyti pusiausvyrą. Jo forma turėtų priminti apverstą vyno taurės kojelę. Dėl greito nusidėvėjimo svarbu dažnai keisti pakulnę, nes pažeidus kulniuką nepavyks sutaisyti batelių.

 

Autorius Jurgita Ramanauskienė