Spalvotas metalo spindesys, žavūs žvyneliai ir šiek tiek blizgučių – tai detalės, kurias įprasta aprangoje pastebėti vakarėlių ar ypatingų progų metu. Manyta, kad spindėti dieną neskoninga. Visgi įprastos taisyklės mados pasaulyje nebegalioja. Tad pagaliau spindintys akcentai prasiskynė vietą į modernų kasdienį garderobą. Ir ši tendencija aktuali ne tik šį šaltąjį sezoną. Mados apžvalgininkai jau dabar sako, kad 2024-aisiais norintys būti madingi neabejotinai sublizgės.

 

Tikrasis mados orakulasYoung,Beautiful,Smiling,Brunette,Female,In,Trendy,Evening,Golden,Jacket.

 

Įprasta manyti, kad tai, kas bus vilkima gatvėje ir ant raudonojo kilimo kitą sezoną, pamatyti galima tik didžiosiose mados savaitėse Paryžiuje, Milane, Londone ar Kopenhagoje. Visgi mados apžvalgininkai tikruoju mados orakulu vadina kitą renginį, apie kurį daugelis net nėra girdėję. Jis vyksta už Paryžiaus įkurdintame angare. Jame kasmet vasarį ir rugsėjį susiburia dizaineriai bei kiti mados pramonės atstovai tam, kad galėtų apžiūrėti naujausius audinius. Šis visuomenei nepristatomas renginys vadinamas „Première Vision“ arba PV. Sakoma, kad tai, kas parodoma per pristatymus, nulemia net dviejų sezonų tendencijas. Čia sukuriamas mados planas, kuriuo seka apie 2000 dalyvių, parodoma apie 20 tūkst. skirtingų audinių ir dizaineriai renkasi tai, kas vėliau taps madingiausiais drabužiais. Šįmet „Première Vision“ buvo mažiau ryškus, tačiau nuostabiai blizgėjo. Tad to blizgesio tikrai nepavyks išvengti ir kiekvienam, besidominčiam mada. 2023 m. pradžioje dominavo tyli prabanga, paįvairinta blizgia lakuota oda ar satinu. Metų pabaiga ir 2024-ųjų pavasaris tviska, žėri ir spindi it veidrodis. Bene didžiausio susidomėjimo sulaukė minkšti ir blizgūs lateksą primenantys tamsių spalvų audiniai. Taip pat tai, ką galima pavadinti skystu metalu – metalinio blizgesio lengvai krintantys audiniai, puikiai tinkami tiek palaidinėms, tiek suknelėms. Aktualumo neprarado švelnus tviskantis satinas. Tiesa, žiemą įgavo mėlynų, raudonų, rožinių ir geltonų atspalvių. Tačiau ryškiausia žvaigžde mados apžvalgininkai pavadino „Valentino“ mados namų pasirinktus sidabrinius audinius, pirmiausia sidabrinio spindesio dirbtinę odą. Stilistai tikina, kad blizgantys audiniai turi kažką paslaptingo ir žavaus. Iš pirmo žvilgsnio atrodo nepraktiški, bet galbūt todėl taip traukia. Mat įkūnija nedidelį maištą ir troškimą išsiskirti. O juk tuomet, kai didžioji pasaulio dalis beveik priverstinai gręžiasi į normcore – abiem lytims tinkamų paprastų drabužių tendenciją, maištavimas blizgant išskirtiniais audiniais iš tiesų gundo.

 

Metų pabaigoje laukia tikras blizgučių sprogimas

 

Asmeninė stilistė ir socialinių tinklų nuomonės formuotoja amerikietė Grace Thomas, sukūrusi fenomenalios sėkmės sulaukusį konsultavimo verslą, noriai dalijasi patarimais su sekėjais socialiniuose tinkluose. Jos nuomonės paiso ir įtakingi mados žurnalai, ir masinės drabužių gamybos įmonių direktoriai. Tad kai ši moteris sako, kad blizgučiai suteikia kasdienei aprangai gyvybingumo, galima tikėtis, jog visai netrukus parduotuvių vitrinose galėsime išvysti dar daugiau spindesio. 2023-iuosius įtakingoji stilistė apibūdina tik kaip pačią blizgesio tendencijos pradžią. Ji neabejotinai įsibėgės šventinio sezono metu, tačiau tikrai nesitrauks iki pat vėlyvo pavasario. Iš pradžių blizgesys kasdienybėje atsirado kaip megztiniai puošniomis sagomis, bateliai su akmenukais žėrinčiomis pakulnėmis, tuomet blizgėti ir atspindėti šviesą pradėjo dirbtinės odos drabužiai. Šios detalės neabejotinai atgims iš naujo. Todėl tikrai verta dairytis jaukaus megztinio su blizgiomis ar net brangakmenių imitacijos sagomis. Dabar jau galime pamatyti modelius, podiumu žygiuojančius tviskančiais kostiumais, metališko spindesio suknelėmis. Šie rūbai iš tiesų skirti tik ypatingoms progoms. Tačiau spindintys akcentai gali rasti vietos kasdieniame garderobe. Vis dar itin madingas sidabras. Iš sidabrinio atspalvio audinių siuvamos rankinės, batai, kelnės, švarkeliai ir žavūs sijonai. Tai futuristinis įvaizdis, tačiau jį sušvelnina šaltajam sezonui įprasti audiniai – minkšta vilna, aksomas ir tvirta medvilnė. Sidabru spindinčius modelius galima išvysti mados namų „Chanel“, „Fendi“, „Valentino“, „Roberto Cavalli“, „Sportmax“ ar „Michael Kors“ kolekcijose. Jeigu norisi spindėti, bet neakinti, galima rinktis sidabrinius dirželius, metalizuotos odos rankines ar tiesiog masyvias sidabru tviskančias apyrankes. Beje, šaltojo sezonu hitu galima pavadinti trumpas blizgias sukneles. Madingos visos – tiek priglundančios, tiek ir laisvo silueto, siuvinėtos mažučiais kristalais ar siūtos iš blizgaus audinio. Sausį derėtų prisiminti žvynelius. Šią žiemą jie turėtų būti dideli ir spindėti iš tolo.

 

Paprastos derinimo taisyklės

 

Ištrinti ribą tarp puošnaus ir tinkamo kasdienai, stilistų teigimu, visai nesunku. Visgi kelių taisyklių derinant blizgius drabužius paisyti tikrai verta. Taisyklės padeda išlaikyti dermę ir pasipuošus blizgia palaidine neatrodyti it 9-ojo dešimtmečio meksikietiškos telenovelės žvaigždei. Spindesys iš tiesų gali būti subtilus ir skoningas, tik svarbu rinktis tokį, kuris asmeniškai patinka ir neerzina. Juk rinktis yra iš ko: nuo juodos tviskančios dirbtinės odos iki auksinių ir sidabrinių atspalvių audinių. Ką dar pataria stilistai?

 
  •  Sukurti kontrastą. Blizgesys pats savaime traukia dėmesį, tad kasdienybėje neverta jo poruoti su kitais puošniais drabužiais ar prabangiais audiniais, pavyzdžiui, šilku. Blizgantis rūbas tampa universalesnis tuomet, kai derinamas su džinsu, trikotažu ir kasdiene avalyne, pavyzdžiui, kareiviško stiliaus aulinukais.
  •  Skirtingos tekstūros. Derinti galima net kelis blizgančius drabužius. Svarbu, kad jų tekstūros ir proporcijos būtų skirtingos. Puikiai derės palaidinė su žvyneliais, tvido švarkas ir metališko blizgesio bateliai ar rankinė.
  •  Universalus vieno dominuojančio akcento principas. Šią taisyklę žino visi, ir nors daugeliui atrodo nuobodi, tačiau derinant blizgius, žėrinčius ar tviskančiais spalvingais žvyneliais puoštus drabužius ja pasinaudoti visai paprasta. Blizgų rūbą derėtų laikyti derinio pagrindu, o visus kitus drabužius – savotiška drobe. Taip elgiantis niekada neprašausite pro šalį.
  •  Ne tik juoda. Iš tiesų visi blizgantys akcentai nuostabiai atrodo juodos spalvos fone. Būtent todėl juodo ir blizgaus derinys laikomas šventiniu. Kasdieniam stiliui sukurti geriau tinka ne juoda, o ruda, smėlinė, tamsiai mėlyna, pilka.
  •  Monochrominis įvaizdis. Vienos spalvos taisyklė vis dar populiari. Tad ir blizgančių drabužių mada jai paklūsta. Manoma, kad vienos spalvos deriniai geriausiai atrodo tuomet, kai derinamos skirtingos tekstūros. Visgi dabar stilistai ragina elgtis priešingai. Šią žiemą metas vilkėti blizgių audinių kostiumus. O žvyneliais puoštus vienspalvius įvaizdžius visgi geriau palikti vakarui ar išskirtinėms progoms.
  •  Modelis visada svarbiau nei audinys. Netgi talentingiausiai stilistai ilgos blizgančios suknelės nesugebės paversti kasdieniu drabužiu. Tad norint sublizgėti reikėtų rinktis ne atvirą tviskančią palaidinę ar suknelę, o tuos drabužius, kurie sukirpti kaip kasdieniai, bet turi žavaus blizgesio. Lengviausia kasdienai pritaikyti tviskančius atlasinius marškinius ir sijonus, metalo atspalvių kelnes. Itin žaviai atrodo kelius siekiantys ar ilgesni žvynelių sijonai, derinami su ilgaauliais ir minkštais megztiniais.

Autorius Eglė Stratkauskaitė