Kai kurie dalykai, nesvarbu kokioje situacijoje ir kokia intonacija ištarti, gali sukelti priešiškas nuotaikas. Ir visai nesvarbu, kad tai sakant, buvo tikėtasi vien tik gero. Greičiausiai nemalonią frazę išgirdę mylimieji atsitvers tylos siena arba apkaltins užuojautos ir supratimo trūkumu.

 

psichologija

Pirmoji frazė, kuri gali išvesti iš kantrybės bet kurį žmogų: „Tu neturėtumei taip jaustis“. Liepiamoji nuosaka skamba kaip smerkimas. Taip sakydamas žmogus tarsi užsipuola kitą, kad jo jausmai yra neteisingi arba nepagrįsti. Iš tikrųjų niekas, net pats artimiausias žmogus negali priversti jaustis kitaip. Kiekvienam žmogui tai, kaip jis giliai širdyje jaučiasi, yra tikra, suprantama ir logiška. Pasakymas, kad jis neturėtų taip jaustis, tai prilygsta buliaus erzinimui su raudonos spalvos medžiagos skiaute koridoje.

 

Žinoma, apie tai tas, kuris sako šią frazę, nesusimąsto. Todėl gyvenimo partnerio reakciją neretai nustebina. Jeigu šie žodžiai vis dėlto išsprūdo, padėtį galima ištaisyti. Reikėtų ramiai pasiteirauti ir išklausyti, kaip ištartus žodžius suprato ir interpretavo partneris. Tada pareikšti supratimą, užuojautą ir jokiu būdu nesmerkti.

 

Per didelis kritiškumas gali sužlugdyti net pačią stipriausią sąjungą. Partnerio pyktis, liūdesys, nerimas, sumišimas, baimė gali sukelti neigiamus jausmus, kad partneris nesupranta, atstumia, elgiasi netinkamai. Visa tai gali paskatinti pradėti labai nemalonų ir dažnai lemtingą pokalbį apie jausmus.

 

Antra frazė, kurios reikėtų vengti: „Tu esi per daug jautrus“ arba „Nebūk toks jautrus“. Tačiau reikia nepamiršti, kad jautrumas – tai prigimtinė žmogaus savybė ir jos pakeisti neįmanoma. Ši frazė skamba kaip kaltinimas ir įžeidimas. Sakydamas, kad partneris esą yra pernelyg jautrus, žmogus tarsi pasako, kad partnerio jausmai nėra teisingi. Tai girdėdamas partneris gali pasijusti silpnas ir netobulas.

 

Tokiose ir panašiose situacijose daugelis psichologų rekomenduotų pabandyti įsijausti į kito žmogaus padėti ir suprasti, kaip ir kodėl jis jaučiasi. Jeigu vis tiek pavyksta suprasti, kas vyksta, reiktų tiesiogiai ir ramiai paprašyti paaiškinti. Labai svarbu, kad balso tonas būtų ne kritikuojantis ar kaltinantis, bet nuoširdžiai sunerimęs.

 

Trečia frazė, kurią ginčydamosi neretai naudoja poros: „Neverk“. Daugelis žmonių reaguoja labai neigiamai, kaip partneris pradeda verkti. Kito žmogaus ašaros verčia jaustis nepatogiai, kelia susierzinimą, pyktį. Liepimas neverkti, gali tik dar labiau pabloginti situaciją, jei asmuo pradėjo ašaroti, nes jautėsi pažemintas, neteisingai suprastas ar, kad juo per mažai rūpinamasi. Kaip ir ankstesniaisiais atvejais, taip ir šiuo atveju reikėtų pabandyti susitapatinti su žmogumi, kuris dėl ištartų žodžių pasijuto blogai. Kita vertus, labai pažeidžiami gali jaustis abu partneriai, todėl reikėtų stengtis spręsti konfliktus taip, kad nė viena pusė nesijaustų įžeista ir pažeminta.

 

Egzistuoja daugybė frazių, kurias žmonės pasako, praradę savitvardos jausmą. Tačiau net tokiomis akimirkomis, kai, regis, žemė slysta iš po kojų, reikėtų mokėti kontroliuoti žodžius. Tikriausiai ne vienam knieti retkarčiais pasakyti, kad ji ar ji elgiasi taip pat, kaip buvęs ar buvusioji. Kartais sunku susivaldyti nepasakius, kad kažkoks priešingos lyties asmuo yra nepaprastai seksualus. Kokios kitos frazės, kurių reikėtų vengti, kad santykiai būtų harmoningi? „Tu visada (tu niekada)…“, „Tu negali sau to leisti“, „Seksas buvo puikus (jei toks iš tikrųjų nebuvo)“, „Su kiek merginų (vaikinų) permiegojai“, „Tavo tėvai yra siaubingi“, „Liaukis klausinėti, ar esu storas (stora)“ arba tiesiog „Atsipalaiduok“, kai iš tikrųjų svajojama apie nuoširdžią paguodą ir rūpestį.

 

Kiekvienas, kuriam tenka girdėti tokias pastabas, turėtų pasistengti taktiškai pasikalbėti su savo gyvenimo partneriu, papasakoti, kokius jausmus sukelia jų žodžiai. Po nuoširdaus pokalbio partneris turėtų tapti jautresnis ir labiau atjaučiantis. Jis turėtų vengti tokių žodžių ir frazių. Ilgainiui pora pastebės, kad jų santykiai tapo saugesni, stipresni, sustiprėjo pasitikėjimas vienas kitu.