Kai už lango pliaupia nuolatiniai, žvarbūs lietūs, daugelis svajoja susikrauti lagaminus ir išvykti į egzotiškus, tropinius kraštus, kur šilta visus metus. Paprastai tai ir telieka svajonėmis. Retas, kuris pagalvoja, kad mažytę tropikų oazę galima susikurti ir savo namuose. Šiais laikais beveik kiekvienoje didesnėje augalų parduotuvėje galima įsigyti jau paaugintų egzotiškų augalų arba jų sėklų. Labai retų augalų galima nusipirkti ir botanikos sode arba atsisiųsti internetu. Informacijos, kaip juos auginti taip pat apstu. Svarbiausiai sudaryti tinkamas sąlygas, nepamiršti rūpintis augalais ir juos mylėti. Beje, kai kurie augalų augintojai yra įsitikinę, kad augalai geriau auga ir žydi, jei su jais kalbamasi ir mintimis siunčiama gera energija.

 

rojaus paukštė

Rojaus paukštė arba strelicija žavi įspūdinga išvaizda, spalvomis. Tokį pavadinimą šie tropiniai augalai gavo dėlto, kad jų žiedai primena paukščio galvą su karūna. Žiedai – oranžiniai, mėlyni. Strelicijos – tai bananinių šeimos daugiamečiai visžaliai augalai, paplitę Pietų Amerikos tropikuose. Tai vieni iš lengviausiai kambariuose auginamų egzotiškų augalų. Augalas žydi, jei gauna pakankamai ryškios šviesos, net tiesioginės saulės spindulių. Žemė vazone turėtų būti nuolatos šiek tiek drėgna. Šiltuoju metų laiku vazoną su šiuo augalu galima išnešti į lauką, o šaltuoju laikyti kambaryje, oranžerijoje arba šiltnamyje. Kambariuose auginti pritaikyta puošnioji strelicija, nes ji užauga tik 1 – 2 metrų aukščio. Natūralioje aplinkoje rojaus paukštės augalas gali siekti net 12 metrų. Iš sėklos išauginta strelicija pradeda žydėti 2 – 3 metai.

 

Helikonija – dar vienas augalas, kurio gimtinė – Pietų ir Centrinė Amerika. Tai šiltamėgiai augalai, geriausiai auga ir žydi, jei vasarą temperatūra vidutiniškai siekia 25 laipsnius, o žiemą – apie 15 – 16 laipsnių. Mėgsta ryškią šviesą. Rytą ir vakarą ant augalo turėtų kristi tiesioginiai saulės spinduliai. Tropinių kraštų augalą reikia laistyti dažnai – žemė turi būti nuolatos šiek tiek drėgna. Šiek tiek rečiau galima laistyti tik žiemą, kai prasideda augalo ramybės periodas. Gali būti dauginama sėklomis arba šaknimis.

 

Tikriausiai tik nedaugelis pagalvotų, kad iš plaušuotų, pradėjusių ūglius leisti kokoso riešutų (kartais tokių galima rasti net Lietuvos prekybos centruose) galima išsiauginti tikrą riešutinę kokospalmę. Tiesa, jos priežiūra gana sudėtinga. Augalui reikia sudaryti tinkamas sąlygos, todėl tokį egzotinį augalą gali auginti tikrai ne kiekvienas, tik patyręs sodininkas. Nors mūsų šalyje kokospalmės nėra vieni iš populiariausių kambarinių augalų, jų sodininukų kartais galima rasti augalais prekiaujančiose įmonėse. Kokospalmė mėgsta šviesą, todėl vazoną su šiuo augalu reikėtų auginti prie lango. Augalas yra gana plačiais lapais, todėl turėtų pakankamai erdvės. Patalpoje oras turėtų būti nuolatos drėgnas (kambario drėgmė – ne mažiau nei 60 %), rekomenduojama dažnai apipurkšti lapus vandeniu. Vazoną su kokospalme galima statyti prie pat oro drėkintuvo.

 

Vabzdžiaėdžiai augalai – ąsoteniai – pastaruoju metu vieni iš populiariausių egzotinių augalų. Jų galima nusipirkti beveik kiekvienoje didesnėje augalų parduotuvėje. Namuose auginami ant palangių. Tai tropinių kraštų augalas, mėgstantis nuolatinę drėgmę, todėl šį augalą kiekvieną dieną būtina apipurkšti vandeniu. Ąsoteniai – tai vijokliniai augalai, lianos, todėl prie jų reikėtų šalia pastatyti kopėtėles, įsmeigti šaką, ištempti virvę, kad augdamas ąsotenis turėtų už ko užsikabinti. Augalą galima genėti ir formuoti, kad neužaugtų per didelis. Namuose auginami ąsoteniai žydi labai retai.

 

Tilandsijos natūralioje aplinkoje auga ant uolų ir medžių šaknų Šiaurės, Centrinėje ir Pietų Amerikoje, Karibų jūros salose. Geriausia auga ten, kur šviesu, drėgna ir šilta. Atitinkamas sąlygas reikia sukurti ir vazonuose auginamoms tilandsijoms. Šie augalai unikalūs tuo, kad jiems auginti nereikia dirvožemio. Vandenį ir maisto medžiagas per lapus ir išorines šaknis. Dekoratyvų augalą galima įkomponuoti tarp akmenėlių, žvirgždo, ant pušies žievės, kitų medžių šakelių ar net auginti stikliniame inde. Augalas pradeda džiūti, jei negauna pakankamai drėgmės. Mėgsta šviesą, bet ne tiesioginės saulės spindulius. Rekomenduojama bent kartą per mėnesį patręšti. Nuo to priklauso, ar augalas žydės, ar ne. Dauginama skrotelės atžalomis. Priklausomai nuo rūšies tilandsijos gali žydėti nuo kelių dienų iki kelių metų. Žiedai gali būti šviesiai geltonos, oranžinės, raudonos, rožinės, mėlynos, violetinės, baltos ir kitų spalvų bei atspalvių.