Medicinos kriminalistikos laboratorija Vilniuje – įprastas ir visi nebauginantis pastatas. Galbūt galėtum pagalvoti, kad tai ligoninė ar poliklinika. Tačiau nei iš išorės, nei į ją įėjus tikrai nenujauti, kad būtent čia dirbantys žmonės gali aptikti nepaneigiamus įkalčius ir ilgam įkišti už grotų net gudriausius nusikaltėlius.

 

1 (Small)

 

Dar prieš eidamas į trumpą ekskursiją laboratorijoje Vitalijus Cololo labiausiai norėjo sužinoti, kaip teismo medicinos ekspertai džiaugiasi radę reikšmingų įkalčių – ar turi šalia kolegų, su kuriais gali pasidalyti džiaugsmu, ar ploja rankom vieni palinkę prie mikroskopų… „Visi tada jau susirenka, parodome atradimus kolegoms ir kartu pasidžiaugiame“, – nuramino Vitalijų Medicinos kriminalistikos laboratorijos vedėja Ramunė Sitienė.

 

3 (Small)

 

Su teismo medicinos ekspertų darbu parodijų šou „Pakartok“ dalyvį Vitalijų Cololo, „Power hit radio“ laidų vedėją Ramintą Vasiliauskienę ir serialo „Rezidentai“ aktorių Robertą Lenartavičių supažindino laboratorijos vedėja Ramunė Sitienė ir teismo medicinos ekspertas dr. Giedrius Kisielius.

 

4 (Small)

 

Pagrindinis laboratorijos ekspertų darbas dažniausiai susijęs su nusikaltimo įrankio nustatymu. Tiriamos ir įvairios liudininkų ar kaltinamųjų pateiktos nusikaltimo versijos – kviečiami statistai, imituojamas nusikaltimas, aiškinamasi, ar jis įvykdytas ginantis, ar tai buvo puolimas.

 

5 (Small)

 

„Vakaruose tokio lygio laboratorijų kaip Lietuvoje beveik nėra. Užsienyje dažniausiai nedaromi eksperimentai, tyrėjai nustato, kad nusikaltimo įrankis panašus į plaktuką ir tokią išvadą palieka, o mes aiškinamės iki galo. Kai mūsų specialistai pradėjo važinėti ir skaityti pranešimus – visi buvo apakę. Niekas nemoka ir taip tiksliai atkurti žaizdų kaip mes“, – pasakojo laboratorijos vedėja. Į lietuvius užsienio ekspertai kreipiasi ir visai konkrečios pagalbos teismuose. Pavyzdžiui, vienas danų profesorius patikėjo Lietuvos ekspertams įrodyti, kuris iš dviejų įtariamųjų iš tiesų kaltas ir kuris iš dviejų nusikaltimo įrankių yra tikrasis. Lietuvos ekspertai tai nustatė pagal žaizdoje likusius peilio pėdsakus, vadinamus „trasomis“.

 

„O jeigu mano pirštas baisiai nubrozdintas, ar rastumėte mano pirštų antspaudus? Net išmanusis telefonas mano piršto nenuskaito“, – slaptą ginklą išsitraukė Vitalijus Cololo. „Rastume, net mumifikuotų lavonų pirštų antspaudus įmanoma nuskaityti“, – nuramino ekspertai.

 

„Nuvesime jus dar į kaulų kambarį, ar niekas nebijote palaikų?“ – klausia ekspertas. „Tai tuoj sužinosim“, – juokiasi Raminta. Kaulų kambarys, pasirodo, visai ne metafora. Jame – stalas, nukrautas karo laikų palaikais, kampe – tikro žmogaus griaučiai, lentynose už stiklo – kaukolės ir dar daugiau kaulų. Apie juos ekspertai irgi gali papasakoti daug istorijų, kaip tik šiuo metu juos tiria.

 

„Žodžiu, nusikaltimus daryti mums nelabai apsimokėtų“, – vizitą laboratorijoje apibendrino „Rezidentų“ aktorius Robertas Lenartavičius.

 

Laboratorijos ekspertai prisipažino, kad kartais pasijuokia iš filmų ar serialų, kuriuose tiriami įkalčiai, tačiau sakė, kad kriminalinius serialus mėgsta. Vitalijus, Raminta ir Robertas pakvietė teismo medicinos ekspertus įvertinti geriausius TV6 televizijos kriminalinius serialus: darbo dienomis 18 val. – „CSI kriminalistai“, 19 val. – „Pėdsakai“.

 

Trumpa ekskursija po kriminalistikos laboratoriją: