XXI a., kai vis daugiau kalbama apie proto lavinimą, natūraliai kyla klausimas – ar tai mados šauksmas, ar smegenimis iš tikrųjų reikėtų rūpintis kuo anksčiau? Mokslininkų atlikti tyrimai įrodo, kad smegenis visgi naudinga treniruoti, nes protas padeda kontroliuoti įvairiausius kūne vykstančius procesus. Tad kaip tai daryti?

 

protas

Perkurti smegenis

 

New York Times bestselerio „Nuostabus protas bet kokiame amžiuje“ autorius med. dr. Danielis G. Amenas teigia, kad kūnas išgyvena tai, kuo tiki protas. Jis neabejoja, kad visi turime milžinišką potencialą, o išmokę treniruoti smegenis galime kurti didžiausius projektus, savo jėgomis įveikti net sunkius negalavimus bei iki žilos senatvės džiaugtis šviesiu protu. Tačiau smegenis reikia treniruoti reguliariai!

 

Mokslininkų teigimu, smegenyse kiekvieną sekundę kuriamos ir naikinamos neuronų jungtys. Paskutiniame XX a. dešimtmetyje tikrą revoliuciją biologijos srityje sukėlė atradimas, kad pasikartojanti stimuliacija gali padvigubinti neuronų jungčių skaičių. Neuropsichiatras Ericas Kandelas už šį atradimą gavo Nobelio premiją. Vėliau specialistas nustatė, kad nenaudojamos neuronų jungtys ima silpti jau per pirmąsias tris savaites. Tad esame pajėgūs perkurti savo smegenis, slopindami vienus neuronų tinklus ir kurdami bei stiprindami kitus.

 

Teigiamo mąstymo nauda

 

Vienas būdų kuo ilgiau išlikti šviesaus proto – mąstyti pozityviai. Kai kuriems to išties reikia mokytis. Altruizmas, teigiamas mąstymas skatina smegenyse endorfinų ir serotonino gamybą, tai teigiamai veikia visas ląsteles. Palanku bendrauti su pozityviai nusiteikusiais žmonėmis, tad ieškokite tokių, neužsidarykite namuose tarp keturių sienų. Bendrauti galite ir telefonu. Įrodyta, kad kalbėjimasis pozityviai nusiteikus skatina smegenyse oksitocino gamybą, o tai teigiamai veikia ir kraujotaką, ir telomerus (chromosomų struktūras). Todėl bendravimas – tarsi vitaminai organizmui. Tad visiems, kurie nori išlikti kuo šviesesnio proto bei ilgai ir sveikai gyventi, geriausias receptas – optimistinės mintys. Kilus nesklandumams, svarbu prisiminti, kad jie praeina bei išmoko naudingų dalykų.

 

Išmokti atsipalaiduoti

 

Proto lavinimo Silvos metodu mokytoja Rasa Bartninkaitė teigia, kad padedami vaizduotės ir loginio proto kiekvienas galime padaryti neįtikėtinų atradimų bei susikurti tokį gyvenimą, kokio trokštame. Dauguma pervargo, išseko bei neišnaudoja savo proto galimybių. Anot R. Bartninkaitės, pirma, ką turėtume padaryti, – mokytis sulėtinti smegenų vibracijas. Tai padarę automatiškai atsipalaiduojame. Ir tam šiais laikais jau nebereikia atsiskirti nuo visų ir kelias valandas medituoti, užtenka kelių minučių technikų, kad atsigautume. Net jeigu esate viešoje vietoje, per kelias minutes galite atsipalaiduoti. Užtenka užsimerkti, ir smegenys pakeičia įtampos dažnį į lėtesnį – atsipalaidavimo. Būdami lauke kuo dažniau pakelkite akis į dangų – žvelgiant virš horizonto smegenys natūraliai pradeda veikti harmoningu alfa dažniu.

 

Kiekvienas yra genijus

 

Tyrimai rodo, kad laimės koeficientas nepakito nuo Antrojo pasaulinio karo! Silvos metodo kūrėjas Chosė Silva teigė, kad didžiausias atradimas, kokį žmogus gali padaryti, – suvokti savąsias galimybes. Šis žmogus taip pat pakeitė genijaus sampratą. Jo teigimu, kiekvienas yra genijus. Gimęs vaikas turi absoliučiai harmoningai veikiančias smegenis. Tačiau laikui bėgant ši harmonija sutrikdoma, nes jau nuo mažų dienų lavinamas racionalus protas, o kūrybinis pradas taip ir lieka pamirštas.

 

1924-aisiais užfiksuota, kad žmogaus smegenys vibruoja, bet tik nuo 1970 m. pradėta kalbėti apie tai, kad kairysis smegenų pusrutulis atsako už racionalų protą, dešinysis – už kūrybingumą.

 

Išskirtiniais žmogaus gebėjimais domėtasi ir carinėje Rusijoje. Autogeninės treniruotės atsirado dar sovietiniais laikais. Proto galimybės žmoniją labiau pradėjo dominti tik praėjusiame šimtmetyje. Tai, ką mokslininkai atranda, – tarsi naujas žingsnis žmonijos istorijoje. Dirbtinis intelektas jau sukurtas, bet jis neprilygsta žmogaus protui. Koks didžiausias skirtumas? Robotas, skirtingai nei žmogus, neturi vaizduotės.

 

Lavinti abu smegenų pusrutulius

 

XXI a. žmonės pasižymi ypatingu racionalumu, bet retsykiais pamiršta turintys vaizduotę. Būtent ji leidžia pamatyti daugiau galimybių, kitą požiūrį. Vaizduotė yra pirmykštė. Žmonės nemokėjo kalbėti, o jau piešė olose. Dažnai neįvertiname vaizduotės įtakos gyvenimo kokybei. Mokslininkai tik dabar pradeda daugiau apie tai kalbėti. Visos idėjos, sąlygotos kūrybinio proto, pirmiausia gimsta vaizdiniais mūsų galvose. Tik tada, padedant racionaliam protui, reikia sukurti veiksmų planą ir tas idėjas įgyvendinti. Mus jau vaikystėje klaidino, kad nevalia svajoti. Tai netiesa. Būtent vaizduotė – pokyčių pradžia. Neblogai išlavinome racionalų mąstymą, o kūrybinį, deja, apleidome. Tad akis į akį susidūrę su gyvenimo iššūkiais pasimetame, nes pritrūkstame idėjų. Tiesa, yra žmonių, kurių labiau išlavintas dešinysis smegenų pusrutulis. Tokiems sunkiau sekasi gyventi žemišką materialų gyvenimą, jie gali būti išsiblaškę, užmiršti net sumokėti mokesčius. Todėl svarbu lavinti abu smegenų pusrutulius ir išlaikyti pusiausvyrą tarp racionalaus bei kūrybinio proto. Tuomet atsiveria gerokai daugiau galimybių.

 

Maistas smegenims

 

Mityba irgi turi įtakos smegenų darbui. Itin palanki bei geriausiai ištirta yra Viduržemio jūros dieta. Tokia mityba, gausi žuvies, ankštinių daržovių, žalių salotų, mažina sisteminį organizmo uždegimą. Be abejo, visiems palanku atsisakyti perdirbto, greitojo maisto, saldumynų. Uždegiminius procesus mažina visos dietos, kurių pagrindas – daugiau gerųjų baltymų, skaidulų, daržovių, vaisių, uogų.

 

Mąstymą gerina špinatai. Juose gausu smegenims naudingų vitaminų ir mineralinių medžiagų. Teigiamai veikia lapiniai kopūstai, lapinės salotos. Nuo seno žinoma, kad graikiniai riešutai palaiko sveiką nervų sistemą, sklandžią psichologinę būklę, gerina atmintį. Šie riešutai – unikalus antioksidantų ir omega-3 riebalų rūgščių šaltinis. Sveika vartoti ir migdolus, anakardžius, bertoletijas – palankiai veikia smegenų darbą. Kraujo apytaką smegenyse taip pat stimuliuoja avižos. Todėl visų grūdo dalių avižų košę naudinga valgyti ryte, prieš pradedant dienos darbus. Dirbant koncentraciją gerina, budrumą didina žalioji arbata bei juodasis šokoladas. Mąstymą aktyvina, susitelkti padeda citrinos.

 

Sporto nauda

 

Gyvenant aktyviai, reguliariai sportuojant, daug judant gerėja širdies ir visos kraujagyslių sistemos veikla, kuri glaudžiai susijusi su smegenimis. Po sporto, kai pasparėja kraujotaka, pagerėja ir smegenų aprūpinimas reikalingomis medžiagomis, deguonimi. Be to, fizinio krūvio metu skatinamas neuronų augimas, ryšių tarp jų susidarymas. Judėti ypač svarbu vyresniame amžiuje. Tad bent pusvalandį per dieną praleisti sporto salėje ar pasivaikščioti gryname ore reikėtų kiekvienam. Tą pusvalandį galima išskaidyti į kelias laiko atkarpas. Tik nereikėtų persistengti ir sportuoti per daug, nes jei organizmas patirs per didelį fizinį krūvį, jis tiesiog išseks. Reguliari trumpa mankšta kur kas efektyvesnė nei sunkios ir tik retkarčiais atliekamos treniruotės.

 

Protą treniruoti kiekvieną dieną

 

Ne paslaptis, kad laikui bėgant protinės galimybės silpsta. Vyresnių žmonių psichikos sutrikimai dažniausiai siejami su galvos smegenų pakitimais. Senstant silpnaprotystės ir intelekto mažėjimo grėsmė vis didėja. Tačiau galimybių sau padėti yra nemažai. Išbandykite keletą veiksmingų būdų.

 
  • Smegenų senėjimui ir Alzheimerio ligai kelią užkirsti galite kasdien atlikdami paprastą pratimą – kuo dažniau vaikščiokite atbuli. Bent po 5–10 min. per dieną.
  • Veiksminga proto mankšta – domėjimasis skirtingais dalykais, naujovėmis bei jų išbandymas. Užsiimdami skirtingomis veiklomis, hobiais, stimuliuosite vis kitas smegenų dalis. Nepraleiskite progos išbandyti naujų technikos išradimų, nors iš pirmo žvilgsnio juos perprasti atrodo sudėtinga.
  • Spręskite kryžiažodžius – tai aktyvina smegenų veiklą. Ypač naudinga mokytis naujos užsienio kalbos. Tiesa, nepersistenkite, nes per didelis protinis krūvis ilgainiui gali turėti neigiamos įtakos smegenims. Pasekite save ir matysite, kiek per dieną laiko skiriate protinei veiklai ir kiek poilsiui.
  • Pabandykite kiekvieną rytą su šypsena ištarti, kad gyvenate vis geriau, kad jūsų laukia nuostabi diena. Protas tiesiogiai priima kiekvieną mūsų komandą. Net jei iš pradžių pozityvius teiginius sakysite ne itin džiugiai, po kurio laiko smegenys pradės klausyti nurodymų – kaip sakysite, taip ir jausitės. Kuo dažniau kartosite, tuo greičiau tai suveiks.
  • Smegenys sužadinamos žaidžiant komandinius žaidimus, kai reikia greitai reaguoti į kintančias situacijas. Taigi net jei einate pasivaikščioti, susigalvokite tikslą, tuomet smegenyse suaktyvės daugiau neuronų. Be to, geriau, jei judesiai sportuojant bus ne mechaniški, jau daug kartų kartoti, bet spontaniški. Taip pat veiksmingiau smegenis veikia tas sportas, kuris orientuotas į atpildą, nes laimėjus užplūsta laimės hormonas dopaminas.
  • Naudingi tokie užsiėmimai, kai įdarbinami pirštai ir rankos. Tuomet aktyvuojamas didesnis smegenų žievės plotas.
  • Kelis kartus per savaitę medituokite. Įvaldę meditavimo meną galėsite kontroliuoti savo smegenų bangas, taigi ir jausmus bei daugelį gyvenimo situacijų.