Treneris I. Bakėjus įspėja: „Sąnarių ligos jaunėja“
2019-10-27 09:48Ignas Bakėjus – vienas žinomiausių sporto trenerių bei sveikos gyvensenos mokytojų šalyje, kurio jau 8-erius metus vedamos mankštos uždega ir įkvepia norą judėti. Šį sekmadienį TV8 sekmadienį TV8 medicinos laidoje „Sveikatos medis“ žiūrovų laukia įdomus ir informatyvus I.Bakėjaus pasakojimas apie šių dienų rykštę – sąnarių ligas. Treneris atskleis – sąnarių ligos vis labiau jaunėja.
Laidoje žiūrovų taip pat lauks itin aktualūs pokalbiai su patyrusiais gydytojais apie naujausią, neskausmingą prostatos tyrimą, patarimai būsimiems tėveliams, ką pravartu žinoti planuojant nėštumą, o minint insulto dieną, rubrikoje „Ačiū, daktare“ laukia jautri visuomenės veikėjo Algimanto Matulevičiaus padėka už iš insulto gniaužtų ištrauktą sūnų.
Ne paslaptis, jog bėgant metams sąnariai ima dilti ir sukelia neišvengiamas problemas, tačiau šiai dienai sąnarių skausmai vargina ne tik vyresnius, bet ir jaunus žmones. Anot traumatologų, užtenka vienos traumos jaunystėje, kad po kelių dešimtmečių išsivystytų kokia nors sąnarių, raiščių ar sausgyslių liga.
I.Bakėjus laidoje pasakos, jog turi vis dažniau klausti pas jį besimankštinančių žmonių, ar nejaučia sąnarių skausmo ir siūlyti, kaip atlikti pratimus, saugant sąnarius.
„Didelis gyvenimo ir darbo tempas, žmones vargina stresas, todėl jie netenka daug vandens, vitaminų, mineralų, jie nepavalgo, neišsimiega ir visa tai nulemia, jog jiems pradeda visko trūkti. O kai visko trūksta, tuomet atsiranda signalai, tam tikri skausmai“, – pasakoja žinomas treneris.
Ignas teigia, jog kurį laiką jam pačiam teko jausti peties sąnario skausmą, o jį įveikti padėjo kineziterapeuto pagalba ir grįžimas į disciplinuotą gyvenimo būdą, kurį sudaro poilsis, mankštos, subalansuota mityba, vanduo ir deramai parinkti maisto papildai. Anot Igno, nenuostabu, jog sąnarių ligomis dažniau serga vyrai, mat fizinio pajėgumo neįvertinimas yra viena dažniausių sąnarių skausmo priežasčių.
„Vos pradėjus sportuoti, negalima tiesiog įšokti į treniruotes ar sporto klubą. Žmogaus kūnas nuo kasdienių įpročių, vienodų veiksmų, ilgo sėdimo darbo ima ir susisuka. Iš išorės to gali net nesimatyti, bet viduje, žiūrėk, jau ir stuburas pasislinkęs, ir klubai susisukę. Dažnai toks žmogus, atėjęs sportuoti, imasi iš karto didžiausių krūvių ir tuomet kūnui tiesiog nebeatlaikius, prasideda problemos ir skausmai“, – laidoje pasakos I. Bakėjus.
Respublikinės Vilniaus Universitetinės ligoninės kineziterapeutai teigia, jog vos tik pajutus sąnarių skausmą, būtina kuo greičiau atlikti visus tyrimus ir pasikonsultuoti su gydytoju. Jeigu to padaryti iš karto nepavyksta, svarbu nepamiršti, jog nejudinamas sąnarys yra linkęs stingti, todėl dažnas medikas, norint įveikti sąnarių skausmą, pataria judėti.
„Net ir patyrus traumą, svarbu teisingai judinti sąnarį, jog jis neaptingtų ir raumenynas nepradėtų silpnėti. Kuomet problema yra įsisenėjusi arba varginanti sezoniškai, lygiai taip pat net 20 minučių mankšta gali padėti išspręsti kamuojančius skausmus“, – laidoje patarimais dalinsis kineziterapeutas Mangirdas Kazačenko.
Šiais laikais dėl pasikeitusio gyvenimo būdo, ilgesnio sėdimo darbo, mažesnio fizinio aktyvumo ir netinkamos mitybos, tiek žmogaus organizmui, tiek sąnariams pradeda trūkti tam tikrų medžiagų.
Be tikslingų mankštų, gydytojai pataria kasdienė mitybą praturtinti kolagenu. Ši medžiaga pasižymi sąnarių kremzles, raiščius ir sausgysles atkuriančiu poveikiu. Kolagenu gausu šaltienoje, tačiau norint gauti reikiamą dienos kiekį, per parą tektų suvalgyti net 1kg šio produkto. Specialistai neretai patarią rinktis patogesnę alternatyvą – maisto papildus, tokius kaip „Cemio Gemze“, kurių sudėtyje yra grynos formos pirmo ir antro tipo kolageno bei vitamino C.
Respublikinės Vilniaus Universitetinės ligoninės planinės pagalbos skyriaus vedėjas teigia, jog per metus į medikus kreipiasi apie 75 tūkst. žmonių, iš jų – apie 20 tūks. yra traumatologiniai pacientai.
„Prie artrozės priveda užleistos sąnarių problemos. Kada pacientai ne laiku kreipiasi arba ignoruoja simptomus, tikėdamiesi, jog viskas praeis. Tačiau tokie nesigydantys pacientai po 15-20 metų ateina į ligoninę jau protezavimui“, – laidoje pasakos skyriaus vedėjas Michail Braverman.
Patarimai būsimiems tėveliams – ką svarbu žinoti planuojant nėštumą
Nėštumas ir vaikelio gimimas – reikšmingas įvykis kiekvienoje šeimoje, tačiaukartu su džiaugsmu, neretai užplūsta ir nerimas, kaip reiktų elgtis nėštumo metu, jog būsimam vaikeliui nieko netrūktų, jos jis gimtų sveikas.
Sekmadienį laidoje suklusti bus kviečiami ir visi būsimi tėveliai, mat patarimais, ką turėtų žinoti kiekviena pora prieš pradėdami planuoti naujo šeimos nario atėjimą, dalinsis Vilniaus gimdymo namų vadovė, profesorė Kornelija Mačiulienė.
„Prieš planuojant nėštumą patarčiau labai gerai žinoti ir paklausti savo tėvų, kokiomis ligomis yra sirgusi nėštumą planuojanti moteris. Pirmiausiai, tai liestų paveldimas ligas, persirgtas infekcijas, vaikystėje būdingas ligas, šlapimo takų uždegimus. Lygiai taip pat reiktų paklausti ir būsimo tėvelio, kokios paveldimos ligos vyrauja jo giminėje“, – laidoje pasakos Vilniaus gimdymo namų direktorė, prof. med. m. dr. Kornelija Mačiulienė.
Būsimų tėvų laukia daug naudingų patarimų ir aktualios informacijos apie pasiruošimą nėštumui bei patį nėštumo periodą.
Prostatos sveikatos tikrinimas nuo šiol – be skausmo
Prostatos vėžio atvejų Lietuvoje vis daugėja, tačiau prevencinėje programoje pasitikrina tik kas ketvirtas vyras. Jie vengia gydytojo kabineto, kol nesuriečia skausmai. Dažniausias baimės šaltinis – galima biopsija tyrimo metu.
Anot gydytojų, prostatos tyrimų yra įvairių, tačiau įprastai pirmiausiai atliekamas prostatos specifinio antigeno PSA tyrimas.
„Jeigu randame padidintą PSA ir urologui kyla įtarimų, tuomet yra atliekama prostatos biopsija. Tačiau šiai dienai prostatos vėžio grėsmę galima įvertinti iš paprasčiausiai šlapimo mėginio. Kuo agresyvesnis vėžys, tuo agresyvesnių genų nuolaužos randamos šlapime ir pagal tai nustatoma vėžio rizika ir sprendžiama, ar vyrui reikalingi tolimesni tyrimai ir prostatos biopsija“, – apie naujausią tyrimą iš šlapimo mėginio „Select MDx“ laidoje pasakos NVI onkourologijos skyriaus vedėjas, med. m. dr. Albertas Ulys.
Rubrikoje „Ačiū, daktare“ – Algimanto Matulevičiaus padėka medikams už išgelbėtą sūnaus gyvybę
Laidos „Sveikatos medis“ rubrikoje „Ačiū, daktare“ jautriausiais žodžiais ir didele padėka medikams dalinsis ekonomistas, politinis ir visuomenės veikėjas Algimantas Matulevičius, kurio sūnų prieš trejus metus žaibiškai pakirto insultas.
Šį sekmadienį už išgelbėtą sūnaus gyvybę Algimantas dėkos VUL Santaros klinikų Neurochirurgijos centro vyr. gydytojui neurologui, Lietuvos neurologų ir insulto asociacijų prezidentui med. m. dr. prof. Daliui Jatužiui bei visiems jo kolegoms, besirūpinantiems jo sūnumi lig šiol.
Kaip savo sąnariais rūpinasi treneris ir sveikos gyvensenos mokytojas Ignas Bakėjus, ką turi žinoti kiekviena pora apie naujo šeimos nario atėjimą, kaip savo sveikata privalo rūpintis vyrai bei nuoširdžios padėkos gydytojams artėjant tarptautinei insulto dienai – jau šį sekmadienį, 15 val. per TV8 televiziją.
Šeštąjį sezoną skaičiuojanti medicinos laida „Sveikatos medis“ ir toliau džiugina savo žiūrovus nuoširdžiomis ir jautriomis padėkomis gydytojams tiesiai iš pacientų lūpų, dalina patarimus, kaip užkirsti kelią klastingoms ligoms, pažindina su naujausiais pasiekimais medicinoje ir atsako į visiems rūpimus klausimus apie sveikatą.
„Sveikatos medis“ – tai laida, nestokojanti svarbiausių medicinos aktualijų bei patarimų, jautrių ir abejingų nepaliekančių gyvenimiškų istorijų tiek iš gydytojų, tiek iš pacientų lūpų.
Medicinos laida „Sveikatos medis“, kurioje susivienijo ilgametė gydytojos Irenos Pivoriūnienės patirtis ir prodiuserės, laidų kūrėjos Vaidos Skaisgirės jaunatviškas veržlumas – sekmadieniais, 15 val. per TV8!
TV TOPAS archyvas