Ką galima rasti kosmetikos arba higienos priemonėse? Sakysite, įvairių augalų ekstraktų, aliejų… Deja, ne viskas taip gražu, kaip iš pirmo žvilgsnio atrodo. Už kai kurių pavadinimų slypi kur kas įdomesni ingredientai.

 

traiskyti vabalai

Kašalotų išskyros – prabangiam aromatui

 

Daugumos brangių kvepalų sudėtyje galima rasti ambros. Tai paprasčiausios sūriame vandenyne sukietėjusios kašalotų žarnyno išskyros. Kvepalų industrijoje šis ingredientas labai vertinamas ir kainuoja didelius pinigus – pusė kilogramo ambros gali kainuoti apie 27 000 Lt. Ambra vertinama dėl itin originalaus ir subtilaus kvapo. Be to, ji padeda kvepalams lengviau įsigerti į odą ir ilgiau išsaugoti aromatą. Tiesa, kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, JAV, dėl pavojaus kašalotų populiacijai šį ingredientą uždrausta naudoti.

 

Traiškyti vabalai – raudonoms lūpoms

   

Košeniliai – smulkūs vabzdžiai, kurie gyvena Pietų ir Centrinėje Amerikoje. Jie maitinasi kaktusais. Su košeniliais susiduria viso pasaulio moterys. Kaip? Ogi dažydamos lūpas! Košenilių patelės valgo raudonus kaktusų vaisius. Taigi jas sutraiškius išsiskiria ryškiai raudonas dažas, kuris naudojamas ne tik grožio industrijoje, bet ir maisto pramonėje. Košeniliai nekenksmingi, tačiau vargu ar kas nudžiugtų sužinoję, kad jų kosmetikoje arba maiste yra traiškytų vabzdžių.

 

Žuvų žvynai – blizgantiems nagams

 

Kaip dailiai vandenyje tviska žuvų šonai… Kaip gražiai blizga nulakuoti nagai… Galbūt tarp jų yra kažkas bendro? Taip, juos vienija žuvų žvynai! Kai kuriuose blizgiuose nagų lakuose yra medžiagos, vadinamos „perlų esencija“. Tai smulkinti žuvų žvynai. Neretai jie naudojami ir kituose blizgiuose kosmetikos produktuose: blakstienų tušuose, pudrose, plaukų formavimo priemonėse.

 

Gaišenų riebalai – universali priemonė

 

Daugelyje kosmetikos ir higienos priemonių yra lajaus. Be jo neįsivaizduojami lūpdažiai, makiažo pagrindai, kremai, šampūnai, skutimosi priemonės ir t. t. Lajus paprastai gaminamas verdant gyvūnų maitas. Vėliau iš jų išsiskiria riebalai, ir susiformuoja biologinis produktas. Gyvūnų maitos renkamos iš zoologijos sodų, gyvūnų prieglaudų, laboratorijų, taip pat tinka ir automobilių partrenktos gaišenos.

 

Bulių sėkla – šukuosenai formuoti

 

Plaukų priežiūros priemonėse dažnai galima aptikti neįprastą ingredientą – bulių sėklą. Joje gausu baltymų, kurie stiprina sausus ir pažeistus plaukus. Šis ingredientas netgi taikomas kaip speciali terapija nualintiems plaukams. Tiesa, tokia procedūra kainuoja iš tikrųjų nemažai – nuo 240 iki 320 Lt.

 

Sraigių išskyros – lygiai odai

 

Daugelyje kosmetikos priemonių galima aptikti sraigių išskyrų. Šiame ingrediente yra glikolio rūgšties ir elastino, padedančių išsaugoti lygią odą ir skatinančių ląstelių atsinaujinimą. Be to, tai puikus baltymų šaltinis ir apsauga nuo ultravioletinių spindulių. Sraigių išskyrų yra ne tik kosmetiniuose, bet ir gydomuosiuose kremuose. Tad šis ingredientas padeda gydyti randus, įbrėžimus ir aknę.

 

Ryklių kepenų riebalai – odai minkštinti

 

Daugelyje lūpų balzamų ir odos priežiūros priemonių galima rasti skvaleno. Tai natūralus organinis junginys, aptinkamas ne tik gyvūnų, bet ir žmogaus organizme bei kai kuriuose augaluose, pavyzdžiui, alyvuogėse, kviečių gemaluose, ryžių sėlenose, burnočių sėklose. Pramonėje skvalenas dažniausiai išgaunamas iš ryklių kepenų riebalų. Iš jų gaminamos specialios kapsulės, kurios, kaip teigiama, gerina sveikatą. Be to, šis ingredientas plačiai naudojamas kosmetikos pramonėje, nes minkština odą. Skvalenas lengvai įsigeria į odą ir puikiai dera su kitais ingredientais, tad yra viena geriausių medžiagų kremams, lūpų balzamams ir kitoms kosmetikos priemonėms gaminti.

 

Avių vilnos riebalai – skutimuisi

   

Skutimosi priemonėse dažnai galima aptikti neįprastą ingredientą – lanoliną. Tai natūrali medžiaga, gaunama iš avies vilnų riebalų, kurie saugo vilną nuo bet kokio klimato – saulės, žvarbaus vėjo ar speigo. Todėl šis ingredientas plačiai naudojamas ir kosmetikoje. Negana to, lanolinas gydo! Pavyzdžiui, juo papildytomis priemonėmis rekomenduojama tepti suskirdusius žindyvės spenelius, randus, itin išsausėjusią odą ir t. t. Šia natūralia priemone itin džiaugiasi aplinkosaugininkai, nes ji yra neišsemiamas gamtos turtas.

 

Kiti ingredientai, kurie slepiasi po mįslingais pavadinimais

 
  • Sodium chloride yra ne kas kita, kaip visiems gerai žinoma druska. Ji dedama į šampūnus, veido prausiklius, dušo želė, įvairius muilus ir veikia kaip natūralus valiklis. Be to, tai yra puiki šveičiamoji priemonė.
  • Oleoresin Capsicum – pipirų aliejus, kurio dažniausiai galima rasti dujų balionėliuose. Tai ką jis veikia lūpdažiuose, kremuose ir kituose kosmetikos produktuose? Ogi šildo ir saugo odą nuo uždegimų.
  • Albuminas – medžiaga, iš kurios sudarytas kiaušinio baltymas. Kosmetikoje jis naudojamas dėl stangrinamųjų ir stiprinamųjų savybių.
  • Urea – šlapalas, kuris puikiai drėkina odą, skatina ląstelių atsinaujinimą ir atkuria pažeistą mikroflorą.
  • Senėjimą stabdančiuose kremuose galima rasti placentos. Teigiama, kad ji puikiai maitina ir drėkina odą.