Natūralų topazą labai lengva supainioti su kitais brangiaisiais ir pusbrangiais akmenimis. Mėlynasis topazas dažnai maišomas su pigesniais akmenimis: akvamarinu ir apatitu. Neutralesnių tonų topazų brangakmenius paprasta supainioti su dūminiu kvarcu ir citrinu. Pasitaiko tokių topazo rūšių, kurios gali konkuruoti su pačiais brangiausiais spalvotais deimantais ir safyrais. Jus nustebins keletas faktų apie šį įvairialypį ir liepsnojantį akmenį.

 

"topazai"

Topazas laikomas oficialiu lapkričio mėnesio akmeniu. Kitas lapkričio akmuo – citrinas. Įdomu tai, kad šie akmenys yra tokie panašūs, kad neretai tik įgudusi profesionalo akis gali juos atskirti.

 

Skirtingų rūšių topazų randama Indijoje, Pakistane, Pietų Afrikoje, Japonijoje, Australijoje, Ukrainoje, Brazilijoje, Vokietijoje, Afganistane, Mianmaryje, Meksikoje, JAV ir kitur.

 

Topazų randama įvairių spalvų: raudonos, oranžinės, persikinės, rožinės, auksinės, geltonos, rudos. Pasitaiko ir skaidrių, bespalvių. Labiausiai vertinami rausvai violetinės ir rausvai oranžinės spalvos topazai.

 

Topazas – apdairumo ir įžvalgumo, draugystės ir meilės, sąžiningumo ir ištikimybės, švelnumo ir tyrumo simbolis.

 

Kaip talismanas topazas jo turėtojui suteikia sąžiningumo, objektyvumo, išlaisvina iš pavojingų aistros gniaužtų. Šį brangakmenį anksčiau nešiodavo diplomatai, mat tikėjo, kad jis padeda atskleisti oponentų slaptuosius planus ir priimti geriausią sprendimą.

 

Topazas, tikima, turi gydančių galių. Jis padeda, kai kamuoja nemiga, aukštas kraujo spaudimas, astma. Beje, topazą laikyti tamsioje vietoje, nes ryški šviesa jį blukina.

 

Topazas – vidinio nušvitimo akmuo. Jis naudojamas nuo nemigos ir nužiūrėjimo. Topazas padeda atskleisti paslaptis. Jis saugo nuo melo, moterims suteikia grožio, o vyrams – apdairumo. Gimusiems lapkričio mėnesį topazas atneša draugystę ir meilę, o gimusiems gegužę – lakią vaizduotę. Manoma, kad topazas gali nuraminti audrą jūroje. Vyrams jis suteikia išminties, dosnumo, intelektualumo, o moterims – grožio ir vaisingumo. Topazas taip pat pritraukia turtus. Tai optimistų akmuo. Tai verslininkų ir detektyvų akmuo. Rekomenduojama topazo žiedą ar apyrankę nešioti ant kairės rankos – tada jis padės rasti kelią iš aklavietės. Tai filosofų ir mokslininkų akmuo, kuris sustiprina intelektinius gebėjimus bei proto aštrumą. Rožinis topazas – vilties simbolis. Geltonasis topazas – nušvitimo akmuo, laimės simbolis. Mėlynasis topazas – rašytojų akmuo. Jeigu atrodo, kad kažkur pradingo įkvėpimas, šis akmuo gali padėti iš naujo atrasti savo kūrybingumą. Mėlyno akmens vibracijos suaktyvina gerklės čakrą ir padeda geriau išreikšti save ir savo mintis.

 

Topazas veikia Manipura čakrą, kuri išsidėsčiusi saulės rezginio zonoje (diafragmos srityje, tarp krūtinkaulio ir bambos). Tačiau topazas gali atkurti pusiausvyrą ir atverti daugelį energijos kanalų, kitaip vadinamų čakromis.

 

Kai kurie žmonės tiki, kad topazas gali apsaugoti namus nuo gaisro ir vagysčių. Jis padeda pašalinti susikaupusią neigiamą energiją, nuovargį ir įtampą. Tai šiltas akmuo, suteikiantis energijos. Jis gali stimuliuoti intelektą ir abstraktųjį mąstymą.

 

Įdomu, kad senovėje topazai būdavo naudojami atpažinti užnuodytą maistą. Tikėta, kad topazas pakeičia spalvą, susilietęs su užnuodytu maistu ar gėrimais. Šiandien mokslininkai šį topazo gebėjimą vertina skeptiškai, nors sutinka, kad brangieji akmenys gali keisti spalvą.

 

Topazą iš kitų brangiųjų akmenų išskiria tai, kad jis, tikima, turi mistinių savybių. Tačiau jos suaktyvėja tam tikromis Mėnulio fazėmis. Per pilnatį akmenys turi daugiausiai galių negu kitomis Mėnulio fazėmis. Tuo topazai skiriasi nuo kitų brangakmenių, kurie magiškas galias išlaiko nepriklausomai nuo laiko.

 

Topazą rekomenduojama dėvėti, siekiant sustiprinti aiškiaregystės dovaną. Legendos byloja, kad jis padeda išsklaidyti visus kerus ir pagerina regėjimą. Topazo pavadinimas kilo iš sanskrito kalbos ir reiškia ugnį. Senovės egiptiečiai manė, kad auksinis topazo žėrėjimas yra kilęs iš Saulės dievo Ra. Topazas laikytas labai stipriu amuletu, apsaugančius tikinčiuosius nuo nelaimių. Senovės romėnai topazą priskyrė Jupiteriui, kuris taip pat buvo Saulės dievas.

 

Senovės graikai tikėjo, kad topazas sustiprina jo nešiotojo galią ir net gali paversti nematomu, iškilus dideliems nemalonumams.

 

Topazas yra vienas iš 12 brangiųjų akmenų ant hebrajų aukščiausiųjų dvasininkų antkrūtinių šarvų, kaip minima Išėjimo knygoje (antrojoje Penkiaknygės ir Senojo Testamento knygoje). Tikima, kad brangakmeniai ant antkrūtinio simbolizuoja 12 galingų angelų, saugančių vartus į Rojų.

 

Bene pats garsiausias ir įspūdingiausias brangakmenis XVII amžiuje buvo inkrustuotas į Portugalijos karaliaus karūną (1640 karatų). „Braganza“ vadinamas žėrintis akmuo ilgą laiką laikytas didžiausiu kada nors rastu deimantu, tačiau vėliau buvo išsiaiškinta, kad tai iš tikrųjų yra bespalvis, skaidrus topazas.

 

Topazas yra gana kietas akmuo, tačiau jį galima perkelti vienu taikliu smūgiu, taip pat kaip deimantą. Dėlto jį reikėtų saugoti nuo stiprių smūgių.