Ar teko kada įėjus į miegamąjį pajusti, kad viskas jame savose vietose, nei per daug, nei per mažai, vyrauja harmonija ir dermė? Tokio kambario interjero dizainas būna labai paprastas, tačiau sukurti jį kur kas sunkiau, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio.

 

miegamasis (1) (Small)

 

Poilsio ir miego oazė

 

Neretai galvojama, kad nieko nėra lengviau, nei dekoruoti miegamąjį. Kuriant interjerą galima rinktis nuo sudėtingiausių konstrukcijų iki minimalizmo ar elegantiško stiliaus. Vienas svarbiausių dalykų – išsirinkti pagrindinę dizaino kryptį ir jos daugiau ar mažiau laikytis. Net jei miegamasis įrengiamas naujame name ar visiškai rekonstruojamas, ne taip jau paprasta susikurti patogią erdvę. Su pirmais iššūkiais susiduriama vos pradėjus rinktis pagrindinį akcentą – lovą. Ar ji tilps būtent numatytoje vietoje? Kokius baldus statyti šalia? Kaip neperkrauti erdvės? Ar verta įkomponuoti televizorių? Įvairių klausimų kyla pradėjus dėlioti miegamojo interjerą. Svarbiausia – kaip nesuklysti? Juk šiame kambaryje bus praleidžiama nemažai laiko, tad jis turi padėti atgauti jėgas ir leisti pailsėti. Nuo ko reikėtų pradėti?

 

miegamasis (2) (Small)

 

Prisirinkti idėjų

 

Dažniausiai daugelis puikiai įsivaizduoja, kaip turėtų atrodyti jų namai, kokių daiktų turėtų būti juose. Miegamasis – erdvė, kuri gali nevaržomai atspindėti asmenybę. Vienintelė užduotis – išsiaiškinti, koks stilius, kokios detalės ir akcentai jums svarbiausi. Tam gali pasitarnauti įvairūs žurnalai, internetiniai puslapiai ir kitokie leidiniai, pristatantys įvairių miegamojo kompozicijų. Vienoje nuotraukoje gali patikti tik smulkmena, kitoje – bendras vaizdas, tačiau galiausiai susidėlioja savo miegamojo vizija.

 

miegamasis (3) (Small)

 

Ideali lovos vieta

 

Tikrai nebūtina pasiduoti maksimalistiniam požiūriui ir ieškoti milžiniškos plačios lovos. Kodėl? Pirma – plati lova nebūtinai bus patogiausia. Ji tiesiog gali užimti daug vietos ir sunaikinti brangią miegamojo erdvę. Jei kambario kvadratūra neįspūdinga, nereikia baimintis ir mažesnės lovos. Ji kaip tik gali atrodyti harmoningai. Kur kas svarbiau pirmiausia numatyti lovai vietą. Tada bus lengviau apsispręsti ir kokio dydžio lovą rinktis, ir kokių papildomų baldų reikės.

 

miegamasis (4) (Small)

 

Spalvų schema

 

Spalvos suteikia kambariui šilumos ar šaltumo ir būtent apie tai reikėtų pagalvoti renkantis atitinkamą jų gamą. Intensyvių šiltų atspalvių miegamojo sienos gali pernelyg stimuliuoti, tačiau šaltos spalvos gali slopinti nuotaiką ir neleisti atsipalaiduoti. Kaip rasti aukso vidurį?

 
  • Pagrindinė taisyklė – sienų ir įvairių miegamojo aksesuarų spalvas derinti prie jau turimų baldų.
  • Lemtinga vaidmenį gali atlikti ir kambario dydis – kai kurios spalvos vizualiai didina erdvę, kai kurios mažina.
  • Reikėtų nepamiršti įvertinti natūralios dienos šviesos kiekio.
  • Jei vieno atspalvio miegamajam per mažai, galima derinti ir kelias spalvas, tačiau vertėtų apsiriboti trim. Idealiu atveju dvi turėtų būti neutralios, o viena ryškesnė.
  • Spalvinę gamą lengviausia pakeisti renkantis smulkias interjero detales ir aksesuarus.

 

miegamasis (4) (Small)

 

Atsargūs meniniai sprendimai

 

Miegamasis – privačiausia namų erdvė, todėl ją galima itin suasmeninti. Visgi patariama neperžengti tam tikrų ribų ir laikytis taisyklių, pvz., spalvų derinimo. Net jei žmogus visą dieną gerai jaučiasi ryškiose patalpose, poilsio zonai reikėtų rinktis švelnesnius atspalvius, antraip bus sunku atsipalaiduoti. Jei blyškus kambarys atrodo nuobodžiai, galima ieškoti kompromisų, pvz., pasirinkti kelis ryškesnius akcentus – pledą, pagalvėles, pufą.

 

miegamasis (5) (Small)

   

Tinkamas apšvietimas

 

Kai jau išrenkamos miegamojo spalvos, reikia pagalvoti apie tinkamą apšvietimą. Jei bus per mažai šviesos ar ji netinkamai nukreipta, visas darbas derinant spalvas gali nueiti perniek. Žinoma, kai kuriems užtenka kelių standartinių šviestuvų ar toršerų, o kiti ieško profesionalų pagalbos. Galvojant apie apšvietimą reikėtų nepamiršti įvertinti, kiek į kambarį patenka natūralios dienos šviesos, ar langus galima pridengti užuolaidomis, žaliuzėmis. Mat jos gali tapti stilingu miegamojo akcentu. Kita vertus, jei langai maži, užuolaidos gali priversti net dieną degti šviesą.

 

miegamasis (6) (Small)

 

Naudoti tai, kas jau turima

 

Ne visada yra galimybė kurti miegamojo interjerą nuo nulio. Tačiau tai tikrai nėra kliūtis, greičiau iššūkis. Miegamąjį atnaujinti galima net ir naudojant jau turimus baldus. Pradėti vėlgi reikėtų nuo vizijos, ją išdėstyti sudarant planą. Galbūt net yra galimybė pakeisti lovos stovėjimo vietą. Jeigu ne, galima drąsiai keisti patalynės komplektą, užklotą, pagyvinti erdvę pagalvėlėmis, pakabinti arba kaip tik nukabinti užuolaidas, patiesti naują kilimą ar pakabinti paveikslą. Tereikia kūrybinio įkvėpimo.

 

miegamasis (7) (Small)

 

Mažiau yra daugiau

 

Miegamajame norisi atsipalaiduoti, todėl šioje erdvėje niekas neturėtų kelti streso ar įtampos. Svarbu išvengti netvarkos, t. y. neperkrauti kambario nei baldais, nei daiktais. Nors kartais atrodo, kad, pvz., daugybė pagalvėlių padės sukurti jaukumą, gali nutikti priešingai. Miegamajame visiškai užtenka jaukios lovos, didelio veidrodžio, spintelės ar komodos. Šioje erdvėje tikrai verta prisiminti auksinę taisyklę, kad mažiau yra daugiau.

 

miegamasis (7) (Small)

 

Reguliari priežiūra

 

Nors į miegamąjį niekas, išskyrus šeimos narius, neįkelia kojos, tačiau šis kambarys jokiu būdu negali perimti sandėliuko paskirties. Deja, taip neretai nutinka. Į miegamąjį atkeliauja niekur kitur nepritampantys baldai, nepatinkantys suvenyrai, seni žurnalai ir perskaitytos knygos, darbo medžiaga ir pan. Laiko stoka ir tai, kad niekas, be manęs, ten neina, tampa pasiteisinimu ir dėl nevalomų dulkių. Tik vargu ar tokioje erdvėje gali pavykti tinkamai pailsėti. Todėl reikėtų neapsileisti ir neleisti poilsio zonoje įsivyrauti netvarkai.

 

miegamasis (8) (Small)

 

Televizoriaus klausimas

 

Vargu ar pavyks pamatyti daug siūlomų miegamojo interjerų, kuriuose būtų televizorius. Kad ir kaip jauku, atrodytų, užmigti žiūrint mėgstamą laidą ar filmą, daugelis gydytojų dėl sveikatos ir geros savijautos pataria televizoriaus miego zonoje atsisakyti. Šiame kambaryje turėtų būti kuo mažiau elektronikos prietaisų. Mat visi jie, ypač televizorius, stimuliuoja pojūčius ir tikrai nepadeda nuslopinti streso ar juolab pailsėti.

 

miegamasis (9) (Small)

 

Individualumo atspindžiai

 

Labiausiai pavyksta pailsėti tokiame kambaryje, kuris geriausiai atitinka žmogaus poreikius. Miegamajame kiekvienas turėtų jaustis išties esantis namie. Štai kodėl šią erdvę patariama suasmeninti. Ant spintelės šalia lovos gali stovėti šeimos nuotrauka, sieną tinka papuošti išskirtiniu paveikslu ar dekoracijomis, atspindinčiomis mėgstamą veiklą, pvz., sportą, muziką. Tiesa, reikėtų nepamiršti aptartos auksinės taisyklės ir neperkrauti miegamojo niekučiais.

 

miegamasis (10) (Small)

 

Į ką dar atkreipti dėmesį?

 
  • Jei miegamasis atrodys identiškai taip, kaip pasirinktoje nuotraukoje, t. y. kaip kažkieno kito sukurtas pavyzdys, vargu ar pavyks tokiame kambaryje jaustis jaukiai. Miegamasis neturi atkartoti parodomojo interjero.
  • Puikiai apgalvojus apšvietimą reikėtų nepamiršti įvertinti ir miegamojo akustikos. Nevertėtų statyto lovos prie sienos, už kurios stovi grotuvas, televizorius ar pianinas. Šiame kambaryje turėtų būti kuo mažiau nepageidaujamų garsų.
  • Integruoto miegamojo idėją, pvz., kai miegamasis sujungiamas su vonia, vertėtų gerai apgalvoti. Bent jau įvertinti pertvarų tinkamumą, kad būtų išsaugotas privatumas ir patogumas.
  • Apie 90 % visų viešbučių išplanuoja kambarius panašiai – paliekamas koridorių primenantis laisvas praėjimas. Patariama šiuo principu vadovautis ir projektuojant savo miegamąjį. Tada pavyks išsaugoti dalį laisvos erdvės, kambarys neatrodys prigrūstas.
  • Derėtų nenuvertinti ir akiai malonaus vaizdo, ypač renkantis lovos vietą. Jei kambaryje dideli langai ir pro juos atsiveria puikus vaizdas, tai kodėl gi lovos nenukreipus taip, kad vos prabudus būtų galima juo mėgautis?
 

miegamasis (10) (Small) miegamasis (11) (Small)

 

Specialistės komentaras

Ugnė Samulevičiūtė, interjero dizainerė

 

Nuo ko pradėti kurti jaukų miegamojo interjerą?

 

Miegamasis visiems asocijuojasi su poilsiu, ramybe. Pagrindinis jo akcentas – lova. Didelė, maža, plati, siaura, viengulė ar dvigulė – visa tai nėra taip svarbu kaip patogumas. Išsirinkus lovą pradedamas dėlioti miegamojo interjeras. Jis, be abejo, priklauso nuo kliento pageidavimų. Pvz., siekiant sukurti jaukumą pasirenkami pūkuoti pledai, pagalvėlės ir pan. Įvairios dekoracijos interjerui suteikia harmonijos.

 

miegamasis (12) (Small) miegamasis (13) (Small)

 

Kokių baldų neverta statyti šioje erdvėje? Ko apskritai vengti miegamajame?

 

Greičiausiai esminė taisyklė, kuria vertėtų vadovautis, – aiškiai atskirti erdves. Miegamasis – poilsio zona, todėl joje neturėtų būti to, kas asocijuojasi su darbu, pvz., rašomųjų stalų ir pan. Tai ne tik be reikalo užgriozdina vietą, bet ir gali veikti emociškai.

 

miegamasis (14) (Small)

miegamasis (15) (Small)

 

Kokias spalvas patartumėte rinktis?

 

Labai daug kas priklauso nuo žmogaus poreikių. Paprastai rekomenduojama miegamajam rinktis žemės spalvų tonus (pvz., rusvą, gelsvą, žalsvą). Jie neįkyrūs, neerzina, nedirgina akių, nevargina. Be to, padeda sukurti jaukią, ramią atmosferą. Kita vertus, nereikėtų bijoti ir ryškesnių akcentų. Svarbu rinktis pagal save, nes kiekvieną žmogų spalvos veikia kiek kitaip.