Indijoje, Radžastane 400 metų gyvuoja tradicinis juvelyrinių dirbinių menas „Theva“. Pažodžiui išvertus „Theva“ reiškia dekoracijas. Talentingi indų juvelyrai iš aukso ir spalvoto stiklo geba sukurti tikrus meno šedevrus. „Theva“ juvelyrinių dirbinių pradininku laikomas Natu dži Sonu, kurio šeima saugojo šio amato paslaptį. Gamybos paslaptis tėvas sūnui perduodavo iš kartos į kartą. Šeimos nariai, dabar pasivadinę pavadinimu „Radž – Sonis“, gavo daugybę vyriausybės apdovanojimų, jų kūriniai įtraukti į „UNESCO“ paveldo sąrašą. Pagaminti vieną tokį papuošalą reikia nepaprasto kruopštumo ir išmanymo.

 

„Theva“ juvelyrinių dirbinių pagrindas gaminamas iš gryno, 23 karatų aukso, lyg marmurinio lakšto, prie kurio tvirtinamas spalvotas stiklas. Sudėtingų papuošalų gamyba rankomis kartais užtrunka ilgiau nei mėnesį. Pagal ypatingą gamybos technologiją apdirbtas auksas ir stiklas akinančiai spindi, akcentuodamas auksinį pagrindą.

 

Menininkai idėjų semiasi iš induistų mitologijos, folkloro, istorinių įvykių, drąsių ir romantiškų herojų. Gamtos motyvais dažnai dekoruojamas papuošalų auksinis pagrindas. Ilgainiui „Theva“ papuošalų gaminimo technologija perėmė nemažai bruožų iš kito tradicinio indų juvelyrikos meno – „Kundan“.

 

„Theva“ juvelyriniais dirbiniais žavisi visoje Indijoje, ne tik spalvų žeme vadinamoje Radžastano valstijoje. „Theva“ pakabučiai, vėriniai, žiedai, sagės, apyrankės užkariavo visų šalies moterų širdis. Niekas negali likti abejingi ir įvairiems plaukų segtukams, apykaklėms, sagoms, sąsagoms ir papuošalų dėžutėms. Indiški papuošalai būna įvairiausių geometrinių formų: apvalūs, ovalūs, kvadratiniai ir stačiakampiai. Vyrauja žalia, raudona ir mėlynos spalvos. Šiais juvelyriniais dirbinais indės puošiasi per vestuves ir kitas ypatingas progas.

 

Pastarajame šimtmetyje atsirado dar viena „Theva“ atmaina, kurioje tradicinis indų menas derinamas su šiuolaikiniu Europos menu. Tai „Theva“ juvelyriniams dirbiniams atvėrė kelią, vedantį į pasaulinį pripažinimą. Indijos vyriausybė „Theva“ papuošalų dovanojo per Jungtinės Karalystės princo Čarlzo vestuves.