Didžioji Johno Lennono meilė, išskirtinė moteris – Yoko Ono. Menininkę, dainininkę, kovotoją už taiką daugelis vadino išprotėjusia japone, kaltino dėl grupės „The Beatles“ griūties, baisėjosi jos ekscentriškumu, bet slapčia žavėjosi ypatingu kūrėjos gebėjimu matyti pasaulį kitaip ir gyventi laisvai.

 

yoko ono

Netikėtos sąsajos su Lietuva

 

Menas yra universali kalba, kuri sujungia žmones, gyvenančius skirtinguose žemynuose ir negalinčius suprasti svetimų žodžių. To įrodymas – neseniai Kaune pristatyta pasaulinio garso menininkės Y. Ono instaliacija „Ex It“. Nuostabiame tarpukario architektūros pastate, Lietuvos banko Kauno skyriuje, šiuo metu per įspūdingus stoglangius krintančioje natūralioje šviesoje maudosi šimtas skirtingo dydžio medinių karstų su iš jų augančiais medžiais. Tarp puošnių kolonų sklindantis gyvosios gamtos garso įrašas perduoda žinutę apie mirtį ir gyvybę. Instaliacija yra karo pasekmių ar gamtinės katastrofos vaizdinys, gyvybės atsparumo ir gamtos gyvybingumo metafora. Ne tik ši instaliacija, tačiau ir visa Y. Ono kūryba yra politiška ir visuomeniška, о meninė veikla įkvėpta kasdienybės bei siekio išsaugoti trapią pusiausvyrą tarp galios ir gėrio jėgų. „Ex It – tai gyvenimas kaip tęsinys“, – taip apie savo kūrinį, sukurtą XX a. pabaigoje, sako pati menininkė. Parodos pristatyme Kaune ji dalyvauti negalėjo, bet į Lietuvą atvyko šios parodos kuratorius Jonas Hendricksas. Tai, kad šie du labai garsūs ir įtakingi meno pasaulio atstovai ne tik žino, kur yra Lietuva, bet ir kokia ji, neturėtų stebinti. Mat tuomet, kai XX a. 7-ajame dešimtmetyje Y. Ono pradėjo meninę karjerą Niujorko avangardinio meno scenoje, ji artimai bendradarbiavo su Fluxus judėjimo įkūrėju išeiviu iš Lietuvos Jurgiu Mačiūnu, taip pat ir su įtakinguoju kuratoriumi J. Hendricksu.

 

Nekenčiamiausia moteris roko istorijoje

 

Visgi visai netrukus 89-ąjį gimtadienį švęsianti menininkė iš Tekančios Saulės šalies Lietuvoje ir pasaulyje žinoma ne tik dėl savo kūrybos. Nors Y. Ono 2009 m. Venecijos bienalėje pelnė „Auksinio liūto“ apdovanojimą už viso gyvenimo pasiekimus, jos vardą žino ir nė kiek nesidomintys menu. Mat griežtų ir konservatyvių japoniškų taisyklių nepaisanti moteris ne tik drąsiai žengė į meno areną – rašė poeziją, kūrė filmus, studijavo filosofiją tuomet, kai moterims šioje šalyje tai dar nebuvo leidžiama, tačiau ir gyveno stebėtinai laisvą asmeninį gyvenimą. Ji buvo kelis kartus ištekėjusi ir išsiskyrusi prieš tėvų valią. Po skyrybų su režisieriumi Anthony Coxu susipažino su legendinės britų grupės „The Beatles“ vokalistu ir gitaristu Johnu Lennonu. Tuomet šių dviejų garsių ir ekstravagantiškų asmenybių gyvenimai apsivertė aukštyn kojomis. Y. Ono paliko dukrą buvusiam vyrui. Šis išvyko kartu su mažyle, prisidėjo prie sektos ir ilgus metus gyveno pasislėpęs. Menininkė su atžala vėl susitiko tik 1994-aisiais. J. Lennonas paliko žmoną ir ėmė planuoti jungtuves su Y. Ono.Santuoka su J. Lennonu menininkę akimirksniu pavertė pasaulinio garso įžymybe. Drauge menininkai sukūrė ne vieną visame pasaulyje išgarsėjusį pasirodymą. Kita vertus, kai 1970 m. grupė „The Beatles“ iširo, menininkė plačiai šmeižta kaip tariama skilimo kurstytoja. Y. Ono lankydavosi grupės dainų įrašų sesijose. Kalbama, kad J. Lennono atsidavimas jai apsunkino darbo sąlygas. Y. Ono dalyvavimas muzikinėse sesijose galimai lėmė jo nesantaiką su kitais grupės nariais.

 

Nepalaužiama svajotoja

 

Ne skandalai, ne grupės „The Beatles“ gerbėjų neapykanta ir netgi ne laikinas pasitraukimas iš kūrybos tapo didžiąja Y. Ono gyvenimo tragedija. Tai buvo mylimojo, kūrybos partnerio ir sūnaus tėvo mirtis nuo sutrikusio gerbėjo paleistos kulkos. 1980 m. gruodžio 8 d. prie poros namų Niujorke į garsiojo atlikėjo nugarą įsmigo keturios kulkos. J. Lennonas tespėjo ištarti „Mane pašovė“. Būtent tai girdėjo vos per žingsnį nuo mylimojo stovinti Y. Ono. 23.15 val. Ruzvelto ligoninėje konstatuota dainininko mirtis. Pasaulis, regis, sustojo ne tik menininkei, bet ir milijonams gerbėjų. Net ir praėjus tiek metų po J. Lennono mirties Y. Ono daugelyje interviu sakė, kad niekada šios netekties nepamiršo ir nepamirš. Tačiau šis sukrėtimas moters nepalaužė. 9-ojo dešimtmečio pradžioje Y. Ono įrašinėjo muziką, kurioje užfiksuota jos emocinga reakcija į J. Lennono mirtį. 1989 m. Whitney Amerikos meno muziejus Niujorke pristatė Y. Ono kūrybos retrospektyvą. Menininkė kartais vaidindavo. Daugumą vaidmenų 8-ajame dešimtmetyje atliko trumpametražiuose filmuose, o 2018 m. jos balsas nuskambėjo Weso Andersono animaciniame filme „Isle of Dogs“. 2017 m. Nacionalinė muzikos leidėjų asociacija paskelbė, kad Y. Ono pripažįstama legendinio 1971 m. sukurto J. Lennono singlo „Imagine“ autore. Dabar ji laikoma viena turtingiausių moterų JAV. Filmo scenarijaus verta gyvenimo istorija menininkė tarsi paneigė savo pačios citatą: „Jei svajoji vienas – tai tik svajonė, jei svajojate dviese – realybė.“ Mat po sutuoktinio mirties ji įgyvendino ne tik savo, bet ir velionio vyro svajones.

 

Yoko Ono mintys

 
  • Viską darykite su džiaugsmu. Negatyvus mąstymas – prabanga, kurios negalime sau leisti.
  • Jei galite pakeisti savo gyvenimą, tai kartu galime pakeisti pasaulį.
  • Kai kurie žmonės pasensta jau 18-os, kiti dar būna jauni 90-ies. Laikas yra žmonijos sugalvota sąvoka.
  • Meilės priešingybė – baimė, o ne neapykanta.
  • Atsiminkite, kad mūsų širdys kaip viena. Net jeigu kovojame vienas su kitu, mūsų širdys plaka unisonu.