Sveiki sąnariai jūsų rankose
2024-01-02 07:32Gydytojai pastebi, kad sąnarių ligos užklumpa vis jaunesnius pacientus. Skausmas, pasunkėjęs judėjimas, juos lydintis psichologinis diskomfortas – tik maža dalis nepatogumų, su kuriais kasdien tenka susidurti sąnarių ligoniams. Kaip sumažinti riziką atsidurti jų gretose?
Būti fiziškai aktyviems
Sąnariai sukurti judėjimui, taigi jis yra numeris vienas siekiant išsaugoti jų sveikatą. Svarbu rinktis sąnarius tausojančius fizinius pratimus. Pavyzdžiui, plaukimas, važinėjimas dviračiu ar vaikščiojimas padeda išlaikyti lankstumą, sustiprinti sąnarius supančius raumenis, nesukeldami didelio streso patiems sąnariams. Optimalu mankštintis 3–4 kartus per savaitę, nepamirštant kasdienio lengvo fizinio aktyvumo. Persistengti su sportu nereikėtų, mat kas padeda, gali ir pakenkti. Pernelyg didelis krūvis sąnariams didina traumų riziką.
Palaikyti sveiką svorį
Du trečdaliai sąnarių ligonių turi antsvorio. Tai ne atsitiktinumas. Papildomas kūno svoris intensyviau apkrauna sąnarius, ypač kelių, klubų, apatinės nugaros dalies. Tuomet jie greičiau dėvisi ir didėja jų ligų rizika. Palaikyti sveiką svorį geriausia subalansuojant mitybą ir reguliariai mankštinantis. Drastiški svorio metimo būdai dažniausiai labiau kenkia nei padeda.
Subalansuotai maitintis
Pagrindiniai sveikos mitybos principai užtikrina, kad organizmas gautų visų jam būtinų maistinių medžiagų ir išvengtų kenksmingų. Sąnariams itin svarbūs produktai, kuriuose gausu omega-3 riebalų rūgščių (riebi žuvis, riešutai, sėklos, augalinis aliejus ir kt.), antioksidantų (švieži vaisiai ir daržovės bei kt.), vitamino C (pomidorai, kopūstai, citrusiniai vaisiai ir kt.), vitamino D (kiaušinių tryniai, riebi žuvis, kepenys, grūdai ir kt.), kalcio (pieno produktai, tamsiai žalios spalvos daržovės, migdolai, avinžirniai ir kt.). Jeigu dėl tam tikrų priežasčių tenka apriboti mitybą, verta pagalvoti apie maisto papildų vartojimą. Jie reikšmingi esant didesnėje rizikos grupėje susidurti su sąnarių ligomis ar jomis jau sergant. Vaistinėse yra vitaminų ir mineralinių medžiagų kompleksų, subalansuotų specialiai sąnarių sveikatai palaikyti. Ne mažiau svarbu gerti užtektinai skysčių, mat jie atlieka lemiamą vaidmenį palaikant sąnario kremzlės sutepimą.
Rūpintis taisyklinga laikysena
Taisyklinga laikysena svarbi tiek vaikštant, tiek sėdint, tiek kažką keliant ar net miegant. Tinkama kūno padėtis sumažina sąnariams tenkančią apkrovą, todėl juos tausoja. Taisyklinga kūno padėtimi ypač pasirūpinti turėtų tie, kurioje toje pačioje padėtyje praleidžia daug laiko, pavyzdžiui, sėdimą darbą dirbantys žmonės. Jiems itin svarbi ergonomiškai įrengta darbo vieta, patogi kėdė, stalas.
Deramą laikyseną padeda palaikyti net tinkama avalynė. Moterys turėtų įsidėmėti, kad aukštakulniai – vienas didžiausių pėdų sąnarių priešų. Sveikiausia rinktis batus, kurių pakulnė yra iki 4 cm aukščio.
Saugotis traumų
Šaltymečiu avalynės padai turėtų būti grublėti, kad kuo mažiau slystų – taip sumažėja kritimų traumų tikimybė. Dar didesnio atsargumo reikia užsiimant kontaktiniu, ekstremaliu sportu. Jį praktikuojant būtinos specialios apsaugos. Pavyzdžiui, važinėjant riedlente ar slidinėjant snieglente būtina dėvėti ne tik šalmą, bet ir kelių bei alkūnių apsaugas, kurios apsaugo sąnarius kritimo metu.
Atsisakyti žalingų įpročių
Sąnariams, kaip ir bendrai organizmo būklei, itin kenkia tiek tabako gaminių, tiek alkoholio vartojimas. Tiek vienuose, tiek kituose apstu organizmui toksiškų medžiagų, kurios kenkia ir sąnariams. Maža to, žalingi įpročiai prastina kraujotaką, todėl sąnariai prasčiau aprūpinami skysčiais, deguonimi, maistinėmis medžiagomis, tad spartėja jų dėvėjimasis. Be to, tiek rūkymas, tiek besaikis alkoholio vartojimas skatina uždegimus, taigi didėja uždegiminių sąnarių ligų rizika.
Vengti streso
Ilgalaikis stresas kenkia visam organizmui, įskaitant sąnarius. Įrodyta, kad kraujyje padidėjus streso hormonų sąnariai prasčiau aprūpinami maistinėmis medžiagomis, todėl didėja jų pažeidimų ir uždegimų rizika. Svarbu rasti būdų, kurie padeda atsipalaiduoti, užmiršti rūpesčius. Kiekvienam tai skirtingi dalykai: vieniems knygos skaitymas ar filmo žiūrėjimas, kitiems pasivaikščiojimas gamtoje, pokalbis su draugais, meno terapija… Ne mažiau reikšmingas kokybiškas miegas, kuriam per naktį privalu skirti 7–8 val. Miegant organizmas sparčiausiai regeneruojasi.
- Su sąnarių problemomis kuriuo nors gyvenimo momentu susiduria apie 30 % žmonių.
- Judriausias žmogaus kūno sąnarys yra peties, o didžiausias ir sudėtingiausias – kelio. Šis yra ir dažniausiai pažeidžiamas.
- Suaugusio žmogaus kūne yra per 200 sąnarių.
- Apie 85 % sąnarių tūrio sudaro vanduo.
- Per savaitę mankštinantis bent 3 kartus, neįgalumo dėl artrito rizika mažėja apie 47 %.
Autorius Jūratė Survilė