80–90 % jaunuolių vargina aknės sukelti odos pažeidimai. Deja, ne visiems pavyksta spuogelių atsikratyti pasibaigus paauglystei. Daliai suaugusiųjų su skausmingais ir neestetiškais bėrimais veide bei ant kūno tenka kovoti visą gyvenimą. Tokiu atveju diagnozuojama suaugusiųjų aknė, kuri ne tik kelia diskomfortą ar palieka randus, tačiau ir kenkia gyvenimo kokybei.

 

aknė

Dažna odos liga

 

Išsivysčiusiose šalyse aknė (Acne vulgaris) diagnozuojama prasidėjus paauglystei. Ši odos liga dažniausiai atsiranda dėl hormonų pokyčių. Dėl odos pažeidimų į medikus ar kreipiasi tik 20–30 % jaunuolių. Likusieji taiko simptominį gydymą arba laukia, kol hormonai stabilizuosis ir spuogeliai nebevargins. Tačiau palengvėjimo sulaukia ne visi. Suaugusiųjų aknė yra lėtinė, uždegiminė odos liga, dažniausiai pasireiškianti vyresniems nei 25 m. asmenims. Į specialistus dažniau dėl šios ligos kreipiasi moterys, bet spuogai vargina ir vyrus. Pagrindinis nusiskundimas – paauglių aknei būdingi bėrimai veido srityje: ant žandikaulio linijos, palei ausis, kaktos šonuose, rečiau ant viso veido. Tačiau suaugusiųjų aknės bėrimai pasireiškia ir kitose zonose, kur yra riebalinių liaukų. Tad oda pažeidžiama krūtinės, nugaros, pečių, rečiau – sėdmenų srityse. Sergant akne oda būna riebi ir nuolat susidaro atvirų ar uždarų inkštirų (komedonų), iškyla spuogų. Jeigu šios ligos forma sunki ar vidutinio sunkumo, oda gali parausti, susidaryti uždegiminių papulių ir pustulių. Tuomet suaugusiųjų aknė gali būti supainiota su rožine – hiperjautrios odos būkle. Daugelis abiejų ligų simptomų yra labai panašūs. Tik, priešingai nei kamuojant aknei, sergant rožine poros neužsikemša, oda dažniausiai išsausėja. Taip pat dėl rožinės pasireiškimo ant odos rečiau susidaro randų ar pigmentinių dėmių. Skiriasi ir šių ligų gydymas, todėl labai svarbu diagnozuoti tikrąsias odos uždegimų priežastis. Mat sergant suaugusiųjų akne ir netaikant tinkamo gydymo, spuogeliai gali susijungti. Tuomet pradeda formuotis cistos, mazgai, o galiausiai odą išmargina randai.

 

Kodėl atsiranda spuogelių?

 

Noras išvengti randų ar atkurti odos estetinį vaizdą nėra vienintelė priežastis, kodėl svarbu diagnozuoti ir profesionaliai gydyti suaugusiųjų aknę. Mat vyresniame amžiuje žmones kamuojantys spuogai gali būti tiek užsitęsusios paauglystės problema, tiek ir ligos atkrytis. Tačiau abiejų rūšių aknę lemia hormonų disbalansas. Jeigu jaunuoliams tam tikras hormoninis svyravimas yra įprastas ir natūralus, tai suaugusiųjų organizmams toks nestabilumas gali būti pavojingas. Dažnai suaugusiųjų arba vėlyvąją aknę sukelia ir kitos priežastys. Neretai ligos pasireiškimą sulaukus brandos gali lemti paveldėtas polinkis ar endokrininiai susirgimai. Tuomet būtina atlikti išsamius kraujo ir hormonų tyrimus. Pati suaugusiųjų aknė tampa veikiau simptomu nei liga. Ji gali pasireikšti dėl seborėjos – perteklinės riebalų gamybos. Riebalų liaukos nuolat išskiria sekretą, kuris dengia plaukus ir odą. Tai natūralus ir reikalingas procesas, bet jį sutrikdžius arba staigiai pakitus hormonų pusiausvyrai, riebalų išsiskiria labai daug. Jie užkemša odos poras ir gali kilti uždegimas. Riebalų liaukų sekreto išsiskyrimą skatina ne tik hormonai, tačiau ir aplinkos poveikis. Taip pat tai gana dažnas šalutinis tam tikrų vaistų (steroidų ar ličio preparatų) poveikis. Sudėtingiausiu atveju gali prasidėti seborėjinis dermatitas. Jis pasireiškia ne spuogeliais, o pleiskanomis galvos srityje, ausų landose. Spuogelių susidarymas – tik lydintis reiškinys. Užsikimšusios riebalų liaukos spuogais gali virsti dėl hiperkeratozės. Tai išorinio raginio odos sluoksnio sustorėjimas. Tinkamai nepašalintos negyvos odos ląstelės užkemša liaukos kanalą ir sutrikdo riebalų išskyrimą.

 

Tikrosios suaugusiųjų aknės priežastys

 

Netrūksta priežasčių, kodėl odą išmargina spuogai ir inkštirai. Tačiau suaugusiųjų organizme ligos atkrytį ar paūmėjimą neretai išprovokuoja rūkymas ar alkoholio vartojimas. Šią ligą gali nulemti ir ilgalaikė įtampa, stresas, kiti itin stiprūs emociniai išgyvenimai. Įtakos ligos eigai turi kenksmingas ultravioletinių spindulių poveikis, netinkama kosmetika. Pastaroji priežastis yra dažnesnė, nei būtų galima įsivaizduoti. Jeigu žmogų paauglystėje kamavo aknė, dažnai net ir pasibaigus brendimo laikotarpiui jis vis dar naudoja tas pačias kosmetikos priemones: itin agresyvius prausiklius, šveitiklius, tonikus ar kitas priemones, kuriose yra alkoholio. Tai suaugusio žmogaus odai netinka, mat ji taip greitai nebeatsikuria kaip paauglystėje. Tad suaugusieji su oda turėtų elgtis gerokai švelniau ir naudoti švelnesnes priežiūros priemones. Taip pat žmonės nustemba, kad spuogai gali atsirasti dėl netinkamos mitybos ar virškinimo trakto sutrikimų. Inkštirų neretai atsiranda dėl žarnyno disbakteriozės ar disbiozės, kurią gali sukelti gastritas, cholecistitas, opaligė. Tokiais sutrikimais skundžiasi net 22 % darbingo amžiaus žmonių. Įtarus, kad aknė kamuoja dėl pakitusios žarnyno mikrofloros ar skrandžio ligų, atliekami tyrimai ir skiriamas gydymas antibiotikais bei probiotikų kursas. Daliai suaugusiųjų dėl švaresnės odos tenka atsisakyti pieno ar miltinių produktų, cukraus. Mat jie skatina organizmo uždegiminius procesus ir sukelia alergijas. Į medikus dėl aknės kreipiasi ir 45–55 m. moterys, kurioms ligos išsivystymą paskatino išsiderinusi hormonų sistema gydant nevaisingumą, taikant pakaitinę hormonų terapiją ar tokie sveikatos sutrikimai kaip akių uždegimas, reumatinės ligos.

 

Mitai, kuriais vis dar tikima

 

Būtent dailiosios lyties atstovės dėl specifinės ir gerokai jautresnės nei vyrų hormonų sistemos pokyčių dažniau kenčia dėl odos problemų. Europos Sąjungoje 1 iš 5 moterų, nuo 25 iki 50 m. amžiaus, dėl spuogų ar inkštirų bent kartą gyvenime buvo priversta kreiptis į dermatovenerologą. Nors apie suaugusiųjų aknę žinoma daug, tačiau vis dar gajūs šią ligą lydintys mitai. Vieni odos problemas sieja su lytinio aktyvumo stoka, kiti kaltina netinkamai prižiūrėjus odą jaunystėje. Moterims dažnai prikišama, jog naudoja per daug kosmetikos. Tačiau medikai teigia, kad nė vienas šių veiksnių negali nulemti ligos. Lemtingu suaugusiųjų aknę nulemiančiu veiksniu negali tapti net dažnas smaližiavimas. Kur kas dažniau nei tortas ar šokoladas suaugusiųjų aknę paskatina angina. Net 30 % suaugusiųjų aknės atvejų sietini su lėtiniu tonzilitu. Tai tikras uždegimo židinys, mat tonzilės gali tapti stafilokokų, streptokokų ir kitų bakterijų veisykla. Be to, nuo tonzilių būklės iš dalies priklauso limfinės sistemos veikimas. Jei tonzilių veikla sutrikusi, limfinė sistema negali efektyviai pašalinti toksinų. To pasekmė – sutrikusi riebalų liaukų veikla, susidarantys inkštirai ir spuogai. Tad prieš pradedant gydyti suaugusiųjų aknę sistemiškai, būtina atlikti kraujo, hormonų ir žarnyno tyrimus. Derėtų apžiūrėti gerklę, o moterims – apsilankyti pas ginekologą. Mat suaugusiųjų aknė atsiranda ir tuomet, kai sutrinka normali kiaušidžių veikla ar formuojasi cistos. Daliai aknės kamuojamų žmonių pakanka simptominio gydymo, kurio metu oda šveičiama, šalinami inkštirai, atkemšamos poros ir naikinamos aknės bakterijos (Propionibacterium acnes). Sustabdžius jų dauginimąsi, mažėja spuogų.

 

Trumpai

 
  • Dar vienas mitas – esą aknė yra užkrečiama. Tai visiška netiesa. Toks mitas gali sukelti dar didesnį stresą tiems, kurie patiria psichologinių problemų dėl savivertės ir pasitikėjimo savimi.
  • Suaugusiųjų aknę neretai lydi použdegiminė hiperpigmentacija. Ji apima tam tikrą odos sritį ir pakeičia jos atspalvį. Šis procesas vyksta dėl odos uždegimo (aknės arba egzemos). Tamsaus odos atspalvio žmonėms hiperpigmentacija yra sudėtingesnė.
  • Dažnai manoma, kad kaitinimasis soliariume ar lauke padeda gydyti aknės pažeistą odą. Iš tiesų 10–20 min. pabūti saulėje odai sveika. Tačiau per ilgas kaitinimasis gali pakenkti. Iš pradžių vizualiai spuogeliai sumažėja, nes oda išdžiūsta, bet vėliau bėrimas būna dar didesnis. Be to, veikiami saulės tamsėja randeliai.
  • Dažniausiai paūmėjusi aknė gydoma antibiotikais. Tačiau jų ilgai vartoti negalima dėl atsirandančio bakterijų atsparumo vaistams.
  • Sergant sunkiomis aknės formomis, skiriama geriamųjų sintetinių retinoidų, mažinančių riebalų liaukų sekreciją.
  • Lengvo ir vidutinio sunkumo aknę tinka gydyti hormoninėmis kontraceptinėmis tabletėmis. Tačiau neretai jos riebalų liaukų sutrikimą gali netgi padidinti.

Specialistės komentaras 

Eglė Žuromskienė

 

kosmetologė, dėstytoja, prof. kosmetikos mokymų trenerė

www.estbeauty.lt

 

Ar aknės pažeistai odai gydyti gali užtekti kelių specialių kosmetikos priemonių?

 

Vienareikšmio atsakymo neįmanoma pateikti, tai labai individualu. Tačiau praktika rodo, kad kartais atradus vieną ar kitą tinkamą priemonę, tikrai galima matyti ne tik efektą, bet ir ilgalaikį rezultatą.

 

Dažniausiai rekomenduoju ieškoti tinkamų kosmetikos priemonių. Jei biudžetas mažas, derėtų turėti bent 3–4 produktus. Svarbu nepamiršti tinkamo prausiklio, nes geras odos paruošimas, galima sakyti, yra vienas svarbiausių etapų. Jei būtina, naudingas ir balansuojantis antibakterinis tonikas. Tik labai svarbu rinktis tokį, kuris nedžiovintų odos. Kremas irgi svarbus: dieninis su apsauga nuo saulės, gali ir lengvai maskuoti, o naktinis – aktyvus. Idealu, jei priemonės sudėtyje yra AHA ar BHA rūgščių, vitaminų (A, E, B3, C), augalinių ekstraktų ar kitų aktyviųjų medžiagų. Visgi dažnai klientams suruošiamas kosmetikos krepšelis individualiai po apžiūros arba per individualią konsultaciją.

 

Ar ilgai priemonės padės ir problema neatsinaujins, kitas klausimas, nes tai priklauso nuo aknę sukėlusių faktorių. Mat jei nepašalinamas pagrindinis sukėlėjas, rezultatas gali būti trumpalaikis.

 

Kada skiriamas konkretus vaistinis preparatas arba gydymas lazeriu?

 

Esant ūminei aknei (formuojasi cistinių ir mazginių darinių, pažeidžiančių giliuosius audinius ir paliekančių randus), gydytojas dermatologas skiria sisteminį gydymą, t. y. ir geriamus, ir išoriškai tepamus vaistus. Taip pat galimas ir / ar gydymas lazeriu. Kiekvienas atvejis individualus, o gydymą skiria gydytojas.

 

Savo ruožtu dažnai siunčiu klientus pas gydytoją dermatologą, ypač esant sunkiai aknės formai. Neretai individualios kosmetologinės procedūros taikomos kartu su dermatologiniu gydymu. Aš rekomenduoju ir skiriu kasdienes priežiūros priemones bei palaikomąsias procedūras, gydytojas skiria medikamentus ir gydymą. Tokiose situacijose būtina bendradarbiauti.

 

Netrūksta alternatyvių priemonių: impulsinė šviesos terapija, gintaro rūgšties injekcijos ir kt. Tai paciento pasirinkimas ar visgi derėtų atidžiai įvertinti būklę?

 

Būtina įvertinti būklę, prireikus atlikti papildomus tyrimus, kreiptis į atitinkamos srities gydytoją – dermatologą, ginekologą, endokrinologą ar kitą specialistą, pagal įtariamas problemos priežastis. Nors skamba banaliai, bet kiekvienas atvejis unikalus, nepaisant to, kad vizualiai atrodo labai panašiai.

 

Kai kurios klientės prašo atlikti vieną ar kitą procedūrą, duoti konkrečią priemonč, nes girdėjo gerus atsiliepimus, skaitė internete ir kt. Tačiau visada vertinu odos būklę, aptariame ankstesnes taikytas priemones bei procedūras, daugybę dalykų. Mat kartais net iš pažiūros smulkmenos gali būti tikroji problemos priežastis.

 

Kiek paprastai trunka aknės gydymas? Ar liga gali vėl paūmėti? Kodėl taip nutinka?

 

Vadovaujantis teorija ir tyrimais, vieno termino nurodyti negalima. Tačiau, remiantis praktika, galima matyti pagerėjimą ir labai greitai. Buvę atvejų, kai akivaizdus pagerėjimas išryškėjo vos po mėnesio. Tai puikiai pavyksta, jei iškart atrandame idealiai tinkančias kosmetikos priemones bei deriname su profesionaliomis procedūromis. Dažniausiai tai pavyksta sergant lengva aknės forma. Esant ūminei ligai, odos būklė gali pagerėti po 6 mėnesių ar net po 1–2 metų.

 

Visos ligos gali paūmėti, aknė nėra išimtis. Ypač jei parinkta netinkama priemonių kombinacija (kosmetikos priemonės, medikamentai), atliekamos ne tos kosmetologinės procedūros, netinkamos aparatinės priemonės, neatmeskime ir vidinių organizmo faktorių – hormonų, mitybos, gretutinių ligų, specifinių medikamentų šalutinio poveikio, taip pat labai užterštos aplinkos ir daugybės kitų. Kartais žmonės patys nutraukia aknės gydymą dar nepasiekę norimo rezultato.