Su laisvės šauksmu gimusi Aldona nuo žiaurios lemties išgelbėjo ne tik save, bet ir visą šeimą: „Mūsų neišvežė į Sibirą tik todėl, kad gimiau trėmimo dieną“
2022-09-30 12:0373-ejus metus skaičiuojanti Aldona Katilienė – guvi ir energija trykštanti moteris. Veiklos jai tai po gi netrūksta, mat visą gyvenimą fotoaparato nepaleidusi iš rankų, iki šių dienų ji į pasaulį žvelgia pro objektyvą, o savo laiką skirdama savanorystei atlygio sulaukia tokio, kurio už jokius pinigus nenusipirktų.
Spalio 1-ąją dieną visame pasaulyje minima Tarptautinė pagyvenusių žmonių diena. Būtent jos proga „Lietuvos ryto“ televizijoje startuoja šeštadienio ryto laida „Pirmi kartai. 60+“, kurioje bus pasidalinta ne tik senjorams aktuali šių dienų informacija, bet ir unikalios istorijos, kurių herojai, laužydami mitus apie savo amžių, išpildys ilgai kauptas svajones ir pasiryš išbandyti dalykus pirmą kartą savo gyvenime.
Spalis yra senjorų mėnuo, todėl Lietuvos miestų ir miestelių savivaldybės rengia gausybę įvairių renginių. Kartu organizuojamos ir mažesnės akcijos, kurios planuojamos pagal tai, kokie yra senjorų poreikiai. Veiklos gali būti susijusios su sveikatingumo skatinimu, fiziniu aktyvumu, renginių bei muziejų lankymu.
„Kiekvienais metasi turime du pagrindinius renginius: senjorų mėnesių atidarymą ir uždarymą. Vienas renginys būna didesnio mąsto ir jau kelinti metai tęsiame tradiciją, kad antrasis renginys orientuotas į mažesnius renginius seniūnijose. Turėjome kavinėse senjorams nemokamą puodelį kavos su pyragėliu, kviečiam į kino teatrą, pasižiūrėti nemokamų spektaklių, yra suteikiama galimybė apsilankyti muziejuose arba nemokama, arba su tam tikra nuolaida. Organizuojamos sporto veiklos ir tikrai aibė įvairių renginių, kuriais senjorai gali praskaidrinti savo dieną“, – laidoje pasakos Kauno m. savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Eglė Andriuškienė.
Viena tokių senjorių, nepraleidžiančių renginių, yra ir premjerinės laidos „Pirmi kartai. 60+“ herojė Aldona. Ji – neeilinė moteris. Dar mokykloje pradėjusi fotografuoti, 73-ejų Aldona šiandien yra įvairių renginių fotografė, o jos kasdienybę puošia savanoriavimo darbai. Aldonos vertybė – laisvė. Tai jos kraujyje, tačiau už šių gražių žodžių slypi dramatiška herojės praeitis. Moteris gimė 1949-aisias metais, mūsų tautai tai tragiškas periodas, nes daugiau nei dešimtmetį lietuviai buvo tremiami į Sovietų Sąjungos gilumą, tačiau Aldona – tikras laimės kūdikis, išgelbėjęs ne tik save, bet ir šeimą, nuo žiaurios lemties.
„Aš gimiau su laisvės šauksmu. Tą dieną buvo vežimas į Sibirą, bet aš gimiau Marijampolės ligoninėje ir dėl to šeima liko neišvežta. Todėl gyvenimas yra stebuklas ir jeigu jis mums dovanotas, reikia nepamiršti dėkoti ir dovanoti už jį“, – laidoje savo istorija dalinsis Aldona.
Draugų švelniai vadinama Aldutė jau nuo vidurinės mokyklos baigimo gyvena Vilniuje ir save laiko vilniete. Dienos ji neįsivaizduoja be maldos ir mankštos, tačiau namuose ji laiko praleidžia itin mažai. Aldona aktyviai savanoriauja ir fotoaparato iš rankų nepaleidžia kone visą gyvenimą, mat nuo jo ir prasidėjo visa savanorystės veikla, iki šiol džiuginanti senjorę, kad ji gali laiką leisti tarp žmonių.
„Fotografuoju nuo vaikystės. Nepamenu iš kur mokykloje gavau tą fotoaparatą, bet klasiokus fotografuodavau, o tuomet tamsiame kambarėlyje ryškindavau nuotraukas. 1991-aisiais metais važiavau į Ameriką, pusseserė padovanojo „Minolta“ fotoaparatą, tai kai parsivežiau, nuo tos dienos ir fotografuoju. Juostiniai fotoaparatai ribodavo mane kadrų skaičiais, bet kai prasidėjo skaitmena, rankos atsipalaidavo. Kompiuteryje tik dedu, tik darau ir ribų nėra. Pirmiausiai eidavau su vyru į jo sporto varžybas, visą bokso pasaulį esu išfotografavus. Tai buvo pirmoji savanorystė, nes nei už kadrus, nei už darbą pinigų neėmiau. Tačiau didžiausias atlygis yra vidinis pasitenkinimas, bendravimas su žmonėmis man duoda tokius lobius, kurių aš niekada nenusipirkčiau. Svarbiausia eiti negalvojant, kad gausi atlygį ir tuomet tas atlygis ateis savaime nelaukiant“, – pozityvumu dalinsis Aldona.
Su laidos heroje „Pirmų kartų. 60+” vedėja Laura Balčiūtė susitiks ankstyvą rytą Vingio parke ne veltui, mat Aldona turi didžiulę svajonę – pakilti oro balionu, prisiliesti prie dangaus ir taip būti arčiau Dievo. Prieš skrydį moteris visai nesijaudins, o 1500 metrų aukštis dovanos įspūdingus bundančios gamtos vaizdus, sėkmingai malšinančius bet kokią aukščio baimę.
NAUDINGI PATARIMAI SENJORAMS
Kas gali gauti kompensacija už šildymą?
Su rudenėjančiais medžių lapais artėja ir šildymo sezonas, o senjorai, kaip ir kiti Lietuvos gyventojai, susiduriantys su finansiniais sunkumais, gali kreiptis dėl kompensacijos, nepriklausomai, gyvena regione ar mieste, mat kompensuojamos yra visos kuro rūšys: centralizuotas šildymas, elektra, dujos ar kietasis kuras. Pasitikrinti, ar kompensacija priklauso, galima internetinėje svetainėje https://www.spis.lt/, kurioje yra paprasta ir patogi skaičiuoklė arba kreiptis į savivaldybę ar seniūniją ir ten sužinoti reikiamus atsakymus į rūpimus klausimus.
„Šildymo kompensacija yra valstybės parama šildymo sezono metu, skirta asmenims, kurie susiduria su finansiniais sunkumais, kad sąskaitos už šildymą jiems būtų mažesnės. Dėl šios kompensacijos gali kreiptis visi asmenys, kurie atitinka tam tikras pajamų ribas. Jeigu senjoras arba dviejų senjorų šeima, kurių vidutinė pensija abiejų sudėjus yra 800 EUR, tai jie, pagal nustatytą normatyvą, iki 50 kv. m. bute už šildymą neturėtų mokėti daugiau nei 20 EUR per mėnesį“, – laidoje teigs socialinės apsaugos ir darbo viceministras Martynas Šiurkus.
Atsisveikinus su vasara, pajuntamas vitamino D trūkumas
Atėjus rudens laikotarpiui, vis dažniau imama kalbėti apie vitamino D naudą žmogaus organizmui ir jo trūkumo įtaką sveikatai. Šį vitaminą žmogaus organizmas geba susisintetinti pats, bet tik saulės pagalba, o maiste jo aptinkama mažais kiekiais, todėl šaltuoju metų periodu raginama papildomai vartoti vitaminą D. Tai svarbu norint sustiprinti imuninę sistemą, atsparumą bakterijoms, virusinėms ligoms ir net COVID-19 infekcijai, taip pat pagerinti širdies, raumenų ir kaulų veiklą.
„Dažniausiai, visi nori rinktis maisto papildą, jog būtų galima gerti vieną kartą dienoje ir vieną kapsulę, todėl pasitarnauja vitamino D maisto papildai, tokie kaip „Olidetrim 2000 D3 + K2 Omega-3“, kurių sudėtyje yra ir vitamino K bei Omega-3 riebalų rūgščių. Vitaminas D sąveikauja su vitaminu K, tokiu būdu padėdamas įsisavinti kalcį, kuris yra svarbus, užtikrinant tinkamą kaulų tankį, o tai ypač aktualu vyresnio amžiaus žmonėms. Omega-3 riebalų rūgščių pats žmogaus organizmas nepasigamina, su maistu jų gaunamas nedidelis kiekis, todėl vartojimas kartu su vitaminu D padeda užtikrinti efektyvų širdies raumenų darbą, sustiprinti imuninę sistemą“, – laidoje pasakos vaistininkė Jovita Aleknienė.
Laiko nesustabdoma ir nepamatuojama šypsena
Odontologai teigia, jos statistika gąsdinanti, mat net 30 proc. Lietuvos senjorų nebeturi savo nuolatinių dantų, tačiau šiandieną yra galimybė pasinaudoti kompensacija protezų ar implantų įdėjimui. Į dantų protezavimo kompensaciją gali pretenduoti keturios grupės: senjorai, nedarbingi arba iš dalies darbingi asmenys, asmenys, kuriems buvo taikytas gydymas dėl onkologinės ligos burnos, veido ar žandikaulio srityje ir vaikai iki 18 metų. Pasak gydytojų, dantų atstatymo procedūra šiais laikais yra kur kas paprastesnė, nes nebereikia kreiptis į savo polikliniką, užtenka apsilankyti odontologijos klinikoje, kuri turi sutartį su teritorinės ligonių kasomis.
„Ligonių kasos dengia tokius protezus kaip išimamos dantų plokštelės, vainikėliai-karūnėlės, iltiniai protezai, implantai ir viso žandikaulio atstatymas „All on 4“ metodika. Pastaroji inovacija leidžia to pačio vizito metu įsidiegti keturis implantus į bedantį žandikaulį. Tuomet dviejų-septynių dienų bėgyje pagaminame ir pritvirtiname protezą, su kuriuo pacientas gali kramtyti, kalbėti, šypsotis ir po šešių mėnesių galime gaminti nuolatinį protezą. Šis metodas patrauklus, nes aukštas implantų prigijimo procentas, o dantys, kurie uždedami ir pritvirtinami ant implantų, yra nenuimami, todėl pacientas su jais vaikšto kaip su savais natūraliais dantimis“, – laidoje pasakos „Vingio klinikos“ vadovas, odontologas-implantologas gyd. Audrius Čaplikas.
Laida „Pirmi kartai. 60+“ – puikus įrodymas, kad troškimui mėgautis gyvenimu amžiaus ribos nėra. Senjorai, jų pirmi kartai bei aktualiausios naujienos – šeštadienį, 10 val., tik per „Lietuvos ryto“ televiziją.