Dauguma yra išbandę trumpalaikę svorio metimo dietą. Deja, kaip rodo tyrimai, 95 % atvejų svoris grįžta per penkerius metus, kartais net su kaupu. Griežtos trumpalaikės dietos ne tik neveiksmingos, bet dargi gali ir pakenkti!

 

Fiziologiniai pavojaiOpen,Hand,Raised,,Stop,Dieting,Sign,Painted,,Multi,Purpose,Concept

 

Įvairios griežtos dietos, kurių laikantis suvartojama nedaug kalorijų, atsisakoma tam tikro maisto, valgomi labai vienodi produktai, visų pirma pavojingos sveikatai. Jų laikantis gresia susidurti su maistinių medžiagų trūkumu. Vitaminai ir mikroelementai organizme atlieka begalę gyvybiškai svarbių funkcijų, todėl jų stingant galima patirti įvairiausių problemų, pradedant plaukų slinkimu, imuniteto nusilpimu ir baigiant kaulų tankio mažėjimu, regos problemomis, širdies veiklos sutrikimais bei kitomis grėsmingomis būklėmis. Deja, laikantis dietų dažnai vienų medžiagų gaunama per daug, o kitų stokojama. Dėl šios priežasties gali varginti lėtinis nuovargis. Ypač kai laikomasi mažo kaloringumo dietos. Žmogui tampa sunku atlikti įprastus darbus, nuolat norisi prigulti, numigti. Sudėtinga sutelkti dėmesį. Labai dažnai laikantis dietos susiduriama su virškinimo sutrikimais. Vieniems pučia pilvą, kiti ima viduriuoti arba susiduria su vidurių užkietėjimu. Gali kamuoti galvos skausmai, padažnėti ir paūmėti migrenos priepuoliai. Galiausiai netenkama raumenų masės. Jeigu organizmas nuolat negauna užtektinai energijos su maistu, pradeda skaidyti raumeninį audinį, kad įsisavintų trūkstamą energiją.

 

Psichologinės pinklės

 

Paklausę, kiek žmonių laikydamiesi dietos jaučiasi laimingi, teigiamų atsakymų sulauktume tikrai nedaug. Ir ne vien dėl to, kad negalima į burną įsimesti trokštamo skanaus kąsnelio. Tyrimai atskleidžia, jog griežtų dietų laikymasis išbalansuoja nuotaiką reguliuojančius hormonus organizme, todėl patiriamas didesnis nerimas, nusivylimas, gali lankyti depresyvios mintys. Apskritai nuotaika nepastovi, sunku kontroliuoti emocijas. Ilgainiui tai gali baigtis sunkesniais sutrikimais.

 

Bene didžiausias psichologinis dietų keliamas pavojus – mitybos sutrikimai. Griežtos dietos gali privesti iki anoreksijos ar bulimijos. Moksliniai tyrimai rodo, jog tos jaunos merginos, kurios laikosi svorio metimo dietų, turi mažiausiai 5 kartus didesnę riziką susidurti su valgymo sutrikimais už dietų nesilaikančias bendraamžes. JAV nacionalinės valgymo sutrikimų asociacijos duomenimis, 35 % normalių dietų progresuoja į patologines dietas, o 20–25 % jų baigiasi valgymo sutrikimais.

 

Rinktis subalansuotą mitybą

 

Sakoma, kad gera dieta yra ta, kurios galima laikytis visą gyvenimą ir kuri užtikrina organizmui viską, ko šiam reikia. Todėl norint sureguliuoti svorį ir jaustis gerai, pirmiausia reikia paisyti sveikos mitybos principų. Jie veikia geriau nei bet kuri trumpalaikė dieta!

  • Valgyti kuo daugiau įvairių daržovių – bent tris porcijas per dieną. Geriausia, kad jos būtų įvairių spalvų, nes skirtingos spalvos reiškia, kad produkte yra vis kitokių maistinių medžiagų. Sveikatai palankiausios šviežios daržovės, mat jose išlikę daugiausia maistinių medžiagų.
  • Per dieną suvalgyti bent dvi porcijas vaisių. Tiesa, jų dėl natūralaus didelio cukraus kiekio patartina vengti vakarais, ypač prieš einant miegoti, mat suteikia energijos. Vaisiai – puikus saldumynų pakaitalas.
  • Rinktis visų grūdo dalių produktus, vengti stipriai perdirbtų miltinių gaminių.
  • Valgyti kuo natūralesnius liesus pieno produktus.
  •  Vartoti užtektinai baltyminio maisto, nes baltymai – pagrindinė organizmo statybinė medžiaga. Puikūs baltymų šaltiniai yra mėsa, kiaušiniai, pupelės, liesa mėsa, jūrų gėrybės.
  • Gyvūninius riebalus keisti augaliniu aliejumi.
  • Vietoj riebių padažų rinktis natūralus prieskonius.
  • Saikingai valgyti raudoną mėsą, ją dažniau keisti paukštiena, o dar geriau – žuvimi ir jūrų gėrybėmis.
  • Visą maistą valgyti kuo mažiau perdirbtą ir apdorotą. Geriau virti, gaminti garuose, troškinti, o ne kepti.
  • Nepiktnaudžiauti druska ir cukrumi.
  • Vartoti maistinių skaidulų. Jų gausu daržovėse, vaisiuose, visų grūdo dalių produktuose. Maistinės skaidulos palaiko sklandų virškinimą, užtikrina sotumą, gelbsti kontroliuojant svorį. Suaugusiam žmogui rekomenduojama suvartoti 25–35 g maistinių skaidulų per dieną.

 

Nepamiršti fizinio aktyvumo

 

Tiek kalbant apie normalaus svorio palaikymą, tiek apie bendrą sveikatos būklę, labai svarbi ne tik subalansuota mityba, bet ir reguliarus fizinis aktyvumas. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja per savaitę fiziniam aktyvumui skirti bent 150 min. Fizinis aktyvumas nereiškia vien sporto salės, tai ir paprastas vaikščiojimas, plaukiojimas, šokiai ar kita aktyvi veikla. Svarbiausia, kad judant padažnėtų kvėpavimas ir širdies ritmas, o kūnas imtų generuoti papildomą šilumą. Jeigu tokie požymiai nepastebimi, veiklos negalima laikyti kaip deramai fiziškai aktyvios. Fizinis aktyvumas padeda ne tik kontroliuoti svorį, tvirtinti raumenis, kartu ir visą judamąjį aparatą, bet ir gerina nuotaiką, suteikia energijos, lėtina organizmo amžėjimą.

 

Autorius Jūratė Survilė