Su pilvo pūtimu retsykiais susiduria kiekvienas. Dažniausiai tai nemalonus, bet nepavojingas simptomas. Vasarą užklumpa netgi dažniau nei kitais metų laikais. Kas jį sukelia ir kaip susigrąžinti gerą savijautą?

 

Kodėl kamuoja vasarą?Beautiful,Young,Woman,Holding,A,Pink,Balloon

 

Pilvo pūtimo priežastys – pačios įvairiausios, pradedant netinkama mityba ir baigiant sunkiomis ligomis. Vasarą šis negalavimas pasireiškia dažniau nei šaltuoju metų laiku, ir tą lemia kelios priežastys.

 

Skysčių trūkumas. Karštomis dienomis gausiai prakaituojame, todėl greitai netenkame skysčių. Jų stokojant trinka medžiagų apykaita. Tad gali ne tik kauptis dujos, bet ir pasireikšti pilvo skausmai, didėja tulžies akmenų susidarymo rizika. Beje, reikėtų vengti gazuotų gėrimų, nes jie irgi skatina pilvo pūtimą.

 

Skaidulinio maisto vartojimas. Vasara – šviežių vaisių, uogų ir daržovių sezonas. Jų valgome gerokai daugiau nei įprasta. Nors toks maistas organizmui palankus, kupinas vitaminų ir antioksidantų, vis dėlto maistinių skaidulų gausa gali sukelti pilvo pūtimą. Todėl, pastebėjus tokį poveikį, reikėtų sumažinti šviežių vaisių ir daržovių vartojimą, jų kiekį didinti pamažu, pratinant organizmą prie didesnio maistinių skaidulų kiekio. Beje, vaisių ir uogų nederėtų maišyti su kitu maistu, nes tai skrandyje skatina rūgimo procesą, dėl ko kaupiasi dujos.

 

Atostogų režimas. Jį tiksliau galima vadinti įprasto režimo sutrikdymu. Atostogaudami, ypač svečiose šalyse, maitinamės kitaip nei įprasta. Skiriasi ne tik valgymo laikas, porcijų dydis, bet ir patys produktai. Nieko nuostabaus, kad susidūręs su neįprastais ingredientais organizmas gali prikrėsti visokių netikėtumų, įskaitant ir pilvo pūtimą. Atostogaudami dažnai pernelyg atsipalaiduojame, vartojame per daug kepto, riebaus maisto, paprastųjų angliavandenių – visa tai didina dujų kaupimosi žarnyne riziką.

 

Karštis. Didelis karštis kelia stresą, didina nervingumą, o šis gali paskatinti pilvo pūtimą. Virškinimo sistema į nervinę įtampą reaguoja labai jautriai. Įrodyta, kad stresą dažnai patiriantys asmenys su pilvo pūtimu susiduria net 3–4 kartus dažniau nei bendra populiacija. Stresas skatina tam tikrų hormonų išsiskyrimą organizme, o šie trikdo normalų kūno darbą, perjungia jį į išlikimo arba kovos režimą. Taip pat stresas daro ir netiesioginę žalą: jausdami įtampą nemažai žmonių ją malšina maistu, dažnai rinkdamiesi nesveikus užkandžius. Toks nesveikas skubus užkandžiavimas didina tikimybę, kad valgant bus prisiryjama daugiau oro, todėl susidarys dar palankesnės sąlygos žarnyne kauptis dujoms.

 

Gali išduoti ligas

 

Kartais pilvo pūtimas – rimtesnių sveikatos sutrikimų simptomas. Dažnai tai susiję su alergija tam tikriems maisto produktams, ypač pienui ir jo gaminiams, kai netoleruojama laktozė. Taip pat dujų kaupimąsi žarnyne išprovokuoja glitimo netoleravimas. Šis simptomas gali varginti sergant gastroezofaginiu refliuksu, opalige, dirgliosios žarnos sindromu, esant disbakteriozei, žarnyno nepraeinamumui. Net kai kurios su virškinimo sistema iš pirmo žvilgsnio nieko neturinčios ligos taip pat gali paskatinti pilvo pūtimą, pvz., stuburo smegenų pažeidimai, depresija ar nerimo sutrikimai. Todėl, jeigu pilvo pūtimas vargina dažnai ir stipriai, rekomenduojama konsultuotis su gydytoju ir įsitikinti, jog už šio nemalonaus simptomo neslypi rimtesni sveikatos sutrikimai. Ypač svarbu nedelsiant kreiptis pagalbos, jeigu kartu su pilvo pūtimu pasireiškia bent vienas iš šių simptomų: išmatose arba šlapime pastebima kraujo, jaučiamas ypač stiprus neatslūgstantis skausmas, vargina bendras silpnumas, be aiškios priežasties mažėja kūno svoris, atsiranda karščiavimas, pykinimas ir vėmimas, bėrimai, tampa skausmingi limfmazgiai, sutrinka menstruacinis ciklas, dažnai kamuoja vidurių užkietėjimas arba viduriavimas.

 

Skubi pagalba

 

Jeigu ūmiai užklupo pilvo pūtimas ir nėra kitų simptomų, kurie galėtų įspėti apie sunkesnius sveikatos sutrikimus, galima sau padėti namų sąlygomis. Bene greičiausias ir paprasčiausias būdas – vaistinėje įsigyti preparatų su simetikonu. Ši veiklioji medžiaga skatina dujų pasišalinimą. Galima vartoti ir aktyvintosios anglies tabletes. Padeda gerosios bakterijos, tik veikia ne taip greitai. Jeigu nėra galimybės nuvykti į vaistinę, o namuose neturite tinkamų vaistų, visuomet verta kliautis liaudiškais receptais.

 

Karčiųjų kiečių (pelyno) arbata

 

Šaukštelį smulkintos džiovintos žolės užpilti 200 ml verdančio vandens. Uždengus palikti 10 min. Nukošti ir gerti mažais gurkšneliais. Vartoti 3–4 kartus per dieną. Kai kam labai nepatinka šios arbatos kartumas, tad ją galima pagardinti šaukšteliu medaus ar citrinos griežinėliu. Pelynas ne tik mažina pilvo pūtimą, skausmą, bet ir apskritai gerina visos virškinimo sistemos darbą.

 

Kadagių uogų nuoviras

 

10 uogų užpilti 250 ml verdančio vandens ir kaitinti 10 min. Nukošus gerti po šaukštą 4 kartus per dieną. Kadagiai padeda iš žarnyno pasišalinti dujų sankaupai, slopina jaučiamą diskomfortą, nes turi uždegimus slopinančių savybių. Taip pat spartina virškinimą, slopina rėmenį ir gerina apetitą.

 

Pankolių arbata

1–2 šaukštelius smulkintų pankolių sėklų užpilti 200 ml verdančio vandens. Uždengus palikti 15 min. Gerti nukošus. Vartoti 2–3 kartus per dieną. Pankoliai malšina pilvo skausmus, pūtimą, tinka vidurių užkietėjimui gydyti.

 

Trumpi patarimai pilvo pūtimo profilaktikai:

 
  •  Valgant nekalbėti, neužsiimti pašaline veikla, gerai sukramtyti kiekvieną kąsnį.
  •  Valgyti tik išalkus, be reikalo neužkandžiauti. Tarp valgymų turėtų būti apie 3 val. tarpai.
  •  Vaisius valgyti tik atskirai.
  •  Valgant nieko negurkšnoti, geriausia gerti praėjus mažiausiai pusvalandžiui po valgio.
  •  Nepiktnaudžiauti druska ir riebiais padažais, maistą verčiau gardinti prieskoniais. Ypač naudingi gerinantys virškinimą: juodieji pipirai, kuminai, imbieras, kmynai ir kt.
  •  Vartoti pakankamai, bet ne per daug skaidulų – 25–30 g per dieną.
  •  Ruošiant ankštinius ir grūdinius produktus gerai išvirti, kol taps visiškai minkšti. Taip paruošti rečiau sukelia pilvo pūtimą.
 

Autorius Jūratė Survilė