Jeigu manote, kad retkarčiais surūkyti cigaretę socialinėje aplinkoje yra nieko kenksmingo, galvokite iš naujo. Pasirodo, net ir toks retas rūkymas širdžiai kenkia taip pat, kaip ir tada, kai surūkomas pakelis cigarečių per dieną!

 

rukymas

Naujausi tyrimai rodo, kad socialiniai rūkaliai turi tokią pačią aukšto kraujo spaudimo ir padidėjusio cholesterolio riziką kaip ir tie asmenys, kurie rūko reguliariai. „Geriausia iš viso nerūkyti. Net rūkymas socialinėje aplinkoje yra žalingas širdies ir kraujagyslių sveikatai. 1 iš 10 žmonių šiame tyrime pažymėjo, kad jie kartais rūko. Dauguma iš jų yra jauni, tačiau turi padidintą riziką susirgti širdies ligomis“, – teigė Ohajo universiteto profesoriaus asistentė Kate Gawlik.

 

Mokslininkai apklausė 40 tūkst. asmenų Jungtinėse Valstijose ir nustatė, kad daugiau negu 10 % buvo socialiniai rūkaliai – t. y. jie rūkė ne kasdien, o 17 %– buvo užkietėję rūkaliai.

 

Abejose rūkalių grupėse buvo fiksuota 75 %aukšto kraujo spaudimo atvejų ir 54 % padidėjusio cholesterolio atvejų. Aukštas kraujo spaudimas ir cholesterolis yra svarbiausi širdies ligų faktoriai; pagrindinė mirčių pasaulyje priežastis.

 

Sveikatos specialistai turėtų bandyti identifikuoti socialinius rūkalius ir patarti jiems mesti rūkyti bei pasiūlyti priemonių, kurios padėtų lengviau tai padaryti. Socialinio rūkymo problema šiandieninėje visuomenėje neretai ignoruojama. Gydytojai žino, kad socialinis rūkymas taip pat yra tam tikra priklausomybės forma, nors jie paprastai nesiteirauja pacientų ar jie rūko draugų kompanijose, vakarėliuose ar kituose įvykiuose, kur tenka daug bendrauti su kitais žmonėmis.

 

Socialiniams rūkaliams rekomenduojama įtraukti sveikos gyvensenos įpročius į kasdienę savo rutiną: vartoti mažų dozių aspiriną, stebėti ir reguliuoti kraujo spaudimą, kontroliuoti cholesterolio lygį organizme, mokytis suvaldyti stresą ir, kas svarbiausia, atsisakyti rūkalų. Laikantis šių rekomendacijų lėtinių ligų išsivystymo rizika pastebimai sumažės.

 

Pasyvus rūkymas, kai asmuo pats nerūko, tačiau būna rūkančiųjų kompanijoje, kenkia ne mažiau. Įrodyta, kad pasyvūs rūkymas didina plaučių vėžio riziką maždaug ketvirtadaliu, taip pat didina gerklų ir ryklės vėžio riziką. Pasyvus rūkymas sukelia ir kitų sveikatos problemų. Kiekvienais metais pasyvus rūkymas D. Britanijoje ir kitose šalyse pražudo tūkstančius žmonių nuo plaučių vėžio, širdies ligų, insulto ir lėtinės obstrukcinės plaučių ligos.

 

Pasyvus rūkymas ypač kenksmingas vaikams. Vaikai, kurie daug laiko leidžia patalpose, kuriose yra rūkoma, turi didesnę riziką susirgti kvėpavimo takų ligomis, astma, bakteriniu meningitu arba nuo staigios kūdikių mirties sindromo. Pasyvus rūkymas yra siejamas su maždaug 165 tūkst. naujų ligų atvejų tarp vaikų vien D. Britanijoje.

 

Dažniausiai vaikai pasyviai rūkyti priversti namų aplinkoje. Dūmai gali pasklisti visuose kambariuose, nepriklausomai nuo to, kad langai atidaryti. Beveik 85 % tabako dūmų yra nematomi ir dūmų dalelės gali kauptis ant paviršių ir drabužių, nors kokį tai gali turėti poveikį kol kas dar nėra iki galo aišku.