Skirtingi odos tipai: kaip prižiūrėti?
2019-07-15 08:28Moksliniai tyrimai rodo, kad norint sulėtinti senėjimą, prižiūrint odą ir sveikai gyvenant pasiekiami geriausi rezultatai. Siekdami tinkamai prižiūrėti savo odą, pirmiausia turite išsiaiškinti, kuriam tipui ji priskiriama.
Kaip identifikuoti?
Labai svarbu suprasti, kad odos tipas ir būklė – ne tas pats. Dauguma žmonių klaidingai įsitikinę, kad spuoguota oda – tipas. Iš tiesų tai netinkamos priežiūros ar kokių nors sveikatos sutrikimų rezultatas. Odos tipas pastovus, o jos būklė gali kisti priklausomai nuo aplinkos sąlygų, metų laiko, priežiūros, bendros organizmo būklės, amžiaus. Pavyzdžiui, natūralu, kad oda riebesnė vasarą, o žiemą ją reikia papildomai maitinti. Moterys gali pastebėti odos būklės pakitimų per menstruacijų ciklą, bet tai nereiškia, kad kartu pasikeis ir jos tipas. Skiriami 5 pagrindiniai tipai: sausa, riebi, mišri, normali, jautri. Norėdami identifikuoti, koks jūsų, atlikite paprastą trijų žingsnių testą:
- Švelniu valikliu nuvalykite makiažą, kruopščiai nusiprauskite veidą.
- Atsargiai nusausinkite veidą minkštu rankšluosčiu. Netepkite kremų, serumų ar kitų priemonių. Palikite odą visiškai natūralią.
- Po valandos (neliesti veido!) atidžiai apžiūrėkite odą, įvertinkite jos būklę.
Pojūtis nusiplovus veidą praėjus 1 val. | Odos tipas |
Odą niežti, tempia, kai kur yra pleiskanų | Sausa |
Oda blizga, yra riebi (ypač T zonoje) | Riebi |
T zona riebi, skruostai sausi arba normalūs | Mišri |
Oda atrodo puikiai – nei per sausa, nei per riebi. Neatsiranda nemalonių pojūčių | Normali |
Odą niežti, ji paraudusi, suirzusi, atrodo, kad kilo uždegimas | Jautri |
Įnoringa sausa
Šio tipo oda išskiria mažiau sebumo, tad natūraliai mažiau drėkinama. Jei vartojama nedaug skysčių, nesilaikoma sveikos gyvensenos principų, naudojami netinkami odos priežiūros produktai, oda tampa dar sausesnė. Rekomenduojama. Naudoti tik švelnius, kuo natūralesnės sudėties prausiklius ir valiklius. Tokią odą svarbiausia tinkamai drėkinti. Greičiausiai kremo neužteks, prireiks ir šiam tipui skirtų serumų. Labai tinka aliejaus pagrindu pagamintos priemonės. Puiku, jeigu jų sudėtyje yra hialurono rūgšties. Tiek vasarą, tiek žiemą nevalia pamiršti kosmetikos, saugančios nuo UV spindulių, nes jie labai sausina odą. 2 kartus per savaitę tepti kaukes: vieną kartą drėkinamąją, kitą – maitinamąją. Jei gyvenamųjų patalpų oras sausas, derėtų įsigyti oro drėkintuvą. Vengtina. Nenaudoti cheminės sudėties, sudėtyje alkoholio turinčių odos priežiūros produktų, mat jie dar labiau džiovina odą. Dėl tos pačios priežasties prausiantis reikėtų vengti pernelyg karšto vandens, duše būti ne ilgiau kaip 5 min. Nusiprausus odos netrinti rankšluosčiu, o švelniai ją nusausinti tapšnojamaisiais judesiais.
Problemų kelianti riebi
Tokia oda išskiria daugiau sebumo nei įprastai, todėl gera žinia – ji drėkinama natūraliai, ilgiau išlieka švelni ir elastinga. Deja, dėl riebalų perteklius atsiranda estetinių problemų, mat oda nuolat blizga. Dėl per didelio sebumo kiekio gali kimštis poros, dygti spuogai ir inkštirai. Rekomenduojama. Tinkamai prižiūrėti, nes šio tipo oda išskiria daug riebalų. Ją būtina valyti 2 kartus per dieną – ryte ir vakare. Derėtų rinktis švelnios sudėties valiklį bei prausiklį. Kartą per savaitę naudoti odos šveitiklį. Klaidingai manoma, kad riebios odos nereikia papildomai drėkinti, bet iš tiesų tai daryti būtina kasdien. Svarbu – veidą reikia tepti lengvos konsistencijos, bet ne aliejaus pagrindo kremu. Geriausiai rinktis odos priežiūros priemones, kurios normalizuoja riebalų gamybą, turi antibakterinį poveikį, skatina odą atsinaujinti. Visa tai padės sumažinti užsikimšusių porų ir spuogų riziką. Kartą per savaitę taip pat patartina naudoti valomąsias kaukes. Reguliariai apsilankyti pas kosmetologą, kad atliktų profesionalų giluminį veido valymą. Vengtina. Nenaudoti higienos ir makiažo priemonių, kurių sudėtyje yra alkoholio, nes sausina odą. Atrodytų, kad to ir reikia riebiai odai, bet jai išsausėjus riebalų išsiskirs dar daugiau. Šio tipo savininkėms taip pat netinka sunkios konsistencijos makiažo priemonės, nes kemša išsiplėtusias poras, gali sukelti uždegimų. Jei yra spuogų, jokiu būdu jų nespaudyti, nes gali likti randų.
Sunkiai perprantama mišri
Tokia oda skirtingose veido zonose pasižymi nevienodomis savybėmis. Pavyzdžiui, T srityje riebi, kitur – sausa. Tad ją prižiūrėti reikia sumaniai. Rekomenduojama. 2 kartus per dieną prausti specialiai mišriai odai skirtu prausikliu, kurio sudėtyje nėra alkoholio ar stipraus šarmo. Labai tinka produktai su salicilo rūgštimi – padeda reguliuoti riebalų sekreciją T veido zonoje. Švarų veidą būtina tepti kremais, jų prireiks 2-jų: riebesnio (sausoms sritims), lengvos tekstūros (T zonai). Šveičiant odą geriausiai naudoti 2 skirtingus produktus – vieną jautresnėms ir sausesnėms vietoms, o kitą – riebesnėms. Kartą per savaitę tepti kaukę: sausai zonai drėkinamąją, riebiai – purvo, turinčią valančių ir riebalų išskyrimą reguliuojančių savybių. Vengtina. Nereikėtų viliotis kvapiaisiais produktais, nes jie ypač neigiamai veikia sausas sritis, net gali sukelti alergiją. Jokiu būdu nesirinkti universalių gaminių arba tų, kurie tinka tik vienai veido zonai – riebiai arba sausai. Tas pats produktas netiks visam veidui.
Idealus variantas – normali
Tokia oda – tikra svajonė, nes kelia mažiausiai rūpesčių ir lengviausiai prižiūrima. Ji natūraliai atrodo sveika – nei per daug sausa, nei riebi. Tad belieka išsaugoti gerą būklę! Rekomenduojama. Normaliai odai nereikia daug priežiūros priemonių. Rytais ir vakarais ją užtenka nuvalyti kosmetiniu pieneliu. Ši priemonė puikiai nuvalo viršutinį odos sluoksnį jos nesausindamas. Vėliau veidą galima nuplauti vėsiu vandeniu – teiks gaivumo, spindesio. Jei reikia, dieną odą galima gaivinti toniku. Kartą per savaitę derėtų naudoti švelnų šveitiklį. Kaukes rinktis pagal odos būklę. Žiemą ji gali tapti sausesnė, tad pravers drėkinamosios kaukės. Net jei oda pati išsaugo normalią drėgmės pusiausvyrą, ją vis tiek kasdien būtina lepinti kremu. Žiemą ryte tepti maitinamąjį, o vakare – drėkinamąjį. Abu turėtų būti lengvos tekstūros, skirti normaliai odai. Sulaukus 25-erių naudinga riktis kremus, kurie papildyti kolagenu, eteriniais aliejais, peptidais, hialurono ir amino rūgštimis – visi ingredientai atitolina odos senėjimą. Vengtina. Nerekomenduojamos cheminės sudėties priemonės. Taip pat nederėtų piktnaudžiauti dekoratyvine kosmetika – kam ją naudoti, jei oda ir taip atrodo sveikai?
Ypatingos priežiūros reikalaujanti jautri
Daugiausia rūpesčių kelianti oda. Dažnai ji būna itin sausa, sudirgusi, greitai parausta, pleiskanoja. Taip pat gali būti išryškėjusios kraujagyslės. Rekomenduojama. Geriausiai naudoti sertifikuotas hipoalergines priemones, įsigytas vaistinėse arba specializuotose parduotuvėse. Tokie gaminiai mažina alergijų ir uždegimų riziką, nedirgina odos, švelniai atkuria jos drėgmės pusiausvyrą ir natūralų apsauginį sluoksnį. Reikalingas ypač švelnus prausiklis bei makiažo valiklis, kuris lengvai pašalintų nešvarumus, bet nedirgintų odos. Būtina kasdien intensyviai drėkinti ir maitinti odą, bet tam kremų nepakaks. Prieš juos tepant į veidą įtapšnoti serumą. 2 kartus per savaitę naudoti specialiai jautriai odai skirtas kaukes, kurios ramina, maitina, kovoja prieš uždegimus. Labai tinka priemonės, kurių sudėtyje yra antioksidantų ir uždegimą malšinančių komponentų: baltosios ar žaliosios arbatos, medetkų, ramunėlių ir kt. Tik svarbu įsitikinti, kad tokiems ingredientams nesate alergiški. Net šaltymečiu reikia saugotis nuo UV spindulių, mat jie jautrią odą žaloja itin stipriai. Vengtina. Nepatartina eksperimentuoti su veido priežiūros priemonėmis. Jokiu būdu nenaudoti tokių, kurių sudėtyje gausu sintetinių priedų, kvapiklių, dažiklių ir konservantų – gali sukelti stiprių alerginių reakcijų ir uždegimų. Naują produktą pirmiausia išbandyti nedideliame odos plotelyje ir įsitikinti, kad jis nesukelia neigiamų reakcijų. Odos nešveisti gaminiais, kurių sudėtyje yra kietųjų dalelių, verčiau ją valyti priemonėmis su vaisių rūgštimis.
Specialistės komentaras
Kosmetologė Kristina Ruškytė
Šiandienės moterys vis labiau rūpinasi savimi ir oda, stengiasi naudoti tinkamas priemones, bet dažnai be profesionalo pagalbos to padaryti nepavyksta. Renkantis veido priežiūros gaminius būtina atsižvelgti ne tik į odos tipą, bet ir jos būklę bei problemas: šerpetojimą, kuperozę, bėrimus, pigmentines dėmes ir kt. Netinkamai prižiūrint odą gresia prisidaryti labai daug žalos: gali atsirasti bėrimų, tempti ar niežėti odą, užsikimšti poros. Tinkamai parinktos priemonės ir atsakinga odos priežiūra gali ne tik pagerinti jos būklę, bet ir pristabdyti senėjimo procesus. Net renkantis dekoratyvinę kosmetiką svarbu atsižvelgti tiek į odos tipą, tiek į savo amžių ir metų laiką. Nepaisant šių veiksnių galima dar labiau išryškinti esamas problemas ir sukelti naujų. Ant kokybiškų makiažo priemonių pakuočių dažniausiai nurodyta, kokiam odos tipui jos tinkamos. Turint normalią ar sausą odą labai svarbu, kad gaminiai jos dar labiau nedžiovintų. Dėl to rekomenduojama rinktis drėkinamąsias, tirštas, kreminės konsistencijos pudras ar makiažo pagrindus, kurie skirti sausai odai. Taip pat tinka mineralinė pudra arba, jei nėra ko maskuoti, BB kremas. Riebios ir mišrios odos savininkėms derėtų rinktis matinį efektą suteikiančias priemones, kurios nekemša porų. Patartina įsitikinti, kad skystos pudros, kurią ketinate įsigyti, sudėtyje nėra aliejų. Svarbu paminėti, kad dekoratyvinė kosmetika neišspręs problemų ir nepagerins būklės, jeigu oda nebus kasdien tinkamai prižiūrima. Visgi tinkamos dekoratyvinės kosmetikos priemonės gali paslėpti trūkumus ir išryškinti privalumus. Taip pat būtina atsiminti, kad odą, nesvarbu, kokio tipo ji būtų, šaltuoju metų laiku reikia prižiūrėti labiau, o ypač sausą ir jautrią. Žiemą ją valyti aliejiniais prausikliais ar pieneliais, šveisti tik švelniomis priemonėmis, geriausiai fermentiniais prausikliais be grūdelių, tai daryti kartą per savaitę. Svarbu nepamiršti prieš einant miegoti drėkinti veidą, neišeiti į lauką nepasitepus maitinamuoju apsauginiu kremu.
- Tyrimai rodo, kad asmenys, kurių oda jautri, 2–3 kartus jautriau reaguoja į klimato ir aplinkos veiksnių pokyčius, maistą bei naudojamą kosmetiką.
- Po 30-ojo gimtadienio odoje kasmet 1 % mažėja kolageno.
- Oda – didžiausias žmogaus organas. Ji ištiesta užimtų apie 1,73 m2 plotą.
- Dėl ląstelių regeneracijos kas 28 dienas susiformuoja naujas odos sluoksnis.
- Žmogus turi vidutiniškai 300 mln. odos ląstelių. Kas minutę jų netenkama apie 30–40 tūkst., bet jas pakeičia naujos.
- Odoje gyvena daugiau nei 1000 skirtingų bakterijų rūšių.