Klausa yra viena svarbiausių juslių, padedanti suvokti supantį pasaulį ir palaikyti su juo abipusį ryšį. Todėl pajutus ausų skausmą nereikėtų jo ignoruoti. Tai gali būti ūminis uždegimas, kurio negydant viskas gali baigtis sunkiomis komplikacijomis.

 

ausys

Dažniausias – ūminis otitas

 

Ūminis otitas (vidurinės ausies uždegimas) yra dažniausia ausų skausmo priežastis. Nors paprastai juo serga 6–36 mėnesių mažyliai, liga gali užklupti ir vyresnius vaikus bei suaugusiuosius. Šis ūminis vidurinės ausies gleivinės infekcinis uždegimas dažnai praeina per 7–14 dienų, bet apskritai gali tęstis iki trijų savaičių. Jeigu trunka ilgiau, jau vadinamas lėtiniu. Aiškiausias šio negalavimo simptomas – ausies skausmas, kuris gali varijuoti nuo švelnaus diskomforto iki veriančio skausmo, plintančio į skruostą, kaklą. Taip pat gali būti užgulusi ausis, suprastėjusi klausa. Apėmus stipresniam uždegimui, iš ausies gali pasirodyti išskyrų, pūlių, pakyla kūno temperatūra. Maži vaikai tampa neramūs, prastai miega, nenori valgyti, nuolat liečia skaudamą ausį. Uždegimas gali apimti tiek vieną, tiek abi ausis.

 

Kodėl užklumpa?

 

Dažniausiai ūminis otitas užklumpa kartu su viršutinių kvėpavimo takų virusine ar bakterine infekcija. Tokiu atveju pirmiausia svarbu gydyti būtent ją. Ūminį otitą gali išprovokuoti ir sinusų infekcijos, adenoidų uždegimai, šiltymečiu dažna priežastis būna alergijos. Dar viena vasarai būdinga ausų uždegimo priežastis – maudynės atviruose vandens telkiniuose. Tiesa, šiuo atveju kyla ne vidurinės, o išorinės ausies uždegimas, dar vadinamas „plaukiko ausimu“. Įprastai juo susergama dėl nešvaraus vandens, per kurį į ausį patenka įvairių bakterijų ar kitų patogeninių mikroorganizmų. Dažnai šio tipo ausų uždegimu serga 7–12 m. vaikai, tačiau jis nesvetimas ir vyresniems bei suaugusiesiems, ypač tiems, kurie yra dideli vandens pramogų entuziastai ir mažai domisi, kokiame vandens telkinyje maudosi. Išorinės ausies uždegimas dažniausiai pasireiškia užgulusia ausimi, žmogui atrodo, kad joje liko vandens, kurį norisi iškratyti. Po kelių dienų gali atsirasti ir skausmas, suprastėti klausa.

 

Gydyti būtina!

 

Nekomplikuotas ūminis otitas išgydomas gana lengvai, svarbiausia nedelsti. Jeigu vargina tik ausies skausmas, pirmąsias tris paras pakanka vartoti jį malšinančius vaistus. Geriausia rinktis vietiškai veikiančius ausų lašus, kurie slopins ne tik diskomfortą, bet kartu ir uždegimą. Jei reikia, galima vartoti ir geriamuosius vaistus nuo skausmo. Jeigu ūminis otitas susijęs su kokia nors kita sveikatos problema, pvz., peršalimu, būtina gydyti ir jį. Jeigu būklė po trijų parų negerėja arba iš ausies pasirodo pūlingo sekreto, privalu kreiptis į gydytoją. Jam pasirodyti nieko nelaukiant ir tada, jeigu ausų uždegimas pasireiškė jaunesniam nei 6 mėnesių kūdikiui. Įvertinęs situaciją gydytojas greičiausiai skirs antibiotikų, nors įprastai vaikams jų prireikia mažiau nei ketvirtadaliu visų atvejų. Ignoruoti ūminį otitą pavojinga, nes jis gali pereiti į lėtinį, gali plyšti ausies būgnelis, atsirasti ilgalaikių klausos sutrikimų.

 

Natūrali pagalba

 

Nestipriam ir nekomplikuotam vidurinės ausies uždegimui galima taikyti ir natūralias gydymo priemones. Jos gali būti kaip papildoma pagalba šalia vaistų nuo skausmo. Pirmiausia labai veiksmingi kompresai. Tiek šilti, tiek šalti, priklausomai nuo to, kas kam geriau slopina skausmą. Šaltą kompresą lengva pasidaryti į rankšluostį susukus ledo kubelius. Jokiu būdu jų tiesiogiai nedėti prie ausies! Šiltam kompresui į tą patį rankšluostį įsukti karšto vandens pripiltą butelį, įvynioti karštas pjaustytas virtas bulves ar kt. Šiuo atveju svarbu patikrinti, kad kompresas nebūtų per karštas ir nenudegintų odos. Kitas laiko patikrintas produktas – kamparo aliejus. Kelis jo lašus užlašinti ant gabalėlio marlės ar vatos ir įkišti į skaudamos ausies landą. Pajutus silpną deginimą palaikyti dar kelias minutes ir išimti. Kamparo aliejus turi antiseptinį, dezinfekuojantį poveikį, todėl naikina patogeninius mikroorganizmus, slopina skausmą ir uždegimą. Gelbsti ir karštų garų inhaliacijos. Į dubenį pripilti karšto vandens, įmaišyti žiupsnį druskos, sodos, įlašinti kelis lašus arbatmedžių eterinio aliejaus ir palinkus virš vandens kvėpuoti garais. Svarbu įsitikinti, kad jie ne per karšti! Inhaliacijos sumažina spaudimą ausies viduje ir padeda pasišalinti skysčių pertekliui, todėl slopsta uždegimas. Be to, arbatmedžių aliejus turi stiprų dezinfekcinį poveikį. Galiausiai svarbi tinkama miego padėtis. Skaudant ausį geriausia miegoti šiek tiek aukščiau pakėlus galvą (pasidėti aukštesnę ar papildomą pagalvę). Tai padės iš ausies efektyviau pasišalinti skysčiams, sumažins ausų kanalų spaudimą.

 

Nepamiršti tinkamo valymo!

 

Gydytojai jau daug metų kartoja, kad netinkamas ausų valymas gali pridaryti daug žalos. Deja, žmonės vis dar uoliai naudoja ne tik ausų krapštukus, bet net ir savadarbius įrankius – vata apsuktus degtukus, įvairius segtukus, virbalus… Vis dėlto geriausia ausis valyti paprasčiausia rankšluosčio ar servetėles kampu, ant piršto apsuktu minkštu tualetiniu popieriumi. Ir tik tiek, kiek reikia po maudynių likusiai drėgmei nusausinti, išorinei ausies landai išvalyti. Gilyn lįsti apskritai nereikėtų. Ausis sukurta taip, kad pati geba rūpintis higiena ir pašalina sieros perteklių. Mėgindami ją iškrapštyti dažnai tik nustumiame gilyn, dėl ko pamažu susiformuoja kietas sieros kamštis, o jį jau gali pašalinti tik gydytojas. Be to, ausies sekretas atlieka svarbią funkciją – tai natūrali apsauga nuo odos pažeidimų. Pernelyg kruopščiai valant ausis, šis natūralus apsauginis barjeras sunaikinamas, didėja odos sudirgimų, pažeidimų rizika, o pastarieji jau yra itin palanki terpė daugintis patogeniniams mikroorganizmams, dėl kurių gali kilti ausies uždegimai.

 

Įdomu

 
  • 75–80 % vaikų iki 3 metukų bent kartą sirgo ūminiu otitu.
  • 5–10 % mažųjų serga pakartotiniu vidurinės ausies uždegimu, kai per pusmetį jis pasireiškia bent 3 sykius.
  • Rūkaliai ausų uždegimu serga gerokai dažniau nei šio žalingo įpročio neturintys asmenys.
  • Motinos pienu maitinami mažyliai vidurinės ausies uždegimu serga rečiau už tuos, kurie girdomi mišinėliais.