Elektriniai šilumos siurbliai – tai buitinė technika, galinti ir šildyti, ir vėsinti namus. Jie gali pakeisti tradicinį oro kondicionierių ir namų šildymo sistemą, pavyzdžiui, krosnį, katilą ar kitą atgyvenusią šildymo sistemą. Aptarkime svarbiausius jų privalumus ir trūkumus.

 

Šilumos siurbliai

3 svarbiausi privalumai, kuriuos teikia šilumos siurbliai:

 

Energijos taupymas. Standartinės šildymo sistemos, tokios kaip krosnys ir katilai, sukuria šilumą degindamos iškastinį kurą arba naudodamos neefektyvią elektros varžą. Palyginimui, šilumos siurbliai perduoda šilumą taip pat, kaip šaldytuvai. Dėl to jie sunaudoja daug mažiau energijos.

 

Sutaupoma komunalinių paslaugų sąskaita. Vidutinis namo savininkas gali sutaupyti 667 eur. per metus, naudodamas šilumos siurblį. O namų savininkai, pereidami nuo neefektyvių sistemų, veikiančių mazutu, propanu ar tradicine elektros varža (pvz., grindjuoste ar elektrinėmis krosnelėmis), gali sutaupyti arčiau 1000 Eur. per metus. Taigi, nors siurbliai iš anksto kainuoja brangiau, jų santaupos dažnai gali atsipirkti per 8–12 metų.

 

Patogumas. Šilumos siurbliai gali ne tik sutaupyti pinigų, bet ir padaryti jūsų namus patogesnius. Karštą, drėgną dieną siurbliai veikia kaip viso namo oro sausintuvai, palaipsniui pašalindami drėgmę iš oro. Net jei nėra karšta, pavyzdžiui, drėgną rudens dieną, galite naudoti šilumos siurblį kaip sausintuvą ir palaikyti 70 laipsnių temperatūrą. Be to, daugelis šilumos siurblių yra „kintamo greičio“, o tai reiškia, kad jie užtikrina pastovesnę temperatūrą nei „vienos pakopos“ krosnys ar oro kondicionieriai.

 

Geriau aplinkai. Skirtingai nuo tradicinių krosnių ir katilų, siurbliai veikia elektra. Tai reiškia, kad suporavus su atsinaujinančiais energijos šaltiniais, pvz., stogo ar bendruomenės saulės energija, jie šildo jūsų namus nešildydami planetos. Palyginti su kitomis elektrinio šildymo sistemomis, tokiomis kaip grindų šildytuvai ar elektrinės krosnys, šilumos siurbliai yra daug efektyvesni. Ir, palyginti su jūsų vidutiniu oro kondicionieriumi, dauguma šilumos siurblių turi daug aukštesnius tvarumo įvertinimus, o tai reiškia, kad vėsinimo režimu jie sunaudos mažiau energijos.

 

Šilumos siurblių trūkumai:

 

Didesnė išankstinė kaina

 

Didžiausias šilumos siurblių trūkumas yra didesnė išankstinė kaina: pigi oro kondicionavimo sistema ar krosnis gali kainuoti mažiau nei šilumos siurbliai. Dalis to priežasčių yra ta, kad mokate už kažką, kas gali pakeisti jūsų šildymo ir vėsinimo sistemas. Jei palyginsite šilumos siurblį su krosnies ir kintamosios srovės deriniu, tai iš tikrųjų yra panaši kaina.

 

Mažesnis našumas esant dideliam šalčiui

 

Daugelis montuotojų jums pasakys, kad šilumos siurbliai neveikia žemesnėje, itin neigiamoje temperatūroje. Tačiau tai ne visai tiesa. Jie veikia šalto klimato sąlygomis.

 

Tačiau, atsižvelgiant į šaltumą, šilumos siurblys gali nesutaupyti tiek daug pinigų, bent jau dabartinėmis iškastinio kuro kainomis. Taip yra todėl, kad nukritus temperatūrai mažėja šilumos siurblio efektyvumas. Jei gyvenate prastai izoliuotame name, kuriame temperatūra nuolat būna žemesnė nei 10 laipsnių, dviejų degalų sistema tikriausiai yra geriau nei atskiras šilumos siurblys.