Visi žinome apie nervinę anoreksiją – pavojingą valgymo sutrikimą, nulemtą netinkamo santykio su maistu ir vedantį prie rimtų sveikatos problemų. Tačiau vis dažniau girdimas terminas „seksualinė anoreksija“. Kas tai? Ar šis sutrikimas pavojingas fizinei ar emocinei sveikatai?

 

Apie sutrikimą Woman,Showing,Indoor,Sex,No,Sign

 

Trumpai tariant, seksualinė anoreksija yra įkyrios, obsesyvios mintys, kaip išvengti sekso. Nors skamba paprastai, kaip ir kiti nerviniai sutrikimai, seksualinė anoreksija gali taip užvaldyti, kad intymumo vengimas tampa tam tikra manija, dominuojančia visose gyvenimo srityse, paveikiančia jausmus, mintis, elgesį ir, žinoma, santykius su aplinkiniais. Seksualinė anoreksija gali varginti bet kurios lyties ir amžiaus suaugusiuosius. Įdomu tai, kad šį sutrikimą turintys žmonės neretai visgi turi lytinių santykių, tačiau jų metu jaučia baimę, įtampą, pasibjaurėjimą ir kitus neigiamus jausmus. Pasak psichologų, seksualinę anoreksiją svarbu diagnozuoti ir gydyti, kaip bet kurį kitą sutrikimą, nes jos paveikti žmonės negali džiaugtis visaverčiu gyvenimu.

 

Nemaišyti su mažu libido

 

Seksualinė anoreksija neretai painiojama su mažu libido, tačiau pastarasis turį konkrečią, dažniausiai fiziologinę priežastį. Tai gali būti hormonų disbalansas, hormoninė kontracepcija, per mažas KMI, stresas, skydliaukės sutrikimai, makšties sausumas ar kitos lytinių organų ligos arba patologijos, skausmingas seksas, partnerio netinkamas elgesys. Gali būti ir psichologinės priežastys – depresija ar nerimo sutrikimas. Esant mažam libido, sekso tiesiog nesinori.

 

Seksualinei anoreksijai dažnai nebūna akivaizdžių ar įprastais tyrimais diagnozuojamų priežasčių, tačiau sekso ne šiaip nesinori – jis sukelia ypač neigiamas emocijas, siekiama bet kokia kaina išvengti intymumo, lydi kaltės, gėdos, pasibjaurėjimo seksu ir savimi jausmas.

 

Seksualinės anoreksijos priežastys

 

Amerikos psichologų asociacijos duomenimis, seksualinę anoreksiją gali lemti keli veiksniai. Kaip vieną dažniausių, specialistai išskiria vaikystės traumas. Tai gali būti emocinis, fizinis ir / arba seksualinis smurtas, su seksualumu susijęs gėdinimas (šaipomasi iš kūno formų, laidomi nešvankūs juokeliai, sakoma, kad nuogas kūnas šlykštus ir pan.,), neigiamai seksualumą paveikti gali artimųjų netektys arba sunkios ligos (ypač, jei vaikui reikėjo prižiūrėti ligonį). Atskirai psichologai aptaria į jauną žmogų nukreiptą seksualinę represiją, kuri gali pasireikšti įvairiomis formomis. Vaikui ar paaugliui gali būti neįmanoma suvokti ir išreikšti savo seksualumo, kai tai ribojama religinių įsitikinimų, pavyzdžiui, įdiegtas dievobaimingumas sulaiko nuo masturbacijos; dorovinis ugdymas, skelbiantis, kad seksas iki vestuvių negalimas, gal jis neturi teikti malonumo, tik būti priemonė susilaukti palikuonių ir pan.; taip pat artimoje aplinkoje tvyranti homofobija. Visos šios priežastys formuoja neigiamą požiūrį į seksą ir bendrai žmogaus kūną, išugdo su intymumu susijusius kompleksus, kurie gali išaugti iki seksualinės anoreksijos.

 

Rizikos grupės

 

Pasak psichologų, didesnė rizika išsivystyti seksualinei anoreksijai yra ne tik vaikystėje patirtos traumos ar netinkami elgesio bei auklėjimo modeliai, bet ir kitos psichologinės problemos. Tikimybė susirgti seksualine anoreksija didesnė tiems žmonėms, kurie turi ar turėjo kitų priklausomybių. Kalbama ne tik apie priklausomybes nuo alkoholio ar rūkalų, bet ir nuo maisto, vaizdo žaidimų, lošimų. Pavojingas ir kaupimas, kuris tarptautinės psichiatrų bendruomenės pripažintas psichiniu sutrikimu.

 

Tyrimai rodo, kad seksualine anoreksija dažniau linkę sirgti ir žmonės, kurie kentė nuo depresijos, nerimo sutrikimo, obsesinio kompulsinio sutrikimo, asmenybės sutrikimo ar kt. Todėl rūpintis savo psichine sveikata bei laiku kreiptis į specialistus itin svarbu.

 

Seksualinės anoreksijos simptomai

 

Šis sutrikimas paveikia psichinę, emocinę ir fizinę savijautą. Pagal Amerikos psichiatrų asociaciją, seksualine anoreksija sergantys žmonės bijo intymumo ir intensyvių jausmų, seksualinio potraukio bei savo seksualumo. Tai daro įtaką savęs priėmimui ir vertinimui – žmogus kenčia nuo žemos savivertės, kartais net pasibjaurėjimo savimi. Pavyzdžiui, vyrui gali būti atgrasi savaiminė erekcija. Tokie žmonės negali užmegzti visaverčių santykių, nes negali išreikšti jausmų per kūniškumą, o intymumo nenorėjimas verčia prastai jaustis partnerį, abejoti, gal kažkas negerai su juo, kad seksualiai netraukia. Tai veda į kivirčus ir santykių griūtį arba vengimą apskritai užmegzti santykius, vienatvę.

 

Dėl negalėjimo elgtis kaip visi žmonės ir turėti intymių santykių, kenčiantieji nuo seksualinės anoreksijos gali jaustis nevisaverčiai, netinkami, nesuprasti. O toks savęs nuvertinimas lemia problemas ir kitose gyvenimo srityje, pavyzdžiui, profesinėje – nesiekiama karjeros, geresnio atlygio, net dirbama toksiškoje aplinkoje.

 

Pasitaiko, kad seksualinė anoreksija išprovokuoja impulsyvius elgesio sutrikimus – kai seksualinę anoreksiją stengiamasi kompensuoti intymumu su emociškai neprieinamais žmonėmis, pavyzdžiui, sekso darbuotojais, obsesyviu domėjimusi pornografija, pertekline masturbacija, vojarizmu, kitomis priklausomybėmis – nuo narkotikų iki kaupimo.

 

Reikalinga pagalba

 

Kaip ir kiti psichiniai sutrikimai, seksualinė anoreksija turi būti gydoma pasitelkiant specialistus. Jiems padedant, pirmiausia reikia išsiaiškinti šio sutrikimo priežastis, kurias palaipsniui galima įveikti, išgydyti vaikystės ar kitas traumas. Asmeninė užduotis sergančiajam – suformuoti teigiamą požiūrį į seksą, kaip į normalią sveiko žmogaus gyvenimo ir visaverčių santykių dalį. Svarbu išmokti įvairių atpalaiduojančių technikų, kurios padėtų išvengti įkyrių minčių per intymias akimirkas. Amerikos psichiatrų asociacija sukūrusi specialią 12 žingsnių programą sveikimo link. Vienas svarbių žingsnių yra savo kūno pažinimas ir lytiškumo bei seksualumo suvokimas. Jei tuo metu žmogaus gyvenime yra partneris, reikalingi ir bendri užsiėmimai. Kaip sveikstant po nervinės anoreksijos, taip ir gydant seksualinę anoreksiją svarbu sukurti teigiamą santykį su seksu, kad mintys apie jį ilgainiui taptų malonios, o ne keliančios neigiamas emocijas. Į intymumą nereikėtų nerti stačia galva, bet pradėti mažais žingsneliais – apsikabinimas, laikymasis už rankų, galvos paglostymas ir kt. Jei terapija sėkminga, artumo norėsis vis daugiau.

 

Įdomu

 
  •  Pirmą kartą terminą „seksualinė anoreksija“ pavartojo psichologas N. Hare 1975 m.
  •  Specialistai mano, kad seksualinė anoreksija glaudžiai susijusi su sociofobija.
  •  Aseksualais save laikantys žmonės dažniausiai kenčia nuo nediagnozuotos seksualinės anoreksijos.
  •  Seksualinio potraukio neturėjimas gali būti laikinas.
  •  Celibatas – savanoriškas sekso atsisakymas, o seksualine anoreksija sergantys žmonės gali norėti intymių santykių, bet fiziškai negalėti mylėtis.

 

SPECIALISTĖS KOMENTARAS

 

Geštalto terapeutė, knygų autorė, biblioterapeutė Daiva Žukauskienė

 

Kokią reikšmę seksas turi poros santykiams?

 

Seksas yra poros fiziniai klijai, kurie du skirtingus individus klijuoja į vieną. Nepakanka protu suvokti, kad kitas žmogus tau tinka į partnerius, nepakanka jausmiškai būti įsitraukus į santykius, reikalingas ir fizinis dviejų ryšys, kad pora kokybiškai funkcionuotų ir komfortiškai jaustųsi. Dažnai tarp šių trijų sferų (loginės, jausminės ir fizinės) nebūna geros dermės, kažkuri kažkurią kompensuoja, bet visos trys būtinos dviem žmonėms, kad pora išliktų. Atsiradus stygiui, poreikiai kompensuojami kažkur kitur. Neberandant bendros kalbos atsiranda draugės / draugai, nebeturint jausminių ryšių ieškoma naujų partnerių, trūkstant fizinio artumo atsiranda meilužės / meilužiai.

 

Ar galimi visaverčiai santykiai be sekso?

 

Galime gražiai vinguriuoti, kad vyrą ir moterį į porą suveda taurūs jausmai, pašaukimas kurti šeimą, turėti vaikų, bet seksualinis instinktas tik juokiasi Eroso lūpomis. Du žmonės gamtos šauksmo siejami minioje suranda vienas kitą, patiria malonumą būdami kartu, prisiekia būti ir mylėti vienas kitą kad ir kas nutiktų, atsižvelgti ir atsiliepti į vienas kito poreikius. Po daugelio kartu pragyventų metų tiesiog pamiršta, kokiu tikslu buvo susitikę ir kas jiems teikė malonumą. Pamiršta seksą dėl vaikų, darbų, karjeros ar dar ko. Kartais reikia atsigręžti atgal ir suvokti, kodėl gyvenate su vienu ar kitu žmogumi ir kas buvo tie klijai, kurie jus, du svetimus žmones, sulipdė į vieną. Klijų vardas yra seksas.

 

SPECIALISTO KOMENTARAS

 

Psichoterapeutas Olegas Lapinas

 

Savijautą paveikia ne periodas be sekso, bet požiūris į tai. Jei žmogus to nesureikšmina ir nepriima kaip problemos, tuomet jokios problemos ir nėra, jis tiesiog vertina kitus dalykus. Tačiau jei žmogus paiso normatyvų, standartų, gyvena taip, kaip neva reikia, tuomet periodus be sekso gali išgyventi kaip dramą, tragediją, traktuoti tai, kaip nevisavertiškumą ir bėgioti ieškoti kažkokios pagalbos. Jei žmogus yra seksualus, jis seksualumą jaučia bet kokiame amžiuje. Yra ir senų žmonių, kurie turi intymių santykių, ir jaunų, kurie jų neturi. Jei vieni ir kiti tai priima kaip faktą, kad jiems taip yra – tuomet nėra jokios problemos nei vienu, nei kitu atveju.

 

Nepasitenkinimas seksualiniu gyvenimu kyla, kai skiriasi partnerių požiūriai. Jei požiūris dogmatinis, žmogus niekaip negali nusileisti, sunkiai prisitaiko prie partnerio, tuomet santykius puoselėti sunku. Jei požiūris lankstus, pavyzdžiui, „jei tau to reikia, mes padarom“, tokiu atveju lengvai prisitaikoma prie partnerio ir santykiai klostosi. Pasitaiko, kad žmogui apskritai mažai svarbi fizinė santykių sritis, jis labiau vertina kitus dalykus, tuomet problemų dėl periodų be sekso taip pat nekyla.

 

Noriu pastebėti, kad kiekvienas žmogus pamažu keičiasi, ugdo tam tikras savybes, mokosi paleisti praeities dalykus, atsipalaiduoti. Jei augo turėdamas tam tikrų baimių, susijusių su seksu, gali jas paleisti ir jos taps nebe tokios aktualios. Juk suaugę nedrebame dėl to, kad negavome ledų, kaip drebėjome, kai buvome šešerių. Tiesiog tas dalykas nebekelia neigiamų emocijų, problemų. Taip yra ir su seksualumu tam tikrame gyvenimo tarpsnyje – gerai, kai yra, nieko blogo, jei nėra. Tokia pozicija sveikiausia.

 

Autorius Laima Samulė