Europoje atlikti tyrimai rodo, kad maždaug kas dešimtas vaikas reguliariai vartoja maisto papildus. Nors subalansuota mityba yra pirmoje vietoje, sparčiai augančiam organizmui dažnai vien jos nepakanka, todėl tenka mitybą papildyti vitaminais bei mikroelementais. Kaip išsirinkti ir vartoti maisto papildus, kad būtų ne tik veiksmingi, bet ir saugūs?

 

Ar tikrai reikia? Feeding,Bottle,Full,Of,Pills,On,White,Background

 

Jeigu kaimynų vaikai vartoja tam tikrus maisto papildus, dar nereiškia, kad jų reikia ir jūsų vaikui. Specialistai pataria pirmumą teikti subalansuotai mitybai ir nepiktnaudžiauti maisto papildais. Nors jiems įsigyti nereikia recepto, vis dėlto prieš tai darant rekomenduojama pasitarti su šeimos gydytoju ar vaistininku. Ypač kalbant apie maisto papildus vaikams. Maisto papildų turime gauti tam tikrą subalansuotą kiekį per parą, tad rinkdamiesi juos savavališkai rizikuojame perdozuoti, netinkamai derinti ir dėl to sukelti įvairių sveikatos pavojų. Geriausia prieš pradedant vartoti maisto papildus atlikti kraujo tyrimus, kurie parodys, kurių medžiagų vaiko organizmui stinga. Jų trūkumą gydytojas gali įtarti ir pagal tam tikrą simptomatiką ar bendrą vaiko sveikatos būklę. Kai kurie maisto papildai rekomenduojami kone visiems mažiesiems – tai vitaminas D ir žuvų taukai. Visgi apie jų dozavimą taip pat būtina pasitarti su specialistu. Maisto papildus itin atsargiai turėtų rinktis tie tėvai, kurių atžalos serga lėtinėmis ligomis, turi alergijų.

 

Rinktis patikimus gamintojus

 

Maisto papildus griežtai rekomenduojama įsigyti tik vaistinėse, kur prekiaujama sertifikuotais patikimų gamintojų produktais iš oficialių gaminio platintojų. Ieškodami pigesnių alternatyvų neaiškiose interneto svetainėse ar iš individualių pardavėjų galite įsigyti katę maiše. Nekokybiški produktai gali būti ne tik prastai įsisavinami, bet ir turėti kenksmingų medžiagų, aprašyme neišskirtų alergenų, netinkamai dozuojamos veikliosios medžiagos, todėl kyla grėsmė stipriai pakenkti sveikatai.

 

Reguliarumas ir deramas dozavimas

 

Būna, kad pavartojus maisto papildą vos kelias savaites tėvai nusivilia, jog pasirinktas preparatas jų vaikui lauktos naudos neatnešė. Specialistai ragina būti kantriems, mat, norint pastebėti teigiamą maisto papildų poveikį, juos reikia vartoti mažiausiai tris mėnesius ir tai daryti reguliariai. Daugumą maisto papildų reikia vartoti kasdien ar net kelis kartus per dieną. Norint žinoti tinkamą dozavimą, būtina perskaityti gaminio vartojimo instrukciją arba / ir paisyti gydytojo ar vaistininko nurodymų. Geriausia, kai maisto papildai kasdien geriami maždaug tuo pačiu metu. Būtina atsižvelgti, ar konkretų produktą reikia gerti prieš valgį, jo metu ar pavalgius, mat, atsižvelgiant į jo sudėtį, rekomendacijos skiriasi.

 

Tik vaikams skirti gaminiai

 

Vaikams iki 12 m. turėtų būti duodami tik mažiesiems sukurti maisto papildai. Skirtuose suaugusiesiems yra per didelė veikliųjų medžiagų koncentracija, todėl mažųjų organizmą gali veikti toksiškai. Perkant maisto papildus būtina atsižvelgti, kokio amžiaus grupei skirti, koks dozavimas pagal vaiko amžių. Tie patys maisto papildai gali tikti ir trejų, ir 10-ies vaikui, skirsis tik dozavimas.

 

Beje, vaikams skirti maisto papildai pritaikyti būtent mažiesiems, todėl paprasčiau vartojami, tarkime, vietoj didelių tablečių galima rinktis sirupą, guminukus, vandenyje tirpstančius vitaminus. Be to, dauguma vaikams skirtų maisto papildų būna malonaus skonio. Tik svarbu atsižvelgti, kad jų sudėtyje nebūtų daug cukraus, dirbtinių dažiklių, kvapų. Mat visa tai didina alergijų riziką ir neigiamai veikia sveikatą.

 

Tinkamas derinimas

 

Deja, vienos stebuklingos piliulės, galinčios išspręsti visas sveikatos problemas ar suteikti organizmui visų būtinų medžiagų, nėra. Todėl dažnokai vartojami keli skirtingi maisto papildai. Derėtų būti ypač atsargiems, mat būtina užtikrinti, kad skirtingi maisto papildai derėtų tarpusavyje. Tai dar svarbiau, jeigu vartojami ir kokie nors vaistai. Geriausia apie maisto papildų derinimą konsultuotis su gydytoju ar vaistininku. Štai magnio nevalia vartoti kartu su kalciu, nes jų poveikis priešingas, todėl slopina vienas kito efektyvumą.

 

Maisto papildus būtina derinti ir su maistu, mat vieni produktai gali gerinti jų įsisavinimą, o kiti kaip tik slopinti. Tarkime, geležies preparatų nepatartina užgerti stipria arbata arba pienu, nes slopina įsisavinimą. Vitamino C turintys maisto produktai geležies absorbciją kaip tik gerina. Riebaluose tirpius vitaminus (A, D, E) geriausia vartoti kartu su riebiu maistu, nes geriau įsisavinami.

 

Galiojimas ir laikymo sąlygos

 

Įsigyjant maisto papildus svarbu atsižvelgti į jų galiojimo trukmę. Pasibaigusio galiojimo produktų vartoti nevalia – geriausiu atveju bus tiesiog mažiau veiksmingi ar visai neefektyvūs, tačiau pasenę gali turėti ir toksišką poveikį. Dėl to neverta įsigyti itin didelių pakuočių, pirkti į priekį pastebėjus labai gerą akciją ar kaupti namų vaistinėlėje.

 

Galiojimo trukmę gali sutrumpinti netinkamos produkto laikymo sąlygos, todėl įsigiję maisto papildus turėtumėte visuomet ant pakuotės pasitikrinti, kaip turėtų būti laikomi. Daugumą maisto papildų geriausia laikyti vėsioje, sausoje ir tamsioje bei vaikams nepasiekiamoje vietoje. Visgi kai kuriuos gali tekti laikyti šaldytuve, tad būtina atsižvelgti, ką rekomenduoja gamintojas.

 

Įdomu

 
  •  Geležies preparatus organizmas geriausiai įsisavina, kai vartojami antroje dienos pusėje.
  •  Žodį „vitaminai“ sugalvojo lenkų biochemikas Casimiras Funkas 1920 m. Kildinamas iš lotyniško žodžio vita, reiškiančio gyvenimą.
  •  Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, 75–80 % gyventojų bent kartą per gyvenimą vartojo kokių nors maisto papildų.
  •  Viena svarbiausių maistinių medžiagų, kurios stinga daugumai vaikų ir suaugusiųjų, yra omega-3 riebalų rūgštys.
 

Autorius Jūratė Survilė