Sapnus iki šiol gaubia mistika. Įprastai jų reikšmes patikriname tik iš smalsumo, tačiau senovės Tibete sapnų aiškinimas užėmė svarbią vietą gydant dvasines ir fizines ligas. Sužinokime daugiau, ką nakties reginiai gali pasufleruoti apie sveikatą.

 

Sena praktikaPortrait,Of,A,Young,Attractive,Girl,In,The,Light,Of

 

Sapnų aiškinimas Tibeto kultūroje – senas mokslas. Tikėta, kad sapnuose susijungia dvasių ir žmonių pasauliai. Sapnai senovėje buvo skirti ateičiai nuspėti, pavyzdžiui, koks likimas laukia valdovų ar visos šalies. Kai VII a. į Tibetą atkeliavo budizmas, sapnų analizės kultūra ėmė plėstis, susijungdama su dvasinėmis praktikomis ir medicinos žiniomis.

 

Sapnų aiškinimas Tibeto medicinoje praktikuojamas jau bemaž 3000 metų. Pats seniausias Tibeto medicinos tekstas, kuriame jau užfiksuotas ir mokslas apie sapnus, vadinamas Bum-Ši, arba „Keturi medicinos skyriai“. Nuo tada daugybė Tibeto gydytojų analizuoja sapnuose matomus vaizdinius ir pagal juos sprendžia, su kokiomis problemomis susiduria sapnuojantis žmogus.

 

XII a. tibetiečiai jau puikiai išmanė ryšį tarp sąmonės, jautriosios energijos (rlung), čakrų (khor, lo), kanalų (rtsa, nadi) ir samų (rmi-lam). Viena medicinos atšakų tapo košmarų tyrinėjimas, jų įveikimo metodikos. Tibeto gydytojai skiria daug dėmesio ir su užmigimu bei miegu susijusioms problemoms spręsti.

 

Sapnų kalba

 

Tibetiečiai tiki, kad sapnai – slapta pasąmonės kalba, niekaip nesusijusi su angelais, demonais ar kitais mistinio pasaulio dalyviais. Vakarų pasaulyje aiškinama, kad sapnai yra dienos įvykių, emocijų bei minčių tęsinys. Įdomiai sapnus interpretuoja antropologai. Anot jų, tai būdas pasipraktikuoti įvairias situacijas, kol fizinis kūnas ir protas ilsisi. Tarsi virtuali realybė, kurioje stimuliuojamos situacijos, pavyzdžiui, kova su laukiniu žvėrimi. Regėdami tokį sapną išbandome vieną ar kelias taktikas, kaip su juo kautis, ir realybėje atsidūrę tokioje situacijoje žinosime, kaip elgtis. Trumpiau tariant, sapnai buvo reikšmingi fiziniam žmogaus išlikimui.

 

Tibeto budistai sapnus aiškina taip: mūsų vidinis protas, proto pagrindas, arba kunši, įrašo visus kūno prisiminimus, nutikusius praeityje ir dabartyje. Atminties atspindžiai – kuriuos išlaisvina ar sujaudina panašūs išgyvenimai, patirti seniau ar tądien – gali pasirodyti sapne.

 

Tibeto gydytojai giliau suvokia sąsają tarp sapnų ir žmogaus fizinės sveikatos. Pasak jų, sapnai – tai Gyvybę Nešančio Vėjo sukurtas reiškinys. Išskiriami esminiai komponentai, kurie būtini sapnui atsirasti: suvokimas, jautriosios rlung energijos, kanalai ir čakros.

 

Kaip sapnai susiję su ligomis?

 

Tibetiečiai tiki, kad sapnai atsiranda tada, kai sąmonė, nešama kanalais subtilios Vėjo energijos Srok-rlung, pasiekia gerklės čakrą ir skverbiasi toliau į viršutinę, vidurinę bei apatinę kūno dalis. Nelygu patirti (ne)malonūs išgyvenimai, kyla emocijos, kurios atsispindi kaip sapnas, atgaivindamas praeities ir dabartinio gyvenimo patirčių prisiminimus. Sergančių žmonių sapnai dažniausiai būna neigiami. Juos sukelia pačių ligų užslopinta, kūno kanaluose sustingusi energija.

 

Žmogaus protas yra aiškus, šviesus ir vientisas, bet kai jis suvokia objektus ir į juos reaguoja, sukuriamos 6 jutiminės sąmonės (akys, nosis, ausys, liežuvis, kūnas ir psichika) – skirtingiems objektams patirti reikalingos skirtingos sąmonės.

 

Dėl gilios proto prigimties bei specifinių savybių, emocijos kyla iš 3 psichinių nuodų: prisirišimo, neapykantos ir kliedesių. Šie nuodai lemia pagrindinius teigiamus ir neigiamus psichikos reiškinius bei sutrikdo organizmo skysčių pusiausvyrą. Dėl to imame sirgti.

 

Miego laiko reikšmė

 

Pasak tibetiečių, sapnuojant (ir net trumpam praradus sąmonę), jutiminės sąmonės ištirpsta psichinėje sąmonėje, protas užmiega tamsiai ir giliai – akimirksniu pereinama į nesąmoningą būseną. Po šio etapo „psichinio nuovargio vėjas“, pakilęs iš praėjusio gyvenimo ir karmos, pažadina protą ir nuveda jį dviem kanalais iki gerklės čakros. Sapnas prasideda tada, kai sąmonė patenka į dešinįjį arba kairįjį kanalą.

 

Tibetiečiai sapnus skirsto į tris fazes. Pavyzdžiui, jei užmiegama 23 val. ir prabundama 7 val., pirmoji sapno fazė vyks nuo 23 iki 1 val. ir bus nulemta dienos įvykių bei gleivių tekėjimo. Šiuo metu regimi blogi sapnai arba neramus miegas parodo kvėpavimo takų ligas.

 

Antroji sapno fazė prasideda 2–4 val. Ją lemia piktosios dvasios arba praeities prisiminimai ir tulžies tekėjimas. Nekokybiškas miegas, sunkias emocijas paliekantis sapnas gali rodyti, kad yra problemų su virškinimo sistema.

 

Trečioji sapno stadija vyksta 5–7 val. Tai labiausiai subtilios Vėjo energijos subalansuota būsena, todėl šiuo metu regėtas sapnas gali parodyti tikrąjį kūno ir proto situacijos atspindį bei vėjo / deguonies apytaką organizme. Paskutiniai sapnai aiškinami ir virsta ateities prognozėms.

 

Jei žmogus miega kitu laiku, miegas vis tiek skirstomas į tris fazes, kurios interpretuojamos taip pat.

 

Sapnų spalvos ir formos

 

Sapnuose regimos spalvos ir formos – praeities išgyvenimų atspindžiai. Jau minėta, kad prisiminimus saugo protas kunši. Kai pasireiškia stipri emocija su panašia situacija, struktūra, spalva ir pan., protas ją prisimena ir sukuria jos atspindį sapne. Verta žinoti, kad sapnuose tas atspindys gali nebūti tikslus. Taip nutinka dėl to, kad patirtis ar emocija yra tik panaši, bet ne identiška, pavyzdžiui, dieną turėjote kažkur lipti, nors bijote aukščio – naktį galite sapnuoti, kad žūstate nukritę iš dangaus. Sapnuose daug kas perteikiama nerealistiškai ir todėl, kad tam tikrų dalykų gali nebūti užfiksuota prote kunši, nes tokios patirties dar neturėjote. Pavyzdžiui, kai galvojama apie baltą lotosą, vieni žmonės iš karto mato šią gėlę, o kiti negali to padaryti, nes niekada jos nematė, todėl jos įrašo nėra kunši. Sapnuose gėlė skirsis nuo tikrojo pavidalo.

 

Spalvas, matomas sapnuose, lemia ne tik praeities išgyvenimo atspindžiai, bet ir sapnuose pasireiškiantis ir į kūno čakras judantis Vėjas. Žemės Vėjas kyla iš bambos čakros ir lemia geltoną spalvą sapnuose. Vandens Vėjas kyla iš širdies ir skatina mėlyną spalvą. Ugnies Vėjas gimsta gerklėje ir lemia raudonos spalvos objektus sapnuose. Vėjo Vėjas, arba Tikrasis Vėjas, kyla iš intymiosios (slaptosios) čakros ir nudažo sapnus žaliai. Kosmoso Vėjas kyla iš galvos (karūnos) čakros ir yra sumišusios, neaiškios spalvos gamintojas.

 

Analizuodami sapnus tibetiečiai pagal sapne vyraujančią spalvą gali nustatyti, kurioje kūno vietoje esama problemų.

 

Skirtingų scenarijų priežastys

 

Sapnuose paprastai matome save ar kitus žmones, išgyvenančius konkrečias gyvenimiškas ar fantastines situacijas. Kitaip tariant, sapne rutuliojasi tam tikras scenarijus. Tibetiečiai tiki, kad sapnuose paprastai vyrauja 6 skirtingi scenarijai (arba vizijos). Jas lemia per kūno kanalus miego metu keliaujanti sąmonė. Kur ji sustoja ar stabteli ilgėliau, nuo to priklauso sapno scenarijus.

 

Jei viršutinėje kūno dalyje, sapnuojamas rojus, dangus, debesys, skrydis, kopimas į kalnus, dangoraižius ir kt.

 

Akių kanale – sapnuojami labai ryškūs, aiškūs, realistiški objektai. Nubudus sakoma, kad sapnas buvo toks ryškus, tarsi realybėje viskas vykę.

 

Ausų kanale – girdimi aiškūs, tikroviški garsai (muzikos, gamtos, transporto ir kt.). Taip pat ir su kitais jutiminiais organais. Pavyzdžiui, jei sąmonė sustojo ties liežuviu, sapne jausime ryškų patiekalų skonį.

 

Vidurinėje kūno dalyje – sapnuojamos žemumos, laukai, kloniai, nedidelės kalvos, kelionės į kitas šalis.

 

Apatinėje kūno dalyje – sapnuojamas kritimas žemyn, galimi košmarai apie pragarą, piktąsias dvasias, vaiduoklius. Būdinga regėti gyvūnus, tamsą, buvimą po vandeniu ar leidimąsi nuo kalno.

 

Šešios interpretacijos

 

Aiškindami sapnus tibetiečiai išskiria 6 pagrindines interpretacijas tradicinėje medicinoje:

  •  Sapnai apie tai, ką matėme praėjusią dieną.
  •  Sapnai apie tai, ką girdėjome praėjusią dieną.
  •  Sapnai apie tai, ką patyrėme praėjusią dieną.
  •  Sapnai, kuriuose atsispindi dvasiniai troškimai.
  •  Sapnai, kuriuose atsispindi įprasti norai.
  •  Pranašingi sapnai, teigiami ar neigiami ženklai arba ligos prognozės.
 

Visos šios interpretacijos priskiriamos trims kategorijoms. Pirmos penkios yra sveiko žmogaus sapnai. Šeštoji priskiriama ligoniui. Paskutinei nuojautos kategorijai taip pat priskiriami pranašingi sapnai (šie dar skirstomi į ženklus, pranašystes ir dvasines vizijas).

 

Sveiko žmogaus sapnai skirstomi į 3 kategorijas: teigiamus, neigiamus ir neutralius.

 

Jei sapnuodamas žmogus patiria malonių emocijų, sapnas buvo teigiamas. Jei jaučiasi blogai – neigiamas. Tiesa, jei po blogo sapno prabudus vis dėlto jaučiasi laimingas – sapnas priskiriamas teigiamų kategorijai. Neutralūs sapnai ryškių emocijų nesuteikia.

 

Sergančio asmens sapnai atskirai analizuojami, ieškoma, kokie negalavimai juos išprovokavo. Tai nustatyti padeda sapnų spalvos, juose matomi objektai, scenarijai ir kt.

 

Sveiki esame, jei sapnuojame:

 
  •  Mėlynos ar juodos spalvos žemumas, paukščius, gėles, namus, drabužius. Skrendame, jojame, važiuojame. Objektai juda, vėjas pučia. Jaučiame nerimą, džiaugsmą, laimę ar kitas emocijas.
  •  Geltonos ar raudonos spalvos žemę, namus, drabužius, gyvūnus, auksą, varį, liepsną, saulę. Jaučiamas lėtumas, stabilumas. Gebame aiškiai mąstyti. Galimas baimės pojūtis.
  •  Baltos ar pilkos spalvos vandenį, sniegą, žemę, drabužius, dramblį, sidabrą, perlus, vandenyną, ramias upes. Jaučiame stabilumą lėtumą, sunkumą.
 

Remtasi knyga „The Tibetan Yogas of Dream and Sleep“

 

Autorius Laima Samulė