Romantinis interjeras
2024-04-12 09:18Pavasarį natūraliai padaugėja augalinių motyvų – tiek skintų puokščių, tiek vazonuose pražydusių žiedų. Šie akcentai kuria sentimentalią, tačiau puošnią ir šventišką atmosferą. Norint, kad romantinės nuotaikos tvyrotų namuose ištisus metus, galima įterpti papildomų interjero elementų.
Kuri moteris (o gal ir vyras) nenorėtų gyvenime daugiau romantikos? Daugelis įsivaizduoja ją kaip virpančius drugelių sparnus pilve, švelnų lyg plunksnos pūkas prisilietimą, glėbį – minkštą kaip debesėlis ar saldų kaip cukraus vata, rasa pravirkusį aksominį gėlės žiedą. Šios interpretacijos visiškai atitinka romantinio interjero idėją. Tai subtili, grakšti, elegantiška, šiek tiek vintažinė estetika, kuri gali tapti įkvėpimo šaltiniu, poilsio oaze, jaukiu šeimos lizdeliu ar meilės guoliu. Klaidingai įsivaizduojama, jog romantinis stilius tinka tik erdvėms, kuriose gyvena mažos mergaitės ir netekėjusios vyresnio amžiaus damos. Skoningai parinkti akcentai gali naujai transformuoti valgomąjį, svetainę, miegamąjį ar bet kokią kitą namų zoną.
Istorinės ištakos
Europoje patalpų dekoro stilius susiformavo XVIII a. pabaigoje, kai Senąjį žemyną savo gniaužtuose tvirtai laikė visuotinė romantizmo manija. Žinoma, ryškiausiai švietė aristokratijos sluoksniuose. Užtenka prisiminti Prancūzijos karalių Liudviką XV, kuris į madą įvedė vijoklinių raštų tapetus ir gobelenus, lovų baldakimus ir krištolinius sietynus. Tuometinis romantinis stilius pasižymėjo smulkiomis, sudėtingomis ir meniškomis detalėmis, atkartojant natūralius augalinius motyvus. Medžio raižiniai, kalvystės darbai, siuvinėti ornamentai buvo lenkti, užapvalinti, susisukę, painūs, daugiasluoksniai.
Modernus romantizmas išsivystė po Antrojo pasaulinio karo. Kai į madą sugrįžo moteriškumas, dizaineris Christianas Dioras pristatė naują suknelės siluetą, pavadintą „New Look“, kuris priminė varpelio formos gėlės žiedą, prasidėjo nauja estetikos epocha. Romantinis stilius tapo drąsos, išsilaisvinimo, maksimalizmo ir gyvenimo džiaugsmo simboliu. Dabar neatsiejamas nuo prabangos ir komforto. Lenktos linijos dera su blizgiais aukso ar sidabro akcentais, raudoni tonai komponuojami su balta ir pastele, nėriniai gretinami su gėlių raštais. Tai pagrindinės charakteristikos, kuriomis užpildomos erdvės.
Atskiros dėlionės dalys
Ieškokite įkvėpimo. Norint rasti pusiausvyrą tarp senojo ir naujojo romantizmo, rekomenduojama trapią, švelnią vintažinę augalų temą įterpti į šiuolaikinį praktišką ir komfortišką interjerą, išsaugant eleganciją bei klasiką. Semkitės įkvėpimo iš XVIII a. Prancūzijos rūmų interjero ir to laikotarpio dailininkų darbų. Juose vyrauja natūralizmas ir prislopintos spalvos.
Rinkitės neutralią paletę. Skiriamasis romantinio interjero bruožas – minkštumas. Tinka visi sendinti, dulkėti atspalviai, kai atrodo, jog į paletę įmaišyta balto, pilko ar gelsvo pigmento. Šilti tonai sušvelnina atmosferą, padidina atsipalaidavimo efektą bet kokioje erdvėje. Pastelė naudojama visoje erdvėje, t. y. luboms, sienoms, grindims ir baldams. Gali skirtis atspalviai, tačiau vengiama ryškių akcentų. Išlaikoma vientisa nuotaika, lyg patalpoje tvyrotų rūkas, kristų dulksna ar saulės spinduliai į patalpą patektų per debesų filtrą.
Kurkite lenktas linijas. Išlenktos baldų kojelės ar užapvalinti fotelių porankiai atspindi romantinį stilių, tačiau ne visada atrodo šiuolaikiškai. Pasitelkite namų tekstilę. Klostuokite užuolaidas, lovų užtiesalus, staltieses. Stenkitės išgauti lenktas, pusmėnulio formas. Tinka apvalaini ir ovalūs kilimai. Grupuokite kompozicijas iš kelių skirtingų dekoro elementų, pavyzdžiui, padėklo, žvakidės ir porcelianinės skulptūrėlės. Formos turėtų būti ne geometrinės, o aptakios ir sudėtingos. Romantinei erdvei sukurti pakanka kelių atpažįstamų, tačiau kruopščiai suderintų akcentų.
Maišykite stilius. Jei domitės interjero madomis, sukaupėte žinių ir drąsos eksperimentams, vienoje patalpoje derinkite skirtingas dekoro temas. Keli Provanso stiliaus intarpai pagyvins skandinavišką minimalizmą. Romantiškos detalės sušvelnins oficialią ir snobišką britišką klasiką. Kaimiški gėlių motyvai įžemins futuristinį apipavidalinimą iš metalo, mūro ir stiklo. Užteka akcentuoti vieną sieną tapetais su smulkiais vijoklių raštais, kad pabodęs interjeras įgautų antrą kvėpavimą.
Tieskite minkštas tekstūras. Romantinis interjeras nėra tyras, švarus ir glotnus. Atvirkščiai, turi būti klampus, purus, srūvantis, tįstantis, besirangantis, t. y. dinamiškas. Pasitelkite reljefinę tekstilę, kuri sugeria bet kokį vizualinį triukšmą. Pavyzdžiui, uždenkite baldus ar grindis austais takeliais, gobelenais iš pliušo, megztais pledais, avikailio imitacija. Palei langus kabinkite storas, sunkias naktines užuolaidas, kurios krinta ant grindų stambiomis klostėmis. Tinka baldai, dekoruoti siūlėmis ir spaudėmis, kurios taip pat sukuria papildomą reljefiškumą.
Pridėkite metalinio blizgesio. Kai kurie akcentai reikalingi patalpoms kaip papuošalai tobulam rūbų įvaizdžiui. Labiausiai tinka bet kokio blizgaus metalo rėmeliai, taip pat šviestuvų detalės, aksesuarai, pavyzdžiui, durų rankenos, indai. Galima derinti su stiklu ir veidrodžiu išgaunant dar daugiau atspindžių. Svarbu, kad kambario atmosfera netaptų griežta ar oficiali. Romantinis stilius atrodo lyg šeimininkas būtų šiek tiek išsiblaškęs, vėjavaikiškas, nerūpestingas svajoklis. Nereikalingas perfekcionizmas ir tobulas suderinamumas.
Išnaudokite augalų motyvus. Gėlės – žinomiausias romantikos požymis, tačiau tinka ne bet kokie piešiniai. Rinkitės šviesų foną ir pastelinių spalvų raštus. Vaizdas gali būti tarsi pablukęs. Laikantis šios taisyklės, į interjerą galima įterpti bet kokius augalinius motyvus: nuo rožių puokščių iki daržo ramunėlių, nuo atogrąžų palmių lapijos iki stilizuotų turkiškų agurkėlių. Vengti kontrastingų raštų, pavyzdžiui, slaviško marginimo. Gėlių motyvai pageidaujami ne tik ant sienų. Itin romantiškai atrodo patalynė, lovatiesė, pagalvėlės, stalo servetėlės, vonios rankšluosčiai ir kiti tekstiliniai aksesuarai.
Denkite šydu. Romantika neatsiejama nuo paslapties. Ji pranyksta pastelinėse spalvose, papildomai užsidengia skaidriais audiniais, pavyzdžiui, šilku, šifonu, organza, tiuliu ar nėriniais. Naudokite ne roletus ar žaliuzes, o tradicines dienines užuolaidas, parauktas gausiomis klostėmis. Net ryški saulės šviesa taps švelnesnė ir minkštesnė. Vėjo gūsiai suteiks plevenimo ir laisvės pojūtį. Pagalvokite apie nertus rankdarbius: staltieses, servetėles, pledus, dekoratyvinius pagalvių užvalkalus. Nėriniai suteikia gylio ir reljefiškumo. Juos galima rėminti kaip paveikslus.
Pakabinkite sietyną. Senoviško stiliaus šviestuvas, sudarytas iš kelių aukštų metalinio karkaso, nukabinėto kristalais, prilaikomas vienos ar kelių grandinių, yra tradicinis XVI–XIX a. interjero elementas. Pavyzdžių galima pamatyti tiek katalikiškose bažnyčiose, tiek Versalio rūmuose, net sovietmečio laikų daugiabučiuose. Dabar tai nėra pats mėgstamiausias šviestuvų tipas, tačiau, sumaniai įterpus į klasikinę ar minimalistinę erdvę, gali tapti išskirtiniu dėmesio traukos centru. Tokios kompozicijos suteikia prabangos, elegancijos ir istorinio prieskonio. Romantinė estetika derinama su funkcionalumu.
Išskaidykite šviesos šaltinius. Minkštas apšvietimas, pavyzdžiui, sklindantis nuo ugnies, sustiprina romantinę nuotaiką. Židinys nėra dažnas elementas namuose, todėl tamsiuoju paros laiku pravartu naudoti žvakes, išdėstytas skirtinguose aukščiuose. Jos suteikia intymų ir šiltą plevenimą bei šešėlių žaismą. Vietoj tradicinių šviestuvų rekomenduojama rinktis tokius, kuriuose galima reguliuoti šviesos intensyvumą. Dera šilta balta (2700–3200 K) arba dienos (4000–4500 K) šviesa, visai netinka šalta balta (5000–6000 K). Į tai reikėtų atkreipti dėmesį renkantis LED ar elektros lemputes. Romantinį stilių perteikia sieniniai šviestuvai, stalinės lempos, toršerai su originaliais stovais ar gėlėtais gaubtais.
Pasidomėkite antikvariniais daiktais. Semiantis įkvėpimo iš praeities namų dekoro nebūtina ieškoti naujausiose kolekcijose. Sendaikčių turguose, antikvariatuose, komisuose ir interneto svetainėse, prekiaujančiose naudotais buitinės apyvokos reikmenimis, galima rasti tiek baldų, tiek aksesuarų. Retro stiliaus elementai, tokie kaip komoda, žurnalinis staliukas, veidrodis ar paveikslo rėmeliai, suteiks patalpai autentiškumo ir romantiškos nostalgijos. Pirmenybę teikite grakštiems, vizualiai lengviems elementams, gausiai puoštiems smulkiomis, raitytomis detalėmis.
Nepamirškite gyvų gėlių. Klasikinės šviežių gėlių, pavyzdžiui, rožių, tulpių, bijūnų, puokštės paprastai puikiai išpildo romantinę temą. Taip pat galima rinktis krūmų – alyvų, jazminų, hortenzijų, levandų – šakeles. Pripildys namus svaigiu aromatu. Merkiant lapų šakeles, smilgas, sausuolius, smulkiažiedžius augalus labiausiai tinka dekoruotos vintažinės vazos. Jeigu žiedai dideli, išraiškingų formų ir spalvų, geriau naudoti skaidraus stiklo dirbinius, kad dėmesys kryptų ne į indą, o į augalą. Norint ilgai džiaugtis žiedais, galima pastatyti kelis vazonus su orchidėjomis. Dera kambarinės vijoklinės gėlės, tokios kaip vaškuolės, gebenės, paprastosios draikūnės.
Autorius Jurgita Ramanauskienė