Riešutų galia puoselėjant grožį
2023-01-10 12:48Gamtoje slypi viskas, ko reikia žmogui – prieglobstis, maistas, vaistai, kosmetika. Kone visi augalai teikia visapusišką naudą, tačiau daugiau dėmesio norime skirti riešutams ir išsiaiškinti, kaip jie padeda puoselėti grožį.
Vertingosios medžiagos
Riešutai neretai vadinami grožio maistu. Ir ne be reikalo – moksliniai tyrimai rodo, kad riešutuose slypi daugybė grožiui reikalingų medžiagų. Visų pirma, gausu baltymų, kurie yra pagrindinė kaulų, raumenų ir odos ląstelių statybinė medžiaga. Taip pat apstu skaidulų, kurios gerina virškinimą ir vertingųjų medžiagų įsisavinimą. Padėdamos maistui greitai judėti žarnynu, skaidulos pagreitina ir toksinų šalinimą iš organizmo, grąžina odai spindesį. Yra vertingų mikroelementų magnio, cinko, vario, kalcio, augalinės geležies, seleno, vitaminų A, B6, C ir E, nepakeičiamų riebalų rūgščių omega-3 ir omega-6 bei kitų naudingų medžiagų. Saujelė kasdien suvartojamų riešutų gali pasitarnauti organizmui, sykiu odos ir plaukų grožiui. Visgi reikėtų vartoti ne bet kokius riešutus. Kokie vertingiausi?
Migdolai
Po kevalu slypi itin stiprus antioksidantas – vitaminas E, kovojantis su laisvaisiais radikalais, mažinantis UV spindulių padarytą žalą. Neretai vadinami jaunystės eliksyru, nes dėl vitamino E gausos gali būti saugiai vartojami net dvejus metus, negenda. Panašų poveikį turi ir organizmui – stabdo senėjimo procesus. Taip pat yra biotino, atkuriančio lūžinėjančius plaukus ir nagus, stabdančio pleiskanojimą bei vario, kuris itin svarbus elastinui susidaryti, o tai neleidžia formuotis raukšlėms. Migdolų aliejus naudojamas daugelyje kosmetikos priemonių, pradedant rankų ir veido kremais, baigiant šampūnais ir plaukų kaukėmis. Turi drėkinamųjų ir maitinamųjų savybių, padeda suvaldyti dermatitą, o naudojamas kremuose ar serumuose slopina žvynelinės uždegimą. Migdolų aliejus nekemša porų, todėl gali būti naudojamas grynas. Pavyzdžiui, tepamas paakių zonoje šviesina juodus ratilus, mažina nuovargio ženklus. Į odą masažuojamas grynas aliejus mažina strijas, taip pat idealiai tinka jų profilaktikai, kai kūnas išgyvena permainas, pavyzdžiui, nėštumo metu. Tinka prižiūrėti jautriai kūdikių odelei.
Migdolų aliejumi galima gardinti ir salotas ar kitus patiekalus, taip gaunant vertingų medžiagų per virškinimo traktą.
Bertoletijos
Tobulas baltymų, omega-6 riebalų rūgščių, E ir B grupės vitaminų kompleksas bei mikroelementų seleno, cinko ir magnio šaltinis. Mažina audinių ir ląstelių pažeidimus, regeneruoja ir saugo odą nuo senėjimo, raukšlių. Turi uždegimus slopinančių savybių, neutralizuoja laisvuosius radikalus. Šių riešutų aliejus, tiek įeidamas į kosmetikos priemonių sudėtį, tiek naudojamas grynas, padeda spręsti sunkias odos problemas. Reguliariai vartojant šiuos riešutus ar jų produktus oda tampa sveika, pamaitinta ir sudrėkinta. Rekomenduojama naudoti, jei vargina odos sausumas, trūkinėjimas, atsirado bėrimų, nudegimų, nedidelių žaizdelių, kamuoja egzema ar žvynelinė.
Bertoletijose esančios riebalų rūgštys slopina fermento 5-α reduktazės veiklą, kuri yra pagrindinė riebios odos kaltininkė. Todėl naudojant odos priežiūrai galima išvengti porų užsikimšimo, jaunatvinių spuogelių bei gana sunkiai suvaldomos aknės. Aliejumi tepant odeles aplink nagus, galima išvengti jų trūkinėjimo, sykiu pamaitinami nagai, kad nesisluoksniuotų, taptų sveikesni ir gražesni. Galima gydyti ir skilinėjančius lūpų kampučius, šerpetojančią lūpų odą.
Graikiniai riešutai
Gausūs vitaminų E, B6, folio rūgšties, fosforo. Turi daug nepakeičiamų omega-3 riebalų rūgščių, A, E, C, B grupės vitaminų, mikroelementų cinko, magnio, fosforo, kobalto. Nemažai polifenolių – junginių, žinomų dėl antioksidacinių savybių, kovojančių su laisvųjų radikalų daroma žala odai ir užkertančių kelią senėjimui. Graikinių riešutų aliejus plačiai naudojamaskremų ar balzamų sudėtyje. Juo galima tepti ne tik veidą, bet ir kūną; greitai įsigeria, suteikia odai švelnumo. Kokybiškas aliejus – veiksminga priemonė kovojant su raukšlėmis, sausa alkūnių ir padų oda. Taip pat pasitelkiamas gydant psoriazę, egzemą, furunkuliozę, varikozinį venų išsiplėtimą. Verta paminėti, kad produktai su graikinių riešutų aliejumi minkština odą, pasižymi uždegimus slopinančiomis savybėmis.
Riešutų aliejų galima naudoti kaip priemonę nuo plaukų slinkimo: įtrinti galvos odą ir po kelių minučių išskalauti įprastu būdu.
Anakardžiai
Dovanoja antioksidantų, kovojančių su žalingu laisvųjų radikalų poveikiu, išlaikančių odos drėgmę, mažinančių uždegimus. Riešutuose yra cinko, kuris stiprina odos atsparumą išorės veiksniams, skatina odos atsinaujinimą pažeistose vietose, pavyzdžiui, atsiradus žaizdelių ar randelių po aknės ar kitų bėrimų. Gausu seleno, cinko, magnio, geležies ir fosforo. Vertingųjų medžiagų kokteilis suformuoja apsauginį sluoksnį, kuris sergsti akis nuo žalingų UV spindulių, drėkina, minkština ir jaunina odą. Iš anakardžių gaminamas aliejus gali būti vartojamas ir grynas, juo galima masažuoti pažeistas odos vietas (berimus, žaizdeles, randelius, įtrūkimus, šerpetojimus), tai pat naudoti kaip kaukę plaukams. Tiek riešutų valgymas, tiek galvos odos maitinimas anakardžių aliejumi stiprina plaukus. Aliejuje esantis varis skatina melanino gamybą, paryškina plaukų spalvą, suteikia jiems natūralaus žvilgesio.
Anakardžių aliejaus galima įlašinti į turimas kosmetikos priemones. Ypač naudingas jautrios ir plonos veido, kaklo ir paakių odos priežiūrai. Tinkamas brandžiai odai.
Pistacijos
Šiuose riešutuose esantys antioksidantai slopina žalingą laisvųjų radikalų poveikį, aknės vystymąsi, padeda gamintis hemoglobinui, nes turi daug vitamino B6. Dėl vitamino E šie riešutai gelbėja odą nuo žalingų UV spindulių, drėkina odą, grąžina prarastą elastingumą. Ant odos tepamas pistacijų aliejus suaktyvina dermos cirkuliaciją, naikina tamsius ratilus ir maišelius po akimis, mažina veido tinimą, atsiradusį dėl nuovargio ir skysčių susilaikymo. Naudojant aliejų, oda tampa sveika ir švelni, nes šis produktas pasižymi minkštinamosiomis savybėmis, lengvai įsisavinamas, turi uždegimus slopinančių komponentų.
Pistacijų aliejus itin naudingas plaukams. Apsaugo nuo plaukų galiukų lūžinėjimo ir šakojimosi, skatina sveikų plaukų augimą, mažina elektrinimąsi. Aliejų galima naudoti tiesiai ant plaukų – kelis lašelius įmasažuoti į galiukus arba naudoti kaip kaukę visiems plaukams. Tokiu atveju palaikius kelias minutes ištrinkti šampūnu.
Naudoti atsakingai
Nepamiršti, kad riešutai ne tik naudingi, bet ir kaloringi. Todėl per didelis jų kiekis gali apsunkinti virškinimo sistemą ir kepenis. Tam, kad riešutai būtų geriau suvirškinti ir organizmas lengviau įsisavintų vertingąsias jų medžiagas, prieš vartojimą patartina išmirkyti vandenyje. Per dieną rekomenduojama suvalgyti ne daugiau kaip saują riešutų, geriausia – mišinį iš visų penkių vertingiausių riešutų.
Riešutai – alergenas, todėl į saugumą atsižvelgti ne tik valgant grynus, bet ir vartojant aliejus. Jei nežinote, ar esate alergiški riešutams, patepkite riešą pasirinktu aliejumi ir palaukite 24 valandas. Tada pažiūrėkite, ar neatsirado bėrimas, paraudimas. Dar vienas dalykas. Nors dauguma priemonių patikrintos dermatologų ir yra saugios naudoti, tačiau prieš pradedant naudoti bet kokį produktą svarbu įsitikinti, ar jis skirtas veidui ar kūnui, taip pat vadovautis produkto etiketėje pateiktomis instrukcijomis.
- Graikiniai riešutai – seniausias žinomas ant medžių augantis maistas. T. y. valgyti jau prieš 12 000 metų.
- Anakardžių kevalai nuodingi.
- Makadamijos nuodingos šunims.
- Makadamijos neskinamos – surenkamos nukritusios. Be to, turi kiečiausią kevalą iš visų riešutų.
- Amerikiečiai išleidžia per 800 mln. dolerių žemės riešutų sviestui.
- Net 6 miestai JAV pavadinti Peanut (žemės riešutas).
- Žemės riešutai – vienmetis ankštinis augalas.