Būsto energijos taupymo agentūra, administruojanti Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą Lietuvoje, norintiems pasiekti geriausių rezultatų po renovacijos, rekomenduoja vykdyti kompleksinę pastato renovaciją. Anot jos specialistų, tokių priemonių kaip šildymo sistemos atnaujinimas ir subalansavimas bei šilumos punkto automatizavimas sumažina ne tik šildymo sąskaitas ir gerokai padidina būsto energinį efektyvumą, bet ir garantuoja didesnė komfortą jūsų namuose.

 

Renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš BETA archyvo.

   

Daugelyje senų daugiabučių, pastatytų pagal iki 1993 m. galiojusius statybos techninius normatyvus, yra įrengtos vienvamzdės šildymo sistemos, kuriose karštas vanduo į radiatorius patenka ir iš jų į grąžinimo magistralę išteka tuo pačiu vamzdžiu. Einant metams šios sistemos išsibalansuoja, o esant vienvamzdei sistemai ant radiatorių nėra įmanoma įrengti termoreguliatorius. Dėl to gyventojams, nusprendusiems renovuoti savo daugiabutį, atsižvelgus į savo poreikius bei galimybes, svarbu pasirinkti kuris iš siūlomų būdų jiems yra tinkamiausias: modernizuoti esamą vienvamzdę sistemą, ar įsirengti dvivamzdę, kolektorinę arba daliklinę šildymo sistemą. Ką pataria BETA ekspertai?

 

Pirma – subalansuoti šildymo sistemą

 

Anot jų, tokią problemą, kaip nevienodą šilumos pasiskirstymą tarp butų, galima išspręsti tik subalansavus šildymo sistemą. Kaip tai vyksta? Šildymo sistemos subalansavimas susideda iš dviejų dalių – balansinių ventilių sumontavimo rūsyje ir vandens srautų sureguliavimo. Kai sistema yra išbalansuota, vieni daugiabučio radiatoriai perkaista (dažniausiai esantys pirmuose aukštuose), o kiti nepakankamai šyla (esantys viršutiniuose aukštuose).

 

Reguliavimas vyksta dviem būdais – įrengiant rankinius arba automatinius balansinius ventilius. Kuo jie skiriasi? Rankiniai ventiliai yra pigesni, tačiau su jais negalėsite įsirengti termoreguliatorių, o pakeitus bent vieną radiatorių visame daugiabutyje, teks balansuoti sistemą iš naujo. Tuo tarpu automatiniai ventiliai su šiomis problemomis nesusiduria, tik kainuoja kiek daugiau.

 

BETA_logo (2)

 

Antra – reguliuokite šilumą namuose

 

Daugiabutyje pertvarkius seną šildymo sistemą, ant radiatorių gyventojai gali įsirengti termoreguliatorius, kurių dėka kiekvieno buto savininkai galės nustatyti į radiatorių patenkančio karšto vandens kiekį. Tokiu būdu gyventojai galės nusistatyti pageidaujamą šilumos kiekį patalpose ir jį palaikyti.

 

Termoreguliatoriaus pagalba galima ne tik individualiai nusistatyti kambario temperatūrą, bet ją ir taupyti – pavyzdžiui, atostogų metu sumažinti temperatūrą išvykstant iš namų arba ją išjungiant nakties metu.

 

Vis dėlto BETA specialistai pabrėžia, jog minimali temperatūra patalpose privalo būti užtikrinta. Tiems, kurie piktnaudžiaus šilumos taupymu, gali namuose tekti susipažinti su nemaloniu svečiu, kurio greitai neišprašys – pelėsiu, kuris atsiras bute susikaupus drėgmei.

 

zenklas_2015 04 13

 

Trečia – automatizuokite šilumos punktą

 

Visuose daugiabučiuose esantys šilumos punktai iš miesto šilumos tinklų paima atitekantį vandenį ir paruošią jį iki reikiamos temperatūros bei perduoda į radiatorius. Nemodernizuoti šilumos punktai yra reguliuojami rankiniu būdu, todėl neteisingai reguliuojant šilumos galingumą arba karšto vandens temperatūrą, šilumos paskirstymas išsibalansuoja.

 

Tačiau automatizavus jį, šilumos punkto davikliai reaguoja į aplinkos temperatūros pokyčius, kuomet pakilus temperatūrai šildymas yra išjungiamas, o jai nukritus – įjungiamas. Būtent todėl butai nėra peršildomi – taupomi ne tik pinigai ir šiluma, bet sklandžiau prasideda bei baigiasi šildymo sezonas.

 

Šiuo metu iki 2020 m. sausio 31 d. Būsto energijos taupymo agentūra priima paraiškas daugiabučiams atnaujinti. Daugiau informacijos galite gauti paskambinę nemokama telefono linija 8 800 200 12.