Šviestuvas – ne tik šviesos šaltinis. Tai patalpos puošmena. Suteikia išskirtinumo ir sustiprina bendrą interjero nuotaiką. Aksesuaro charakteristikos priklauso nuo kambario dydžio, pločio ir ilgio santykio, lubų aukščio, baldų išdėstymo.

 

Valgomasis

 

Optimalus šviestuvo skersmuo – nuo pusės iki dviejų trečdalių stalo, virš kurio bus kabinamas, pločio. Tačiau dauguma dizainerių neprieštarauja, kad ribos būtų šiek tiek pažeistos. Vieniems patinka didesni šviestuvai, kurie akcentuoja lubas, suteikia užtektinai šviesos ir skatina bendravimą. Kiti renkasi kelis mažus, kurie išskaido apšvietimą ir suteikia intymumo. Svarbu atsižvelgti į veiksnius, galinčius sustiprinti kambario estetiką. Klauskite savęs: „Ar noriu, kad šviestuvas būtų kambario akcentas? Ar tai bus vienintelis šviesos šaltinis? Kas papildomai kurs nuotaiką – paveikslai, vazos ir kiti aksesuarai?“. Atkreipkite dėmesį ne tik į gaubtą, bet ir į laikiklį, t. y. dalį, kuri tiesiogiai jungiasi su lubomis. Ji gali būti itin dekoratyvi.

 

Šviestuvo formą valgomajame labiausiai lemia ne kambario matmenys, o stalas. Virš stačiakampio stalo tinka didelis stačiakampis ar apskritas šviestuvas arba du mažesni. Turint apvalų stalą, geriau kabinti kvadratinį ar apvalainą šviesos šaltinį. Jei stalas yra taisyklingas kvadratas, puikus variantas – apvalus šviestuvas. Iš tiesų tinka bet kokia forma, išskyrus ilgą liniją. Virš ovalaus stalo dera kabinti apvalaus ar linijinio šviestuvo. Svarbu parinkti gana didelį, kad stalas neužgožtų sietyno.

 

Montuodami šviestuvą įvertinkite ilgį nuo lubų. Daugelis gamintojų suteikia galimybę reguliuoti pakabinimo aukštį. Nenuleiskite per žemai, nes blaškys dėmesį, kliudys bendrauti. Nekabinkite per arti lubų lyg ant trumpo pavadėlio, nes pasunkės vizualus svoris.

 

Boho,And,Cozy,Space,Of,Dinning,Room,With,Round,Family

 

 

Virtuvė

 

Paprastai vieną ar dvi sienas nuo viršaus iki apačios dengia baldai, todėl palei darbo zoną tinka įmontuojami LED šviestuvai. Jie nesuardo tiesios lubų linijos, tačiau išskaido šviesą skirtingais kampais ant visų spintelių durelių. Patalpa neatrodo tarsi sumūryta iš daugybės vienodų detalių. Norint jaukumo suteikiančio apšvietimo, papildomų elementų galima įmontuoti po pakabinamosiomis spintelėmis arba indaujoje su stiklinėmis durimis.

 

Didelėje virtuvėje stilingas šviestuvas kabinamas virš vadinamosios salos. Jeigu valgomajame populiarūs gaubtai, „žiūrintys“ aukštyn (žvakidės stilius), tai virtuvėje dera „žiūrintys“ žemyn. Pasirinkimą lemia funkcionalumas – geriau apšviestas stalviršis, lengviau valyti paviršius. Rekomenduojamos žaliavos: matinis stiklas, spalvoti vitražai, metalo konstrukcijos. Venkite tekstilinių gaubtų.

 

Prieškambaris ar fojė

 

Šiuo metu populiarūs masyvūs ir išraiškingi šviestuvai, kabinami visose namų erdvėse. Visgi patalpos mastelis atlieka ne antraeilį vaidmenį. Dideli aksesuarai tinka, jei sienos bent 2,7 m aukščio. Gražiai atrodo net siaurose patalpose. Kuo aukštesnės lubos, tuo ilgesnė kabančioji dalis. Remiantis standartine taisykle, šviestuvo apačia turėtų kaboti 2,5 m nuo grindų.

 

Kaip ir valgomajame, rekomenduojama atsižvelgti į funkcionalius baldus, pavyzdžiui, rūbų spintą, veidrodį ar krėslą batams apsiauti. Jeigu šie elementai išdėstyti ratu, šviestuvas kabinamas centre. Ilgo stačiakampio formos koridoriuje dera linijinis šviestuvas arba 2–3 mažesni, išdėstyti vienodu atstumu.

 

Ši namų zona – palanki terpė eksperimentams ir ieškojimams. Tinka derinti kelis skirtingus stilius, kurti kontrastą vyraujančiam interjerui ir likusiems kambario elementams. Aptakus, modernus šviestuvas įpūs daugiau seksualios energijos klasikai, vintažinis modelis pagyvins šiuolaikišką minimalizmą.

 

Svetainė

 

Tinkamas apšvietimas transformuoja erdvę, ir svetainė – ne išimtis. Kambarys tarnauja kaip šeimos susibūrimo, svečių priėmimo zona, kur kiekvienas gali rasti vietelę individualiai veiklai, pavyzdžiui, filmui ar knygai. Šviestuvas suteikia patalpai jaukumo ir patrauklumo, išreiškia individualų namų stilių.

 

Dažniausiai kabinamas kambario centre, atsižvelgiant į baldų išdėstymą. Interjeras atrodo vizualiai išbaigtas, jeigu po šviestuvu ant grindų patiestas kilimas ir stovi žemas žurnalinis staliukas (nebūtinai). Sėdint ant minkštų baldų, aksesuaras turi būti matomas pakėlus akis (priešais, o ne šone).

 

Norint pakeisti pabodusį šviestuvą, pirmiausia reikėtų paklausti savęs „Ar stilius atitinka namo nuotaiką? Ar buvęs šviestuvas patenkino poreikius ir suteikė užtektinai šviesos? Ar papildomai reikia grindų šviestuvo, toršero?“.

 

Geriausia patalpoje turėti kelis šviesos šaltinius ir sluoksniuoti. Pavyzdžiui, jei lubų sietynas apšviečia visą patalpą, šoninis tarnauja konkrečiai funkcijai, pavyzdžiui, skaitymui. Taip erdvė prisipildo gylio. Pastatomų šviestuvų vietą parinkite strategiškai, pavyzdžiui, nestatykite ilgo stovo prie televizoriaus (atmuš šviesą), toršerų – sofos aukštyje (mes šešėlius ant sėdinčių žmonių veidų).

 

Pasak dizainerių, svarbiausia, kad svetainėje užtektų natūralios šviesos. Konkrečias nišas ar zonas galima apšviesti skirtingu intensyvumu, atsižvelgiant į šviestuvo ir lempų charakteristikas.

 

Interior,Of,Light,Living,Room,With,Cozy,Grey,Sofa,And

 

Miegamasis

 

Poilsio zonoje dažniausiai naudojami trys šviesos šaltiniai – vienas lubose ir du lovos galvūgalyje. Pagrindinio šviestuvo forma ir dydis priklauso nuo kambario matmenų. Negalima kabinti aksesuaro tiesiai virš čiužinio, nes vizualiai slėgs, padidins nesaugumo jausmą. Geriausia kabinti ties lovos kojūgaliu, kur įprastai statomas suolelis. Mažame kambaryje sunku išvengti lempos virš lovos. Tokiu atveju tinka ne pakabinami, o tiesiai prie lubų tvirtinami šviestuvai.

 

Nebūtina derinti lubų ir naktinių spintelių šviestuvų stiliaus. Išsiblaškiusi eklektika, pavyzdžiui, sietynas iš kristalų ir austa medžiaga aptraukti toršerai, padės sukurti autentišką, vienetinį įvaizdį. Stenkitės, kad kambario aksesuarai būtų ne identiškos kopijos tarsi iš vieno rinkinio ar kolekcijos, o turėtų vieną jungiančią grandį (spalvą, žaliavą, geometrinę formą ir pan.).

 

Interior,Of,Bedroom,With,Knitted,Plaid,On,Bed,And,Glowing

 

Šviestuvų dizainų tipai

 

Krištoliniai. Dėl šviesą atspindinčių savybių suteikia išskirtinio dekoro, palyginti su stiklu. Kristalai yra plonesni, ryškesni ir skaidresni. Niekada iš mados neišeinantis, ištaigingas sprendimas bet kokioms patalpoms.

 

Orbitos. Kiekvieną lemputę, kurių skaičius ir išdėstymas gali būti įvairus, gaubia apvalus, burbulo formos gaubtas.

 

Dubenėliai. Gaubtai panašūs į apverstus dubenėlius, nukreiptus į apačią arba viršų.

 

Gėlių. Gaubtų forma primena augalo žiedą arba kūgį.

 

Ufo. Tiesiai prie lubų tvirtinami šviestuvai, kurių gaubtas primena lėkštę ar perpjautą 3D mėnulį.

 

Linijiniai. Prie lubų tvirtinami arba pakabinami šviestuvai, kuriuos sudaro horizontali ašis ir į skirtingas puses sukiojamos lemputės. Itin tinka virš stačiakampio valgomojo stalo, koridoriuose, vaikų kambariuose.

 

Būgnas. Gaubtas, kuris gaminamas iš tekstilės, stiklo, karoliukų, metalo ir šių medžiagų derinio, primena tuščio būgno sienelę.

 

Žvakidės. Suteikia patalpoms istorinį, vintažinį atspalvį. Gali tapti menišku kambario akcentu. Vietoj tikrų žvakių naudojamos atitinkamos formos lemputės.

   

 

Kiekvienam interjero stiliui

 

Minimalistinis. Šiuolaikiniai šviestuvai išsiskiria paprastomis, simetriškomis formomis, švariomis linijomis ir neutraliomis spalvomis. Populiariausia žaliava – metalas.

 

Vidurio amžiaus modernus. Retro stilius sutelkia dėmesį į natūralias medžiagas, prisotintas spalvas, metalo blizgesį. Pasižymi dekoratyvumu.

 

Modernus. Būdingos geometrinės formos, derinamos skirtingos žaliavos, tokios kaip stiklas ir metalas.

 

Tradicinis. Vienos ar kelių pakopų šviestuvai, puošti kristalais, sodrių spalvų kutais ar spalvotais karoliukais.

 

Kaimiškas. Gausiai naudojama mediena, gyvūnų ragai, grandinės, vežimo ratai ir kiti ūkiniai motyvai. Populiarus žvakidžių, žibintų, linijinis dizainas.

 

Pramoninis. Atkartojant gamyklų ir sandėlių stilių, derinama mediena, juodas ar rūdžių efekto metalas, stiklas. Gana grubus, asketiškas dizainas. Tinka loftuose, virtuvės zonoje, laiptinėje.

 

Autorius Jurgita Ramanauskienė