Su amžiumi tampa sunkiau matyti smulkų šriftą ir kitus mažus objektus iš arti. Tai natūralu ir neišvengiama. Todėl didžiajai daliai žmonių anksčiau ar vėliau prireikia skaitymo akinių. Kaipgi juos išsirinkti?

 

Natūralūs pokyčiaiA,Pile,Of,Books,And,Glasses,Symbolizing,The,Concept,Of

 

Amžėjant organizme vyksta neišvengiami pokyčiai, paliečiantys įvairias organų sistemą, įskaitant akis. Todėl su amžiumi susiję regos pokyčiai neišvengiami. Įprastai pirmiausia pastebimas prieblandoje ir tamsoje suprastėjęs matymas. Taip nutinka, nes sulėtėja regos tamsinė adaptacija, kontrasto jutimas, palikus šviesą akims reikia daugiau laiko priprasti prie tamsos. Dažnai pakinta ir spalvų matymas, sunkiau atskirti mėlynus ir žalius atspalvius. Taip yra dėl amžinio akių lęšiukų gelsvėjimo. Vyresniems žmonėms būdinga ir presbiopija – senatvinė toliaregystė. Ji pasireiškia vidutiniškai nuo 40-ies ir vis stiprėja. Tai, kad vis prasčiau matoma iš arti, lemia dėl sumažėjusio lęšiuko elastingumo atsiradęs fiziologinis akomodacijos nusilpimas. Jį kompensuoti galima skaitymo akiniais.

 

Ar jau laikas?

 

Vienais atvejais žmonės patys pajaučia, kad jų rega iš arti nusilpusi ir reikalingi skaitymo akiniai, kitais atvejais to nė neįtaria, kol nepasako gydytojas oftalmologas. Ženklai, kad galbūt metas įsigyti skaitymo akinius:

 
  •  Suprastėjo matymas prieblandoje, sunku įskaityti smulkų tekstą prie blankesnio apšvietimo.
  •  Užsiimant aštrios regos reikalaujančiais darbais, pavyzdžiui, siuvant, skaitant, greitai atsiranda akių nuovargis.
  •  Ilgesnį laiką skaitant knygą įskausta galva.
  •  Pastebite, kad regėjimas iš arti tapo neryškus, išskydęs.
  •  Norint įžiūrėti kažką smulkaus, objektą atitraukiate toliau nuo akių.
 

Jeigu būdingi šie (nebūtinai visi!) požymiai, pirmiausia rekomenduojama apsilankyti pas specialistą, kuris profesionaliai patikrins regą ir akių sveikatą. Taip tiksliai žinosite, ar jums reikalingi skaitymo akiniai. Itin svarbu apsilankyti pas specialistą, nes minėti simptomai gali būti susiję ir su akių ligomis, ne tik amžine toliaregyste.

 

Jau pagaminti akiniai skaitymui: taip ar ne?

 

Optikos salonuose, vaistinėse, net prekybos centruose yra iš anksto pagamintų skaitymo akinių. Tai gana populiarus pasirinkimas tarp tų, kurie taupo pinigus. Tokie akiniai patogūs, nes juos paprasta ir greitai įsigyti, nebrangūs, produktas gaunamas iškart. Visgi specialistai rekomenduoja netaupyti regos sąskaita ir verčiau rinktis aukštesnės kokybės skaitymo akinius, gaminamus pagal individualų užsakymą. Jie idealiai pritaikyti konkretaus žmogaus poreikiams, jo regai, veido formai. Taip pat kokybiškesni, ilgaamžiškesni, lengviau prižiūrimi, didesnis stilių pasirinkimas.

 

Pradėti nuo regos tyrimo

 

Norint užsisakyti individualiai gaminamus skaitymo akinius, pirmiausia būtina pasitikrinti regą. Tai galima padaryti gydytojo oftalmologo kabinete poliklinikoje arba oftalmologijos centruose, kuriuose dirba šie specialistai. Nemažai oftalmologijos centrų regos patikrą siūlo nemokamai (arba taiko patrauklias akcijas) prieš įsigyjant akinius. Optometristas įvertins bendrą akių sveikatą ir tiksliai diagnozuos konkrečias regėjimo problemas. Gydytojas gali nustatyti, kokių skaitymo akinių reikia, kokio stiprumo jie turėtų būti (matuojama dioptrijomis), taip pat kitas regos problemas, pvz., astigmatizmą, dėl ko reikalingi specialūs akinių lęšiai. Be to, išmatuos atstumą tarp akių vyzdžių centrų ir kitus būtinus parametrus, reikalingus tiksliam akinių parinkimui, kad jie būtų maksimaliai naudingi ir patogūs. Individualus akinių parinkimas padės užtikrinti ryškiausią regą be akių įtempimo, kartu užkirsite kelią su tuo susijusiems galvos skausmams ir tolesniam regos prastėjimui.

 

Ar girdėjote apie daugiafunkcius akinius?

 

Dauguma žmonių, kuriems reikalingi skaitymo akiniai, turi ir kitą regos problemą – trumparegystę, dėl ko aiškiai nemato ir į tolį. Tokiu atveju situacija tampa komplikuota: su skaitymo akiniais puikiai mato iš arti, tačiau žvelgiant į tolį vaizdas liejasi. Viena iš išeičių – turėti dvejus akinius: vienus skaitymui, kitus žiūrėjimui į tolį. Visgi tai nepatogu, todėl sukurti daugiafunkciai akinių lęšiai. Jais galima spręsti net tris regos problemas: koreguoti trumparegystę, senatvinę toliaregystę ir kartu matyti tarpiniu atstumu, pavyzdžiui, dirbant prie rašomojo stalo. Tokių akinių lęšiai turi zonas, skirtas žiūrėti įvairiais atstumais: į tolį, iš arti ir tarpiniu nuotoliu. Daugiafunkciai akiniai tinkami visiems atvejams ir visiems nuotoliams, su jais išvengsite pastovaus akinių keitimo.

 

Rėmelių pasirinkimas

 

Akiniai seniai nebėra tik priemonė gerai regai palaikyti. Tai išskirtinė stiliaus detalė! Optikos centruose gausu įvairių dydžių, formų ir spalvų bei raštų rėmelių. Todėl kiekvienas akinius gali idealiai priderinti prie savo įvaizdžio. Akiniai papildo stilių arba net tampa pagrindiniu akcentu. Ką rinktis, patarti sunku, mat tai individualu. Svarbiausia, kad akiniai ne tik dailiai atrodytų, bet ir būtų maksimaliai patogūs.

 

Rėmeliai turėtų gerai priglusti prie nosies, ausų, neslysti, bet ir nespausti. Rėmelių plotis turėtų atitikti veido plotį, antraip akiniai slys arba spaus smilkinius. Itin komfortabilūs akiniai su reguliuojamomis nosies pagalvėlėmis. Jeigu tokios galimybės nėra, būtina atsižvelgti, kad šios pagalvėlės tvirtai priglustų prie nosies tiltelio, bet jo nespaustų. Taip pat atsižvelgti į rėmelių svorį. Lengvesni (įprastai plastikiniai) patogesni, ypač kai skaitymo akinius tenka nešioti ilgai. Visgi, jeigu reikia itin tvirtų akinių, verčiau rinktis metaliniais rėmeliais.

 

Stilistai pataria renkantis akinių rėmelius atsižvelgti į veido formą, pvz., kvadratiniai puikiai tinka apvaliems veidams, o apvalūs ar ovalūs sušvelnina kampuotus bruožus.

 

Autorius Jūratė Survilė