Renkamės pientraukį
2022-06-08 08:05Daugelis mamų svajoja pačios žindyti kūdikį, tačiau ne visuomet pavyksta kartu būti nuo pirmos gimimo dienos. Pavyzdžiui, ankstukų mamytėms pieną tenka nusitraukti, nes naujagimiai kurį laiką gyvena inkubatoriuose. Taip elgtis tenka ir anksčiau į darbus sugrįžusioms arba norinčioms šiek tiek laiko skirti sau. Tuomet prireikia pientraukio. Į ką kreipti dėmesį renkantis?
Tipai
Pientraukiai būna elektriniai ir rankiniai. Pastariesiems reikia vienos arba dviejų rankų ir šiek tiek jėgos. Skirstomi į stūmoklinius, kriaušės formos ir su pompomis. Kuo skiriasi?
Stūmoklinių pientraukių veikimo principas toks pats kaip švirkštų. Jais naudotis nelabai patogu, nes vienu metu prireikia abiejų rankų.
Kriaušės formos pientraukiai veikia spaudžiant pompą, kuri sukuria traukimo efektą. Pastariesiems taip pat reikia abiejų rankų.
Iš rankinių pientraukių patogiausi – su pompomis. Pienas pumpuojamas ta pačia ranka suėmus pientraukio buteliuką ir spaudinėjant rankeną, o kita – lieka laisva. Pavyzdžiui, dirbant su kompiuteriu verta pagalvoti apie elektrinį pientraukį. Jis kainuoja daugiau, tačiau patogesnis naudoti.
Elektrinis ar rankinis
Elektrinio pientraukio pagrindinis privalumas – kad neprireikia abiejų rankų. Tačiau specialistai pabrėžia, kad toks tinka ne visoms žindyvėms. Elektrinio pientraukio nevalia naudoti turint laktacijos problemų. Tarkime, pieno sąstovos, pieno liaukų uždegimas ir kt. Taip pat tokiam pientraukiui reikia kištukinio elektros lizdo. Tad gali būti sudėtinga naudoti už namų ribų. Tiesa, yra elektrinių pientraukių ne tik įjungiamų į elektros tinklą, bet ir papildomų baterijomis.
Rankinius pientraukius galima naudotis bet kur. Taip pat tinka net neįgudusioms žindyvėms. Toks pientraukis naudingas laktacijos problemų atvejais.
Pieno traukimo režimai
Renkantis pientraukį svarbu kreipti dėmesį į jo suteikiamas galimybes nutraukti pieną. Moters sveikatai ir ilgalaikei pieno laktacijai užtikrinti rekomenduojami rankiniai arba elektriniai su 2 pieno traukimo režimais. Toks pientraukis imituos natūralų kūdikio žindymą. Pradžioje, kol krūtis prisipildžiusi pieno ir skausminga, traukia švelniau. Taip skatinama laktacija ir stimuliuojamas pieno tekėjimas iš krūtų. Antroji pieno traukimo fazė – gilus, intensyvesnis traukimas, imituojantis lėtesnį ir gilesnį kūdikio žindymą. Dvi pientraukio veikimo fazės užtikrina, kad pieną iš krūtų pavyktų ištraukti kuo švelniau, tačiau efektyviai, kaip tai darytų kūdikis. Šios dvi fazės mažina pieno sąstovų ir laktacijos sutrikimo riziką.
Jėgos reguliavimas
Pradžioje žindymas gali būti ir sudėtingas, ir skausmingas. Tai daryti reikia išmokti ir priprasti. Jeigu nuo pat pradžių tenka naudoti pientraukį, svarbu, kad pavyktų reguliuoti pieno traukimo jėgą. Ši funkcija itin naudinga, nes leidžia pritaikyti pientraukį prie individualių poreikių: švelniai traukti pieną, kai skauda krūtis, kai jos dar nepratusios, kai speneliai sužeisti dėl netinkamo žindymo, kai krūtyje susiformavo pieno sąstovų arba kilo uždegimas; stipriau traukti, kai krūtys jau užgrūdintos žindymo ir kai stinga laiko.
Veikimo garsas
Būtina kreipti dėmesį į pientraukio veikimo garsą, ypač ketinant naudoti ne tik namuose, taip pat kambaryje, kur miega kūdikis. Paprastai triukšmingesni – elektriniai pientraukiai. Techniškai tvarkingo rankinio pientraukio visiškai gali nesigirdėti.
Į prietaiso garsumą labai svarbu atsižvelgti tuomet, jeigu reikės naudoti ligoninėje, gulint bendroje palatoje. Tiek mamos po gimdymo, tiek kūdikiai pirmąsias gyvenimo dienas turi daug ilsėtis ir kokybiškai miegoti. Todėl tinkamesni – triukšmo neskleidžiantys įrenginiai.
Beje, brangesni elektriniai pientraukiai veikia kur kas tyliau. Todėl prieš perkant rekomenduojama pasikonsultuoti su specialistu.
Pritaikomumas
Daugelyje šiuolaikinių pientraukių (tiek rankinių, tiek elektrinių) įmontuota silikoninė masažinė pagalvėlė. Ji švelniai priglunda prie krūties ir traukiant pieną masažuoja ją. Tai lengvina pieno tekėjimą. Be to, visas procesas tampa daug patogesnis. Senesnių modelių pientraukiai tokios pagalvėlės neturi ir prie krūties priglunda plastikiniu gaubteliu. Tokie irgi efektyvūs, tačiau po gimdymo ypač svarbus komfortas. Tad turint galimybę verta paieškoti su silikonine pagalvėle.
Itin svarbi pientraukio detalė – adapteris. Jis suteikia galimybę traukti pieną į siaurą, platų buteliuką arba kitą talpyklą. Tai labai palengvina situaciją, jeigu originali pientraukio talpa būna užimta arba netyčia jos neturima su savimi.
Perkant pientraukius prie kai kurių pridedama papildomų keičiamų dalių. Tad dera pasidomėti arba įsigyti atskirai.
Kur bus laikomas pienas?
Nusitraukus pieno jį reikia saugiai laikyti, kol bus maitinamas kūdikis. Pieną galima laikyti šaldytuve arba šaldiklyje, pientraukio komplekte esančiame buteliuke, taip pat specialiuose maišeliuose. Jeigu pientraukis yra su adapteriu, pieną galima traukti tiesiai į maišelį. Tada sandariai užsukti ir dėti į šaldytuvą arba šaldiklį. Svarbu traukiant nepripildyti maišelio, kad šąlant liktų vietos plėstis.
Specialūs pienui skirti maišeliai yra sterilizuoti, todėl nereikia papildomų pastangų. Maišeliai plokšti, kad greitai užšaltų ir atitirptų bei išliktų visi motinos piene esantys vitaminai bei maistinės medžiagos.
Norint išsaugoti motinos pieno komponentus, užšaldytą per naktį reikia atšildyti šaldytuve arba laikant maišelį po tekančiu šiltu vandeniu (ne daugiau kaip 37 °C). Atšilus pienui, maišelį švelniai pakratyti, kad susimaišytų išsiskyrę riebalai. Toks yra saugus vartoti laikant šaldytuve ne ilgiau negu parą.
Ant kai kurių pienui skirtų maišelių yra palikta speciali vieta užrašyti datą, kad mažylis visuomet gautų tik šviežią.
Šaldyto mamos pieno nevalia šildyti mikrobangų krosnelėje arba garų vonelėje. Taip pat negalima užšaldyti jau kartą atšildyto.
- Kasmet rugpjūčio 1–7 d. minima Pasaulinė žindymo savaitė
- Negalima žindyti, kai kūdikis dėl įgimtos kelių fermentų stokos netoleruoja tam tikros sudėtinės laktozės dalies (galaktozemija).
- Žindymas gerina kalcio įsisavinimą moters organizme. Todėl ilgai žindant retėja kaulų lūžiai vyresniame amžiuje.
- Įrodyta, kad maitinimas krūtimi turi įtakos intelektui. Žindomi mažyliai sparčiau vystosi.
- JAV mišinukai per kūdikio pirmuosius gyvenimo metus kainuoja apie 800 dolerių.