Senėjimas – biologinė programa, kurios metu natūraliai mažėja gyvybingumas, kad galiausiai užleistume vietą kitiems žmonėms. Įdomu tai, kad dėl medicinos progreso senyvas amžius vis nusikelia, o dėl grožio industrijos naujovių išoriškai vis ilgiau atrodome jauni. Biomedicinos mokslų daktaras ir mokslininkas Adas Darinskas atskleidžia, kad progresuojanti regeneracinė medicina gali dar ilgiau išlaikyti mus jaunus ir sveikus.

 

Jauni tik išorėje?Medical,Technology,Concept,,Regenerative,Medicine,,3d,Rendering

 

Prieš keletą dešimtmečių vyresni nei 50–55 m. žmonės jau vadinti senais, o dabar ši riba pasistūmėjo net iki 70 m., ir tai labai džiugina. Pažvelgus toliau į praeitį, stebina tai, kad dar XX a. pradžioje vyresnės nei 30-ies vadintos senutėmis, o mūsų mamos 1990-aisiais, būdamos tik 25-erių, laikytos brandžiomis. Šiais laikais toks vertinimas gali atrodyti juokingas, nes dabar nuo 30-ies tik prasideda moters žydėjimas, o šviesmečiais tobulėjantys grožio industrijos išradimai lemia tai, kad sunku pasakyti, kiek iš tiesų moteriai metų: injekcijos, plastinės operacijos, lazerinės procedūros ir kitos priemonės apgauna netgi profesionalo akį. Tačiau tai tik išorė, o kas vyksta organizme, ar jis irgi bent 15 ar 20 m. jaunesnis? Šiuo klausimu biomedicinos mokslų daktaras ir mokslininkas A. Darinskas labai griežtas – anot jo, laiko neapgausi, nors tam priemonių jau yra. „Moters organizmas biologiškai pradeda senti vidutiniškai nuo 38-erių, o vyrų nuo 50-ies, atsižvelgiant į genetinius ir aplinkos veiksnius bei žalingus įpročius ir maistą“, – sako pašnekovas.

 

Pristabdyti laiką

 

Mokslininkas A. Darinskas pasakoja, kad mūsų organizmas sudarytas iš milijardų įvairių ląstelių. Laikui bėgant jos sensta, ir tai natūralus reiškinys. Išlaikyti jaunystę ir sustabdyti biologinį senėjimo procesą tam, kad ląstelių funkcija išliktų kuo ilgiau jauna, naudojamos pažangios technologijos.

 

2006 m. japonų mokslininkai sukėlė audrą įrodydami, jog kai kurie genai gali transformuoti visą spektrą suaugusių ląstelių į nulinio amžiaus kamienines ląsteles. Jos turi stebuklingą gebėjimą pataisyti ir pakeisti pažeistą audinį bet kurioje kūno dalyje. Šis atradimas pelnė Nobelio premiją ir nulėmė naujų technologijų atsiradimą, kurios padės pratęsti ilgaamžiškumą ir galimybę funkcionuoti sveikai netgi sulaukus garbaus amžiaus. Senos ląstelės bus keičiamos naujomis, taip atjauninant ir audinius bei organus. Sunaikinus senas ląsteles į jų vietą stos naujos ląstelės, kurios organizme išsivysto iš kamieninių ląstelių. Galimas ir ląstelių perprogramavimas veikti jaunu režimu, taip suteikiant organų ir audinių funkcijai jų buvusį efektyvumą. Taigi, senėjimas bus gydomas kaip liga, pasitelkiant naujausias technologijas. Tad pagrįstai vadinamas viso organizmo jauninimu.

 

Regeneracinė medicina

 

Ne vieną dešimtmetį kamieninės ląstelės tapusios pasaulinių biomedicinos laboratorijų tyrimo objektu. Su jomis siejamos naujos medicinos galimybės ir perspektyvos. Biomedicinos mokslininkas dr. Robertas (Bobas) J. Harris teigia, kad „kamieninės ląstelės – dovana, kurią gauname kiekvienas gimdamas. Mūsų užduotis išnaudoti ją žmonijos sveikatai ir ilgaamžiškumui“.

 

Natūralių kūno išteklių naudojimas stipriam jauninimui laikomas ateitimi. Lietuvoje tai vadinama regeneracine medicina ir pažangių vaistinių preparatų terapijomis. Šios priemonės atitolina senatvines ligas, tokias kaip Alzheimeris, II tipo diabetas, Parkinsonas, artritas, erekcijos disfunkcija ir kt. Stiprinant viso organizmo funkcijas, vyksta senėjimo stabdymo procesas, kūnas atsinaujina ir nutolinamas biologinis senėjimas. Australijos ir Amerikos biologas bei akademikas dr. Davidas Sinclairas, pasaulyje žinomas dėl senėjimo ir epigenetikos tyrinėjimų, sako, kad jo darbo tikslas – jog žmonės ne tik gyventų iki 90-ies, bet tokio amžiaus sulauktų energingi, be ligų ir pasiruošę šokti rokenrolą! „Turime jaustis jauni iki pat paskutinių dienų!“, – įsitikinęs mokslininkas.

 

Poveikis – akivaizdus

   

Lietuvoje taip pat turime stiprių mokslininkų komandą, laboratorijas ir klinikas, kuriose jau taikomos pažangių vaistinių preparatų terapijos. Vienas pavyzdžių – „Vibramedica“ klinika. Jos pacientė Ramunė Dulevičienė sutiko pasidalinti savo istorija.

 

„Mano negalavimai išryškėjo prieš 7–8 metus. Pradėjau jausti bendrą didelį silpnumą, trūko energijos, kamavo stiprūs raumenų ir sąnarių skausmai, net sutriko atmintis. Kartą tam tikromis aplinkybėms net nepažinau šeimos nario. Nesupratau, kas man darosi, skaudėjo viską, apleido jėgos. Tai trukdė ir dirbti, ir gyventi. Pradėjau ieškoti priežasčių, apsilankiau pas daugybę skirtingų gydytojų, kurie vis nerado atsakymo, kas vyksta su manimi. Net mano medicininiai tyrimai nebuvo nukrypę nuo rodiklių normos. Kol vieną dieną pagaliau išgirdau, kad tai prieš daug metų persirgto erkinio encefalito padariniai.“

 

Įvairūs gydymo metodai kiek pagerino moters sveikatą, tačiau jos organizmas vis dar buvo nusilpęs. Ramunė kreipėsi į „Vibramedicą“ kliniką, kur jai paskirta organizmo jauninimo programa. „Pažangios terapijos vaistiniais preparatais gydymo kursas truko beveik 3 mėnesius, bet pagerėjimą pajutau praktiškai iškart. Tai iš esmės sugrąžino man gyvenimą, jėgas ir optimizmą: išnyko visi kamavę simptomai, jaučiausi sveikesnė nei prieš užklumpant negalavimams. Supratau, kad dar negreitai pasensiu, nors man jau 60 metų“, – šypsosi pašnekovė.

 

Autorius Laima Samulė