Žmogus yra nuostabus gamtos kūrinys. Ir kuo daugiau žiūrėsite į žmones, tuo įdomesnių staigmenų rasite. Ypač domina genetika, kuri aiškiai parodo, kaip genų pagalba gamta atrado saviraišką mūsų pasaulyje. Gali būti, kad net neįtariate, kad jūsų asmeninė genetika daro jus retesniu žmogumi, išsiskiriančiu iš aplinkos.

 

bruozai

1) Papildomas šonkaulis yra reta kūno ypatybė, apie kurią galima nežinoti. Dauguma žmonių turi 12 porų šonkaulių (iš viso: 24). Tačiau yra tikimybė, kad kai kurie žmonės iš tikrųjų turi 25 šonkaulius. Vienas iš 200 žmonių turi retą kūno ypatybę, kuri vadinama gimdos kaklelio šonkauliu.

 

2) Skirtingų spalvų akys yra retas žmonių kūno bruožas. Heterochromija sergančio asmens akių spalva yra skirtinga. Heterochromijos priežastis dažniausiai būna genetinė, tačiau ji gali atsirasti ir dėl įvairių medicininių sindromų ar net akių traumų. Tiek įgyta, tiek įgimta heterochromija pasitaiko labai retai. JAV tokias akis turi mažiau nei 200 tūkst. gyventojų.

 

3) Nedaugelis turi retą bruožą – rusvus plaukus. Natūraliai rusvi plaukai būdingi tik 2 % gyventojų. Šis plaukų atspalvis šiek tiek dažniau paplitęs (2 – 6 % gyventojų) Šiaurės ir Vakarų Europoje arba tarp tų, kurių protėviai buvo rusvaplaukiai.

 

4) Pilkos akys yra itin reta kūno savybė. Pranešama, kad pilkas akis turi mažiau nei 1 % žmonių populiacijos. Pilkos akys susidaro dėl mažo melanino kiekio priekiniame rainelės sluoksnyje. Daugiausiai pilkaakių gyvena Rytų ir Šiaurės Europoje. Už pilkas akis retesnė tik raudona arba violetinė akių spalva, kuri yra kitos retos būklės – albinizmo – padarinys ir heterochromija – skirtingų spalvų akys.

 

5) Tik apie 40 žmonių pasaulyje turi retą fizinį bruožą – „auksinį kraują”. Tik 0,6 % amerikiečių turi AB neigiamą kraujo grupę, tačiau tai nėra pats rečiausias kraujas pasaulyje. Pasak Australijos mokslininkų, Rhnull – kraujas, kuriame visiškai nėra Rh antigenų – yra daug retesnis. 1961 m. vietinis australas tapo pirmuoju žmogumi, kuriam nustatyta ši kraujo grupė. Nuo to laiko nustatyta tik dar apie 40 žmonių, turinčių šią kraujo grupę ir tai yra išties reta kūno savybę.

 

6) Ši reta kūno savybė puikiai reguliuoja cholesterolio kiekį. Nors daugelis šiuolaikinių žmonių stengiasi kontroliuoti cholesterolio kiekį kraujyje, kai kuriems niekada nereikės dėl to nerimauti. Šie žmonės turi PCSK9 geno mutaciją. Nustatyta, kad 2,5 % juodaodžių turi vieną kartą mutavusį  PCSK9 geną, o baltaodžių –  3,2 %.

 

7) Nedidelė skylutė prie ausies yra reta kūno ypatybė. JAV ir Didžiojoje Britanijoje nedidelė dalis (0,1 – 0,9 %) kūdikių gimsta, turėdami mažą duobutę prie ausies. Kai kurie evoliucijos biologai net teigia, kad tos duobutės rodo vietą, kur kažkada būta žiaunų.

 

8) Tetrachromatija, dėl kurios žmogus suvokia daugiau spalvų, yra reta kūno savybė, kurią turi tik kai kurios moterys. Mūsų gebėjimas matyti spalvas priklauso nuo akių ląstelių, vadinamų kūgeliais. Paprastai žmonės turi trijų tipų kūgelius, kurie padeda bendrauti su smegenimis ir taip matyti spalvas. Tačiau tyrėjai mano, kad yra žmonių, vadinamų tetrachromatais, kurie iš tikrųjų turi keturis kūgelius – retą kūno bruožą. Šie žmonės, įdomu, kad tik moterys, galėtų matyti 100 mln. skirtingų atspalvių.

 

9) Akių albinizmas – retas kūno bruožas, turintis įtakos akims. Albinizmas yra reta savybė, bet akių albinizmas – dar retesnė. Fondas „Vision of Children Foundation” atskleidė, kad akių albinizmą gali turėti 1 iš 20 tūkst. arba 1 iš 50 tūkst. žmonių.

 

10) Dviguba blakstienų eilė. Pasak Amerikos oftalmologijos akademijos, reta kūno ypatybė, distichiazė, yra būklė, kai iš meiboninių liaukų latakų atsiranda papildoma blakstienų eilė. Tokias blakstienas turėjo aktorė Elizabeth Taylor.

 

11) Viena reta kūno savybė lemia, kad kai kurie žmonės jautriau jaučia skonius. Mokslas įrodė, kad genetika turi įtakos net skonio receptoriams. Harvardo T. H. Chano visuomenės sveikatos mokyklos tyrėjai atskleidė, kad apie 25 % gali būti priskiriami prie tų, kuriuos mokslininkė Linda Bartoshuk pavadino „supergurmanais”. Ant šių asmenų liežuvių yra matoma daugiau skonio receptorių.

 

12) Išsišokusi bamba yra retas kūno bruožas. Jiri Hulcras kartu su Šiaurės Karolinos valstijos universiteto mokslininkais tyrinėjo žmonių bambas. Iš visų tyrimo dalyvių tik 4 nurodė, kad turi išsišokusią bambą. Taigi, tai retas kūno bruožas.

 

13) Keletas žmonių turi retą kūno savybę – „nelūžtančius” kaulus. Žmonės, turintys LRP5 geno mutaciją, pasižymi dideliu kaulų tankiu, jiems negresia osteoporozė, atskleidė žurnale „The New England Journal of Medicine” paskelbtas tyrimas. Labai nedaug žmonių – visi iš vienos šeimos Kentukyje – dėl šios būklės negali plaukioti vandenyje.

 
14) Protinių dantų nebuvimas yra tikrai retas bruožas. Kadaise protiniai dantys galėjo būti svarbūs, bet dabar jie tiesiog vargina. Pietų Ilinojaus universiteto mokslininkas Robertas Corruccini leidiniui „New Scientist” pasakojo, kad tretiesiems krūminiams dantims, dar vadinamiems protiniams, bandant prasiskverbti pro dantenas, dažnai pritrūksta vietos. Dažniausiai tokius dantis tenka rauti. Nors ne visiems žmonėms prireikia šalinti protinius dantis, kasmet ši operacija atliekama maždaug 5 mln. žmonių. Įdomu tai, kad maždaug 35 % gyventojų apskritai neturi protinių dantų.