Racija – nepakeičiama šeimos kelionių draugė
2024-02-26 10:45Išgirdus apie raciją, pirmiausia į galvą ateina apsaugininkai, policijos pareigūnai, kariškiai. Taip, šis belaidžio ryšio prietaisas tokių profesijų atstovams nepakeičiamas. Visgi naudojamas ne tik profesionalų. Racijos labai praverčia tiek šeimos išvykose į gamtą, tiek savame kieme.
Kas tai?
Per televiziją ar internete raciją matęs kiekvienas, vis dėlto ne visi žino, kas konkrečiai tai per daiktas ir kaip jis veikia. Iš esmės tai yra belaidžio ryšio prietaisas, atliekantis ir siųstuvo, ir imtuvo funkcijas. Signalas perduodamas radijo bangomis, tam nereikalingas mobilusis ryšys ar internetas. Naudojantis racija vienu metu negalima tiek siųsti, tiek priimti signalą – abipusis ryšys, kaip kalbantis telefonu, akimirksniu nevyksta. Siunčiamas žinutes girdi visi, prisijungę prie kanalo, kuriuo jos perduodamos. Tai patogu, kai reikia informacija pasikeisti su grupe žmonių – juk telefonu kiekvienam tektų skambinėti atskirai. Šiandien egzistuoja ir skaitmeninių racijų, leidžiančių siųsti ir gauti tekstines žinutes.
Kur gali praversti?
Racijos šeimos gyvenime gali praversti įvairiausiose situacijose. Bene dažniausiai naudojamos keliaujant į išvykas gamtoje, ypač atokesnes zonas, kur mobiliojo ryšio tinklas neveikia arba silpnas, trūkinėja. Taigi, jeigu mėgstate keliauti į žygius laukinėje gamtoje, dažnai stovyklaujate, slidinėjate, minate dviračius, esate grybavimo, uogavimo entuziastai ar organizuojate kitas pramogas toli nuo civilizacijos, racija – būtinas prietaisas. Ji leidžia tarpusavyje šeimos nariams komunikuoti net ten, kur nėra mobiliojo ryšio ir interneto. Tai tikras išsigelbėjimas, kai gamtoje būnama toliau vienas nuo kito ir norima užtikrinti vaikų saugumą, pasikeisti informacija. Tarkime, jeigu stovyklaujate ir vaikai su mama išėjo pasižvalgyti prie ežero, pietus ant laužo stovykloje ruošiantis tėtis gali pranešti, kada metas grįžti valgyti. Arba keliaujate pėsčiomis miško trasa, einate vienas toliau nuo kito, galite pasikalbėti su esančiais priešakyje jūsų ir atsiliekančiais, įsitikindami, kad jiems viskas gerai, pasitarti dėl maršruto, įspėti apie priekyje tykantį pavojų, paraginti apsižvalgyti tam tikroje vietoje, kur pamatėte kažką įdomaus ar pasikeisti kita informacija.
Racijos praverčia net savame kieme. Jeigu jis didelis ir būdami vienoje zonoje nematote, ką kitoje veikia vaikai, galite su jais pasikalbėti per raciją. Tai gali atrodyti nereikalinga, nes lygiai taip pat galima paskambinti telefonu – net vaizdo skambučiu. Visgi pagalvokite apie tai, kad norėdami kaskart kažką pasakyti turėsite iš naujo skambinti, laukti, kol sujungs. Tai nepatogu, kai norisi pasakyti kažką greitai, kai dirbate rankas sutepantį darbą, pavyzdžiui, kapstotės darže, remontuojate. Norint susisiekti per raciją, pakanka paspausti vieną mygtuką, ir signalas jau keliauja. Viskas vyksta akimirksniu. Lygiai taip pat racijas galima naudoti ir namuose, jeigu jie dideli ir norint, kad jus išgirstų kitame gale ar aukšte esantis šeimos narys, tenka šaukti visa gerkle arba eiti pas jį į kambarį. Racijos gali palengvinti ir paspartinti bendravimą.
Galiausiai raciją galima pasitelkti net žaidimams. Garantuojame, kad vaikams jie labai patiks ir ilgai nepabos. Tinka žaidžiant slėpynes, gaudynes, orientacinius žaidimus, imituojant detektyvus, kariškius, astronautus ir pan. Viskas priklauso tik nuo jūsų fantazijos. Vaikams idėjų tikrai nepritrūks!
Į ką atkreipti dėmesį renkantis?
Svarbiausias rodiklis, į kurį reikėtų atsižvelgti renkantis raciją, yra jos veikimo diapazonas. Dauguma rinkoje esančių radijo stotelių veikia iki 5 km atstumu. Svarbu žinoti, kad skaičius nurodo jos maksimalų veikimo nuotolį idealiomis sąlygomis, o realybėje tokių beveik nebūna. Pavyzdžiui, mieste šis atstumas realiai gali būti vos keli šimtai metrų, o atviroje erdvėje – 2-3 km.
Kitas svarbus parametras – racijos veikimo dažnis. Įprastai racijos naudoja 446 MHz dažnio garso bangų juostą, padalytą į 8 kanalus. Visi jie prieinami viešai, todėl perduodant informaciją reikia turėti omenyje, kad ją gali išgirsti ir tas, kuriam ji neskirta. Taigi išlikite dėmesingi tam, kokia informacija dalijatės. Jeigu raciją naudosite mieste arba arti jo, kur galimai racijomis naudojasi daug žmonių, verčiau pirkti įrenginį, kuris, be pagrindinių kanalų, turi ir papildomus subkanalus. Tai leis filtruoti triukšmą iš pagrindinių kanalų ir užtikrins sklandesnį ryšį su tais, su kuriais ir norite palaikyti komunikaciją.
Galiausiai įvertinkite patį prietaisą, jo dydį, svorį, ar patogus naudoti vaikams ir nešiotis. Atkreipkite dėmesį į įrenginio funkcijas. Rinkoje yra tokių racijų, kurios turi balso aktyvavimo funkciją, todėl norint perduoti žinutę nereikia spausti specialaus mygtuko. Tai patogu keliaujant dviračiais, kopiant į kalnus ar užsiimant kita veikla, kur rankos užimtos. Jeigu raciją ketinate naudoti užsiimdami ekstremaliu sportu, pavyzdžiui, slidinėdami, atkreipkite dėmesį į jos korpuso patvarumą, atsparumą vandeniui, ar jį galima pritvirtinti prie diržo, striukės ar pan.
Kalbant apie radijo stotelių maitinimą, dažniausiai tam naudojami AA arba AAA tipo elementai. Jų talpa nėra didelė, bet racijos daug energijos ir neeikvoja, juolab kad dažniausiai veikia budėjimo režimu. Dažnai elementai įkraunami specialiais įkrovikliais, įprastai pridedamais komplektacijoje.
Autorius Jūratė Survilė