„Vilniaus tarptautinis prancūzų licėjus yra daugiakalbė, unikalią švietimo sistemą siūlanti mokykla Vilniuje, įkurta 1992 metais. Mūsų ugdymo įstaigos tikslas – per daugiakalbį mokymą ugdyti smalsius pasaulio piliečius, poliglotus, atvirus įvairioms kultūroms ir patirtims, pasirengusius kurti rytojaus pasaulį“, – mokyklą pristato licėjaus vadovas-provizorius Lilianas Filipozzi.

LIFV vadovas Lilian Filipozzi

LIFV vadovas Lilian Filipozzi

 

Kuo išskirtinė prancūziška švietimo sistema, taikoma Prancūzų licėjuje?

 

Nuo pat darželio mokome pagal pasaulyje pripažįstamą Prancūzijos švietimo ministerijos patvirtintą programą, kuri pasižymi stipriu gamtamoksliniu ugdymu, kritinio mąstymo ir analitinių įgūdžių lavinimu. Prancūziškos švietimo sistemos, kuri taikoma Vilniaus tarptautiniame prancūzų licėjuje, specifika grindžiama subalansuotu požiūriu į akademines disciplinas ir globalų vaiko vystymąsi. Tai kritinio mąstymo, kūrybiškumo, savarankiškumo ir atsakomybės skatinimas, stiprus gamtamokslinis ugdymas, analitiniai įgūdžiai.

 

Tuo pat metu siūlome daugiakultūrę ir daugiakalbę aplinką. Suteikiame vaikams platesnį pasaulio matymą, ugdome išsilavinusius, pasauliui atvirus ateities piliečius. Jau nuo darželio į mažą vaiką žiūrime kaip į asmenybę, siekiame jo, kaip žmogaus, gerovės ir tobulėjimo, socialinių įgūdžių mokymo, kad jau dvejų metukų vaikas suprastų esantis visuomenės dalimi.

 

Licėjus priklauso pasauliniam prancūziškų mokyklų tinklui AEFE, vienijančiam 567 mokyklas 138-iose pasaulio šalyse. Ši narystė padeda užtikrinti mokymo kokybę. Mokslą galima tęsti bet kurioje kitoje tinklo mokykloje.

 

 

Kokios pagrindinės prancūziško švietimo vertybės?

 

Tai minties laisvė, lygios galimybės, tolerancija, pagarba kitam, bendruomeniškumas ir pilietiškumas. Šias vertybes mokiniams diegiame nuo mažens, skatindami dialogą, bendradarbiavimą ir tarpkultūrinį supratimą mūsų mokyklos bendruomenėje. Vaikai anksti išmoksta, kaip gyventi bendruomenėje, kaip gerbti vienam kitą, mokėti palaukti, išklausyti. Tai diegiama nuo mažų dienų tarsi savitas prancūziškas gyvenimo būdas. Kaip elgtis prie stalo? Kaip ir kokių taisyklių laikytis kalbant su bendramoksliais, suaugusiaisiais? Itin svarbus mandagumas, pas mus nuolat skamba „ačiū“, „prašau“, „atsiprašau“.

 

Prancūziškas švietimas taip pat vertinamas dėl stipraus akademinio paruošimo, kokybiško gamtamokslinio ugdymo ir kūrybiškumo lavinimo. Pabrėžiame įtraukųjį ugdymą: laukiami ir įvairių sunkumų ar negalią turintys vaikai. Taip pat stengiamės, kad skirtingo amžiaus vaikai reguliariai susitiktų įgyvendinant įvairius projektus, pertraukų ar popamokinės veik-los metu. Didelį dėmesį jau ankstyvame amžiuje skiriame profesiniam orientavimui ir kiek-

vieno mokinio talentų atskleidimui.

 

Kaip ugdomi patys mažiausi jūsų auklėtiniai?

 

Į Prancūzų licėjų priimame vaikus nuo 1,5 metų iki pat 12 klasės.

 

Prancūziškas darželis vadinamas ecole maternelle. Tai jau tikra mokykla, kurią lankantys mažyliai vadinami mokiniais. Jų diena struktūruota. Užsiėmimai vyksta pagal tikrą pamokų tvarkaraštį, bet nėra skambučių, vaikai yra gana laisvi, nesėdi visą dieną prie staliukų. Pamokėlės vyksta per žaidimą, skirtingos veiklos trunka tiek, kiek vaikai geba išlaikyti dėmesį – 20–30 min. Tiesa, jie turi dalyvauti programoje, pakelti ranką ir pasakyti mokytojui, ko nori ar kas jiems tuo momentu svarbu. Struktūros yra daugiau nei įprastame darželyje. Žaidimas taip pat svarbus, tačiau dažnai susijęs su pedagoginiais tikslais. Be pamokėlių, daug dėmesio skiriama laisvam žaidimui, sportui ir buvimui lauke bet kokiu oru.

 

Darželyje visos dienos veiklos vyksta prancūzų kalba. Taip mažyliai be papildomų pastangų, žaisdami ir tyrinėdami pasaulį, imersijos būdu išmoksta šią kalbą. Personalas surinktas taip, kad grupėje dirba mokytojas, kuris kalba prancūziškai (prancūzas arba bet kuris, tobulai kalbantis prancūzų kalba), o šalia yra lietuviškai kalbantis asistentas, kuris paaiškina mažyliui, jei kas neaišku, gimtąja kalba. Vaikai jaučiasi komfortiškai, išgirsti ir išklausyti. Ilgainiui šios pagalbos reikia vis mažiau.

 

Kodėl lietuviams verta rinktis prancūzišką darželį?

 

Visiems vaikams vyksta lietuvių kalbos pamokėlės, nuo 5 metų mokomasi ir anglų kalbos. Darželyje veiklų tvarkaraščiai sudaromi taip, kad būtų ugdomos penkios sritys: kalbinė raiška, fizinių gebėjimų lavinimas, meninis ugdymas, pirmieji mąstymo struktūrizavimo įgūdžiai, pasaulio tyrinėjimas.

 

Pagal prancūzišką sistemą, pirma pradinės mokyklos klasė prasideda nuo 6 metų, nes nuo mažens mokyklėlę lankantys vaikai jau pasiruošę mokytis rašyti ir skaityti.

 

Rinkdamiesi prancūzišką darželį, tėvai galvoja apie vaikų ateitį ir pasirenka visą prancūzišką švietimo sistemą iki pat vidurinio išsilavinimo. Mūsų darželinukai jau 6-erių tampa pradinės mokyklos, vėliau – koledžo ir licėjaus mokiniais. Visi mokomieji dalykai iki pat 12 klasės dėstomi prancūzų kalba. Abiturientai laiko Prancūzijos nacionalinius egzaminus, įgyja puikiai pasaulyje vertinamą prancūzišką

 

Baccalauréat diplomą ir gali stoti į geriausius Prancūzijos bei viso pasaulio universitetus.

 

Kodėl daug dėmesio skiriama kalboms jau nuo mažens?

 

Dėmesys ankstyvam užsienio kalbų mokymuisi nuo kelerių metų amžiaus skiriamas dėl daugiakalbystės naudos. Vaikai ankstyvame amžiuje imlesni kalbų mokymuisi ir išsiugdo geresnius tarpkultūrinio bendravimo įgūdžius. Tai skatina jų atvirumą, pažinimo įgūdžius ir gebėjimą prisitaikyti vis labiau globalėjančiame pasaulyje.

 

Dar vienas pavyzdys, ką duoda daugiakalbiškumas nuo ankstyvos vaikystės: vaikas išmoksta į visus klausimus pažiūrėti iš kelių pusių, jo mąstymas kompleksiškesnis, ypač tai pastebima vyresnėse klasėse mokantis matematikos. Tarkime, pastebėta, kad vaikas, kuris kalba keliomis kalbomis, randa daugiau būdų, kaip išspręsti matematikos uždavinį. Kelių kalbų mokėjimas moko tolerancijos ir atvirumo pasauliui, tai ateina natūraliai iš vaikystės, kai matai, kad aplink yra visokiausių žmonių. Baigę mokyklą abiturientai šneka 5 kalbomis.

 

Ar į ugdymo įstaigas priimami tik prancūzų kalbos pagrindus turintys darželinukai ir moksleiviai?

 

Ne, prancūzų kalbos žinios stojant į LIFV nėra būtinos. Mūsų mokykloje laukiami visų tautybių mokiniai, o daugiau nei 70 % dabartinių moksleivių yra lietuviai. Siūlome įtraukią aplinką ir progresyvią mokymosi programą, kuri leidžia vaikams tobulinti kalbų įgūdžius per visą mokymosi laikotarpį. Skatiname vaikus pradėti mokytis kuo anksčiau, tačiau ir prisijungus vėliau naujokui skiriama indivi-

dualizuota pagalba.

 

Ar tiesa, kad mažiesiems pas jus pietų miegas – laisvas pasirinkimas?

 

Prisitaikome prie kiekvieno vaiko poreikių: kai kuriems 5-mečiams dar reikia pamiegoti, o kiti jau 3 metų niekaip neužmiega. Visi vaikai skiriasi, jų dienos ritmas išryškėja labai greitai. Žinoma, šį klausimą aptariame su tėvais. Jeigu vaikui reikia pailsėti ir pamiegoti, jis eina į miegamąjį, o tie, kurie nenori, toliau būna su mokytoju ir tęsia įvairiausias veik-las. Visada atsižvelgiame į kiekvienos šeimos įpročius ir poreikius.

 

Ar tarptautinės mokyklos statusas nereiškia, kad mokykloje mažiau dėmesio skiriama lietuvių kalbai?

 

Daugelis lietuvių šeimų renkasi LIFV, nes nori suteikti vaikui tarptautinį išsilavinimą, įdomesnę aplinką, tačiau sykiu – kad jis nepamirštų gimtosios kalbos ir šalies.

 

LIFV lietuvių kalbai ir kultūrai skiriamas ypatingas dėmesys. Lietuviai vaikai mokosi lietuvių kalbos pagal Lietuvos švietimo ministerijos patvirtintą programą, kiti mokiniai – kaip užsienio kalbos. Švenčiamos nacionalinės šventės. Moksleiviams suteikiame galimybę pasiruošti lietuvių kalbos brandos egzaminams, panorėję jie gali stoti į Lietuvos aukštąsias mokyklas.

 

Ugdymo kokybė priklauso nuo mokytojų, kurių Lietuvoje šiuo metu trūksta. Kaip atsirenkate pedagogus?

 

Mokymo kokybė Vilniaus tarptautiniame prancūzų licėjuje grindžiama griežtu mokytojų atrankos ir vertinimo metodu. Ieškome kvalifikuotų ir patyrusių mokytojų, kurie pritaria mūsų švietimo vizijai ir siekia akademinės kompetencijos.

 

LIFV dirba aukštos kvalifikacijos pedagogai iš Prancūzijos ir kitų užsienio šalių. Daugelis jų yra dirbę kitose AEFE tinklo mokyklose įvairiose pasaulio šalyse. Dalis mokytojų yra lietuviai, puikiai mokantys prancūzų kalbą ir pažįstantys prancūzišką švietimo sistemą. Lietuvių ir užsienio kalbų (italų, ispanų, rusų) moko gimtakalbiai mokytojai, atvykę iš įvairiausių užsienio šalių.

 

Ugdote nuo mažiausių vaikų iki abiturientų. Kokią naudą teikia mokymosi tęstinumas toje pat ugdymo įstaigoje?

 

Pasirinkę LIFV tėvai pasirenka ne tik įstaigą – jie pasirenka unikalią švietimo sistemą, kuri Lietuvoje prieinama tik LIFV, atvirumą pasauliui, skirtingų kultūrų pažinimą, multikultūrinę aplinką ir daugiakalbystę.

 

Vaikui pradėjus lankyti prancūzišką darželį, tėvai gali būti užtikrinti, kad jis galės tęsti mokslus iki pat diplomo įgijimo. Tai pasaulyje žinoma ir puikiai vertinama ugdymo sistema, ne eksperimentinė naujovė. Esame laiko patikrinta mokykla.

 

Kaip toliau sekasi mokslai buvusiems jūsų auklėtiniams?

 

Iki šiol visi mūsų alumnai išvyko studijuoti į užsienį, didžioji dalis jų – į prestižines Prancūzijos aukštąsias mokyklas (grandes écoles) ir universitetus. Dalis mokinių pasirinko Didžiosios Britanijos, Nyderlandų ar Kanados universitetus. Norintys gali studijuoti ir Lietuvoje.

 

Kokios stojimo į Prancūzų licėjų sąlygos? Ar didelė konkurencija?

 

Šeimas, norinčias pasirinkti Prancūzų licėjų, kviečiame į individualų pokalbį. Į darželį ir 1 klasę priimami visi norintys. Stojantiems nuo 2 klasės rengiamas žinių patikrinimo testas bei motyvacinis pokalbis.

 

Visame pasaulyje esančios prancūziškos mūsų AEFE tinklo mokyklos yra privačios ir mokamos. Tačiau dauguma jų tikrai prieinamos, kaip ir mūsiškė. Tarptautinis prancūzų licėjus yra viešoji įstaiga ir visi tėvai, pasirašę su mokykla sutartį, įstoja į tėvų asociaciją, kuri sprendžia daugelį svarbių klausimų, pvz., dėl mokslo kainos ir kitų organizacinių dalykų, net ir mokytojų atlyginimų. Mūsų mokykla nuo pat pradžios iki pabaigos – ne verslo struktūra, kuri norėtų iš to uždirbti. Visas gautas pelnas investuojamas į vaikų išsilavinimą.

 

VILNIAUS TARPTAUTINIS PRANCŪZŲ LICĖJUS

www.lifv.lt

 

Darželis ir 1 klasė

Šilo g. 13 Vilnius

 

Pradinė ir vidurinė mokykla

Subačiaus g. 7, Vilnius

 

Autorius Laima Samulė

   

Autorius Laima Samulė