Antrinis dizainas – tai senų daiktų prikėlimas naujam gyvenimui arba įvairių objektų kūrimas iš šiukšlių. Daugybę dalykų, kuriuos žmonės išmeta kaip nereikalingus, galima perdaryti, atnaujinti, panaudoti kaip žaliavą kitiems objektams sukurti. Šią idėją realybe pavertė Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazijos aštuntokai. Per technologijų pamokas pirkinių krepšius / maišelius pasisiuvo iš įvairių nebenešiojamų rūbų (džinsų, paltinio audinio atraižų, užuolaidų ir kt.). Mokiniai žino, kad išmesti dideli plastikiniai maišeliai gamtoje nesuyra 100 metų. Tad juos būtina keisti į daugkartinius. O suteikus antrą šansą seniems rūbams ir tekstilei nekenkiama aplinkai, taupomos žaliavos bei energija. Be to, prikelti antram gyvenimui naudotus daiktus įdomiau ir pigiau, nei kurti iš naujų žaliavų, teigia mokiniai ir jų tėveliai.

 

Kaip siūti krepšius?20240205_160235

 
  •  Nusibraižyti brėžinį savo maišeliui (pavyzdžiui, stačiakampį 40 x 35 cm). Dvi detales iškirpti iš pasirinktų audinių (tinka džinsai, naktinės užuolaidos ir kiti audiniai).
  •  Rankenas siūti iš dviejų 30 cm ilgio ir 6 cm pločio juostelių (jei norima trumpesnių), o ilgesnėms reikėtų 50–60 cm ilgio ir 6 cm pločio juostelės.
  •  Nusipiešti aplikacijas (kaip parodyta nuotraukose) ir detales perkelti ant audinio atraižų. Iškirpti ir pridaigstyti ant vienos iš pagrindinių maišelio detalės.
  •  Visas pridaigstytas detales siūti kilpiniu, virvutės, lygiuoju dygsniais, siūlus pasirinkti pagal detalės spalvą.
  •  Baigus dekoraciją daigstymo siūles išardyti.
  •  Susiūti abi maišelio detales, prisiūti rankenas.
 

Su mokytojos pagalba šiuos pirkinių krepšius siuvo Mantė Virketytė, Tadas Vagnoris, Lukas Riauka, Greta Girkontaitė, Milda Liaugaudaitė ir Justė Saudargaitė.

 

Idėja dalinasi Rita Brasienė, Plungės rajono Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazijos technologijų mokytoja

 

Autorius Eglė Stratkauskaitė