Priežastys ir patarimai, kodėl vargina mėšlungis
2017-06-15 15:24Pėdų mėšlungis neleidžia mėgautis gyvenimu? Raumenų mėšlungis – tai nevalingi raumenų susitraukimai, kurie neatsipalaiduoja. Mėšlungis gali ištikti bet kuriuose raumenyse, kurie yra sąmoningai kontroliuojami. Dažniausiai vargina galūnių mėšlungis – ypač kojų ir pėdų, neretai blauzdų srityje. Kitos vietos, kur gali surakinti mėšlungis – nugara ir priekinė šlaunų dalis, rankų, plaštakų, pilvo srityje ir krūtinės ląstos raumenys.
Ką dažniausiai kamuoja mėšlungis? Statistika rodo, kad bent kartą gyvenime mėšlungį yra patyrę visi. Mėšlungis gali surakinti bet kada, mankštinantis ar užsiimant kita veikla, ilsintis ar miegant. Kartais menkiausias judesys gali sukelti raumenų mėšlungį (pavyzdžiui, siekiant rankų pirštais žemę, gali surakinti mėšlungis pėdos arką). Kai kurie žmonės gali būti labiau linkę į mėšlungį ir patiria jį kiekvieną kartą, kai užsiima fizine veikla. Raumenų mėšlungis dažnai vargina profesionalius sportininkus, kurie atlieka ištvermei stiprinti skirtus pratimus. Taip pat didesnę mėšlungio riziką turi žmonės, vyresni negu 65-eri metai, sergantys, turintys antsvorio, linkę persistengti dirbdami ir sportuodami arba vartojantys vaistai.
Dažniausios raumenų mėšlungio priežastys: įtemptas raumenų darbas, dehidratacija, druskų ir mineralų (elektrolitų kaip magnis, kalis ir kalcis) praradimas, raumenų patempimas arba trauma, per ilgas buvimas viena poza. Kitas raumenų mėšlungio tipas yra naktiniai arba poilsio metu surakinantys raumenų spazmai, kurie dažniausiai apima blauzdas iki kojų pirštų. Tiksli mėšlungio priežastis lieka neaiški, nors kai kurie tyrėjai mano, jog neadekvatus tempimas ir raumenų nuovargis sukelia mechanizmų, kurie kontroliuoja raumenų susitraukimų, sutrikimus.
Dažniausiai mėšlungis praeina savaime tada, kai raumenys gali būti įtempti. Paprastai jam panaikinti imamasi savipagalbos priemonių. Dažnai gali padėti paprasčiausias atsistojimas ir pavaikščiojimas. Natūraliai norisi pakeisti poza ir pabūti taip, jaučiant tempimą kelias minutes. Švelnus masažas padeda raumenims atsipalaiduoti, taip pat gali padėti šildymas arba mirkymas šilto vandens vonelėse. Jeigu mėšlungis kyla dėl dehidratacijos, rekomenduojama gerti vandens su elektrolitais. Dehidratacijos galima išvengti, geriant daug vandens visą dieną ir sportuojant ar užsiimant kita aktyvia fizine veikla. Be to, po sporto ar aktyvios fizinės veiklos, kur buvo naudojami raumenys, rekomenduojama nepamiršti atlikti kelių tempimo pratimų. Jeigu mėšlungis dažniausiai varginį naktį, reikėtų atlikti tempimo pratimus prieš einant miegoti.
Nors raumenų mėšlungis dažniausiai nieko blogo nereiškia, tačiau kartais gali nurodyti rimtesnius sveikatos negalavimus. Reikėtų apsilankyti pas gydytoją, jei mėšlungis tampa labai stiprus. kartojasi dažnai arba nuolat, nepadeda paprasti patarimai, kaip panaikinti mėšlungį, priežastis nesusijusi su sportu ar traumomis. Gali būti, kad mėšlungis surakina dėl kraujotakos problemų, nervų, metabolizmo, hormonų ar mitybos sutrikimų. Tik labai retai mėšlungis įspėja apie kokią nors ligą, nesant kitų akivaizdžių simptomų. Paprastai tai būna tik vienas iš simptomų, bet ne vienintelis.