Priešistorės paslaptis saugantis šigirų stabas
2014-10-24 11:331890 metais rytiniuose Uralo kalnuose, durpių pelkėse buvo rastas pagoniškas stabas. Manoma, kad tai seniausia pasaulyje medinė skulptūra. Paslaptingas stabas yra du kartus senesnis už Egipto piramides. Iki šių dienų puikiai išsilaikė todėl, kad ilgus amžius gulėjo durpių pelkėse, kurios išsaugojo jį tokį, koks buvo padarytas viduriniame akmens amžiuje (mezolito laikotarpyje prieš maždaug 9500 m. pr. Kr.), tačiau rastas jis buvo tik XIX amžiaus pabaigoje Kirovgrade, Sverdlovsko regione, Uralo kalnuose.
Vadinamasis Šigirų stabas siekia 2,8 m aukštį, nors originalus pirmykščio meno dirbinys buvo net 5,3 metrų aukščio. Tai maždaug kaip vidutinis dviejų aukštų namas. Per XX amžiaus Rusijos politinę sumaištį pagoniška relikvija smarkiai nukentėjo ir sumažėjo maždaug 192 centimetrais. Skulptūra vaizduoja žmogų (dievybę) sukryžiuotomis kojomis, meditacine lotuso poza. Kai kurie tyrėjai mano, kad galbūt senovės Uralo kalnų gyventojai jau tada žinojo apie budistų meditacines praktikas. Statula kadaise stovėjo vertikalia pozicija.
Kaip atrodė originalus šigirų stabas dabar galima pamatyti autentiškuose rusų archeologo Vladimiro Tolmačevo brėžiniuose. Tačiau ženklai ir ornamentai išraižyti ant autentiško stabo istorikams vis dar yra mįslė. Spėjama, kad galbūt tiesios linijos ant meno dirbino reiškia žemę arba horizontą – ribą tarp žemės ir dangaus, vandens ir dangaus, tarp skirtingų pasaulių. Banguotos linijos arba zigzagas esą simbolizavo vandens elementą, gyvatę, driežą arba žymėdavo tam tikrą sieną. Ženklai galėjo reikšti ir visai ką kita. Ko gero, dabar jau nesužinosime, ką galvojo pirmykščiai menininkai, kurie sukūrė statulą su septyniais veidais, iš kurių tik vienas buvo trijų dimensijų. Septyni veidai galbūt galėjo dvasių atvaizdai, kurie apsigyveno žmonių pasaulyje nuo senų laikų. Visi veidai atrodo skirtingi, bet kartu ir kažkaip magiškai susiję. Manoma, kad veidus išraižė senovės menininkai pagal savo atvaizdą, nes jie turi bendrų bruožų šiai Uralo kalnų genčiai: tiesios nosys ir aukšti skruostikauliai.
Pagrindinis, trijų dimensijų veidas su pravira burna šiek tiek primena senovės actekų meno dirbinius, bet taip galbūt yra todėl, kad statulos veidas yra apgadintas (sulaužyta nosis). Skulptūra durpėse taip gerai išsilaikė, kad mokslininkai net galėjo nustatyti, kad ji buvo pagaminta iš 159 metų maumedžio.
Šigirų stabas stūkso nebylus, bet kasdien užduoda naujus, revoliucinius klausimus. Dabar priimta manyti, kad raštą išrado šumerų civilizacija, bet šigirų stabas taip pat turi nuoseklią simbolių sistemą, todėl galima spėti, kad ne tik šumerams priklauso pirmojo alfabeto išradimas. Galbūt kada nors tai bus įrodyta, bet kol kas mokslininkams dar reiškia išsiaiškinti, ką iš tikrųjų reiškė tos linijos, zigzagai, kvadratai, kryžiai ar deimantų formos. Įdomiausia tai, kad visi šie ženklai yra būdingi visoms senovės civilizacijos kažkuriuo jų gyvavimo laikotarpiu. Mokslininkai mano, kad šigirų stabas – tai raktas, kuris padės atskleisti šiuolaikinio žmogaus ir jo istorijos paslaptis.
Įdomu tai, kad egzistuoja teorija, nors ir neįrodyta, kad Baltijos regioną priešistoriniais laikais apgyvendino žmonės, atvykę iš Uralo kalnų. Šią hipotezę ypač sustiprina archeologiniai radiniai Estijos teritorijoje. Uralo kalnuose kadaise klestėjusi Šigirų civilizacija vertėsi medžiokle ir žuvininkyste. Šigirų kultūra taip buvo pavadinta pagal radinius, kurie buvo rasti Šigiro durpyne. Čia buvo rasta iš kaulų padarytų strėlių antgalių, harpūnų, įvairių formų iečių ir akmeninių durklų, primityvių peiliukų. Rusų mokslininkai teigia, kad šigirų civilizacijos žmonės gyveno visiškoje harmonijoje su pasauliu, tikėjo sudėtingu dvasiniu pasauliu. Jų intelektualinė raida buvo toli pažengusi.
Paslaptingą ir baugų šigirų stabą galite pamatyti PASPAUDĘ ČIA