Turėti motyvacijos mankštintis namie neužtenka. Reikia ir mokėti atlikti pratimus taisyklingai. Net paprasti mankštos pratimai, atliekami netaisyklingai, gali sukelti skausmingų traumų. Kartais net atliekant elementarius pratimus metų metus padaroma lemtingų klaidų. Kaip jų išvengti?

 

???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Mankštos pratimai, kurie gali padaryti daugiau žalos nei naudos:

 
  • Bėgimo takelis. Kai oras blogas, bėgimo takelis gali būti geriausia išeitis, kai norisi sportuoti. Kitaip tariant, reikėtų vengti bėgti per greitai, kad tektų laikytis už turėklo. Taip bėgant galima pakenkti nugarai ir laikysenai. Geriau bėgti lėčiau ir trumpiau, bet taisyklingai.
 
  • Pritūpimai. Nemažai žmonių pritūpimus daro netaisyklingai. Iš tikrųjų daug kam net medikai nerekomenduoja daryti pritūpimų, bet tik todėl, kad jie dažnai atliekami netaisyklingai. Atliekant pritūpimus taisyklingai, traumų neturėtų pasitaikyti. Darant pritūpimus nugara turėtų būti tiesi, nereikėtų per daug lenktis į priekį ar atkišti užpakalio.
 
  • Įtūpstai. Darant netaisyklingai įtūpstus, dažnai pasitaiko kelių traumų. Didžiausia klaida – tai sulenkti kelį už kojų pirštų. Abu keliai turėtų būti sulenkti 90 laipsnių kampu, o priekyje esantis blauzdikaulis statmenas žemei. Taip pat reikia stebėti, kad stuburas būtų tiesus. Negalima pasilenkti į priekį, antraip gresia traumos.
 
  • Svorių kilnojimas. Dažnai daroma klaida – per daug pasilenkiama į priekį ir suapvalinama nugara, dėl ko gali grėsti nugaros trauma. Svorius kilnoti reikia taisyklingai. Visų pirma, tai reiškia, kad reikia būti tiesia nugara ir nuleistais pečiais. Kulnai turi remti žemę. Tokia laikysena padės išvengti lenkimosi į priekį, keliant svarmenis, taip pat padės išlaikyti stuburą ir kaklą tiesioje linijoje. Atliekant šį pratimą reikėtų žiūrėti tiesiai priešais save.
 
  • Atsispaudimai. Atliekant šį pratimą netaisyklingai gresia apatinės nugaros dalies ir pečių traumos. Dažnos klaidos yra bloga stuburo padėtis, netaisyklingai padėtos plaštakos, neįdarbinti sėdmenys, sulenkti keliai ir kojos, pastatytos per toli viena nuo kitos.
 
  • Atsilenkimai. Taip pat kaip ir netaisyklingai darant atsispaudimus, taip ir netinkamai darant atsilenkimus, gresia apatinės nugaros dalies ir pečių traumos. Nereikėtų prispausti smakro prie krūtinės, atlošti kaklo, per daug išlenkti ar išgaubti nugaros.
 
  • Rankų lenkimas bicepsams. Netaisyklingai atliekant šį pratimą gresia alkūnių traumos. Todėl, keliant svarmenį, nereikėtų linguoti kūno, krutinti alkūnių ar stengtis svarmenis pakelti virš pečių. Reikia tvirtai stovėti, kad keliant svorius, kūnas nesvyruotų.
 
  • Stacionaraus dviračio minimas. Dviračio sėdynė turėtų būti stovinčio asmens klubų lygyje. Kojos minant dviratį turėtų būti šiek tiek sulenktos. Jei atsistojus kojos visiškai išsitiesia, kad pasiektų pedalą – nėra gerai, nes dviračio sėdynė yra per aukštai. Tai net gali baigtis trauma.
 

Nesvarbu, kokį pratimą darote, svarbiausia, kad mankštindamiesi taisyklingai kvėpuotumėte. Tai yra reikia įkvėpti keliant svorį ir iškvėpti jį nuleidžiant. Kitas svarbus dalykas, darant mankštą, yra savo laikysenos stebėjimas. Nugara turėtų būti tiesi, pečiai nuleisti ir neįtempti. Dar vienas svarbus dalykas – pratimą reikėtų kartoti visada tokiu pačiu greičiu. Nesistengti pratimų atlikimo kartojant greitinti ar lėtinti.