Pradėję įrenginėti naują būstą ar atnaujinti senąjį, ieškome patarimų ir įkvėpimo svajonėms įgyvendinti. Svarbu atskirti grūdus nuo pelų, nes kai kurios madingos tendencijos realybėje nepasiteisina ir nuvilia.

 

Kiekvienam vaikui – po kambarį

 

Specialistai kalba, kad atžalos turi turėti asmeninę erdvę, kurioje galėtų atsiriboti ir veikti, kas patinka. Šis patarimas skatina jaunus tėvus įsigyti didesnius būstus, kad kiekvienas vaikas turėtų po kambarį. Galbūt jie siekia suteikti tai, ko patys neturėjo. Psichologai ramina, jog nieko blogo apgyvendinti tos pačios lyties vaikus viename kambaryje. Brolis ir sesuo irgi gali dalintis viena erdve iki 6–7 metų. Net jei vaikai nesutaria, jie vis tiek turės daug bendros veiklos ir interesų. Be to, visos patirtos emocijos – teigiamos ir neigiamos – vėliau padės užmegzti santykius su kitais žmonėmis. Bendras kambarys neturėtų riboti asmeninės saviraiškos, todėl kiekvienam jo gyventojui reikia įrengti miego zoną, darbo stalą, lentyną mėgstamiausiems žaislams ar knygoms

 

Sprendimas. Skaidykite kambarį ir prie priešingų sienų statykite baldų konstrukcijas, kuriose antrame aukšte įrengta lova, pirmame – spinta ir darbo stalas.

 

Kids,Bedroom,In,Orange,And,Blue,Colors,With,Two,Beds

 

Rajonas – prestižo reikalas

 

Tiems, kuriems svarbus įvaizdis, lemiamą vaidmenį atlieka ne tik būstas, bet ir gyvenamoji vieta. Vieni rajonai vadinami prestižiniais (dėl geografinės vietos, infrastruktūros, gyventojų kontingento), kiti nuvertinami ir aplenkiami ratu (dėl didelio atstumo iki centro, kriminalinės suvestinės, vangios renovacijos). Kai kurie pasirengę mokėti daugiau už autentiškos, senos architektūros būstą senamiestyje, kitiems prie širdies – naujos statybos modernūs namai. Pasak nekilnojamojo turto brokerių, yra asmenų, kurie nori gyventi tik savo vaikystės vietovėse, tačiau dauguma mielai keičia gyvenamąją vietą. Kuo siauresnis pasirinkimų ratas ir uolesnis konservatyvumas, tuo didesnė tikimybė permokėti už įsigyjamą būstą.

 

Sprendimas. Venkite klaidingo įsitikinimo, kad namo eksterjeras turi sutapti su interjeru. Tarpukario laikų butą galite įrengti moderniu, o naujos statybos kotedžą – kaimišku stiliumi.

 

Vonioje reikia lango

 

Šį sprendimą dažniausiai diktuoja ne noras gėrėtis peizažu mirkstant vonioje, o užtikrinti gerą vėdinimą ir išvengti pelėsio drėgnoje, šiltoje patalpoje. Maža to, stiklas tamsinamas arba užtraukiamas tankia ritinine užuolaida, kad iš lauko nesimatytų, kas vyksta viduje. Langas, kurio įrengimas kainuoja nemažus pinigus, iš tiesų nefunkcionuoja. Tiems, kurie dar tik braižo namo eskizus ir kuria išplanavimą, patartina perkelti langą iš vonios į miegamąjį ar svetainę. Drėgnoje patalpoje svarbu įrengti galingą oro ištraukimo sistemą ar ventiliatorių. Norint natūralios šviesos, vonios kambaryje paskutiniame aukšte galima suprojektuoti stoglangį.

 

Sprendimas. Atsisakius lango, interjere rekomenduojama naudoti daugiau šviesių furnitūrų, stiklo ir veidrodžių, chromuotų paviršių, kurie vizualiai praplečia erdvę ir sukuria lengvumo, švaros jausmą.

 

Stylish,Bathroom,Interior,With,Countertop,,Shower,Stall,And,Houseplants.,Design

 

Atviras išplanavimas – madingiausias

 

Skandinaviškas minimalizmas išplatino atvirų erdvių madą. Remiantis naujausiomis tendencijomis, įvairios paskirties patalpos – holas, svetainė, virtuvė, valgomasis, darbo, poilsio kambariai – sujungiami į vieną visumą. Izoliuojami tik vonios kambariai ir miegamieji, t. y. zonos, kurioms reikia privatumo. Ši interjero kryptis pakeitė kursą prasidėjus pandemijai. Kai namuose 24 val. per parą gyvena daugiau kaip du žmonės, sunku suderinti poreikius vienoje bendroje erdvėje. Tuomet dizaineriai prisiminė, kodėl naudinga skaidyti būstą į atskirus kambarius. Kaip spintoje reikia atskirų skyrių skirtingiems drabužiams, taip namuose būtina padalinti erdves. Namai turi būti ne tik išvaizdūs, bet ir funkcionalūs.

 

Sprendimas. Jei nežavi idėja pastatyti tarp atskirų zonų mūrinę sieną, pagelbės stumdomos pertvaros, mobiliosios širmos, lentynų stelažai.

 

Colorful,Kitchen,With,Facilities,And,Wooden,Floor,,Expensive,Furniture,Can

 

Pasyvi ventiliacija – atgyvena

 

Sunku įsivaizduoti namus be modernios kondicionavimo sistemos. Tačiau, kalbant apie ekologiją ir tvarumą, žmonės atsigręžia į archajines technologijas. Kambarius galima išvėdinti atidarius langus ir duris bei sukėlus skersvėjį! Jis per akimirką pakeičia oro mases ir atšviežina patalpas, apsaugo nuo drėgmės kaupimosi ir pelėsio. Vėdinimas atidarant langus susijęs su praktiniais ir dizaino iššūkiais. Svarbu įrengti apsauginius tinklelius, kad į patalpas nepatektų vabzdžių, smulkių graužikų. Verta investuoti į storas, grindis šluojančias užuolaidas, kurios taps fantastiška dekoratyvia detale. Tanki tekstilė sušvelnins vėjo gūsius, tačiau netrukdys oro cirkuliacijai. Dėl šios priežasties venkite statyti prie lango, kurį planuojate laikyti pravirą, miegamojo lovą ar darbo stalą. Tarp sienos ir baldų turėtų būti bent 1,5 m atstumas.

 

Sprendimas. Planuojant pasyvią ventiliaciją, projektuodami namą rinkitės langų rėmus su orlaidėmis. Jas galima laikyti praviras visus metus, nebijant didelių lauko ir vidaus temperatūrų svyravimų.

 

Aukštos lubos – pranašumas

 

Daugelis naujakurių svajoja apie erdvius namus aukštomis lubomis. Jos suteikia didybės ir prabangos jausmą, ypač hole ir svetainėje. Deja, aukštos lubos kelia nemažai rūpesčių. Susitraukia ir taip siauros patalpos, pvz., koridorius. Reikia nestandartinio dydžio durų. Sunku pakabinti ir prižiūrėti šviestuvus bei oro kondicionierių. Didelių patalpų šildymas kainuoja brangiau. Sustiprėja akustika, ypač jei grindys medinės. Interjero specialistai rekomenduoja miegamojo kambariams, ypač esantiems antrame namo aukšte, rinktis standartinio aukščio lubas. Mažesni kambariai yra jaukesni ir sukuria saugumo jausmą. Svarbiausia išlaikyti proporcijas – patalpos aukštis turėtų viršyti siauriausios sienos ilgį. Tuomet neatrodys suspausta iš viršaus.

 

Sprendimas. Lofto tipo patalpas skaidykite į du aukštus ir įrenkite laiptus. Pirmame aukšte išlaikykite standartinį lubų aukštį, antrame – naudokitės tuo, kas liko. Dažniausiai erdvės pakanka miegamojo zonai ir daiktų saugykloms arba darbo vietai.

 

Interior,Of,A,Modern,Apartment,,Comfortable,Living,Room

 

Kuo daugiau kambarių, tuo prabangiau

 

Mitas išliko nuo tų laikų, kai būsto vertė apskaičiuota pagal kambarių skaičių, o ne bendrą plotą. Anuomet net mažas trijų kambarių butukas buvo paklausesnis, palyginti su didesniu dviejų kambarių būstu. Šiandien nekilnojamojo turto vertintojai ir dizaino specialistai siūlo vadovautis kvadratūra bei funkcionalumu. Jei antrame namo aukšte suplanuoti trys kambariai, o vonia ir tualetas yra tik pirmame, rekomenduojama paaukoti vieną patalpą ir perkelti sanitarinį mazgą į viršų. Prie svetainės užtenka palikti vadinamąjį svečių WC. Svarbu tinkamai išnaudoti visas turimas patalpas, kad nestovėtų tuščios. Pavyzdžiui, jei pirmame aukšte suplanuotas darbo kambarys, kuris nereikalingas, geriau sujungti jį su svetaine ir padidinti erdvę.

 

Sprendimas. Prisiminkite, kad neprivalote išlaikyti vienodą namo išplanavimą. Keiskite sienų išsidėstymą, atsižvelgdami į šeimos dydį ir poreikius skirtingais gyvenimo etapais.

 

Mediniai stalviršiai – nehigieniški

 

Tendencijų viršūnėse karaliaujanti žalioji mada skatina naudoti interjere daugiau natūralių žaliavų, tačiau pasitaiko nepatenkintų skeptikų. Pasak vieno mito, virtuvėje reikėtų vengti medinių paviršių, kurie esą sugeria ir sulaiko nešvarumus, nors mūsų močiutės nuo senų senovės naudojo medinius buities rakandus. Žinovai teigia, kad medinis paviršius, nors ir apdirbtas, turi natūralių antibakterinių savybių, todėl užteršus slopina bakterijų dauginimąsi kelias valandas. Nors stalviršiai dėvisi laikui bėgant, jie išlaiko autentiškumą. Panorėjus galima atnaujinti ir prikelti antram gyvenimui. Medienos nedera naudoti drėgnose ir šiltose patalpose, pavyzdžiui, vonioje.

 

Sprendimas. Pastatykite valgomajame natūralios medienos stalą. Valgydami tieskite staltiesę arba naudokite padėkliukus. Niekada ant jo nepjaustykite ir negaminkite maisto.

 

Beautiful,Kitchen,Interior,With,New,Stylish,Furniture

 

Ryškios spalvos sumažina erdves

 

Vyrauja nuomonė, kad ryškios spalvos, panašiai kaip ir tamsios, vizualiai sumažina kambarius. Šis mitas atgraso nuo eksperimentų ir skatina rintis neutralią bei universalią paletę. Prieš dešimtmetį vyravo gelsvi tonai, pastaraisiais metais dominuoja pilka. O balta niekada neišeina iš mados. Dizaineriai sako, kad sultingos spalvos turi daug pranašumų – jos sulieja kampus, todėl patalpos atrodo didesnės. Šis efektas būdingas ir luboms. Vienoda spalva dažant visas plokštumas, sukuriama netradicinė, bet raminanti, saugų kokoną primenanti atmosfera. Sunku atskirti, kur baigiasi lubos ir prasideda sienos, todėl padidėja aukščio suvokimas. Vienspalviam interjerui labiausiai tinka vidutinio intensyvumo atspalviai, artimi gamtinei paletei.

 

Sprendimas.  Akcentuokite tik vieną kambario sieną. Išskirkite ją ne tik ryškia spalva, bet ir netradicine architektūrine faktūra.

 

Rankdarbiai – močiutės palikimas

 

Pagal naujausias tendencijas, namus reikėtų įrengti eklektiškai, derinant įvairius laikmečius ir stilius. Savo vietą moderniame interjere gali rasti šeimos palikimas – senovinės skrynios, ąsočiai, krėslai, kalvystės dirbiniai, rankų darbo tekstilė. Nors šie puošybos elementai suteikia aplinkai etninį prieskonį, galima šiuolaikiškai transformuoti. Menininkai siūlo dažyti senas drobines paklodes batikos technika, nertas užuolaidas kabinti ne virtuvėje, o vonioje, linines peltakiuotas staltieses naudoti vietoj lovatiesių, servetėles iškrakmolyti ir įrėminti po stiklu. Netradicinis apipavidalinimas panaikina išankstines asociacijas ir sustiprina meninį efektą.

 

Sprendimas. Naudokite makramė pynimo ir kitus liaudiško stiliaus aksesuarus iš natūralių žaliavų patalpose, kur šeima praleidžia daugiausia laiko. Tinka dekoruoti koridorių, laiptinę, verandą.

 

Autorius Jurgita Ramanauskienė