Pirmieji mažylio daiktai
2022-03-09 08:21Susiruošti visus kūdikio atėjimui reikalingus daiktus – didelis iššūkis, ypač laukiantis pirmagimio. Svarbu nepamiršti, kad bet kada kažko pritrūkus galima nusipirkti, todėl namų nereikėtų paversti sandėliuku. Būtina apmąstyti reikalingiausius daiktus ir pradžioje įsigyti tik juos.
Miegui
Gyvenimo pradžioje pagrindinis vaikelio baldas yra lova. Įsigyti galima pačių įvairiausių, tačiau svarbu kreipti dėmesį į funkcionalumą. Patogu, kai vienas lovytės šonas nusiima, kad būtų galima sandariai prisistumti prie tėvų lovos – mažyliui bus pakankamai vietos ir bet kada prireikus taps lengvai pasiekiamas. Patartina rinktis lovytę su ratukais ir keliais stalčiais daiktams laikyti. Dar vienas svarbus reikalavimas – reguliuojamas lovos kraštų aukštis. Tuomet jos užteks ne vieniems metams. Čiužinuką būtina rinktis kokybišką, iš natūralių medžiagų, pavyzdžiui, kokosų drožlių arba grikių lukštų.
Svarbu turėti keletą patalynės komplektų. Ant čiužinuko būtina patiesti neperšlampamą klijuotę. Įsigyti du užklotus – lengvą ir šiltą. Pagalvėlė iki metukų kūdikiui nebūtina, nebent labai plonytė arba speciali minkšta, pasagos formos – užtikrina taisyklingą mažylio padėtį, neleidžia atsiversti ant nugaros miegant. Lovos šonus iš vidinės pusės vertėtų apsaugoti specialiais paminkštinimais (būna pirkti su lovyte arba patalyne), kad atžala judėdama nesusižeistų.
Svarbu. Kūdikio patalynė Patalai turi būti tik iš natūralių medžiagų, kad nedirgintų jautrios odelės, nesukeltų alerginės slogos ir kitų negalavimų. Geriau mažiau ryškūs ir spalvingi, bet saugūs.
Maistui
Paprastai pirmus keletą mėnesių kūdikiui nepririekia specialių daiktų, kad būtų sotus ir laimingas – tinkamos temperatūros maistą mama visuomet turi su savimi. Tačiau ir tuomet reikia papildomo „inventoriaus“. Visų pirma švelnaus audinio marliukų – naudojami kūdikiui atpilant maisto perteklių. Žindyvei praverčia po ranka turėti specialų kremą speneliams, taip pat antspenius, jeigu dar tinkamai negebantis mažylis skaudžiai sužeistų, o kartais žindančios mamos pagalbininkas – pientraukis. Patogi maitinimui pritaikyta liemenėlė, vienkartiniai įdėklai ir didesnė skraistė prisidengti maitinanti – taip pat naudingi.
Ne visos mamos gali ir nori žindyti, todėl joms gali prireikti kelių papildomų daiktų. Visų pirma bent dviejų buteliukų. Rinktis patikimų gamintojų – juos saugiai galima plauti. Dėl konkretaus mišinuko verta pasikonsultuoti su šeimos gydytoju, kad padėtų išsirinkti tinkamiausią. Nepirkti iškart labai daug, nes mažyliui gali netikti, pavyzdžiui, išberti. Tuomet teks ieškoti kito. Šiais laikais ne retai įsigijimas mišinuko ruošimo aparatas, kuris padeda sutaupyti kelias minutes miego.
Svarbu. Jeigu žindyti sekasi sunkiau, visuomet galima pasikonsultuoti su žindymo specialistėmis, vertingos informacijos rasti specializuotuose puslapiuose. Nepamirškime, kad žindomas mamos pienu ar maitinamas mišinuku, kūdikis taip pat šauniai auga ir vystosi.
Maudynėms
Pirmą dieną grįžus iš gimdymo namų, kūdikį būtina išmaudyti. Tai patogiausia atlikti vaikiškoje nedidelėje vonelėje, tačiau galima iškart pratinti ir prie maudynių didelėje vonioje. Prieš maudant ją reikia kruopščiai išplauti, nevalia naudoti agresyvių šveitiklių. Pakaks sodos, keletą sykių atidžiai perskalauti tekančiu vandeniu, o galiausiai – virintu.
Pirmosios maudynėms kūdikiui nebūtinos prausimosi priemonės, vėliau naudoti skirtas specialiai jam. Maudant didelėje vonioje, reikalingas nuožulnus lovelis, gali būti specialiai mažyliams pritaikyta didelė minkšta kempinė, ant kurios neslydinėtų. Vandens temperatūraią būtina pamatuoti būtinas termometras. Išmaudžius naujagimiui susupti geriausi tiks prireiks rankšluosčio su gobtuvu, kad neperšaltų galvytės, kol kruopščiai nušluostysime kūnelį ir aprengsime. Po maudynių odelės klostes galima pabarstyti specialia pudra arba natūraliomis priemonėmis, pavyzdžiui, pataisų milteliais. Jeigu reikia, naudoti kremą kūneliui.
Kūdikio vonios spintelėje turėtų būti ir mažos žirklės apvaliais galais, švelnus šepetys, vatos, specialių jos pagaliukų nosytei ir ausytėms valyti, drėgnų servetėlių.
Svarbu. Pirmais mėnesiais gana dažnai ant atžalos galvytės susiformuoja pleiskanų luobelė. Ją pašalinti galima po maudynių švelniu šepetėliu užtepus specialaus aliejuko ir sukamaisiais judesiai pamasažavus. Palikti keliolikai minučių, kol luobelė suminkštės, ir šepetėliu nušukuoti.
Apsirengti
Kūdikis labai greitai išauga drabužėlius, todėl neverta prisipirkti labai daug, nes daugelio net nespėsite apvilkti. Pirmus mėnesius užtenka 3–4 pamainų drabužėlių komplektų (smėlinukų ilgomis arba trumpomis rankovėmis ir šliaužtinukų). Dar reikia dviejų šiltesnių megztukų arba bluzonų, kelių porų kojinių, dviejų kepurių su išvirkščiomis siūlėmis, jei mažylis gimsta šaltuoju metų laiku taip pat prireiks vienos šiltos kepurės – į lauką, pirštinių laukui, kombinezono, maža to mažyliui šilumos suteiks, bet neleis perkaisti merino vilnos drabužiai kūdikiams. 56–62 cm dydžio rūbelių užtenka maždaug pirmus tris mėnesius. Būsimos mamytės gali įsigyti ir iš anksto paruoštus rinkinius, kuriuose ras visus būtinus drabužėlius kūdikiui tik gimus (kūdikio kraitelė). Prireikus galima nusipirkti daugiau arba įvairesnių, taip pat nemažai jų padovanoja artimieji.
Kūdikių drabužėliai turi būti iš natūralių medžiagų, skalbiami ekologiškais milteliais, atskirai nuo kitų šeimos narių. Jeigu koks nors rūbelis dirgina odelę, daugiau nerengti. Prieš pirmą naudojimą būtinai išskalbti nuo kenksmingų organizmų. Jų galėjo atsirasti, kol drabužiai atkeliavo iki namų.
Svarbu. Pagrindinis vaiko darbužis – sauskelnės. Tačiau nereikėtų įsigyti itin daug, nes ne visos tinka jautriai odeliai. Verta pasiieškoti ekologiškų, galbūt daugkartinių.
Pasivaikščioti
Sakoma, šiais laikais išsirinkti vežimėlį sudėtingiau negu automobilį. Iš tiesų asortimentas labai platus, o kainos svyruoja nuo kelių šimtų iki tūkstančių eurų. Svarbiausia, kad vežimėlio pakaktų ne keliems mėnesiams, o porai metų. Turi būti erdvus, kad kūdikis galėtų patogiai miegoti ilgai vaikščiojant. Jeigu ketinate važinėti ne tik lygiu grindiniu, bet, pavyzdžiui, ir miško takeliais, reikėtų didesnių, gerai amortizuojančių ratų, kad kelionė nebūtų sunki nei vežime esančiam, nei jį stumiančiam. Būtina įvertinti vežimėlio svorį, ypač jei reikės ne tik įsikelti į mašiną, bet ir užnešti į trečią arba penktą aukštą. Vežimėlyje turėtų būti diržai ir kitos saugumą užtikrinančios priemonės.
Iš ligoninės naujagimį galima parsivežti ir vėliau vežioti automobiliu tik specialioje kėdutėje. Jos skirstomos pagal vaiko svorį. Gali būti su specialiai tvirtinamu vežimo rėmu bei ratukais, kad neperdedant kūdikio iš vienos vietos į kitą, būtų galima pasiimti į parduotuvę, polikliniką ar kt.
Svarbu. Vasarą pravers tinklelis nuo uodų ir saulės spindulius sulaikantis uždangalas. Patogu turėti keletą skirtingų nešynių – jaukiai priglaus kūdikių prie suaugusiojo kūno ir leis patogiai vaikščioti tiek po namus, tiek lauke.
Žaisti
Pirmais gyvenimo mėnesiais žaisliukai nebūtini, kol dar kūdikis negali jų tvirtai sučiupti, pakelti, barškinti. Tačiau tai nereiškia, kad vaikui lavinti, nuraminti ir linksminti nėra ko pasiūlyti. Puikus sumanymas – virš lovytės pakabinti besisukantį ryškų žaisliuką. Juo susidomėjęs kūdikis bus stimuliuojamas spalvomis. Ramią melodiją grojanti muzikinė karuselės žaisliukas gali prišaukti saldžius sapnus, o pirmą barškutį pradžioje gali palaikyti ir mama arba kitas artimasis.
Vėliau galima įsigyti lavinamąjį kilimėlį. Ant jo paguldytas ūgtelėjęs mažylis galės rankytėmis čiupinėti skirtingų tekstūrų, įvairius garsus skleidžiančius žaisliukus. Minkštas knygutes su gyvūnų garsais, kaladėles ir kt. Svarbu, kad visi žaislai būtų saugūs ir tiktų pagal amžių.
Svarbu. Perkant žaislus, rekomenduojama kreipti dėmesį, iš ko pagaminti, įsitikinti, kad sudėtyje nėra toksinių medžiagų. Verčiau nesisiųsti iš tolimų kraštų, nes žaislų saugumui gali būti taikomi ne tokie griežti reikalavimai, kaip, pavyzdžiui, Europos Sąjungoje.
Sunegalavus
Namų vaistinėlėje reikia turėti 70 % spirito bambai valyti, kol šašas nukris. Kalio permanganato kristalai pagelbės nuo iššutimų (naudojami vonelėms). Būtinos priemonės nuo karščiavimo: žvakutės, sirupai ir pan. Visai mažiems kūdikiams naudojamos žvakutės, nes greičiau suveikia, be to, nedirgina jautraus virškinamojo trakto. Reikalingas termometras. Galime įsigyti išmanųjį – jį pakanka nukreipti į mažylio kaktą.
Nepamaišys vandenilio peroksidas. Vaistinėlėje taip pat turi būti vatos ir sterilaus tvarsčio. Reikalingi medikamentai nuo pilvo pūtimo. Kasdien vartojami geriamieji vitamino D lašiukai. Susirgus pompelė nosiai valyti.
- JAV statistikos duomenimis, vidutiniškai kūdikio išlaidos pirmais gyvenimo metais siekia 1500 JAV dolerių.
- Vėliau kasmet mažyliui išleidžiama 12–14 000 JAV dolerių.
- Per pirmus 2 m. vaikas sunaudoja apie 5000 sauskelnių, kurios vėliau suyra tik per 500 metų.
- Vienos sauskelnės vidutiniškai kainuoja 0,30 eur, iki kol mažylis pradeda naudotis naktipuodžiu, tėvai išleidžia apie 1500 eur.
- Kauno miesto bei rajono (ir kai kurių kitų miestų bei rajonų) savivaldybės naujagimiams skiria kraitelius. Juose gausu naudingų daiktų (nuo čiužinuko iki čiulptuko).
- Dėl kraitelio reikia kreiptis į savivaldybės administraciją pagal deklaruotą gyvenamąją vietą.