Perdegimo sindromas: kas tai yra ir kaip sau padėti?
2022-10-04 09:20Dar visai neseniai dauguma mokslininkų, o iš tikrųjų gydytojų, negalėjo vieningai atsakyti, kas tai yra emocinis perdegimas. Ar tai liga, reiškinys, sindromas? Šis terminas gali turėti daug sinonimų: emocinis išsekimas, profesinis perdegimas, nuovargio sindromas, vadovo sindromas, apsinuodijimas darbu ir pan. Tačiau šios ligos prasmė yra viena: tai emocinio, fizinio ir psichinio išsekimo būsena, atsirandanti dėl lėtinio streso darbo vietoje, kuri nebuvo sėkmingai valdoma. Deja, tai daugeliui žmonių pažįstama sąlyga.
Paplitęs sutrikimas
Yra profesijų, kuriose perdegimo sindromas pasitaiko dažniausiai – sindromas vienu ar kitu metu ištinka nuo 30 iki 90 % darbuotojų. Tai tokios profesijos kaip gydytojai, mokytojai, psichologai, socialiniai darbuotojai, gelbėtojai, teisėsaugos pareigūnai – tai yra dirbantys su žmonėmis.
Būdingi simptomai
Perdegimo sindromas – tai būklė, kai sunku susikaupti, trūksta energijos, atsiranda nemiga, nepakankami rezultatai darbe, suirzę klientai, kolegos, šalia esantys žmonės, skauda galvą, sutrinka valgymo elgsena (persivalgymas arba, atvirkščiai, apetito sumažėjimas), atsiranda naujų sveikatos problemų. Visi šie simptomai gali trikdyti žmogų ilgą laiką, todėl į juos nebekreipiama dėmesio. Tačiau ignoruojamas arba nediagnozuotas perdegimo sindromas atlieka svarbų vaidmenį mažinant gyvenimo kokybę. Tai gali dar labiau išprovokuoti piktnaudžiavimą alkoholiu, širdies ligas, aukštą kraujospūdį, didėjantį dirglumą, cukrinį diabetą ir apskritai bendrą polinkį į ligas.
Atpažink save
Daugeliu atvejų perdegimo priežastys yra darbe. Rizikoje yra pervargę žmonės, kurių darbas yra nevertinamas. Tai gali būti biuro darbuotoja, kuri neatostogauja du metus, arba mama, auginanti tris vaikus, atliekanti namų ruošos darbus ir prižiūrinti pagyvenusį tėtį. Atpažinsite save, jei:
- per daug dirbate, nerandate laiko atsipalaiduoti ir pabendrauti su draugais;
- turite per daug atsakomybės ir nesulaukiate pagalbos iš kitų;
- nepakankamai miegate;
- esate perfekcionistas;
- žvelgiate į pasaulį ir aplinkinius pesimistiškai;
- jaučiate, kad turite viską kontroliuoti, nenorite dalytis užduotimis su kitais;
- jūsų imuninė sistema nusilpusi ir dažnai sergate, skauda galvą ir raumenis;
- jūsų apetitas pasikeitė, o miegas sutriko.
Perdegimo atsiradimo priežastys
Lemtingos perdegimo priežastys: didelis darbo krūvis, darbo monotonija, konfliktai su kolegomis profesinėje aplinkoje, menkas kolegų palaikymas, destruktyvi atmosfera darbo vietoje, nepakankamas apmokėjimas už atliktą darbą, griežtas laiko reguliavimas, investicijos į asmeninius išteklius, kurių trūksta, pripažinimo trūkumas ir pernelyg didelius lūkesčius turintys vadovai.
Kaip padėti sau?
Išsekimo (perdegimo) įveikimo būdai gali būti skirtingi, ir ne visada su tuo pavyksta susidoroti savarankiškai. Pagrindiniai ir labiausiai prieinami būdai yra tokie: stenkitės daugiau bendrauti su pozityviais žmonėmis, su tais, kurie džiaugiasi gyvenimu; laikytis dienos režimo; palaikyti gerą fizinę formą; ryte daryti visus sunkiausius ir nemaloniausius dalykus; bendrauti su augintiniais, glostyti šunį, katę; išnaudoti pertraukas, kad pailsėtumėte ir atsipalaiduotumėte; bendrauti ir daugiau laiko praleisti su šeima ir draugais; atpalaiduojantis dušas ar vonia. Turime prisiminti apie įvairias psichoterapijos rūšis, jei reikia, būtinai kreiptis į specialistą.