Kasmet tam tikru metu paukščiai ima elgtis ir net atrodo kiek kitaip nei įprastai. Prasideda poravimosi sezonas! Kaip ir kiti gyvūnai, paukšteliai turi natūralų reprodukcijos ciklą, užtikrinantį rūšies išlikimą. Nesvarbu, gyvena laisvėje ar yra tapę mūsų augintiniais, ši gamtos taisyklė palytėja visus. Kaip tinkamai pasirūpinti sparnuotais bičiuliais šiuo jautriu periodu?

 

Kada prasideda?Pair,Lovebirds

 

Dauguma laukinių paukščių poruojasi pavasarį ir vasarą, kai šilta, yra daug šviesos bei maisto šaltinių. Kalbant apie paukštelius augintinius, viskas kiek kitaip. Palankias gyvenimo sąlygas jie turi ištisus metus, todėl poruotis taip pat gali bet kada. Visgi dauguma paklūsta natūraliam gamtos ritmui ir potraukį pratęsti giminę pajunta šiltymečiu. Žinoma, norint sužinoti tikslesnį poravimosi sezoną reikėtų pasidomėti konkrečios rūšies bei veislės specifikacijomis.

 

Kylantys iššūkiai

 

Poravimasis – ne smagus pasiskraidymas parke. Tiek paukšteliams, tiek jų šeimininkams jis sukelia daug streso ir atima daugybę jėgų. Didžiausi iššūkiai:

 

Tinkamo partnerio paieškos. Jeigu užsiimate paukštelių veisimu, viena svarbiausių užduočių – rasti tinkamą partnerį. Jis turi būti sveikas, atitinkantis visus veislės bruožus, tinkamo amžiaus – tik tuomet galima tikėtis sėkmingos sveikos paukštelių vados. Ne mažiau svarbu, kad paukšteliai vienas kitam nebūtų giminingi, antraip palikuonys turės apsigimimų, genetinių ligų. Svarbu prisiminti, kad paukščių, kaip ir kitų gyvūnų, veisimu negali užsiimti bet kas. Tam, kad tai būtų teisėta, veislyną privaloma įregistruoti Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje (VMVT), atitikti visus keliamus reikalavimus, turėti reikiamus paukštelių kilmės ir kitus dokumentus.

 

Hormonų pokyčiai. Poravimosi sezonu paukščiai patiria hormoninius svyravimus, kurie paveikia apetitą, energijos lygį, elgseną bei nuotaiką. Sparnuočiai gali tapti aktyvesni, triukšmingesni, agresyvesni arba kaip tik meilesni, labiau ginti savo teritoriją. Nesant tinkamo partnerio poruotis gali tapti depresyvūs, rodyti frustracijos požymius.

 

Lizdo sukimas. Paukščiams reikia saugios vietos dėti ir perėti kiaušinius. Todėl ima sukti lizdą. Nelaisvėje tai tampa sudėtinga ir daug įtampos keliančia užduotimi, nes nėra tinkamos saugios vietos bei lizdui reikiamų žaliavų. Todėl tai pastebėję šeimininkai turėtų sparnuočius aprūpinti saugiomis medžiagomis, tinkamomis lizdui sukti: šakelėmis, šienu, natūralia medvilne ir kita panašia žaliava. Taip pat turėtų pasirūpinti uždanga, kur paukšteliai galėtų pasislėpti ir jaustis saugūs (tam puikiai tinka medinė dėžė). Gali prireikti ir didesnio narvo, jeigu esamas kompaktiškas. Jei paukštelius tenka perkelti į naują, tai daryti atsargiai, pratinti pamažu, kuo mažiau keičiant įprastą aplinką, kad nebūtų sukelta papildomo streso. Narvas turėtų stovėti ramioje vietoje, kurioje sparnuočiai jaustųsi maksimaliai komfortabiliai.

 

Perėjimas. Kol išsiris jaunikliai, padėti kiaušiniai turi likti ne tik saugūs, bet ir išlaikyti pastovią šiltą temperatūrą. Atsižvelgiant į rūšį bei veislę, tai gali trukti 10–30 dienų. Visą šį laiką paukščiams tenka kantriai perėti. Net išsiritusiais mažyliais rūpinasi bei lesina, kol sutvirtėja tiek, kad galėtų išlikti savarankiškai. Tai gali trukti savaites, net mėnesius. Iš sparnuotuojų tėvelių tai pareikalauja daug energijos, todėl šiuo laikotarpiu juos būtina aprūpinti kokybišku pašaru ir didesniu jo kiekiu, nepamiršti ir šviežio vandens atsargų. Beje, paukšteliams gali reikėti kitokio nei įprasta lesalo, pavyzdžiui, minkštesnio, daugiau šviežių vaisių ir daržovių. Kartais prireikia ir specialių papildų, bet juos verčiau duoti tik pasitarus su veterinarijos gydytoju.

 

Jeigu dauginimasis nepageidaujamas

 

Dauguma žmonių augina paukštelius neketindami jų veisti. Tokiu atveju viename narve neauginami priešingų lyčių atstovai. Laukinėje gamtoje patelė be patinėlio nededa kiaušinių, tačiau nelaisvėje ši auksinė taisyklė gali būti pažeista. Kai kurios papūgų rūšys nelaisvėje deda neapvaisintus kiaušinius net nesiporavusios. Tai alina jų organizmą, mat kiaušinio dėjimas paukščiams sukelia stresą, reikalauja papildomos fizinės energijos. Visa tai gali lemti osteoporozę, net gyvybei pavojingas ligas. Ką gali padaryti šeimininkai, siekdami nutraukti neapvaisintų kiaušinių dėjimą?

 

Dirbtinis dienos trumpinimas. Tam, kad paukščiai dėtų kiaušinius, jiems reikalinga ilga diena ir daug natūralios šviesos. Todėl, norint sustabdyti neapvaisintų kiaušinių dėjimą, naminius sparnuočius rekomenduojama migdyti 17–18 val. Tiesiog pritemdyti patalpą, kurioje yra narvas, arba šį saugiai pridengti, kad dirbtinai sutrumpėtų diena. Būtina ne tik tamsa, bet ir tyla. Taip paukščių organizmas neišskirs poravimąsi skatinančių hormonų.

 

Tamsių užkaborių vengimas narve. Nelaisvėje gyvenantys paukščiai, ypač papūgos, nesistengia sukti lizdo, kiaušinius deda tiesiog tamsiausioje vietoje, natūraliai esančiame užkaboryje. Todėl reikėtų pasirūpinti, kad narve nebūtų tokių vietų. Jeigu sparnuočius draugus išleidžiate laisvai skraidyti po namus, būtina atidžiai stebėti, ką tuo metu veikia. Kai kurie neturėdami tinkamos vietos dėti kiaušinių narve, jos ieško įvairiuose namų kampeliuose.

 

Atskyrimas nuo kitų paukščių. Ne tik nuo patinų, bet ir patelių, netgi kitos rūšies sparnuočių. Kai kuriems paukščiams pakanka kito sparnuočio šalia, kad jų organizme įsisiautėtų už poravimąsi atsakingi hormonai, skatinantys dėti neapvaisintus kiaušinius. Esant šiai problemai, geriau, kad šalia nebūtų jokių kitų paukščių. Bent jau poravimosi sezonu.

 

Poravimosi veiksmų ignoravimas. Kai kurie sparnuočiai, neturėdami partnerio poravimuisi, būdingus veiksmus ima demonstruoti su žmonėmis. Tai gali būti meilikavimasis trinantis, uodegos kilnojimas, maisto regurgitavimas ir kt. Pastebėjus poravimuisi būdingus veiksmus derėtų sparnuotąjį bičiulį tuoj pat grąžinti į narvą ir kurį laiką su juo nebendrauti. Taip pat neglostyti paukštelio nugaros bei pauodegio, nes tokie veiksmai jį seksualiai stimuliuoja. Beje, kai kurie vieni narve gyvenantys sparnuočiai poravimosi veiksmus atlieka su jiems padėtu aplinkos objektu – puodeliu, veidrodžiu, žaislu ar kt. Tai pastebėjus, meilės objektą iš narvo pašalinti.

 

Narvo atnaujinimas. Paukščiai linkę dėti kiaušinius jiems puikiai pažįstamoje aplinkoje. Todėl norint sutrikdyti šį procesą patartina reguliariai keisti narvo vietą, kaip nors jį atnaujinti, pertvarkyti jo vidų. Žinoma, ne per dažnai, nes tai gali kelti sparnuočiui stresą.

 

Kiaušinių palikimas. Jeigu paukštelis padėjo kiaušinių, neskubėkite jų išimti. Kartais tai lengviausias būdas nutraukti įsisukusį kiaušinių dėjimo ciklą. Kiaušinius derėtų palikti 21 dieną arba iki tol, kol paukštis praras jais susidomėjimą ir nebandys perėti.

 

Specialisto pagalba. Jei aptarti metodai buvo neveiksmingi, derėtų konsultuotis su veterinarijos gydytoju. Kartais paukščiams prireikia specialių hormoninių injekcijų, kad nustotų dėti neapvaisintus kiaušinius, alinančius jų organizmą.

 

Autorius Jūratė Survilė