Lietuviai myli gyvūnus. Tai atskleidžia statistika, rodanti, kad daugiau nei pusė tautiečių namuose laiko bent vieną augintinį. Iš viso Lietuvoje registruota per 193 tūkst. gyvūnų. Daugiausia tai katės ir šunys, tačiau pasitaiko ir gerokai egzotiškesnių rūšių. Psichologai pastebi, kad vyrai ir moterys renkasi skirtingus mažuosius draugus ir net turi keletą teorijų, kodėl taip yra.

 

MoterysHappy,Loving,Family.,Portrait,Of,Beautiful,Spouses,Patting,Dog,Sitting

 
  •  Stereotipiškai manoma, kad būtent moterys laiką mieliau leidžia kačių kompanijoje. Ir iš dalies tai tiesa. Katės naminėmis tapo prieš daugiau nei 10 tūkst. metų ir, nors tebėra geros medžiotojos, vis dėlto daug mieliau leidžia laiką šiltoje virtuvėje, kuri jau nuo seno yra moters valdos. Istoriškai moterys daugiau laiko praleisdavo namuose, tad užmezgė glaudesnį ryšį su būstą nuo kenkėjų saugančiomis katėmis nei medžiodavę ir laukuose dirbdavę vyrai. Taip pat istorikai tikina, kad katės pačios atėjo į žmonių namus, pačios parodė, kuo gali būti naudingos ir nereikalavo papildomo rūpesčio. Tai itin patiko švelniosios lyties atstovėms.
  •  Visgi tai tik viena iš teorijų, kuriomis bandoma paaiškinti, kodėl moterys ir katės taip puikiai sutaria. Šiuolaikiniai psichologai mano, kad kačių elgesys daug labiau atitinka moterišką požiūrį į gyvenimą ir santykius. Katė – prieraišus ir meilus gyvūnas. Naminės katės, jaučiančios saugumą, mėgsta glaustytis ir rodyti dėmesį bei meilumą. Taip pat su katėmis atlikti tyrimai rodo, kad šios pūkuotos draugės puikiai geba atpažinti šeimininkių emocijas ir net jas atliepti. Pyktį pajutusi katė bėga slėptis, o šeimininkei liūdint tyliai susirango ant kelių ir savo šiluma bei murkimu mėgina paguosti.
  •  Kitas moterims patrauklus naminių kačių bruožas yra estetika. Katės labai elegantiški, sykiu mieli ir nedideli gyvūnėliai. Kasmet vien JAV surengiami keli šimtai (ne)veislinių kačių parodų, kuriose varžosi pačios gražiausios katės pasaulyje. Nugalėtojos ne tik pasipuošia apie pergalę bylojančiais kaspinais, bet ir gauna piniginių prizų ar net gali sudaryti sutartis su gyvūnų ėdalą, žaislus ar kitas priežiūros priemones gaminančiomis kompanijomis. Už kačių grožį mokami didžiuliai pinigai. Viena didžiausių kada nors sudarytų reklaminių sutarčių siekė net 8 mln. JAV dolerių. Pilko atspalvio Amerikos trumpaplaukė ir jos šeimininkė tokią sumą gavo už seriją reklaminių filmukų bei daugybę nuotraukų, kurios su prabangiu kačių ėdalo gamintojų logotipu tiesiog užkariavo internetą.
  •  Tačiau tikrai nėra taip, kad moterys mėgsta tik kates. Tiesa, statistiškai švelniosios lyties atstovės iš tiesų namuose dažniau renkasi laikyti būtent šias keturkojes mažąsias drauges, tačiau skirtumai nėra itin drastiški. Maždaug 45 % moterų, Didžiosios Britanijos gyvūnų apsaugos draugijos duomenimis, renkasi kates, 38 % – nedidelių veislių šunis, o likusioms draugiją palaiko žiurkėnai, papūgėlės, jūrų kiaulytės ar kiti gyvūnai. Tarp moterų mažiausiai populiarūs ropliai. Taip pat dailiosios lyties atstovės rečiau susižavi akvariumų gyventojomis – žuvelėmis. Augintinius, kurių nereikia vedžioti lauke, dažniau renkasi vienišos miestuose gyvenančios moterys, nes joms vakarais ar anksti ryte išvesti šunį pasivaikščioti tiesiog gali būti nesaugu.
 

Vyrai

 
  •  Sakoma, kad šuo – geriausias žmogaus draugas. Galima neabejoti, kad būtent vyrai sugalvojo šitą frazę. Tyrimų duomenimis, kurie publikuoti 2015 m. mokslo žurnale „Current Biology“, naminiai šunys prijaukinti paskutiniojo ledynmečio epochoje prieš 27– 40 tūkst. m. Dabartinių naminių šunų protėviai tapo puikiais pagalbininkais medžioklėje, lengvai pasidavė dresūrai. Paprasčiau tariant, vyrai pamatė, kuo kasdieniame gyvenime naudingas keturkojis kompanionas ir susižavėjo jo gebėjimais vykdyti komandas. Taip pat svarbu tai, kad prijaukinti šunys buvo labai ištvermingi ir galėdavo leisti laiką lauke net itin atšiauriomis sąlygomis.
  •  Vyrų ir šunų draugystė tokia sėkminga ir dėl dar vienos priežasties. Šuo ir stipriosios lyties atstovas labiausiai emociškai suartėja fizinių užsiėmimų metu – per prakaitą ir judesį – bėgiojant, medžiojant ar žaidžiant. Be to, psichologai mano, kad itin ryškiai demonstruojamas šuns lojalumas šeimininkui geriau atitinka vyriškus psichologinius poreikius. Šuniškos emocijos yra gerokai mažiau subtilios nei kačių, tad vyrams daug lengviau perprasti augintinio savijautą bei nuotaikas. Juk šunį pakanka pakviesti vardu, ir jis su džiaugsmu atbėgs pas šeimininką. O štai katėms toks elgesys visiškai nebūdingas. Tai viena pagrindinių priežasčių, kodėl vieniši vyrai namuose mieliau priglaudžia būtent šunis.
  •  Šunys, skirtingai nei katės, pasižymi plačia įvairove ir dideliais išvaizdos skirtumais. Tai itin imponuoja vyriškajai pasaulio daliai. Mat šuo gali būti mažutis mielas padarėlis švelniu kailiu, tačiau kitos rūšies gyvūnas gali pasižymėti priešingomis savybėmis. Įvairios šunų sporto rūšys leidžia jiems parodyti įgimtus sugebėjimus, o kai kurios veislės iki šiol atlieka tradicines funkcijas – saugo avių ir galvijų bandas, taip pat naudojami narkotikų ar sprogmenų paieškai. Šunų veisimas ir dresiravimas – pelningas verslas, kuriuo, beje, dažniau užsiima būtent vyrai. Brangiausiu šunimi pasaulyje ilgai laikytas raudonasis Tibeto mastifas, kuris, kaip skelbta, įsigytas kone už 2 mln. JAV dolerių.
  •  Tačiau netgi sumokėjus milžinišką sumą nebūtinai pavyks rasti tinkamo charakterio keturkojį draugą. Anot vieno JAV atlikto tyrimo, geriausiu draugu gali tapti net nebūtinai konkrečios veislės šuo. Kompanijos „Illicit Encounters“ atstovai teigė, kad tikrąjį vyro charakterį ir net požiūrį į santuokinę ištikimybę galima nuspėti būtent pagal augintinį. 20 % vyrų, kurie po vestuvių mėgavosi kitų moterų kompanija, laikė įvairius egzotiškus roplius. Labiausiai ištikimi paukščių šeimininkai. Akvariumų laikytojai, pasak apklausos rengėjų, reikalauja daug dėmesio ir nevengia pasukti į kairę. Pastoviausiais ir ištikimiausiais tituluoti vėžlių šeimininkai.
 

Įdomu:

 
  •  „Pasakyk, kas tavo draugas, ir aš pasakysiu, kas tu“. Šis posakis puikiai tinka apibūdinti žmogaus ir gyvūno ryšį. Manoma, kad šunų savininkai iš prigimties ištikimi ir kantrūs beveik tiek pat, kiek ir jų augintiniai.
  •  Kačių mylėtojai yra nepriklausomi, mėgsta laiką leisti namuose. Vengia didelių triukšmingų kompanijų, dažniau renkasi turėti kelis gerus ir artimus draugus, o ne platų pažįstamų ratą.
  •  Žuvytes renkasi mėgstantys tvarką ir švarą.
  •  Gyvates ir driežus augina ekstravagantiški žmonės. Azijoje, beje, ropliai, namuose laikomi kaip turto simbolis. Tad kartais tokius gyvūnus renkasi verslininkai.
  •  Paukščių šeimininkai kartais laikomi nepataisomais romantikais.
 

Autorius Eglė Stratkauskaitė