Avocado,With,Leaf,Isolated,On,White,Clipping,Path.,Professional,Food

Avokadai – supermaistas. Juose gausu gerųjų riebalų ir maistinių medžiagų. Sviestinės tekstūros ir švelnaus skonio produktas turi stebėtinai turtingą istoriją.

 

Ryškus pėdsakas istorijoje

 

Tyrėjai mano, kad avokadų tėvynė yra Puebla, esanti Meksikoje. Čia vietos gyventojai pradėjo juos vartoti beveik prieš 10 000 metų. Taip pat manoma, kad mezoamerikiečių gentys pirmą kartą pradėjo savarankiškai auginti persėjas prieš 5000 metų, todėl avokadų auginimas yra toks pat senas, kaip ir rato išradimas. Avokadai nepaprastai svarbūs senovės Mezoamerikos žmonėms, nes vaisiai buvo tik maisto šaltinis, bet ir turėjo mitologinių galių. Pavyzdžiui, actekai tikėjo, kad vaisius suteikia jėgų tiems, kurie juos valgo, o senovės majų 14-asis kalendoriaus mėnuo buvo pavaizduotas avokado simboliu.

 

Didesnio sodininkystės dėmesio augalai sulaukė tik apie 1900 m., kai sodininkai išsiaiškino, kad skiepytų medžių auginimas yra paprastas, ir leido išlikti geresniems sodinukams bei įkurti sodus. Nuo to laiko avokadų pramonė vystėsi visame pasaulyje tinkamo klimato sąlygomis. 2020 m. Meksika, Dominika, Peru, Indonezija ir Kolumbija buvo didžiausios avokadų augintojos. Vaisiai komerciniais tikslais auginami Floridoje, Kalifornijoje, Havajuose, Kenijoje, Haityje, Čilėje, Pietų Afrikoje, Brazilijoje ir Australijoje, taip pat kai kuriose Ramiojo vandenyno salose ir keliose Viduržemio jūros šalyse, įskaitant Izraelį.

 

Tapatybės ir reputacijos krizė

 

1833 m. avokadų pateko į JAV. Čia buvo populiarūs tik tiek, kiek konkrečiose vietovėse veikė jų ūkiai, pavyzdžiui, Kalifornijoje, Floridoje ir Havajuose. Kitų šalies vietovių konservatyvūs žmonės iki 6-ojo dešimtmečio vengė avokadų dėl jų afrodiziakiškos reputacijos. Tai tęsėsi iki tol, kol vaisius tapo populiariu ingredientu salotose, ir tai suveikė kaip puiki reklama. 9-ajame dešimtmetyje JAV avokadai patyrė dar vieną nuosmukį, kai išpopuliarėjo dietos su mažai riebalų. Avokadų vartojimo mada sugrįžo, kai sužinota, kad juose gausu naudingųjų medžiagų.

 

Nors dabar šį vaisių vadiname avokadu, bėgant metams jis patyrė tapatybės krizę dėl klaidingo pavadinimo interpretavimo ir galimo šalutinio poveikio. 1696 m. Jamaikos augalų kataloge avokadas paminėtas kaip „aligatoriaus kriaušė“. Nors pavadinimas tiko pagal šio vaisiaus nelygią žalią odelę, panašią į krokodilo odą, 1900-ųjų pradžioje Kalifornijos ūkininkai, pradėję komerciškai auginti vaisius, netikėjo, kad gali sėkmingai juos parduoti su tokiu pavadinimu. Todėl grįžo prie senovės actekų sukurto pavadinimo ahuacatl, kuris ispanakalbiams tapo aguacate, o anglų kalba buvo vadinamas avocado.

 

Nauda sveikatai

 

Padeda virškinimui. Avokade yra apie 14 g skaidulų. Tai tinkamas dienai kiekis, būtinas palaikyti sveiką virškinimo sistemą, nes skatina naudingųjų bakterijų augimą. Tyrime, kuriame dalyvavo 163 antsvorio turintys suaugusieji, nustatyta, kad žmonių, kurie 12 savaičių kasdien vartojo 175 g (vyrai) arba 140 g (moterys) avokadų, išmatose buvo mažesnė tulžies rūgšties koncentracija ir padidėjo bakterijų įvairovė, palyginti su kontroline grupe.

 

Gerina širdies darbą. Tyrimai rodo, kad mityba, kurioje gausu avokadų, gali padėti išvengti širdies ligų atsiradimo. Avokadai mažina oksiduoto cholesterolio kiekį – cholesterolio tipą, kuris susijęs su ateroskleroze arba apnašų susidarymu ant arterijų sienelių. Be to, didelis kalio ir magnio kiekis avokaduose naudingas kraujospūdžiui reguliuoti. Sveiko kraujospūdžio palaikymas labai svarbus širdies ligų prevencijai.

 

Saugo nuo lėtinių ligų. Be įvairių vitaminų, mikroelementų, sveikųjų riebalų ir skaidulų, avokaduose gausu biologiškai aktyvių junginių, įskaitant karotenoidus, fenolius. Įrodyta, kad šios medžiagos pasižymi antioksidaciniu, smegenis ir širdį saugančiu poveikiu. Avokaduose esantys karotenoidai, įskaitant liuteiną, α-karoteną ir β-karoteną, saugo nuo oksidacinės pažaidos, kuri susijusi su daugelio lėtinių ligų progresavimu. Avokaduose daug antioksidantų, todėl reguliarus jų valgymas padidintų organizmo apsaugą. Tyrimas, kuriame dalyvavo 45 žmonės, parodė, kad kasdien suvalgant po avokadą padidėjo liuteino kiekis kraujyje, palyginti su įprasta dieta be avokadų.

 

Reguliuoja kūno svorį. Nors avokadai kaloringi, juose apstu maistinių medžiagų. Skaidulų ir sveikųjų riebalų gausa suteikia sotumą. Tyrimai rodo, kad dieta, kurioje gausu skaidulinių produktų, tokių kaip vaisiai ir daržovės, gali padėti numesti svorio. Be to, žmonės, kurie valgo daugiau skaidulų, išlaiko sveikesnį kūno svorį. Kai kurie tyrimai siejo avokadų vartojimą su svorio kritimu, ilgesniu sotumu ir pilvo riebalų sumažėjimu.

 

Įdomu

 
  •  Avokadai prieš 7000 metų Mezoamerikoje naudoti kaip duoklė miesto karaliui.
  •  Kalifornijoje užauginama 90 % JAV avokadų derliaus. San Diego apygardoje išgaunama 40 % visų Kalifornijoje užauginamų avokadų.
  •  2017-ųjų vasarą į instagramą kasdien įkeldavo daugiau nei 3 mln. avokadų skrebučių nuotraukų.
  •  Avokadų sezonas trunka nuo balandžio iki liepos, nors prekybos centruose galima rasti ištisus metus.
  •  Nesunokusių avokadų apyvaisyje ir lapuose yra toksiškų medžiagų.
 

Naudingosios medžiagos 100 g

 

Baltymai 2,5 g

Riebalai 20 g

Angliavandeniai 2,4 g

Skaidulos 8,8 g

Vitaminas A 9,1 μg

Vitaminas C 11,4 mg

Vitaminas B4 18,5 mg

Vitaminas B9 115,7 μg

Kalcis 16,9 mg

Magnis 37,7 mg

Kalis 659,1 mg

100 g 217 kcal

 

Tradicinė gvakamolė

 

8 porcijos

100 g 188 kcal

Ruošti 15 min.

 
  •  4 avokadai
  •  Svogūnas
  •  Pomidoras
  •  Chalapos paprika
  •  2 šaukštai smulkintų kalendrų
  •  75 g grietinės
  •  Šaukštas žaliosios citrinos sulčių
  •  Druskos, maltų pipirų pagal skonį

Gaminimas. Avokadų minkštimą sutrinti, sumaišyti su smulkintu svogūnu, pomidoru, paprika, kalendromis. Įmaišyti grietinę ir citrinos sultis. Pagardinti prieskoniais ir gerai išmaišyti.

 

Mexican,Guacamole,In,Molcajete,Guacamole,Prepared,In,A,Traditional,Volcanic

 

Ant grotelių kepti avokadai

 

2 porcijos

100 g 144 kcal

Ruošti 10 min.

 
  •  2 avokadai
  •  Šaukštas šviežių žaliosios citrinos sulčių
  •  Šaukštas alyvuogių aliejaus
  •  Druskos pagal skonį

Gaminimas. Avokadus perpjauti per pusę išilgai. Išimti kauliuką ir apšlakstyti citrinos sultimis. Viską aptepti aliejumi ir pasūdyti. Groteles sutepti aliejumi ir dėti avokadus nupjauta puse žemyn. Kepti 5 min. nustačius grilio funkciją orkaitėje, įkaitintoje iki 220 ºC.

 

Sliced,Fresh,Avocado,On,The,Grill.,Health,Food.,Barbeque,Avocado

 

Spausdinti

 

Autorius Monika Budnikienė