Pas dietologą – ne tik norint sulieknėti
2023-03-13 09:04Konsultacija pas dietologą ar mitybos specialistą šiais laikais – savaime suprantamas dalykas. Į specialistus noriai kreipiasi tiek moterys, tiek vyrai. Svarbiausias tikslas neretai būna ne numesti svorio, bet įveikti pačius įvairiausius negalavimus.
Galima tikėtis greito rezultato?
Dietologai ir mitybos specialistai teigia, kad dažniausiai šiuolaikiniai žmonės, pakeitę mitybos įpročius, tikisi greito rezultato. Nesvarbu, ar kreipėsi norėdami numesti nereikalingus kilogramus, ar sustiprinti sveikatą, įveikti seniai kamuojančias lėtines ligas. Tačiau jokiu atveju itin greitų rezultatų tikėtis nereikėtų. Visgi nuosekliai laikantis dietologo numatyto plano gerieji pokyčiai – neišvengiami.
Apsilankius pas mitybos specialistą, pirmiausia laukia ilgas pokalbis. Kuo daugiau informacijos jis gaus apie klientą, jo gyvenimo būdą, konstitucinį tipą, įpročius, sveikatos būklę, tuo lengviau parinks tinkamiausią mitybos planą. Bet tai nereiškia, kad vykstant procesui nieko nereikės keisti – mitybą gali tekti koreguoti ne vieną kartą. Be to, mitybos korekcijas rekomenduojama daryti ir keičiantis sezonams. Labai svarbu, kad pacientas pasitikėtų mitybos specialistu, nebandytų slėpti jokių sveikatos, gyvenimo būdo faktų, vartojamų vaistų ar maisto papildų. Atviras paciento ir dietologo bendravimas dažniausiai duoda itin teigiamų rezultatų.
Mitybos galia
Gyvensenos medicinos specialistų teigimu, visame pasaulyje žmonės vis dažniau į dietologus ir mitybos specialistus kreipiasi norėdami įveikti varginančius negalavimus, pavyzdžiui, virškinimo sistemos sutrikimus. Dažnas dietologo klientas – turintis skrandžio opą, gastritą ar kenčiantis nuo žarnyno uždegimo ligų. Visus šiuos negalavimus įmanoma suvaldyti mityba. Profesionalus mitybos specialistas su pacientu turėtų aptarti ne tik tai, ką valgyti ir ko atsisakyti, bet ir koks dienos režimas žmogui naudingas bei kaip koreguoti gyvenimo būdą. Turintiems virškinimo sutrikimų, itin svarbu laikytis valgymo režimo: kasdien valgyti tuo pačiu metu, geriau po mažiau ir dažniau, t. y. be didelių pertraukų tarp valgymų. Maitintis maždaug kas 3 val. Atsižvelgiant į konkretų negalavimą, specialistas patars, kokie produktai gali dirginti skrandį ar neigiamai veikti žarnyną. Dažniausiai tai būna aštrūs bei rūgštūs produktai, taip pat kava, alkoholis, itin riebūs patiekalai. Nekalbant jau apie tai, kad visiems be išimties dietologai pataria atsisakyti pusgaminių, greitojo, rafinuoto, konservuoto, nešviežio maisto, taip pat konservantų, skonio stipriklių, dažiklių.
Jei vargina alergija
Šių dienų rykštė alergija – ne tik vaikų bėda. Nuo alergijos kenčia vis daugiau suaugusiųjų. Blogiausia, kai ji įsisiūbuoja, žmogus išvis nebesupranta, ką gali valgyti, o ko ne. Be to, laikui bėgant gali pradėti alergizuoti vis kiti produktai. Todėl kuo anksčiau pasitarsite su specialistu, tuo greičiau alergiją pavyks sustabdyti.
Alergiškas žmogus iš valgiaraščio įprastai išbraukia daugybę produktų, tačiau retas žino, kuo juos pakeisti, todėl su maistu negauna reikalingų organizmui medžiagų.
Alergija staiga gali pasireikšti ir tiems žmonėms, kurie niekada ja nesiskundė, pavyzdžiui, brandžiame amžiuje organizmas ima nebetoleruoti laktozės, nors žmogus visą gyvenimą vartojo pieno produktus ir jautėsi puikiai. Tačiau su amžiumi mažėja fermentų, kurie padeda virškinti laktozę, todėl užvalgęs pieno produktų iškart pasijunta prastai.
Kai nuotaiką gadina odos problemos
Pas dietologą rekomenduojama apsilankyti tiems, kurie turi problemų su oda – kenčia nuo aknės, rožinės, atopinio dermatito, psoriazės. Visais šiais atvejais mityba gali itin padėti, nes gydytis vien vaistais ir pas odos gydytoją tikrai neužteks.
Jei vargina aknė, daugeliui užtenka iš valgiaraščio išbraukti cukrų, miltus bei pieno produktus ir po savaitės kitos oda akivaizdžiai pagražėja. Kai kurie mitybos specialistai taip pat pastebi, kad gerų rezultatų daugelis pacientų sulaukia iš valgiaraščio išbraukę grūdinius produktus. Tiesiog savaitei ar dviem galima atlikti eksperimentą ir pasižiūrėti, ar juos išbraukus odos būklė keičiasi? Per porą savaičių tikrai nieko nenutiks, jei jų nevalgysite.
Kenčiant nuo rožinės, geresnių rezultatų galima sulaukti atsisakius alkoholio, kavos, aštraus ir sūraus maisto. Visgi kiekvienas atvejis individualus, todėl geriausia, kai specialistas parengia mitybos planą.
Įmanoma suvaldyti II tipo cukrinį diabetą
Jau ne naujiena, kad mityba galima kontroliuoti II tipo cukrinį diabetą. Nors ši liga nepagydoma, tačiau parinkus tinkamą maistą galima nejausti jokių ligos simptomų. Sergant cukralige svarbu nepraleisti pusryčių, nes jie padeda palaikyti stabilų gliukozės lygį kraujyje, o dienos metu mažina norą užkandžiauti. Po žiemos, kai organizmas nusilpęs, sergantys šia liga turėtų dar labiau pasirūpinti visaverte mityba. Mitybos specialistų teigimu, nė dienos negali būti be daržovių – per dieną jų reikėtų suvalgyti apie 400 g. Šiuo metu geriausia rinktis šaknines daržo gėrybes: burokėlius, morkas, ridikus, ropes. Iš jų galima priruošti gardžiausių salotų bei sriubų, tik nepervirti. Ankstyvą pavasarį vis dar tinka valgyti raugintas daržoves: kopūstus, burokėlius, paprikas, agurkus. Juose daug gerųjų bakterijų, B grupės vitaminų, taip pat vitamino C, stiprinančio imuninę sistemą. Sergant cukriniu diabetu galima valgyti ir šaldytų uogų, nors jų daugelis vengia. Visgi jose yra vertingų medžiagų. Uogomis galima gardinti kokteilius, košes.
Padeda ir onkologiniams ligoniams
Gyvensenos sveikatos specialistai drąsiai kalba apie tai, kad mityba padeda kontroliuoti net vėžinius susirgimus. Ji svarbi tiek aktyvaus gydymo metu, kai atliekamos chemoterapijos, spindulinio gydymo procedūros, tiek ir po procedūrų kurso. Gydytojai dietologai onkologiniams ligoniams itin padeda, kai išsivysto mitybos nepakankamumas, prarandamas apetitas, kas būna itin dažnai. Žinoma, sergant sunkiomis ligomis mitybos planas turėtų būti individualus, atsižvelgiant į ligą, jos eigą, sveikatos būklę, virškinimo traktą.
Pas dietologą – patarimų širdžiai stiprinti
Į šį specialistą galima drąsiai kreiptis ir norint stiprinti širdį bei kraujagysles, sureguliuoti kraujo spaudimą. Statistika rodo, kad vis daugiau žmonių serga širdies ir kraujagyslių ligomis bei vis jaunesni pradeda vartoti vaistus nuo aukšto kraujospūdžio. Visgi minėtų negalavimų galima išvengti sureguliavus mitybą bei pakoregavus gyvenimo būdą. Norintiems sureguliuoti kraujospūdį, mitybos specialistai rekomenduoja sumažinti vartojamą druskos kiekį, atsisakyti alkoholio, kavos, aštraus maisto. Norint stiprinti širdį, reikėtų į valgiaraštį įtraukti daugiau vaisių, daržovių, žuvies, jūrų gėrybių. Svarbiausia, kad nestigtų omega-3 riebalų rūgščių. Jų galima gauti ne tik iš žuvies, bet ir iš kitų maisto produktų: graikinių riešutų, sėmenų aliejaus, žalių lapinių daržovių. Ir, žinoma, visais atvejais svarbu reguliariai judėti bei išmokti tvarkytis su nestabiliomis emocijomis. Širdžiai ypač kenkia pyktis, pagieža, staigūs nuotaikų svyravimai.
Mitybos specialistas padės įveikti ortoreksiją
Tai vis dažniau šiuolaikiniame pasaulyje pasitaikantis sutrikimas, kai žmogus liguistai rūpinasi maistu, jo sveikumu, natūralumu bei kokybe, nuolat seka ne tik ką pats, bet ir kiti valgo, smerkia tuos, kurie neva nesveikai maitinasi. Ortoreksijos kamuojamas žmogus valgo tik tokį maistą, kuris jam atrodo pats sveikiausias, jaučia įtampą dėdamas į burną kiekvieną kąsnį. Tai paprasčiausias valgymo sutrikimas, kurį mitybos specialistai ir padeda įveikti. Sutrikusi mityba susijusi su stresu, nerimu, pykčiu, depresija, įvairiomis baimėmis.
Kiti pavojingi valgymo sutrikimai – bulimija bei anoreksija. Dažniausiai tokie žmonės arba per mažai sveria, arba nutukę. Vieni gali nejausti alkio, kiti jausti jį perdėtai, kas keletą dienų persivalgyti. Anoreksikai nevalgo kaloringo maisto, bando sudeginti kuo daugiau kalorijų ar net vartoja medikamentus, padedančius mažinti svorį. Tie, kuriuos vargina bulimija, stengiasi sąmoningai sukelti sau vėmimą, kad pasišalintų suvalgytas maistas ir mažiau kalorijų patektų į organizmą. Sergantys bulimija neretai papildomai dar save sekina alinančiu sportu.
Valgymo sutrikimai pasireiškia perdėtu dėmesiu kūno svoriui, formoms, maistui bei lemia žalingus valgymo įpročius. Tokiems pacientams geriausia pagalba – kai vienu metu dirba ir mitybos specialistas, ir psichoterapeutas.
Naudingi patarimai
- Su dietologu verta pasitarti ir brandaus bei vyresnio amžiaus žmonėms, nes senstant organizme vyksta daug pokyčių, todėl tas maistas, kuris tiko anksčiau, gali būti net kenksmingas.
- Jei į dietologą kreipiamasi siekiant numesti svorio, reikia žinoti, kad dažnas specialistas patars mitybą keisti ne kelioms savaitėms ar mėnesiams, bet visam gyvenimui. Tik tokiu atveju galima pasiekti geriausių rezultatų.
- Neturintiems grėsmingų sveikatos sutrikimų dažnas dietologas patars valgyti tris kartus per dieną ir neužkandžiauti. Trys sotūs ir maistingi pagrindiniai valgymai per dieną tirpdo kūno riebalus, gerina žarnyno veiklą, didina jautrumą insulinui, mažina kraujo spaudimą bei uždegimų procesus.
Autorius Jūratė Bratikienė